*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 765701 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1022 στις: Μάρτιος 21, 2013, 11:36:35 μμ »
Hello everyone! Θα ήθελα ιδέες και προτάσεις για βιβλίο για ενήλικα beginner... απ' οτι  είδα έχει ο Γρίβας 2 σειρές.. το γνωρίζετε / έχετε δουλέψει αυτό ή κάτι άλλο από άλλο εκδοτικό οίκο ?  :)
Always look on the bright side of things....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:12:12 »

Αποσυνδεδεμένος hellogirl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1023 στις: Μάρτιος 27, 2013, 11:57:10 μμ »
Θα ήθελα την γνώμη σας,θέλω να προετοιμάσω μια κοπέλα για να πάρει lower με σκοπό να φύγει εξωτερικό ,αλλά θέλουν και οι γονείς της να της καλύψω κάθε κενό. Σκέφτηκα λοιπόν να ξεκινήσουμε με μια γρήγορη επανάληψη από την
α' κανονική έως την lower αλλά πιστεύω θα μας πάρει πάρα πολύ χρόνο. Μπορείτε να μου προτείνετε τι να κάνω; Είναι δύσκολη κατάσταση.  :-[
Μου έχει δώσει ήδη κάποια βιβλία που είχε κάνει παλαιότερα σε φροντιστήριο αλλά δε ξέρω αν θα πρέπει να ακολουθήθουν αυτά.
Κάποια ιδέα? Σας ευχαριστώ πολύ!!

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1024 στις: Μάρτιος 28, 2013, 08:45:04 πμ »
Hellogirl, εγώ θα την έβαζα να κάνει κατ'αρχάς ένα τεστ κατάταξης. Να δω σε ποιους τομείς είναι τα κενά της και πόσα είναι. Αν πχ αποδειχθεί ότι είναι Bs το επίπεδό της δε θα την πήγαινα κατευθείαν σε προετοιμασία Lower. Αν το επίπεδό της είναι κάτω από D, νομίζω ότι θα μπορούσε να παρακολουθήσει την D τάξη, όπου κάθε φορά που βρίσκεις κενά, θα τα καλύπτεις με έξτρα υλικό. Αν αρχίσεις επανάληψη από As, θα κουραστεί και θα πάρει πολύ χρόνο. Άσε που κάθε τάξη είναι επανάληψη της προηγούμενης με κάποιες προσθήκες. Προσωπική άποψη πάντα.....

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1025 στις: Μάρτιος 28, 2013, 08:55:06 πμ »
Η κόρη μου πάει στη C (και ΣΤ δημοτικού) και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο σχετικό με την έκθεση ιδεών, προκειμένου να βελτιώσει το λεξιλόγιό της και να εμπλουτίσει τις ιδέες της. Έχω μία λίστα με λογοτεχνικά βιβλία για το επίπεδο αυτό αλλά θα ήθελα κάτι πιο εξειδικευμένο για την Έκθεση. Αν μπορέσετε να με βοηθήσετε, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα!  :)Καλημέρα...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:12:12 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1026 στις: Μάρτιος 28, 2013, 09:08:18 πμ »
Fotini, εγώ δούλευα τα Plus και ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένη! Είναι, όμως, Speaking/Listening/Writing. Στο teacher's έχει παράρτημα με ιδέες για τα προφορικά οι οποίες μπορούν, πιστεύω, να βοηθήσουν και στις εκθέσεις. Όσον αφορά τις εκθέσεις, έχει πληρέστατες οδηγίες για το format, κατάλληλο λεξιλόγιο και πολλές ασκήσεις. Βέβαια, είναι παλιό βιβλίο αλλά δοκιμασμένο. Ίσως κάποιος συνάδελφος να γνωρίζει κάποιο πιο καινούριο.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1027 στις: Μάρτιος 28, 2013, 09:17:27 πμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά θέλω ακόμα μία διευκρίνηση, γιατί είμαι άσχετη με το αντικείμενό σας (φιλόλογος γαρ...) και έχω να ασχοληθώ με την Αγγλική από τα 15 μου (κι έχουν περάσει αρκετάααααα χρονάκια!). Τα Plus που μου λες, είναι τίτλος βιβλίου; Εκδοτικός οίκος; Πώς θα το ζητήσω; Ευχαριστώ και πάλι...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1028 στις: Μάρτιος 28, 2013, 09:26:16 πμ »
Τίτλος: Plus (Intermediate)
Εταιρία: MM Publications
Αν θες πήγαινε σε ένα βιβλιοπωλείο να το ξεφυλλίσεις. Αλλά και πάλι σου λέω να περιμένεις για άλλες απαντήσεις. Ο καθηγητής/ η καθηγήτρια δε σου πρότεινε κάτι; Που ξέρει καλύτερα το παιδί και τις ανάγκες του;

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1029 στις: Μάρτιος 28, 2013, 09:35:39 πμ »
 Όταν τη ρώτησα, μου είπε πως ό,τι κάνουν στην τάξη είναι αρκετό και να μην τη φορτώνω περισσότερο. Έχω διαφορετική άποψη, πιστεύω πως, όταν έχει χρόνο, θα περνάει μια χαρά και θα μαθαίνει και κάτι επιπλέον. Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια! Να 'σαι καλά...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1030 στις: Μάρτιος 28, 2013, 09:49:49 πμ »
Δεν κάνει τίποτα. Ελπίζω να βοήθησα. :)

Αποσυνδεδεμένος hellogirl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1031 στις: Μάρτιος 30, 2013, 11:47:01 μμ »
Καλησπέρα! Σας είχα ξαναγράψει αλλά χρειάζομαι την βοήθειά σας  :o
Λοιπόν,ανέλαβα μια κοπέλα η οποία θέλει να δώσει ECCE. Όταν ήρθαμε σε επαφή λίγο με τρόμαξε επειδή
δεν θυμόταν αρκετά πράγματα αλλά μετά όταν της έκανα μια γρήγορη επανάληψουλα με δικές μου σημειώσεις κ έδειξε
να τα γνωρίζει και να μπορεί να λύνει ασκήσεις. Ωραία ως εδώ!
Σε ένα τέστ κατάταξης που της έκανα (το βρήκα από το ίντερνετ) μου βγήκε πως είναι σε επίπεδο C αν και αρκετά λάθη από ότι είδα έγιναν στο λεξιλόγιο. Παρόλο που την εμπιστεύομαι στην γραμματική στο λεξιλόγιο λίγο μου τα χαλάει και δεν ξέρω αν πρέπει να αρχίσω από μερικές απλές λέξεις ή να δώσω έμφαση σε μεγαλύτερου επιπέδου για να αρχίζει να της συνηθίζει.
Επίσης σε μια έκθεση που της έβαλα,είδα πως γράφει με ελληνικό σκεπτικό και φοβάται να χρησιμοποιήσει την γραμματική,
κατά συνέπεια γράφει με απλές λέξεις και σύντομες προτάσεις.
Ποιά βιβλία λέτε να της αρχίσω; Από την εμπειρία σας ποιά είναι καλύτερα;
Στο φροντιστήριο που ήμουν έκανα σε μικρές τάξεις αλλά έκλεισε και έμεινα χωρίς δουλειά και το γύρισα σε ιδιαίτερα. Γνωρίζει κάποιος επίσης πως μπορώ να παραγγείλω βιβλία; είδα ένα site που λέει ειδικές τιμές για καθηγητές!  :) αυτό ενημερώνεται αυτόματα από τα στοιχεία του πτυχίου μου αν είμαι καθηγήτρια ή το έχουν για τυπικούς λόγους.
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1032 στις: Απρίλιος 16, 2013, 10:09:45 μμ »
Hello everyone! Θα ήθελα ιδέες και προτάσεις για βιβλίο για ενήλικα beginner... απ' οτι  είδα έχει ο Γρίβας 2 σειρές.. το γνωρίζετε / έχετε δουλέψει αυτό ή κάτι άλλο από άλλο εκδοτικό οίκο ?  :)

Καλησπέρα! Εγώ έχω δουλέψει από Litera τα Moving On for adult learners. Για Beginner θα τα ξαναεπέλεγα απλά για πτυχίο θα πήγαινα προς Griva μάλλον διότι μου φαίνονται πολύ απλά σαν βιβλία. Για αρχή πάντως και έτσι μια χαλαρή εισαγωγή εάν δεν βιάζεστε είναι ok. Εξαρτάται και τον μαθητή σου.

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1033 στις: Απρίλιος 16, 2013, 10:15:41 μμ »
Γεια σας! Ενήλικη μαθήτρια μου θέλει να δώσει Lower όμως έχει τρομερή δυσκολία στα προφορικά. Υπάρχει κάποιο πιστοποιητικό που να μην έχει προφορικές εξετάσεις? Έχετε ασχοληθεί με City&Guilts καθόλου? Θέλω ένα εύκολο πιστοποιητικό για να την προσελκύσω διότι γενικώς τα παρατάει εύκολα και είναι πάρα πολύ απαισιόδοξη.  :-\
Thanks!!!  ::)

Αποσυνδεδεμένος avrile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1034 στις: Απρίλιος 16, 2013, 11:17:23 μμ »
Ψάχνω εδώ και καιρό grammar book για επίπεδο Β1 με κατανοητή θεωρία και αρκετές ασκήσεις για εμπέδωση. Όσα έχω δει μέχρι στιγμής, είτε δεν μου αρέσει η μορφή της θεωρίας ( πολύ συμπυκνωμένη) είτε δεν έχει αρκετές ασκήσεις σε κάθε κεφάλαιο.
Έχετε κάτι υπόψιν σας?

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1035 στις: Απρίλιος 23, 2013, 12:48:31 πμ »
Hellogirl, εγώ θα την έβαζα να κάνει κατ'αρχάς ένα τεστ κατάταξης. Να δω σε ποιους τομείς είναι τα κενά της και πόσα είναι. Αν πχ αποδειχθεί ότι είναι Bs το επίπεδό της δε θα την πήγαινα κατευθείαν σε προετοιμασία Lower. Αν το επίπεδό της είναι κάτω από D, νομίζω ότι θα μπορούσε να παρακολουθήσει την D τάξη, όπου κάθε φορά που βρίσκεις κενά, θα τα καλύπτεις με έξτρα υλικό. Αν αρχίσεις επανάληψη από As, θα κουραστεί και θα πάρει πολύ χρόνο. Άσε που κάθε τάξη είναι επανάληψη της προηγούμενης με κάποιες προσθήκες. Προσωπική άποψη πάντα.....

Πού μπορούμε να βρούμε τέτοια τεστ; Και είναι απαραίτητη η χρήση βιβλίου; Στο ίντερνετ υπάρχει τόσο υλικό... Αλλά οι Έλληνες γονείς δυσπιστούν με κάτι τέτοια και έτσι και τολμήσουμε να τη βγάλουμε... φτηνά, μάς δείχνουν την πόρτα. Πάντως μού έχουν τύχει καθηγήτριες αγγλικών που αντλούν το υλικό τους μόνο από εκεί.

Λοιπόν, το Σαβ/κο πήγα στην έκθεση της Θεσσαλονίκης. Γινόταν πανικός στον πάγκο του οίκου Hamilton, καθώς έδιναν έως 3 βιβλία. Κατάφερα και πήρα δύο ολόκληρες σειρές για Α-C Senior: Hot Shots 1-3 και Grammar Genius A-C. Μού φαίνονται αρκετά καλά, αλλά οι γραμματικές είναι στα ελληνικά. Βέβαια είχα κάνει τις γραμματικές Progress του Γρίβα, εκ των οποίων οι τρεις πρώτες είναι στα ελληνικά και μόνο η τέταρτη αποκλειστικά στα αγγλικά. Μού έδωσαν και το English Download D Class (B1), αλλά μόνο του μαθητή. Είναι ίσως τι καλύτερο σύγχρονο βιβλίο που έχω δει, ίσως επειδή σού δίνει την αίσθηση ότι διδάσκεσαι μέσω υπολογιστή.  Πάντως τα Hot Shots έχουν πολύ υλικό: ένα βιβλιαράκι σαν κόμικ με ερωτήσεις κατανόησης, ένα βιβλιαράκι με τεστ κι ένα για γραπτές εργασίες. Νομίζω ότι υπερκαλύπτει τις ανάγκες των μαθητών. Ο προφορικός λόγος είναι κάπως παραμελημένος, αλλά κάθε καθηγητής μπορεί να χρησιμοποιήσει οτιδήποτε από το βιβλίο ως έναυσμα παραγωγής προφορικού λόγου. Στον πάγκο της Litera γινόταν ένας μικρός χαμός. Δεν ήξερα ότι έχει τόσο καλά βιβλία. Κάποιες νεαρές καθηγήτριες χρησιμοποιούν χρόνια συγκεκριμένα βιβλία του οίκου, ενώ και το βιβλίο για τις πανελλαδικές προσφέρει 40 (!) τεστ έναντι των 11 άλλο εκδοτικού οίκου. Κακά τα ψέματα, έτσι όπως έγιναν οι εξετάσεις της Γ' Λυκείου χρειάζεται πολλή εξάσκηση και διάβασμα, καθώς ως ειδικό μάθημα τα αγγλικά έχουν συντελεστή 2. Δεν ξέρω, αλλά τα περσινά θέματα μού φάνηκαν επιπέδου Β2 με Β2+, ούτε καν Γ1. Απλώς πλέον αντί για γράμματα κι εκθέσεις ιδεών τώρα πιο πολύ παίζουν τα e-mail και τα άρθρα σε ιστολόγια. Οπότε όποιος προετοιμάζεται για πτυχίο Γ1 και πάνω χρειάζεται μια απλή προετοιμασία. Είναι σαν το ΚΠΓ. Πάντως στον πάγκο του Γρίβα ήταν λίγα άτομα. Ε, καλή η προσφορά των πακέτων τους, αλλά όλοι πήγαμε για τα τζαμπέ βιβλία. Ελάχιστοι αγόρασαν. Τι να πω; Όλα τα βιβλία είναι πάνω-κάτω το ίδιο. Κρίμα που δεν είχαν και για τα γαλλικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2013, 01:11:24 πμ από Matina7 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 902
Σύνολο: 904

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.