*

Ψηφοφορία

Θα απεργήσετε ;

Ναι
114 (69.1%)
Οχι
28 (17%)
Δεν είμαι σίγουρος ακόμα
23 (13.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 164

Η ψηφοφορία έληξε: Φεβρουάριος 27, 2011, 06:54:10 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία 22-23 Φεβρουαρίου  (Αναγνώστηκε 38381 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22-23 Φεβρουαρίου
« Απάντηση #196 στις: Φεβρουάριος 25, 2011, 01:10:29 πμ »
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=263297&cid=122

διαβάστε το......
Αισχρό λεξιλόγιο με ύφος που ξεχειλίζει από εμπάθεια, μικροπρέπεια και αντισυναδελφικότητα. Με κατέπληξε το γεγονός ότι το άρθρο αυτό φιλοξενήθηκε χθες και σε γνωστό εκπαιδευτικό site. Αν ο συντάκτης του άρθρου είναι εκπαιδευτικός, τότε λυπάμαι τους συναδέλφους και τους μαθητές του. Απόψεις αναχρονιστικές, ιδέες σκουριασμένες που καταδεικνύουν άτομο που βλέπει μέσα από παρωπίδες. Δυστυχώς, αυτές τις συμπεριφορές υιοθετούν χρόνια τώρα και μερικοί συνδικαλιστές μας. Το αποτέλεσμα είναι ακριβώς το αντίθετο από το επιδιωκόμενο. Να παραιτούνται, δηλαδή, αηδιασμένοι, πολλοί συνάδελφοι (ιδιαίτερα οι νέοι) από τη διεκδίκηση των αιτημάτων του κλάδου μας, μη συμμετέχοντας στις κινητοποιήσεις και απουσιάζοντας μόνιμα από τις συνελεύσεις και τη διαδικασία των εκλογών για την ανάδειξη των συνδικαλιστικών εκπροσώπων μας.

Εγώ πιο πολύ λυπάμαι τους συναδέλφους και τους μαθητές των απεργοσπαστών.
Α, και επειδή το συντάκτη του άρθρου τυχαίνει να τον γνωρίζω, καμία σχέση με αυτά που λες, είναι φοβερός τύπος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία 22-23 Φεβρουαρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:14:23 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22-23 Φεβρουαρίου
« Απάντηση #197 στις: Φεβρουάριος 25, 2011, 01:14:27 πμ »
Ελπίζω ότι δεν θα προλάβουν ελικόπτερα όλοι, στατιστικά κάποιοι θα ξεμείνουν και θα δεχθούν τις ευχαριστίες μας....

Ελπίζω στους τελευταίους να ανήκουν και οι δυο-τρεις πρασινοφρουροί του pde...
Που μας το φέρνουν γύρω-γύρω, και καλά το σύστημα έτσι είναι... και η "πλειοψηφία" αποφάσισε κ.λπ. κ.λπ.
Επαναλαμβάνεσαι στα όρια του βαρετού. Απέβαλε τη μανία καταδίωξης...

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22-23 Φεβρουαρίου
« Απάντηση #198 στις: Φεβρουάριος 25, 2011, 01:16:25 πμ »
Επαναλαμβάνεσαι στα όρια του βαρετού.

Είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα!
Και βέβαια, όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται, γι' αυτό πετάχτηκες.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22-23 Φεβρουαρίου
« Απάντηση #199 στις: Φεβρουάριος 25, 2011, 01:20:45 πμ »
Επαναλαμβάνεσαι στα όρια του βαρετού.

Είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα!
Και βέβαια, όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται, γι' αυτό πετάχτηκες.
Για να τελειώνουμε, δεν είμαι ούτε πρασινοφρουρός, ούτε υπερασπίζομαι κανένα σύστημα. Αλλά δεν θα με πείσεις να γίνω και μαριονέτα στα χέρια της πουλημένης ΟΛΜΕ. Το  πως και πότε θα δείξω εγώ την αντίδρασή μου είναι θέμα δικό μου. Πέρσι την άνοιξη ήμουν σε 3 διαδηλώσεις στο Σύνταγμα. Εσύ που έπινες το καφεδάκι σου; Πρότεινα αντί των συμβολικών και ανώδυνων ημερήσιων απεργιών, απεργίες διαρκείας, να παραλύσει το σύμπαν. Έχεις τα κότσια να τις κάνεις;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία 22-23 Φεβρουαρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:14:23 »

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22-23 Φεβρουαρίου
« Απάντηση #200 στις: Φεβρουάριος 25, 2011, 01:28:02 πμ »
Ναι, και μπορώ να σου τα δείξω με την πρώτη ευκαιρία.
Αλλά εσύ οκ, μετά τις τρεις περσινές πορείες έχεις κάνει την επανάστασή σου γι' αυτή τη δεκαετία.
Και επίσης, πού μίλησα εγώ για ολμε;
Όσο για την απεργία διαρκείας, προσοχή ρε παιδιά, μη σκίσετε τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22-23 Φεβρουαρίου
« Απάντηση #201 στις: Φεβρουάριος 25, 2011, 01:34:16 πμ »
Ναι, και μπορώ να σου τα δείξω με την πρώτη ευκαιρία.
Αλλά εσύ οκ, μετά τις τρεις περσινές πορείες έχεις κάνει την επανάστασή σου γι' αυτή τη δεκαετία.
Και επίσης, πού μίλησα εγώ για ολμε;
Όσο για την απεργία διαρκείας, προσοχή ρε παιδιά, μη σκίσετε τίποτα.
Την επανάστασή μου φίλε την κάνω καθημερινά μέσα και έξω από την τάξη, και όχι όποτε που πουν οι "από πάνω" ότι πρέπει να την κάνω. Δεν πρόκειται να τα πω εδώ, αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σε ενημερώσω προσωπικά για το πως δεν τρώω εκεί που φτύνω, όπως κάνουν πολλοί στο συνάφι μας. Και αν δεν σε πείθω, πολύ μικρή σημασία έχει εν τέλει. Ο αγώνας του καθενός είναι προσωπικός και όχι για να διατυμπανίζεται προκειμένου να πάρει τα μπράβο.

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22-23 Φεβρουαρίου
« Απάντηση #202 στις: Φεβρουάριος 25, 2011, 01:39:30 πμ »
Οκ, όπως είπες δεν έχει σημασία αν και ποιος θα πείσει ποιον.

Τέλος.

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22-23 Φεβρουαρίου
« Απάντηση #203 στις: Φεβρουάριος 25, 2011, 08:06:24 πμ »
Διάβασα με προσοχή τις τοποθετήσεις των συναδέλφων κατά την χθεσινή μέρα σχετικά με τα ζητήματα που συζητάμε.
Παρατήρησα την "συνηθισμένη" ( χρησιμοποιώ την λέξη μια και έχω συζητήσει το ζήτημα με πολλούς εδώ και κάποιους μήνες) αντίδραση: Αγανάκτηση ( δικαιολογημένη, η οποία όμως δεν θα πρέπει να μας εμποδίζει να οδηγηθούμε σε συμπέρασμα), καταγγελτικός λόγος ( δεν βοηθά πρακτικά πουθενά), εκνευρισμός με την κυβερνητική πολιτική και προπαγάνδα ( λογικό, αλλά καθυστερημένο χρονικά, μια και ο κλάδος μας π.χ. άφησε την Υπουργό να "αλωνίζει" επικοινωνιακά διασύροντας τους εκπαιδευτικούς επί 1 χρόνο τουλάχιστον, χωρίς καμία αντίδραση. Δικαιολογίες δε του τύπου "είναι ΠΑΣΟΚ οι συνδικαλιστές" ΔΕΝ στέκουν μια και πρόσφατα έγιναν συνδικαλιστικές εκλογές, και η παράταξη του ΠΑΣΟΚ - αυτοί οι "συνδικαλιστές του ΠΑΣΟΚ δηλαδή" - βγήκε πρώτη δύναμη).
Όλα αυτά, εκφράζουν βέβαια την αγωνία και τον θυμό των ανθρώπων.
Κι εγώ είμαι θυμωμένος.
Κι εγώ ανησυχώ για το μέλλον.
ΟΜΩΣ
Αυτά δεν θα πρέπει να μας κάνουν να μην μπορούμε να αντικρύζουμε κατάματα την πραγματικότητα: Έγιναν εκλογές με την δήλωση του Πρωθυπουργού ότι η πολιτική του είναι δεδομένη, και ότι αν καταψηφιστούν οι συνδυασμοί του θα αποχωρήσει προκυρήσσοντας εκλογές.
Όποιος ήθελε να αντιταχθεί στην πολιτική του, είχε χρυσή ευκαιρία να τους καταψηφίσει, και να οδηγηθούμε σε εκλογές όπου θα μπορούσαν να στηριχθούν μικρά κόμματα, ώστε να "εκβιάσουμε" εκ μέρους μας πολιτικές εξελίξεις.
Τι κάναμε όμως ως πολίτες?
Όσοι πήγαν, εξέλεξαν με μεγάλη πλειοψηφία το ΠΑΣΟΚ ( Συνηθισμένο εδώ και 30 έτη).
Όσοι δεν πήγαν, "δεν τους πήγαινε το χέρι να καταψηφίσουν το ΠΑΣΟΚ" ( και να το "ρίξουν" από την κυβέρνηση).
Με συγχωρείτε συνάδελφοι, αλλά με το να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, δεν πρόκειται να κερδίσουμε τίποτα.
Είχαμε χρυσή ευκαιρία να εκφράσουμε την πλήρη αντίθεσή μας στην ασκούμενη πολιτική, καταψηφίζοντας εν ψυχρώ και μαζικά το ΠΑΣΟΚ πριν 3 μήνες.
Δεν το έκανε η πλειοψηφία ( στο κάτω-κάτω, κανείς δεν μπορεί να "χρεώσει στο ΠΑΣΟΚ ντε και καλά όσους απείχαν, αλλά και κανείς δεν μπορεί να τους χρεώσει στην ομάδα των αντιτιθέμενων στην πολιτική ΠΑΣΟΚ. Όλοι όσοι απείχαν γνώριζαν ότι τις εξελίξεις - όσες μπορούν να καθοριστούν από τις εκλογές τέλος πάντων - τις καθορίζουν όσοι ψηφίζουν).
Σχετικά δε με το πόσο πιθανό είναι να έχουμε ριζικές ανατροπές με τις εκλογές, συμφωνώ με την άποψη ότι δεν μπορούμε να πετύχουμε κάποια μεγάλη ανατροπή απότομα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα έπρεπε να εκφράσουμε την αντίθεσή μας εμείς. Αυτά, είναι πράγματα που όλοι τα γνωρίζουμε.
Όμως, τελικά η πλειοψηφία επέλεξε να μην καταψηφίσει το ΠΑΣΟΚ, όπως κάνει συνήθως εδώ και 30 χρόνια.
Άλλωστε, θυμίζω σε όλους σας ότι ενώ το ΠΑΣΟΚ περνά μέτρα σκληρότατα ( και άδικα), "δεν κουνιέται φύλλο" ( Ενώ όποτε δεν κυβερνά το ΠΑΣΟΚ, οι ίδιοι οι πολίτες αντιδρούν έντονα και βίαια σε μεγάλο βαθμό και χωρίς να έχουν προηγηθεί τόσο σκληρά μέτρα όσο αυτά που λαμβάνει τώρα το ΠΑΣΟΚ).
Θυμίζοντάς σας ότι η Ελλάδα είναι μία από τις ελάχιστες χώρες στις οποίες η κυβέρνηση δεν καταψηφίστηκε σε εκλογές που έγιναν μετά την προσφυγή στο ΔΝΤ, καλώ όσους από εμάς είναι "αγανακτισμένοι" ή "θυμωμένοι" με το ΠΑΣΟΚ, να συνειδητοποιήσουν ότι αν το ΠΑΣΟΚ λέει ότι "εκφράζει τον λαό και τα πιστεύω του και τις επιδιώξεις του", καθώς και ότι "θα προχωρήσει την πολιτική του χωρίς καθυστερήσεις", οφείλεται αποκλειστικά και μόνον στο ότι εκλέγεται "βρέξει-χιονίσει".
Και όσοι δεν θέλουν να εκλέγεται "βρέξει -χιονίσει" διότι διαφωνούν με την πολιτική του, στις επόμενες εκλογές να πάνε και να το καταψηφίσουν καθαρά και ξάστερα. Και να το "ρίξουν" από την κυβέρνηση.
Αν πάλι κάποιοι "δεν αντέχουν" να καταψηφίσουν το ΠΑΣΟΚ, να σταματήσουν την "γκρίνια" ( δεν είναι καθόλου δημιουργική άλλωστε) και να κάνουν εκτεταμένη αυτοκριτική.
Στο κάτω-κάτω, όλοι αυτοί που ψηφίσουν ΠΑΣΟΚ "βρέξει-χιονίσει" γιατί "δεν τους πάει το χέρι τελικά να ψηφίσουν κάτι άλλο", είναι και οι αποκλειστικά υπεύθυνοι για το ότι το ΠΑΣΟΚ "βγάζει γλώσσα" περνώντας "αναίμακτα" μέτρα σκληρά και άδικα, και κατεδαφίζοντας μέσα σε λίγους μήνες κατακτήσεις 80 ετών.
Στο κάτω-κάτω, η διαπίστωση ότι οι πολίτες ανέχονται από το ΠΑΣΟΚ την κατεδάφιση των δικαιωμάτων τους, ενώ αντιδρούν βίαια ( συχνά) όποτε κυβερνά οποιοσδήποτε άλλος ( και ας μην λαμβάνει τέτοια μέτρα), είναι προφανής. Το ότι "δεν κουνιέται φύλλο τώρα", είναι προφανές.
Ε, λοιπόν το να μιλάμε για "πρασινοφρουρούς" μόνο και μόνο επειδή εκνευριζόμαστε με αυτές τις απλές αλήθειες, δεν είναι και ότι δημιουργικότερο.
Ας κάνουμε όλοι μας αυτοκριτική, προσπαθώντας να καταλάβουμε πως και γιατί οδηγηθήκαμε ως λαός να εκλέγουμε το ΠΑΣΟΚ βρέξει-χιονίσει. Αυτό, θα μας βοηθήσει περισσότερο από το να χαρακτηρίζουμε "πρασινοφρουρούς" όσους απλά διαπιστώνουν τα αυτονόητα.
Πρασινοφρουροί συνάδελφοι, είναι αυτοί που στις πρόσφατες συνδικαλιστικές εκλογές εξελέγησαν.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161141
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 558
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 472
Σύνολο: 489

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.