*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 765719 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #532 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 02:26:59 μμ »
Εγω δουλευω το Upstream της Express Publishing .Θα ελεγα οτι ειναι αρκετα περιεκτικο σε ολες τις δεξιοτητες και ειδικα στη Γραμματικη ακολουθω παρα πολυ το compare/contrast αναμεσα σε γραμματικα φαινομενα  που αρκετοι μαθητες μπερδευουν .
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:07:43 »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #533 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 02:32:37 μμ »
Το Toybox της Hamilton το δούλεψε κανείς; Λέω να το κάνω στον γιο μου. Μου φάνηκε καλό.

Επίσης, υπάρχουν μαμάδες που κάνουν ή έκαναν αγγλικά στα παιδιά τους; Άν ναι, στείλτε μου πμ. Θα ήθελα να ακούσω τις εμπειρίες σας για να ξέρω τι να περιμένω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

θυμάμαι ένα παλαιότερο θέμα που το είχαμε συζητήσει λίγο http://www.pde.gr/index.php?topic=9561.msg121852#msg121852
Μπράβο βρε Evi! Το είχα ξεχάσει! Thanks!

Επιμένω πάντως στο άλλο ερώτημα: το Toybox το δούλεψε κανείς;

Και κάτι ακόμα: σε μαθητή που έχει σπουδάσει Ξενοδοχουπάλληλος και θα φύγει για μεταπτυχιακό, τι θα κάνετε; Σκέφτηκα, εκτός από μια επανάληψη της γραμματικής, άρθρα από το internet που αφορούν Tourism, Food & Beverages, Hotel Management κλπ  Βιβλίο δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε. Φεύγει σε 3 μήνες. Έχετε καμιά άλλη ιδέα;
Πιστεύω ότι μια επανάληψη της Γραμματικής χρειάζεται κι ότι τα άρθρα από το Internet σχετικά με το αντικείμενό του είναι πολύ καλή ιδέα. Επειδή κοίταζα πρόσφατα να βρω βιβλία για ESP, είδα ότι έχει μια καινούρια σειρά η Express Publishing με τίτλο Career Paths. Έχει κ βιβλία σχετικά με Ηotels & Catering και Tourism. Λες ότι δεν προλαβαίνεις να κάνεις βιβλίο αλλά το λέω για να το χεις υπόψη σου γενικά ή να χρησιμοποιήσετε κάποια κομμάτια από κει.

Αποσυνδεδεμένος fei

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #534 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 05:00:06 μμ »
Καλησπέρα,

Ονομάζομαι Φαίη και θα ήθελα να με βοηθήσετε με την πρώτη μου απόπειρα για ιδιαίτερο αγγλικών.
Εάν έχετε κάποιο βιβλίο να προτείνετε για ένα παιδάκι στην Πέμπτη δημοτικού που δεν έχει δουλέψει ξένη γλώσσα πέραν του σχολικού χώρου.
Κ κάποια καλή εισαγωγή ίσως στη γραμματική.

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος luckyu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #535 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 12:46:16 πμ »
Καλησπέρα!Αν δεν κάνω λάθος, στην Πέμπτη δημοτική στο σχολείο διδάσκονται την Elementary B. Δεν είμαι σίγουρη όμως. Παρόλα αυτά, τα Cool English από Burlington ή τα Here we go από την ίδια εταιρεία, είναι πάρα πολύ καλά. Η σειρά ξεκινάει από το Cool English 1 για Elementary A έως το 4 για Elementary D. Μετά συνεχίζει στο ίδιο μοτίβο με τα Choices.Είναι σχετικά εύκολα βέβαια, αλλά εφόσον ό,τι προετοιμασία έκανε την έκανε στο σχολείο, καλύτερα να είναι εύκολο το πρώτο βιβλίο που θα κάνετε μαζί για να μην τρομάξει το παιδί. Η σειρά έχει Coursebook, Workbook, Companion και Grammar. Καλύπτει όλα τα skills σε αυτά τα επίπεδα και βγαίνουν μια χαρά μέσα στη χρονιά. Γενικότερα για μέτριους μαθητές είναι ό,τι πρέπει. Για πιο δυνατούς, από την άλλη, σε βοηθάνε να βγάλεις παραπάνω από ένα επίπεδο μέσα στη χρονιά. Επίσης η εταιρεία δίνει δωρεάν teacher's και cds, οπότε δε θα χρειαστεί και να καταξοδευτείς!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:07:43 »

Αποσυνδεδεμένος anthouli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Take a risk, take a mistake, learn something new:)
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #536 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 01:57:47 πμ »
Καλησπέρα,

Ονομάζομαι Φαίη και θα ήθελα να με βοηθήσετε με την πρώτη μου απόπειρα για ιδιαίτερο αγγλικών.
Εάν έχετε κάποιο βιβλίο να προτείνετε για ένα παιδάκι στην Πέμπτη δημοτικού που δεν έχει δουλέψει ξένη γλώσσα πέραν του σχολικού χώρου.
Κ κάποια καλή εισαγωγή ίσως στη γραμματική.

Ευχαριστώ.


Εγώπ πάλι θα σου πρότινα να κοιτάξει και λίγο τα On Course του Griva ...πίστευω ότι έχουν μια σειρά σα βιβλία...
Take a risk, take a mistake, learn something new :)

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #537 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 09:05:44 πμ »
Το είδα κι εγώ, MissPE06. Και μάλιστα σκεφτόμουν να το πάρω και να της βγάζω φωτοτυπίες με ότι μου πει η ίδια ότι την αφορά περισσότερο. Έγινα και συνδρομήτρια σε ένα newsletter για Τουριστικά και από κει θα εκτυπώνω τις τελευταίες εξελίξεις. Νομίζω ότι αυτά θα την καλύψουν. Σ'ευχαριστώ πάντως

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #538 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 10:21:09 πμ »
Το είδα κι εγώ, MissPE06. Και μάλιστα σκεφτόμουν να το πάρω και να της βγάζω φωτοτυπίες με ότι μου πει η ίδια ότι την αφορά περισσότερο. Έγινα και συνδρομήτρια σε ένα newsletter για Τουριστικά και από κει θα εκτυπώνω τις τελευταίες εξελίξεις. Νομίζω ότι αυτά θα την καλύψουν. Σ'ευχαριστώ πάντως
Να 'σαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος KONS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #539 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 01:51:18 μμ »
Καλησπέρα!!! Να ρωτήσω κάτι; Ξέρει κανείς το τηλ. για Oxford University Press;

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #540 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 01:59:12 μμ »
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2011, 02:13:03 μμ από bania »

Αποσυνδεδεμένος KONS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #541 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 02:27:18 μμ »
Ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #542 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 04:46:56 μμ »
Εγώ για τις senior τάξεις κάνω την ολοκληρωμένη σειρά Spark της Express Publishing, που θεωρώ ότι είναι βατά βιβλία, πολύ επιοικωνιακά κ ευχάριστα, με διάφορα supplements είτε από άλλα βιβλία είτε από ιντερνετ.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #543 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 09:45:23 μμ »
Εγώ για τις senior τάξεις κάνω την ολοκληρωμένη σειρά Spark της Express Publishing, που θεωρώ ότι είναι βατά βιβλία, πολύ επιοικωνιακά κ ευχάριστα, με διάφορα supplements είτε από άλλα βιβλία είτε από ιντερνετ.

το θεωρεις οντως βατο? εμενα μου φαινεται κομματακι δυσκολο με απαιτητικο λεξιλογιο κ για καλους μαθητες. βεβαια το βρισκω πολυ ολoκληρωμενο βιβλιο κ επικοινωνιακο οπως λες. γενικα δλδ. καλο αλλα θα "τραβηξει" με καλους μαθητες.

πιο βατα ειναι το Here we go - burlington, Heroes - Oxford.

Αποσυνδεδεμένος luckyu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #544 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 12:29:33 πμ »
Συμφωνώ με την Evie. Τα βιβλία της Express publishing είναι όντως κορυφαία, για κάθε επίπεδο. Αλλά θα κάνουν τον καλό μαθητή άριστο. Τον μέτριο πιθανότατα να τον κομπλάρουν.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #545 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 03:25:52 μμ »
Συμφωνώ με την Evie. Τα βιβλία της Express publishing είναι όντως κορυφαία, για κάθε επίπεδο. Αλλά θα κάνουν τον καλό μαθητή άριστο. Τον μέτριο πιθανότατα να τον κομπλάρουν.

Έχετε δίκιο, συνάδελφοι, αλλά ανόλογα το στυλ της διδασκαλίας του κάθε καθηγητή. Σε μένα είναι πολύ χρήσιμα αυτά τα βιβλία κ μπορώ να τα προσαρμόσω ανάλογα με τις ανάγκες του μαθητή, γιατί μπορεί να έχουν αρκετά καλά στοιχεία, δεν είναι όμως κ τέλεια. Έχουν όμως το καλό ότι μπορείς να τα κατευθύνεις εκεί που θες να δώσεις πιο πολλή βαρύτητα  από την άποψη αυτή τα θεωρώ πολύ χρηστικά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 876
Σύνολο: 876

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.