*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί και το 2024;  (Αναγνώστηκε 217121 φορές)

SHRSHR, typos, athatsim, tonasotger, Mimos και 21 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mixroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1148 στις: Σήμερα στις 07:42:13 πμ »
Καθόμαστε όλοι σε αναμμένα κάρβουνα. Φέτος με τους νέους πίνακες δεν μπορούμε να υπολογίσουμε τίποτα. Ειδικά για τους ΠΕ02… ΧΑΟΣ. Λέτε να έχουμε κανένα καλό χαμπέρι βρε τζιέρια μου; Φέτος η εγκύκλιος των μετατάξεων είχε μέσα Αττική μπόλικη, θα έχει άραγε τόσες προσπεράσεις; Μόνο με εικασίες μπορούμε να πορευτούμε. Δυστυχώς για εμάς η απουσία ισχυρού συνδικαλιστικού οργάνου θα είναι πάντα τροχοπέδη στα νούμερα (έναντι των δασκάλων). Πιστεύω ότι το «Μπαμ!» θα γίνει πριν τις ευρωεκλογές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:54:15 »

Συνδεδεμένος Mimos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1149 στις: Σήμερα στις 09:00:40 πμ »
Καθόμαστε όλοι σε αναμμένα κάρβουνα. Φέτος με τους νέους πίνακες δεν μπορούμε να υπολογίσουμε τίποτα. Ειδικά για τους ΠΕ02… ΧΑΟΣ. Λέτε να έχουμε κανένα καλό χαμπέρι βρε τζιέρια μου; Φέτος η εγκύκλιος των μετατάξεων είχε μέσα Αττική μπόλικη, θα έχει άραγε τόσες προσπεράσεις; Μόνο με εικασίες μπορούμε να πορευτούμε. Δυστυχώς για εμάς η απουσία ισχυρού συνδικαλιστικού οργάνου θα είναι πάντα τροχοπέδη στα νούμερα (έναντι των δασκάλων). Πιστεύω ότι το «Μπαμ!» θα γίνει πριν τις ευρωεκλογές.

Θετικό που υπάρχουν πολλές θέσεις Αττική, από την άλλη δεν θεωρώ πως θα δούμε τις περσινές προσπεράσεις στους ΠΕ02 φέτος. Όσοι είμαστε στο όριο για φέτος, μεγάλη αγωνία..

Αποσυνδεδεμένος ioannasol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μόνιμη Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1150 στις: Σήμερα στις 09:18:45 πμ »
Όλοι αυτό καταλάβαμε,αλλά έχουμε καινούριες "μάγισσες" που αρέσκονται στην διασπορά κακών ειδήσεων,εκτός απο τον Ρέμο που ανεβάζουν.Μην ανησυχείς,έχουν ξαναυπάρξει στο παρελθόν στο φόρουμ κ μετά την διαψευσή τους εξαφανίστηκαν.Θα ενημερώσει ο Πάτρέας.θεωρώ.
Δεν έχω κανένα θέμα να συσταθούν οργανικές, έχω συμφέρον άλλωστε  γιατί έχω δικά μου άτομα που θέλω να διοριστούν. Απλά δεν άκουσα κάτι τέτοιο από δικές μου πηγές. Και γενικότερα αν το ψάξεις στο φόρουμ λέω μόνο όσα γνωρίζω. Και για τους περσινούς διορισμούς και για τους φετινούς έλεγα πριν τους άλλους ότι θα γίνουν και ας με κορόιδευαν. Αυτά εν ολίγοις. Θα σου πω και ένα παράδειγμα. Για να πάρω οργανικό κενό εγώ ως νεοδιόριστη ιδρύθηκαν ήδη κάποιες οργανικές νέες που δεν υπήρχαν. Αυτό έγινε πρόσφατα 26 Απρίλη. Αν τώρα δεηθούν να κάνουν νέες δεν έχω καμία τέτοια πληροφορία. Και μα τω θεώ θα χαρώ να κάνω λάθος. Γιατί μου μεταφέρθηκε ότι ο αριθμός των αναπληρωτών θα παραμείνει στα ίδια επίπεδα. Αν ήθελαν διορισμούς για να μειώσουν το θεσμό του αναπληρωτή οι οργανικές θα έπρεπε να ήταν σε ποσοστά....!!!!! Αλλά δεν κουνιούνται. Καληνύχτα και είναι μέρα. >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Σήμερα στις 09:23:52 πμ από ioannasol »

Αποσυνδεδεμένος Christianna

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η σημερινή μας ατυχία,είναι η αυριανή μας τύχη.
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1151 στις: Σήμερα στις 09:29:51 πμ »
Δεν έχω κανένα θέμα να συσταθούν οργανικές, έχω συμφέρον άλλωστε  γιατί έχω δικά μου άτομα που θέλω να διοριστούν. Απλά δεν άκουσα κάτι τέτοιο από δικές μου πηγές. Και γενικότερα αν το ψάξεις στο φόρουμ λέω μόνο όσα γνωρίζω. Και για τους περσινούς διορισμούς και για τους φετινούς έλεγα πριν τους άλλους ότι θα γίνουν και ας με κορόιδευαν. Αυτά εν ολίγοις. Θα σου πω και ένα παράδειγμα. Για να πάρω οργανικό κενό εγώ ως νεοδιόριστη ιδρύθηκαν ήδη κάποιες οργανικές νέες που δεν υπήρχαν. Αυτό έγινε πρόσφατα 26 Απρίλη. Αν τώρα δεηθούν να κάνουν νέες δεν έχω καμία τέτοια πληροφορία. Και μα τω θεώ θα χαρώ να κάνω λάθος. Γιατί μου μεταφέρθηκε ότι ο αριθμός των αναπληρωτών θα παραμείνει στα ίδια επίπεδα. Αν ήθελαν διορισμούς για να μειώσουν το θεσμό του αναπληρωτή οι οργανικές θα έπρεπε να ήταν σε ποσοστά....!!!!! Αλλά δεν κουνιούνται. Καληνύχτα και είναι μέρα. >:(
Έχεις διοριστεί δηλαδή σε νομό που δεν υπήρχε οργανικό κενό;Αυτό είναι παράνομο,αλλά δεν μου κάνει εντύπωση στη χωρα που ζούμε.Καλό θα ήταν να προσέχεις τι λες,θα βρεις καναν μπελα.Εγώ έχω πάντως διαφορετική πληροφόρηση απο το Υπουργείο κ μαλιστα για τον κλάδο μου ξέρω κ πόσες θέσεις θα
μεταφερθούν απο την ββαθμια στην αβαθμια.Το ιδιο λεει κ ο Πατρεας κ το 2021 οι θεσεις συσταθηκαν εν μια νυκτι τον Ιουνιο.Κ γιατί να γινουν του χρονου οπως λες;Ετσι ελεγαν κ περυσι κ φετος.Ας αφησουμε λοιπον την διασπορα  κακών μαντατων(γιατί κ για τις αποσπασεις εγραψες πως θα ειναι πολυ λιγες) κ ας μεινουμε στα τραγουδια μερες που ειναι.
« Τελευταία τροποποίηση: Σήμερα στις 09:31:24 πμ από Christianna »
Das Schicksal des Menschen ist der Mensch selber.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:54:15 »

Αποσυνδεδεμένος ioannasol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μόνιμη Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1152 στις: Σήμερα στις 09:36:28 πμ »
Οι νεοδιόριστοι όπως και πέρσι μπήκαν σε λειτουργικά κενά και πήραν οργανική τη β χρονιά. Όταν δεν υπήρχε θέση, συστάθηκε. Νορμάλ.Όσο για αυτό που λες, οκ. Μπορεί να ξέρεις πιο πολλά. Μακάρι.Καλή Ανάσταση και με το καλό όλα να γίνουν.

Αποσυνδεδεμένος Goat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1153 στις: Σήμερα στις 09:41:47 πμ »
 Ioannasol, μιας και μοιάζει να έχεις πληροφοριες, μήπως γνωρίζεις πως θα κινηθούν οι διορισμοι στους ξενογλωσσους; ΠΕ06, ΠΕ07...η αγωνία μεγάλη.

Αποσυνδεδεμένος mixroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1154 στις: Σήμερα στις 12:40:09 μμ »
Θετικό που υπάρχουν πολλές θέσεις Αττική, από την άλλη δεν θεωρώ πως θα δούμε τις περσινές προσπεράσεις στους ΠΕ02 φέτος. Όσοι είμαστε στο όριο για φέτος, μεγάλη αγωνία..


Μη το θεωρείς δεδομένο ότι κάποιος πχ θέλει την Αττική. Για όλους όσους είναι στη βόρεια Ελλάδα δεν είναι εφικτό. Αρχικά έχει τεράστιο κόστος ζωής και δεν δίνει ΜΣΔ. Όποτε εάν κάποιος θέλει να επιστρέψει σπίτι του θα θέλει νησι.ή πχ οι Κρητικοί σπάνια έως ποτέ δε φεύγουν απ την Κρήτη οποτε… βέβαια περιμένουμε κατανομή που πέρυσι βγήκε σαν σήμερα!

Αποσυνδεδεμένος neossos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1155 στις: Σήμερα στις 02:11:59 μμ »
Συνάδελφοι για να μην παραπληροφορούμε ξαναλέω πως όλοι οι διορισμοί γίνονται σε οργανικά κενά που υπάρχουν πάντα με την έναρξη του του σχολικού έτους που ξεκινά λίγες μέρες μετά τον διορισμό (αν δεν ισχύει αυτό, έχει υπάρξει κάποια σοβαρή παρατυπία σε κάποιο μέρος της διαδικασίας).

Καμιά σχέση δεν έχει η προσωρινή τοποθέτηση σε λειτουργικό κενό το πρώτο έτος, με το ότι οι διορισμοί με βάση τη νομοθεσία γίνονται μόνο σε υφιστάμενα οργανικά κενά (αυτό συμβαίνει επειδή έχουν ήδη γίνει οι οργανικές τοποθετήσεις της χρονιάς και δεν γίνεται να δοθούν οι υπόλοιπες οργανικές κατευθείαν στους νεοδιόριστους σύμφωνα με το ΠΔ 50/1996).

Καμιά σύσταση δεν έγινε φέτος ή πέρυσι, οι τελευταίες συστάσεις οργανικών θέσεων έγιναν το καλοκαίρι του 2021.

Οι οργανικές θέσεις στην πρωτοβάθμια, αν δεν υπάρξει κάποια απόφαση σύστασης όπως εκείνη του 2021, μπορούν να μεταβληθούν μόνο μετά τις σχολικές μεταβολές που ανακοινώνονται κάθε χρόνο στα τέλη Αυγούστου (και οι υπεραριθμίες ή τα νέα οργανικά κενά εμφανίζονται στις εσωτερικές οργανικές τοποθετήσεις που γίνονται την ερχόμενη άνοιξη, αν αυτό εννοεί η ioannasol). Στη δευτεροβάθμια οι οργανικές θέσεις μεταθέσεων - διορισμού και τα κενά τοποθέτησης υπολογίζονται από το μηδέν κάθε χρόνο με βάση τον γνωστό αλγόριθμο.

Αν ήταν να συστήνονται οργανικές θέσεις μετά τον διορισμό για να δικαιολογηθεί ο διορισμός κάποιων (ή για να να βρουν οργανική να τοποθετηθούν αν μιλάμε για πρωτοβάθμια), τότε δεν θα μιλούσαμε για διορισμούς πάνω σε κενές οργανικές θέσεις, αλλά για διορισμούς πάνω σε λειτουργικά κενά τα οποία μπορούν να δημιουργηθούν για ψύλλου πήδημα και μπορούν να χειραγωγηθούν από τον οποιοδήποτε (και άρα δεν θα υπήρχε κανένας βαθμός αξιοκρατίας).

Καλό είναι οι συνάδελφοι να ψάχνουν πρώτα τι ισχύει πάνω σε ένα ζήτημα πριν γράψουν, ειδικά πάνω σε θέματα που έχουν ειπωθεί εδώ μέσα ξανά και ξανά και που καθορίζονται ξεκάθαρα στη νομοθεσία.

Διαβάστε τις προηγούμενες σελίδες του νήματος (ή και των νημάτων προηγούμενων διορισμών) και θα σας λυθούν πολλές απορίες, ενώ θα καταλάβετε αν μπορεί να υπάρχει αξιοπιστία στα λεγόμενα πολλών χρηστών, αν τσεκάρετε τι έγραψαν σε προηγούμενα μηνύματά τους.

Καλή Ανάσταση!

Αποσυνδεδεμένος KoutiPandoras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1156 στις: Σήμερα στις 02:20:18 μμ »
Σύσταση οργανικών είχε γίνει Ιούνιο μήνα για ΕΕΠ ΕΒΠ. Αυτό περί παραπληροφόρησης…..

Αποσυνδεδεμένος KoutiPandoras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1157 στις: Σήμερα στις 02:22:43 μμ »
Επισης πε70 είχαν διοριστεί και ήταν στη διάθεση της Πρωτοβάθμιας. Εκεί τι; Υπήρχαν οργανικά…;

Αποσυνδεδεμένος Curing_souls

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1158 στις: Σήμερα στις 03:18:27 μμ »
Σύσταση οργανικών είχε γίνει Ιούνιο μήνα για ΕΕΠ ΕΒΠ. Αυτό περί παραπληροφόρησης…..
Για ποια χρονολογία μιλάτε και για ποιους κλάδους ΕΕΠ-ΕΒΠ;; Το λέω γιατί εχουν να συσταθούν οργανικά κενα σε κάποιους κλαδους (π.χ ΠΕ25 σχ.νοσηλευτές) πριν τους πινακες του 22. Με 0 διορισμούς με αποτέλεσμα επειδή γίνονται κατα καιρούς σε Κοινωνικούς λειτουργούς και ψυχολόγους, να λέγεται ότι γίνεται γενικά σε ΕΕΠ-ΕΒΠ ενώ αυτό είναι λάθος.

Αποσυνδεδεμένος neossos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1159 στις: Σήμερα στις 03:49:34 μμ »
@KoutiPandoras Ποιον Ιούνιο; Στείλε μου σε παρακαλώ την απόφαση σύστασης που αναφέρεις, γιατί εγώ νομίζω πως σέρνεται χρόνια η υπόθεση με τις 1.500 οργανικές ΕΕΠ-ΕΒΠ που υποτίθεται πως θα συστήνονταν φέτος.

Για τους ΠΕ70 τώρα (και όλη την πρωτοβάθμια), όταν τοποθετείται ένας νεοδιόριστος σε λειτουργικό κενό το πρώτο έτος διορισμού, βρίσκεται οργανικά στη διάθεση της διεύθυνσης διορισμού αν αυτό εννοείς (μέχρι να γίνουν οι επόμενες οργανικές τοποθετήσεις την ερχόμενη άνοιξη και να συγκριθεί με αιτούντες βελτίωση και μετατιθέμενους με βάση το ΠΔ 50/1996).

Αν εννοείς πως γνωρίζεις περιπτώσεις που βρίσκονταν και λειτουργικά στη διάθεση (επειδή δεν υπήρχαν λειτουργικά κενά), τότε αυτό συνέβη μόνο για τις πρώτες μέρες του σχολικού έτους (μέχρι να προκύψουν νέα κενά αδειών που πάντα προκύπτουν), είτε διότι στη συγκεκριμένη διεύθυνση οι οργανικές θέσεις (που 100% ήταν κενές όταν έγινε ο διορισμός) δεν ανταποκρίνονται στις υπάρχουσες λειτουργικές ανάγκες των σχολείων στις 1/9 (σπάνια περίπτωση), είτε (πιο συχνά) επειδή υπήρχε κάποια ανισορροπία που δημιουργήθηκε λόγω των αποσπάσεων που (κακώς) δεν λαμβάνονται υπόψη όταν αποφασίζονται οι κατανομές ανά περιοχή.

Και ένα παράδειγμα για να το καταλάβετε:

Έστω ότι υπάρχουν μετά τις μεταθέσεις και διαθέσιμα για διορισμούς 30 κενά στην Α' Λέσβου, 10 κενά στη Β' Λέσβου και 2 κενά στη Γ' Λέσβου. Δίνονται όλα για διορισμούς. Τα λειτουργικά κενά είναι αντίστοιχα 40 στην Α' Λέσβου, 15 στη Β' Λέσβου και 2 στη Γ' Λέσβου. Οι αποσπάσεις γίνονται σε επίπεδο ΠΥΣΠΕ και όχι περιοχής μετάθεσης, άρα δηλώνονται συνολικά 57 κενά για το ΠΥΣΠΕ Λέσβου και σου βάζω ότι ικανοποιούνται από αυτά μόνο τα 30 (δεν υπάρχει ενδιαφέρον από άλλους).

Έρχονται 30 αποσπασμένοι που από αυτούς οι 20 είναι σύζυγοι στρατιωτικών (κατά προτεραιότητα αποσπάσεις). Οι 15 θέλουν να πάνε στη Λέσβο και οι 5 στη Λήμνο.

Κατά προτεραιότητα λοιπόν τοποθετούνται στη Λέσβο 15 σύζυγοι στρατιωτικών και πλέον υπάρχουν υπάρχουν μόνο 25 λειτουργικά κενά για νεοδιόριστους, ενώ διορίστηκαν εκεί 30 (σε οργανικά κενά). Ακόμα και να μην τοποθετηθεί κανένας άλλος αποσπασμένος στο νησί της Λέσβου (που θα τοποθετηθεί), δεν υπάρχουν λειτουργικά κενά για 5 νεοδιόριστους οι οποίοι θα περιμένουν στη διάθεση μέχρι να προκύψει κάποια άδεια για να τοποθετηθούν.

Αντίστοιχα, στη Λήμνο τα κενά γίνονται 10 και τσίμα τσίμα φτάνουν για να τοποθετηθούν όλοι. Αν μάλιστα υπάρξουν τοποθετήσεις 2 αποσπασμένων και στον Άη Στράτη, τότε οι 2 νεοδιόριστοι θα πρέπει αναγκαστικά να τοποθετηθούν στη Λήμνο ή τη Λέσβο (γιατί παρόλο που θα ήταν κενές οι οργανικές πάνω στις οποίες διορίστηκαν, δεν θα υπήρχαν λειτουργικά κενά!).

Διαβάστε καλά το παράδειγμα και σκεφτείτε: διορίστηκε κάποιος σε μη υφιστάμενο οργανικό κενό; Τα λειτουργικά κενά επαρκούσαν για να τοποθετηθούν άπαντες (και να προσληφθούν και αναπληρωτές) όταν αποφασίστηκε η κατανομή των διορισμών;

Γενικά χωρίς να γνωρίζετε καλό είναι να μην κάνετε εικασίες με βάση ότι ακούτε, αλλά να ψάχνετε! Εκπαιδευτικοί εξάλλου είμαστε. Φιλικά όλα αυτά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159996
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 588
Σύνολο: 603

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.