*

Ψηφοφορία

Κλείσατε τα φώτα?

Ναι
15 (33.3%)
Όχι
30 (66.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 45

Αποστολέας Θέμα: Ώρα Γης  (Αναγνώστηκε 3223 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Ώρα Γης
« στις: Μάρτιος 27, 2010, 09:42:37 μμ »
Πριν λίγο έληξε η ώρα της Γης. Κλείσατε τα φώτα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ώρα Γης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:29:51 »

Αποσυνδεδεμένος area51

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Ώρα Γης
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 27, 2010, 09:57:31 μμ »
Με αυτές τις εκδηλώσεις, όλοι αυτοί που βρωμίζουν τον πλανήτη στο βωμό του κέρδους, θέλουν να μας κάνουν να νοιώσουμε ένοχοι και συνένοχοι.
Στο σπίτι είχα πλήρη φωταγωγία.

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: Ώρα Γης
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 27, 2010, 10:01:06 μμ »
...ήταν μια συμβολική κίνηση με χειροπιαστο αποτέλεσμα (αφού μεταφράζεται σε μείωση ισχύος του ηλεκτρικού ρεύματος -μείωση καύσης άνθρακα-μείωση διοξειδίου-ώφελος για την ατμόσφαιρα) και μια άσκηση βιωματική...μας άρεσε υπό το φως των κεριών και μας θύμισε ότι μπορούμε και με πιο απλά μέσα να περάοσυμε τη μέρα μας...
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος dchatzi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ώρα Γης
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 27, 2010, 10:03:47 μμ »
Άναψα και τα υπόλοιπα!!!
Έλεος πλέον με τις πολυεθνικές της οικολογιας (βλέπε WWF, Greenpeace, ΡΕΤΑ κλπ)
Τους εχθρούς μου τους ξέρω, από τους φίλους ποιος θα μας σώσει?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ώρα Γης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:29:51 »

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: Ώρα Γης
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 27, 2010, 10:12:01 μμ »
...η συνετή χρήση του ρεύματος είναι το αυτονόητο ....δεν χρειάζοταν να μας το πει κανείς..Όμως επειδή δεν έχουμε επαφή με το περιβάλλον μας και είμαστε εγωκεντρικοί επινοήθηκαν και οι λοιπές φιέστες ..ας είναι και έτσι μήπως και ευαισθητοποιηθούν μερικοί...Το μη χείρον βέλτιστον...
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος dchatzi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ώρα Γης
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 27, 2010, 10:42:47 μμ »
Αντιγραφή από το blog asimonis.wordpress.com

"Να μη Ξεχάσω... Να αφήσω όλα τα φώτα αναμμένα το Σάββατο....

Και αυτο οχι γιατι θελω να το παιξω εξυπνακιας.

Απλα γιατι,  μου τη σπαει που πανε να μου φορτωσουν την ενοχη της καταστροφης του περιβαλλοντος σε μεριδιο πολυ μεγαλυτερο απο αυτο που ξερω πως μου ανηκει!

Απλα γιατι, μου την σπαει που καποιοι τυποι με δυο αυτοκινητα εκ των οποιων το ενα τζιπ πολλων χιλιαδων κυβικων, μηχανη και σκαφος αναψυχης, κλεινοντας μια ωρα τα φωτα θεωρουν πως ειναι οικολογοι!

Απλα γιατι, μου τη σπαει που οτιδηποτε σωστο πρεπει να κραταει μια ωρα (αντε μια μερα το πολυ).

Απλα γιατι, ο ακρατος εγωισμος του ανθρωπου βαφτισε αυτη την ωρα, “Ωρα της Γης”. Η Γη υπηρχε, υπαρχει και θα υπαρχει. Και οταν αποφασισει πως εμεις οι ανθρωποι γιναμε αρκετα ενοχλητικοι, θα μας πεταξει απο πανω της οπως ενας σκυλος πετα εναν ενοχλητικο ψυλλο.

Κλειστε λοιπον τα φωτα για μια ωρα και ολο τον υπολοιπο χρονο κλειστε τα ματια σε αυτα που γινονται γυρω σας, θεωρωντας πως εχετε κανει το χρεος σας."
Τους εχθρούς μου τους ξέρω, από τους φίλους ποιος θα μας σώσει?

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: Ώρα Γης
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 27, 2010, 10:57:32 μμ »
Ωραία όλα αυτά που είπατε ..δε μας είπατε τι κάνετε για να βοηθήσετε την κατάσταση στην καθημερινότητά σας.(ή μήπως δεν αφορά και εμάς αυτό)...Εγώ προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι για καμιά οργάνωση και ούτε κανέναν τύπο με τζιπ  κατακρίνω, γιατί θεωρώ ότι έχω προσωπική ευθύνη απέναντι στο περιβάλλον μου. Και σίγουρα δεν ένιωθα ενοχές όταν έκλεινα τα φώτα και ούτε θα νιώσω ποτέ! Γιατί απλά γνωρίζω καλά ποια είναι η σχέση μου με το περιβάλλον μου και δεν κρύβομαι πίσω από τους τύπους και τις καταστάσεις που αναφέρετε για να βρω άλλοθι να μην κάνω τίποτα...(ή να κάνω χειρότερα για..εκδίκηση!).
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος area51

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Ώρα Γης
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 27, 2010, 11:45:52 μμ »
Κυκλοφορεί με e-mail και έχει ενδιαφέρον:

"ΕΠΕΙΓΟΝ - ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΕΠΙΒΟΛΗΣ ΠΕΙΘΑΡΧΙΑΣ - ΔΗΛΩΣΗ ΥΠΟΤΑΓΗΣ ΚΑΙ ΕΝΟΧΗΣ

Αγαπητό WWF,
θα ήθελα να εκφράσω την άποψή μου, οτι με το να μην βάλω σχάρα στο
αυτοκίνητό μου ή να προσέχω στις πόσες στροφές θα αλλάζω ταχύτητα εγώ και μερικοί άλλοι οδηγοί ή έστω και όλοι, δεν θα έχουμε τόσο σημαντική βελτίωση όσο από το να αντικατασταθούν τα βενζινοκίνητα οχήματα με ηλεκτροκίνητα ή με
άλλα ακόμα νεώτερων τεχνολογιών. Απλώς θα σπάμε εμείς κάθε φορά το κεφάλι μας πως θα γλυτώσουμε τη γη από μερικά γραμμάρια ρύπανσης, ενώ τα κέρδη των τεράτων της βιομηχανίας που ευθύνονται για τη γιγαντιαία ρύπανση της γης είναι υπέρογκα, τα δε τέρατα αυτά (οι έχοντες τέτοια συμφέροντα) διασκεδάζουν σε βάρος της ανθρωπότητας εξαπολύοντας χιλιάδες τόνους ρύπανσης κάθε είδους κάθε δευτερόλεπτο.

Αν υπάρχει στο Site σας κάποιο άρθρο σχετικά με προτάσεις και απαιτήσεις για υιοθέτηση νέων "καθαρών" τεχνολογιών καθώς και άλλων όντως ριζικών και
δραστικών λύσεων, θα ήταν καλύτερα να βρίσκονται πάντα στην πρώτη σελίδα ώστε να λειτουργούν συνεχώς σαν θετική επιρροή. Παρακαλώ επίσης να μου στείλετε τα Link που οδηγούν σε τυχόν τέτοια άρθρα σας, διότι σε μια γρήγορη πλοήγηση που έκανα, δεν είδα κάτι.

Όσο για την ιστορία με την "Ωρα της Γής" σας λέω από τώρα οτι το αποτέλεσμα από την ώρα που θα κλείσουμε τους διακόπτες, και λεπτό προς λεπτό μέχρι να
περάσει η μια ώρα και να τους ανοίξουμε και πάλι, είναι προφανέστατο οτι το μόνο που θα αποδείξουμε στον εαυτό μας είναι οτι όχι μόνο η σωτηρία του
πλανήτη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ, αλλά εντελώς το αντίθετο, οτι δεν μπορούμε να ζήσουμε ούτε μια ώρα χωρίς ηλεκτρισμό. Φρονώ δε οτι αυτοί που το ξεκίνησαν αυτό, γνωρίζουν ποιο θα είναι το πραγματικό αποτέλεσμα της
"αντίδρασης" αυτής.

Η λύση δεν είναι σε καμμία περίπτωση να κλείσουμε την πόρτα στο "ρεύμα" αλλά να περάσουμε σε όντως "καθαρές" τεχνολογίες, τολμώντας να ρίξουμε ενα ωραιότατο χαστούκι (μάλλον ξεγυρισμένη γροθιά θα έλεγα καλύτερα) σε όλους
αυτούς που η μεγιστοποίηση του κέρδους τους οδηγεί στο να εκμεταλλεύονται με το χειρότερο δυνατό τρόπο κάθε γήινη πηγή ενέργειας, είτε οργανική, είτε
ανόργανη, καθώς και των ίδιων των ανθρώπων.

Αν συνεχίζετε να πιστεύετε οτι το να κλείσουμε τα φώτα μια ώρα θα έχει καλό
αποτέλεσμα ή θα "εκβιάσει" και θα "απειλήσει" κανένα ωστε να ληφθούν μέτρα για "καθαρές" πηγές ενέργειας, παρακαλώ εξηγείστε μου με ποιο τρόπο θα επιτευχθεί αυτό, ειδεμή θα περιμένουμε να επαληθευτώ εγώ την επόμενη μέρα,
που όλοι θα λένε "Καλύτερα να συνεχίσουμε να ρυπαίνουμε, παρά να μην έχουμε καθόλου ρεύμα και να υποστούμε τα χτεσινά σκοτάδια".

Διαβάστε περισσότερα: http://taxalia.blogspot.com/2009/03/earth-hour.html#ixzz0jPqZ7R3S

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Ώρα Γης
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 28, 2010, 01:46:15 πμ »
Ωραία όλα αυτά που είπατε ..δε μας είπατε τι κάνετε για να βοηθήσετε την κατάσταση στην καθημερινότητά σας.(ή μήπως δεν αφορά και εμάς αυτό)...Εγώ προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι για καμιά οργάνωση και ούτε κανέναν τύπο με τζιπ  κατακρίνω, γιατί θεωρώ ότι έχω προσωπική ευθύνη απέναντι στο περιβάλλον μου. Και σίγουρα δεν ένιωθα ενοχές όταν έκλεινα τα φώτα και ούτε θα νιώσω ποτέ! Γιατί απλά γνωρίζω καλά ποια είναι η σχέση μου με το περιβάλλον μου και δεν κρύβομαι πίσω από τους τύπους και τις καταστάσεις που αναφέρετε για να βρω άλλοθι να μην κάνω τίποτα...(ή να κάνω χειρότερα για..εκδίκηση!).

Όσο λιγότερο καταναλώνουμε κάθε βλακεία που πέφτει μπροστά μας - μικρή ή μεγάλη- τόσο περισσότερο φροντίζουμε τον πλανήτη. Για όποιο προϊόν αγοράζουμε, έχει μολυνθεί ο πλανήτης κατά την παραγωγή του από την εξόρυξη των πρώτων υλών μέχρι τη βιομηχανική επεξεργασία. Έχουμε για παράδειγμα μάθει να κατακρίνουμε την χρήση του αυτοκινήτου - και ειδικά αυτοί οι ψευτοοικολόγοι της αφρόκρεμας- και ταυτόχρονα να έχουμε 2 και 3 αυτοκίνητα. Μα για να παραχθούν αυτά τα αυτοκίνητα δεν έγινε απίστευτη μόλυνση του πλανήτη; Η μόλυνση του περιβάλλοντος είναι προϊόν του κέρδους και της υπερκατανάλωσης. Αν,λοιπόν, θέλουμε ειλικρινά μια οικολογική στάση και συνείδηση να πονέσει πραγματικά αυτούς που μολύνουν το περιβάλλον και ταυτόχρονα να μην έχει επιδερμικό χαρακτήρα επανάπαυσης της ένοχης συνείδησής μας, δεν έχει νόημα να κλείσουμε για μια ώρα τα φώτα (ειδικά αν το λέει η κάθε WWF που στα πλαίσια της πράσινης ανάπτυξης θα εξελιχθεί σε μια νέα μορφή βιομηχανίας και κερδοσκοπίας). Μπορούμε απλά να γίνουμε συνετοί στην κατανάλωση αγαθών και στη μετέπειτα χρήση τους. Αυτό σε βάθος χρόνου και εφαρμογή κι από τα παιδιά μας σώζει αποτελεσματικότερα από μια ρηχή έκφραση ευαισθησίας που πολλές φορές εκδηλώνουμε άθελά μας.
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ώρα Γης
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 28, 2010, 10:29:24 πμ »
Άναψα και τα υπόλοιπα!!!
Έλεος πλέον με τις πολυεθνικές της οικολογιας (βλέπε WWF, Greenpeace, ΡΕΤΑ κλπ)


+++
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Ώρα Γης
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 28, 2010, 11:25:38 πμ »
Τι; Ήταν να σβήσουμε τα φώτα;
Τώρα το μαθαίνω!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161041
  • Σύνολο θεμάτων: 19227
  • Σε σύνδεση σήμερα: 427
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 335
Σύνολο: 336

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.