*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 765706 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιλογες βιβλιων για αγγλικα-ιδιαιτερο
« Απάντηση #602 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 07:33:30 μμ »
Καλησπέρα!Ενήλικη που έχει αφήσει τα Αγγλικά από το Λύκειο, οπότε και είχε φτάσει E class με πολλά κενά, πραγματικό επίπεδο πολύ χαμηλότερο απ' ό,τι μου είπε, χρειάζεται σύντομα ένα οποιοδήποτε πιστοποιητικό Β2.Τι τακτική θα ακολουθούσατε?Όρεξη για διάβασμα εκ μέρους της δεν διαβλέπω παρ' όλα αυτά, και αυτό με ανησυχεί.Δεδομένων των συνθηκών θα ήθελα γνώμες.Ευχαριστώ.
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιλογες βιβλιων για αγγλικα-ιδιαιτερο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:26:59 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Επιλογες βιβλιων για αγγλικα-ιδιαιτερο
« Απάντηση #603 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 07:47:28 μμ »
Ενήλικη και δεν ειναι συνειδητοποιημενη τί θελει? 1ο μαθημα ενισχυση αυτοπεποιθησης και συνειδητοποιησης του σκοπου.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιλογες βιβλιων για αγγλικα-ιδιαιτερο
« Απάντηση #604 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 07:52:16 μμ »
Ενήλικη ετών 20 Μάρκο για να γίνει δεκτή σε ΙΕΚ.Η συμβουλή σου δεκτή και την έχω ήδη υπόψιν μου. ;)
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Επιλογες βιβλιων για αγγλικα-ιδιαιτερο
« Απάντηση #605 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 07:56:27 μμ »
Εγώ σκέφτομαι να κάνω ένα coursebook με όλα τα skills και συγκεκριμένα τα traveller b2 και ένα βιβλίο για extra γραμματική και λεξιλόγιο δηλαδή το mastering use of english for fce!Δεν ξέρω αν είναι σωστή η επιλογή μου...
Επίσης practice tests πότε κάνουμε?Ένα μήνα πριν δώσει εξετάσεις?Ευχαριστώ πολύ!

θα ελεγα να ξεκινησετε με καποια αλλη σειρα βιβλιων(η αλλαγη τονωνει), αλλα καλυτερα να ρωτησεις την ιδια.
Επειτα, ξεκινώντας τωρα και δινοντας Μαιο τα τεστ καλυτερα να τα αρχισει κατα το Μαρτη μηνα. Βεβαια εξαρταται απο το ποσο εχει προχωρησει στην υλη. Θα βοηθουσε πολυ αν ελεγες και πόσες ωρες την εβδομαδα κανετε μαθημα. 2ωρο?...
Προσωοικη αποψη καταθετω, δεν ειναι το αντικειμενο μου, απλως η δικη μου εμπειρια απο τα αγγλικα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιλογες βιβλιων για αγγλικα-ιδιαιτερο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:26:59 »

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιλογες βιβλιων για αγγλικα-ιδιαιτερο
« Απάντηση #606 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 08:06:12 μμ »
Μάθημα έκανε με άλλη κοπέλα παλιότερα, την οποία την ξέρω, και απ' ό,τι μου έχει μου πει συνέπεια δεν υπήρχε.Απλά ελπίζω τώρα που το χρειάζεται για συγκεκριμένο σκοπό να αλλάξει και η συμπεριφορά της.Η σειρά βιβλίων που θα κάνω σαφώς και δεν θα είναι αυτή που σταμάτησε τότε στο Λύκειο.Σκεφτόμουνα να ξεκινήσω με τη γραμματική από την αρχή, και ένα βιβλίο E class. Μιλώντας με την προηγούμενη καθηγήτριά της, αυτό ακυρώθηκε ως όνειρο θερινής νυκτός και μου λέει να ξεκινήσω με σειρά ενηλίκων τα πάντα από την αρχή.Έτσι όμως θα κάνουμε 2 χρόνια σίγουρα.Ουσιαστικά μιλάμε αν όχι για μηδενική βάση για πάρα πολλά κενά.Κάποια άλλη πρόταση και επιλογή βιβλίων από συναδέλφους θα ήθελα.Συμφωνήσαμε για 4 ώρες την εβδομάδα.Αλλά θέλει να ξεκινήσει σε 2 βδομάδες.
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Επιλογες βιβλιων για αγγλικα-ιδιαιτερο
« Απάντηση #607 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 08:07:10 μμ »
για βιβλια δες εδω:
http://www.pde.gr/index.php?topic=8632.0

Το παρον θέμα θα ενωποιηθει με το αντιστοιχο του. Ευχαριστω!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Tzortzina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επιλογες βιβλιων για αγγλικα-ιδιαιτερο
« Απάντηση #608 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 10:13:59 μμ »
Εγώ σκέφτομαι να κάνω ένα coursebook με όλα τα skills και συγκεκριμένα τα traveller b2 και ένα βιβλίο για extra γραμματική και λεξιλόγιο δηλαδή το mastering use of english for fce!Δεν ξέρω αν είναι σωστή η επιλογή μου...
Επίσης practice tests πότε κάνουμε?Ένα μήνα πριν δώσει εξετάσεις?Ευχαριστώ πολύ!

Ακου να δεις και... κοιτα να ακουσεις...!
Το "Mastering..." ειναι απο τα αγαπημενα μου βιβλια. Μου αρεσει παρα πολυ το γεγονος οτι εχει τη γραμματικη σε πινακες μιας σελιδας και την παρουσιαζει πολυ συνοπτικα και περιεκτικα.. Απο την αλλη, οπως επισης θα παρατηρησες, εχει πολυ πολυ λεξιλογιο και σε συνδυασμο με το λεξιλογιο του οποιου Companion ισως να ειναι too much... (Θυμαμαι βεβαιως οτι οταν εδινα εγω, ειχαμε κανει τρεις σειρες βιβλιων στο φροντιστηριο και προλαβαμε... Αυτα ομως συνεβησαν σε μια αλλη εποχη, με μαθητες που ασχολουμασταν γιατι ντρεπομασταν να παμε αδιαβαστοι στο μαθημα... Ισως να ειμαι ατυχη αλλα τετοιος μαθητης δε μου εχει τυχει ακομα!!! Tερμα η γκρινια τωρα!!!).
Οσον αφορα τα βιβλια που σκεφτεσαι, δεν τα εχω κανει κ δεν εχω αποψη...sorry..
Tα Practice tests  δεν τα αφηνω ποτε για τον τελευταιο μηνα!!! Σιγουρα τα Χριστουγεννα τους δινω δυο ή τρια να λυσουν σα homework και συνεχιζω με ενα Full test σε καθε μαθημα (ακουστικη και προφορικα μαζι, τα υπολοιπα h/w)το τελευταιο διμηνο, οποτε φροντιζω να εχω τελειωσει το βασικο book νωρις.
Αυτααα...
What's past is prologue...

Αποσυνδεδεμένος MELINAKI23LOST

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιλογες βιβλιων για αγγλικα-ιδιαιτερο
« Απάντηση #609 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 10:39:42 μμ »
Εγώ σκέφτομαι να κάνω ένα coursebook με όλα τα skills και συγκεκριμένα τα traveller b2 και ένα βιβλίο για extra γραμματική και λεξιλόγιο δηλαδή το mastering use of english for fce!Δεν ξέρω αν είναι σωστή η επιλογή μου...
Επίσης practice tests πότε κάνουμε?Ένα μήνα πριν δώσει εξετάσεις?Ευχαριστώ πολύ!

θα ελεγα να ξεκινησετε με καποια αλλη σειρα βιβλιων(η αλλαγη τονωνει), αλλα καλυτερα να ρωτησεις την ιδια.
Επειτα, ξεκινώντας τωρα και δινοντας Μαιο τα τεστ καλυτερα να τα αρχισει κατα το Μαρτη μηνα. Βεβαια εξαρταται απο το ποσο εχει προχωρησει στην υλη. Θα βοηθουσε πολυ αν ελεγες και πόσες ωρες την εβδομαδα κανετε μαθημα. 2ωρο?...
Προσωοικη αποψη καταθετω, δεν ειναι το αντικειμενο μου, απλως η δικη μου εμπειρια απο τα αγγλικα.

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες!όσο για τις ώρες θα κάνουμε 4 ώρες την εβδομάδα και αργότερα ίσως τις αυξήσουμε ανάλογα με την ύλη βέβαια!





Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #610 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 10:43:29 μμ »
Οι μαθητές σου καλό είναι να έχουν Student's book, Grammar, Workbook και Companion.Χρειαζεσαι οπωσδήποτε τα class CDs, Το student's CD έχει μόνο τα κείμενα και κάποιες ασκήσεις προφοράς.Δεν υπάρχουν εκεί οι ασκήσεις listening ούτε του student's book ούτε του workbook.Πάρε τηλ στην Express και ζήτα να σου στείλει όλο το πακέτο, καθώς και το Teacher's resource pack.Θα σου στείλει τα δικά σου δωρεάν, και αν θες να παραγγείλεις και του μαθητή, με 25% έκπτωση, κάτι που θα χαροποιήσει και τους γονείς. ;)
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος MELINAKI23LOST

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιλογες βιβλιων για αγγλικα-ιδιαιτερο
« Απάντηση #611 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 10:43:39 μμ »
Εγώ σκέφτομαι να κάνω ένα coursebook με όλα τα skills και συγκεκριμένα τα traveller b2 και ένα βιβλίο για extra γραμματική και λεξιλόγιο δηλαδή το mastering use of english for fce!Δεν ξέρω αν είναι σωστή η επιλογή μου...
Επίσης practice tests πότε κάνουμε?Ένα μήνα πριν δώσει εξετάσεις?Ευχαριστώ πολύ!

Ακου να δεις και... κοιτα να ακουσεις...!
Το "Mastering..." ειναι απο τα αγαπημενα μου βιβλια. Μου αρεσει παρα πολυ το γεγονος οτι εχει τη γραμματικη σε πινακες μιας σελιδας και την παρουσιαζει πολυ συνοπτικα και περιεκτικα.. Απο την αλλη, οπως επισης θα παρατηρησες, εχει πολυ πολυ λεξιλογιο και σε συνδυασμο με το λεξιλογιο του οποιου Companion ισως να ειναι too much... (Θυμαμαι βεβαιως οτι οταν εδινα εγω, ειχαμε κανει τρεις σειρες βιβλιων στο φροντιστηριο και προλαβαμε... Αυτα ομως συνεβησαν σε μια αλλη εποχη, με μαθητες που ασχολουμασταν γιατι ντρεπομασταν να παμε αδιαβαστοι στο μαθημα... Ισως να ειμαι ατυχη αλλα τετοιος μαθητης δε μου εχει τυχει ακομα!!! Tερμα η γκρινια τωρα!!!).
Οσον αφορα τα βιβλια που σκεφτεσαι, δεν τα εχω κανει κ δεν εχω αποψη...sorry..
Tα Practice tests  δεν τα αφηνω ποτε για τον τελευταιο μηνα!!! Σιγουρα τα Χριστουγεννα τους δινω δυο ή τρια να λυσουν σα homework και συνεχιζω με ενα Full test σε καθε μαθημα (ακουστικη και προφορικα μαζι, τα υπολοιπα h/w)το τελευταιο διμηνο, οποτε φροντιζω να εχω τελειωσει το βασικο book νωρις.
Αυτααα...
Έχεις δίκιο για τον όγκο του λεξιλογίου αλλά πιστεύω ότι το coursebook δύσκολα να το βγάλω μέχρι Μάρτιο οπότε σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω και το Mastering το οποίο θέλω να πιστεύω ότι θα το τελειώσω σιγουρα!Κι εγώ αγαπώ Μastering!!!Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ιδέες!!

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Επιλογες βιβλιων για αγγλικα-ιδιαιτερο
« Απάντηση #612 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 10:52:59 μμ »
Εγώ σκέφτομαι να κάνω ένα coursebook με όλα τα skills και συγκεκριμένα τα traveller b2 και ένα βιβλίο για extra γραμματική και λεξιλόγιο δηλαδή το mastering use of english for fce!Δεν ξέρω αν είναι σωστή η επιλογή μου...
Επίσης practice tests πότε κάνουμε?Ένα μήνα πριν δώσει εξετάσεις?Ευχαριστώ πολύ!

Αν σου αρέσουν πολύ αυτά τα βιβλία επέλεξέ τα. Προσωπικά είχα κάνει ένα coursebook που είχε όλα τα skills μέσα χωρίς να κάνω extra γραμματική κ λεξιλόγιο και το έβγαλα από μέσα Σεπτεμβρίου μέχρι τέλη Φεβρουαρίου. Μετά είχα 2,5 μήνες προετοιμασία με άλλο βιβλίο με τεστ.
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #613 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 10:56:24 μμ »
Συνάδελφοι, υπάρχει κανείς που να έχει το LINK UP upper intermediate το teacher's ή τo Audio? Αν υπάρχει κάποιος να μου στείλει πμ....
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος photoch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #614 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 02:26:48 μμ »
ευχαριστώ πολύ! με βοήθησες τις πληροφορίες σου.

Αποσυνδεδεμένος stavroula06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #615 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 02:42:54 μμ »
Καλησπέρα! Έχει δουλέψει κανείς το Connect B1, B1+ ή Β2 της Burlington? Ποια η γνώμη σας σε σχέση με τα Choices??

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 873
Σύνολο: 876

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.