*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 765706 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nafsika_A

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #742 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 12:01:36 πμ »
Καλησπέρα σε όλους!! Αν έχετε δει τα Skate Away από Hillside Press, θα ήθελα τις εντυπώσεις σας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:31:40 »

Αποσυνδεδεμένος anthouli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Take a risk, take a mistake, learn something new:)
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #743 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 12:26:45 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!! Αν έχετε δει τα Skate Away από Hillside Press, θα ήθελα τις εντυπώσεις σας.

Αρκέτα κάλο, βέβαια από όσο θυμάμαι δεν έχει companion...Αλλά αν ενδιαφέρεσαι κοίτα λίγο και τα HOT SHOTS από hamilton house.Δίνει δώρεαν τα βιβλία στους καθηγητές και πληρώνεις μόνο τα CDs ή το Quest από oxford.
Take a risk, take a mistake, learn something new :)

Αποσυνδεδεμένος sophia_24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #744 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 12:34:35 μμ »
Καλησπέρα, επειδή πρώτη φορά θα αναλάβω proficiency θα ήθελα να με βοηθήσετε λίγο ως προς την οργάνωση του μαθήματος. Απο το fce στο C2 και με κάποια χρόνια αδράνειας φαντάζομαι ειναι δύσκολη υπόθεση. Με 2 ώρες τη βδομάδα μάθημα που θέλει η μαθήτρια τι βιβλία θα μου προτεινατε να κάνω? εχω σκεφτεί κάποιο coursebook όπως το on the move απο Hillside και κάποιο βιβλίο γραμματικής παράλληλα όπως το Balance πάλι απο Hillside. Αλλά φοβάμαι μήπως δεν φτάσει ο χρόνος, βέβαια η κοπέλα δεν βιάζεται να δώσει απλά θέλει μια επαφή με τη γλώσσα με απώτερο σκοπό το πτυχίο κάποια στιγμή. Επίσης έχω σκεφτεί της Sylvia Kar Targeting michigan proficiency. Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν σωτήρια!

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #745 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 01:16:55 μμ »
Καλησπέρα, επειδή πρώτη φορά θα αναλάβω proficiency θα ήθελα να με βοηθήσετε λίγο ως προς την οργάνωση του μαθήματος. Απο το fce στο C2 και με κάποια χρόνια αδράνειας φαντάζομαι ειναι δύσκολη υπόθεση. Με 2 ώρες τη βδομάδα μάθημα που θέλει η μαθήτρια τι βιβλία θα μου προτεινατε να κάνω? εχω σκεφτεί κάποιο coursebook όπως το on the move απο Hillside και κάποιο βιβλίο γραμματικής παράλληλα όπως το Balance πάλι απο Hillside. Αλλά φοβάμαι μήπως δεν φτάσει ο χρόνος, βέβαια η κοπέλα δεν βιάζεται να δώσει απλά θέλει μια επαφή με τη γλώσσα με απώτερο σκοπό το πτυχίο κάποια στιγμή. Επίσης έχω σκεφτεί της Sylvia Kar Targeting michigan proficiency. Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν σωτήρια!

εγώ τώρα άρχισα με ένα κοριτσάκι και ξεκινήσαμε με Targeting michigan proficiency kai Clockwise Advanced. Το clockwise έχει πολλές ευκαιρίες για speaking και ελπίζω οτι σύντομα θα αρχίσει να λύνεται η γλώσσα της. Ούτε το ένα ούτε το άλλο έχουν companion αλλά δεν με απασχολεί καθώς την βάζω να γράφει η ίδια τις λέξεις και τις σημασίες στα αγγλικά και τα collocations στο τετραδιό της με την βοήθεια του ίντερνετ. Θα κάνουμε και το Mastermind. Βασικά πιστεύω θα το κάνει μόνη της και αν έχει απορίες θα τις λύνουμε γιατί τι να προλάβεις σε 2 ώρες την βδομάδα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:31:40 »

Αποσυνδεδεμένος sophia_24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #746 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 01:30:34 μμ »
ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!! Σκεφτομαι και εγω για Targeting αλλά δεν ήξερα οτι δεν έχει companion :o
Και εσυ 2 ωρες τη βδομαδα θα εχεις μονο?? θα κάνεις τα βιβλία όλα την ίδια μέρα απο λίγο?

Αποσυνδεδεμένος Nafsika_A

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #747 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 02:17:17 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!! Αν έχετε δει τα Skate Away από Hillside Press, θα ήθελα τις εντυπώσεις σας.

Αρκέτα κάλο, βέβαια από όσο θυμάμαι δεν έχει companion...Αλλά αν ενδιαφέρεσαι κοίτα λίγο και τα HOT SHOTS από hamilton house.Δίνει δώρεαν τα βιβλία στους καθηγητές και πληρώνεις μόνο τα CDs ή το Quest από oxford.

Εχω και τα Hot Shots.  Απλά το Skate Away μου φάνηκε πιο καλά δομημένο με μικρά κεφάλαια κι έλεγα να τα δουλέψω φέτος. Το Quest πάντως θα το κοιτάξω(αν και έχω την εντύπωση ότι μοιάζει με το Heroes που έχω). Ευχαριστώ πολύ!! :D

Αποσυνδεδεμένος justsomeone

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #748 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 02:43:06 μμ »
ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!! Σκεφτομαι και εγω για Targeting αλλά δεν ήξερα οτι δεν έχει companion :o
Και εσυ 2 ωρες τη βδομαδα θα εχεις μονο?? θα κάνεις τα βιβλία όλα την ίδια μέρα απο λίγο?


Εγώ φέτος έχω αγόρι 15 ετών για CPE  που πέρσι πήρε το FCE .
Θα κάνουμε κανονικά coursebook (Revised New Trends της Burlington ) όλη τη χρονιά . (με το workbook του , το companion του ) Γραμματική το Mastermind Use of English της Burlington.
Και μετά το Πάσχα και του χρόνου Σεπτέμβριο-Οκτώβριο-Νοέμβριο θα κάνουμε παράλληλα και Practice Tests είτε ως homework ή μαζί με σκοπό να δώσει το Δεκέμβριο του 2013 ( θα κάνουμε 4 ώρες την εβδομάδα- 2 δίωρα

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #749 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 03:05:39 μμ »
ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!! Σκεφτομαι και εγω για Targeting αλλά δεν ήξερα οτι δεν έχει companion :o
Και εσυ 2 ωρες τη βδομαδα θα εχεις μονο?? θα κάνεις τα βιβλία όλα την ίδια μέρα απο λίγο?

Ναι, δυστυχώς όσο και να προσπάθησα δεν κατάφερα να αυξήσω τις ώρες. Anyway, θα κάνω χωριστά τις ώρες, μία και μία, γιατί μόνο έτσι θα μπορώ να ελέγχω το λεξιλόγιο που μαθαίνει και να προχωράμε. Θα κάνω σίγουρα εκεί το clockwise γιατί είναι πολύ επικοινωνιακό και κάποια κομμάτια απο το targeting που θέλουν επεξήγηση. To mastermind θα το κάνει μόνη της και θα λύνω την επόμενη φορά τυχόν απορίες (θα ελέγχει και τις ασκήσεις μόνη στο σπίτι).


Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #750 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 02:41:42 μμ »
Να προσθέσω οτι τελικά για το Clockwise advanced δεν χρειάστηκε να πληρώσω τίποτα. Το βιβλίο του μαθητή το βρήκα στο Ιντερνετ free. Το teacher's στο resource centre της Αγγλικής του ΑΠΘ και το audio παλι free απο δω: http://search.4shared.com/postDownload/yoYOdDPm/clockwise_advanced_audio.html


Αποσυνδεδεμένος Blue lagoon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #751 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 01:44:38 μμ »
Καλησπέρα σας. Μου ζητήθηκε να αναλάβω ένα κοριτσάκι που τώρα ξεκινάει και θέλει να κάνει a και b junior μαζί.
Μου έχουν προτείνει 3 σειρές βιβλίων. Τα Magic Ball του Γρίβα. Τα toy box και τα ace.
Πρώτη ερώτηση: Τι θα μου προτείνατε να επιλέξω από αυτά τα τρία.
Δεύτερη ερώτηση: Με βομβαρδίζουν άλλοι καθηγητές αγγλικών σχετικά με την ύλη. Ποιά ύλη πρέπει να της έχω βγάλει για να έχει τελειώσει η a junior και ποιά για την b?
Σημειοτέον έχω πολλά χρόνια που έχω αφήσει την διδασκαλία και αποφάσισα ότι είναι καιρός να το ξαναπιάσω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2012, 02:49:43 μμ από Blue lagoon »

Αποσυνδεδεμένος kkelly52

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #752 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 02:10:16 μμ »
Καλημερα σας, μια ερωτηση ηθελα να κανω. Εχω παιδακι που οι γονεις θελουν να κανει α & b junior μαζι και δεν ξερω ποιο βιβλιο να προτιμησω γιατι μεχρι τωρα δουλευα aj και bj χωριστα και χρησιμοποιουσα Fairyland. Ακουσα οτι και το toy box ειναι καλο. ποιο απο τα δυο θα μου προτινατε????

Αποσυνδεδεμένος anthouli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Take a risk, take a mistake, learn something new:)
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #753 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 02:20:04 μμ »
Καλημερα σας, μια ερωτηση ηθελα να κανω. Εχω παιδακι που οι γονεις θελουν να κανει α & b junior μαζι και δεν ξερω ποιο βιβλιο να προτιμησω γιατι μεχρι τωρα δουλευα aj και bj χωριστα και χρησιμοποιουσα Fairyland. Ακουσα οτι και το toy box ειναι καλο. ποιο απο τα δυο θα μου προτινατε????

toy box δαγκωτό θα σου έλεγα...οι μικροί μου μαθητές ενθουσιάστηκαν!
Take a risk, take a mistake, learn something new :)

Αποσυνδεδεμένος kkelly52

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #754 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 02:26:37 μμ »
Παράθεση
toy box δαγκωτό θα σου έλεγα...οι μικροί μου μαθητές ενθουσιάστηκαν![

Ευχαριστω πολυ!!! Εχω ακουσει πολυ καλα λογια, καιρος να το δοκιμασω! Η Hamilton δινει δωρεαν τα teacher's αν δεν κανω λαθος ε??
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2012, 02:29:35 μμ από kkelly52 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #755 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 02:45:49 μμ »
Ναι. Κ μενα μου αρεσε το hot shots απο hamilton, ειδικα πως παρουσιαζε το λεξιλογιο. Θα το εχω υπ'οψην μου απο δω κ περα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 886
Σύνολο: 887

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.