*

Αποστολέας Θέμα: Αν ήσουν εσύ το κράτος, πώς θα επέλεγες καθηγητές για τα σχολεία σου;  (Αναγνώστηκε 5240 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος QUICONQUE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Με τί κριτήρια θα επέλεγες καλούς καθηγητές; Με μία εξέταση; Με συνολική παρακολούθηση της πορείας τους; Με προτεραιότητα; Με συνδυασμούς;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος palelos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ θα επέλεγα άτομα που έχουν μπει σε τάξη και όχι μέσω ΑΣΕΠ ;)

Σε τάξη έχουν μπεί αναπληρωτές - ωρομίσθιοι - και άτομα που έχουν σχέση με εκπαίδευση. ;) ;) ;) ;)

Στον ΑΣΕΠ δίνουν και άτομα τα οποία είναι μόνιμοι υπάλληλοι σε άλλες υπηρεσίες, και όταν  παραιτούνται από αυτές για να διοριστούν στην εκπαίδευση δημιουργούνται προβλήματα στις υπηρεσίες τους. >:( >:( >:(

Τα άτομα αυτά του ΑΣΕΠ έχουν ελάχιστες πιθανότητες να γυρίσουν  άμεσα  με μετάθεση  στον τόπο τους, δηλαδή ξενιτεύονται για πάντα. ;D ;D ;D ;D
Ι am back..   Σας  έλλειψα?

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Σιγουρα οχι με εξετασεις...Για μενα οι εξετασεις ειναι περισσοτερο φιλτρο απορριψης παρα μεθοδος αξιολογησης του ''καλυτερου''.....Δηλαδη εχουμε λεφτα μονο για 20 καθηγητες και πρεπει να βρουμε ενα τροπο να απορριψουμε τους υπολοιπους.....Το καλυτερο θα ηταν ενας συνδυασμος της εμπειριας σε ταξη και παρακολουθησης της συνολικης του πορειας...
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γιατί να υπάρχει αυτή η διαδικασία επιλογής;;;;Το πτυχίο από μόνο του δεν είναι πιστοποίηση εν δυνάμει καλών εκπαιδευτικών;;Πρέπει να μπούμε στο σκεπτικό της απαξίωσης των πτυχίων μέσω διαφόρων διαδικασιών επιλογής;;Στηρίζω κατηγορηματικά αναλογία των αποφοίτων με τις θέσεις εργασίας...
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Καταρχάς θα επέφερα δραστική μείωση του αριθμού των εισακτέων στις σχολές που οδηγούν στην εκπαίδευση. Μετά θα δημιουργούσα μία λίστα-επετηρίδα στην οποία για να εγγραφεί κάποιος θα έπρεπε να συμμετάσχει σε κάποια βασική εξέταση γνώσεων-διδακτικής (κάτι σαν τον τωρινό διαγωνισμό δηλαδή, αλλά πιο χαμηλής δυσκολίας), που θα επαναλαμβανόταν κάθε χρόνο. Η βαθμολογία αυτή θα ίσχυε για πάντα, εκτός κι αν ζητούσε ο υποψήφιος εκ νέου εξέταση για βελτίωση. Στην λίστα αυτή λοιπόν θα προσμετρούνταν μόρια από:

ι) βαθμολογία στην εξέταση (20%)
ιι) προϋπηρεσία (30%)
ιιι) βαθμό πτυχίου (20%)
ιν) παλαιότητα πτυχίου (10%)
ν) σχετικά μεταπτυχιακά-διδακτορικά (20%)

Από τη λίστα αυτή θα διόριζα μόνιμους, αναπληρωτές, ωρομισθίους, ΠΔΣ, κτλ, κτλ. Όποιος αποκτούσε προϋπηρεσία θα ανέβαινε στον πίνακα και ουσιαστικά αυτός θα ήταν και ο μόνος τρόπος για να το πετύχει αυτό, πέραν της επανεξέτασης που ανέφερα παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Θα φρόντιζα και θα απαιτούσα οι υποψήφιοι εκπαιδευτικοί εκτός από το βασικό τίτλο σπουδών να έχουν και σπουδές στην εκπαίδευση και τις επιστήμες αγωγής. Ακόμη θα φρόντιζα να έχουν "προϋπηρεσιακή επιμόρφωση" δηλαδή, κάτι ανάλογο με αυτό που γίνεται στην Κύπρο, όπου μετά από αυτή την επιμόρφωση θα γινόταν και η τελική αξιολόγηση για το ποιοί μπορούν να συνεχίσουν. ...

Τα πτυχία Φιλολογίας, Μαθηματικών, Φυσικής, Χημείας, Πληροφορικής, Κοινωνιολογίας, κλπ, αποδεικνύουν την γνώση μας στο αντικείμενο που θα κληθούμε να διδάξουμε,  όχι την επαρκή διδακτική και παιδαγωγική μας κατάρτιση και η τελευταία δεν μπορεί να είναι μόνο θεωρητική.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος palelos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα φρόντιζα και θα απαιτούσα οι υποψήφιοι εκπαιδευτικοί εκτός από το βασικό τίτλο σπουδών να έχουν και σπουδές στην εκπαίδευση και τις επιστήμες αγωγής. Ακόμη θα φρόντιζα να έχουν "προϋπηρεσιακή επιμόρφωση" δηλαδή, κάτι ανάλογο με αυτό που γίνεται στην Κύπρο, όπου μετά από αυτή την επιμόρφωση θα γινόταν και η τελική αξιολόγηση για το ποιοί μπορούν να συνεχίσουν. ...

Τα πτυχία Φιλολογίας, Μαθηματικών, Φυσικής, Χημείας, Πληροφορικής, Κοινωνιολογίας, κλπ, αποδεικνύουν την γνώση μας στο αντικείμενο που θα κληθούμε να διδάξουμε,  όχι την επαρκή διδακτική και παιδαγωγική μας κατάρτιση και η τελευταία δεν μπορεί να είναι μόνο θεωρητική.

Πολύ σωστά mat. Επιμόρφωση στην ΑΣΠΑΙΤΕ ή σε αντίστοιχα προγράμματα άλλων σχολών όπως ζητάει η ΠΕΑ  βάση της πραγματικής προυπηρεσίας  διότι οι γενικές ειδικότητες  πλην ελαχίστων ειδικοτήτων δεν έχουν ταυτόχρονα και παιδαγωγική επάρκεια. ;) ;) ;)
Βλέπω το επίπεδο τoυ edra.gr πως εκφράζονται  οι ΠΕ11 και λέω : Αυτοί  σήμερα  θέλουν να λέγονται εκπαιδευτικοί? ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D    Δυστυχώς υπάρχουν λίγες εξαιρέσεις στον κλάδο αυτό..... ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!
Ι am back..   Σας  έλλειψα?

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Εαν εγώ ήμουν κράτος,θα διόριζα την Αγαπούλα σε λύκειο των Χανίων.
ααααα..............θα διόριζα και τη letii77,θα έδινα και μια μετάθεση στον άντρα της εκεί,για να της κάνουν παρεούλα.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
           ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Μπραβο ρε Αγαπη!!!!!Τι ωραια!!!!!!!Γι αυτο λοιπον κι εγω θα σε ψηφισω δαγκωτο!!!!!!!! :-* :-* :-* :-* :-*

Επισης να προσθεσω και το ψυχολογικο τεστ απο το οποιο θα επρεπε να περναμε καθως και μια.....φωτογραφια μας!!!!! ;D ;D ;D ;D
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Επειδή βλέπω ότι έχω απήχηση στο κοινό,σας παρακαλώ για ρουσφέτια να μου στέλνετε pm.

Θα πληρώσω τους απλήρωτους αναπληρωτές και την ΠΔΣ ,για να τα βρω με κανα 2 μέλη που σκοτωθήκαμε τις προάλλες. ;) ;)
Θα μειώσω στο μισό τις ώρες των γυναικών που έχουν έστω και ένα παιδί,ή απλώς έχουν πεθερά.

Άμα σκεφτώ και τίποτε άλλο θα γράψω νέο μήνυμα με τις προγραμματικές δηλώσεις μου.

Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2008, 06:55:51 μμ από Αγάπη »


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
για το kittoulini...τιποτα;

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
για το kittoulini...τιποτα;


Δε νομιζω να σε αφησει ετσι!!!!!!!!!Κατι θα κανει και για σενα δεν μπορει!!!!!!!
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Βρε κιτουλίνι μου.......έτσι θα σε αφήσω εσένα,είναι δυνατόν?
Είπαμε για ρουσφέτια στείλτε μου Pm και εγώ θα κάνω μια ρύθμιση για τον καθένα..... ;) ;) ;)

Θα τα συγκεντρώσω και μετά θα κάνω τις απαραίτητες δηλώσεις από το γραφείο τύπου μου.


ΥΓ: Μόνο μην τυχών και μου έρθει κανας δάσκαλος 22 ετών που θέλει μετάθεση,θα σκοτωθούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2008, 07:43:55 μμ από Αγάπη »


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Εγώ θα επέλεγα άτομα που έχουν μπει σε τάξη και όχι μέσω ΑΣΕΠ ;)

Σε τάξη έχουν μπεί αναπληρωτές - ωρομίσθιοι - και άτομα που έχουν σχέση με εκπαίδευση. ;) ;) ;) ;)

Στον ΑΣΕΠ δίνουν και άτομα τα οποία είναι μόνιμοι υπάλληλοι σε άλλες υπηρεσίες, και όταν  παραιτούνται από αυτές για να διοριστούν στην εκπαίδευση δημιουργούνται προβλήματα στις υπηρεσίες τους. >:( >:( >:(

Τα άτομα αυτά του ΑΣΕΠ έχουν ελάχιστες πιθανότητες να γυρίσουν  άμεσα  με μετάθεση  στον τόπο τους, δηλαδή ξενιτεύονται για πάντα. ;D ;D ;D ;D

και να συμπληρωσω στα πολυ ρεαλιστικα κριτηρια...

1) ολοι οσοι ειναι πανω απο 1,80
2) ολοι οσοι εχουν μεγαλα αυτια
3)ολοι οσοι εχουν 21 δαχτυλα
4)ολοι οσοι εχουν μακρια μαλλια

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160377
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 661
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 546
Σύνολο: 555

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.