*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί και το 2024;  (Αναγνώστηκε 231235 φορές)

shmar, ΕΠ06, zoek, Csidin και 20 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Oliver

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #812 στις: Μάρτιος 10, 2024, 11:45:16 πμ »
Είναι πολύ απλό αυτό που μπορεί να γίνει: Έστω ότι έχουμε μια ομάδα δημοτικών σχολείων που αποτελείται από 3 σχολεία (Α, Β, Γ) και συνολικά σε αυτά από ώρες μαθημάτων των ΠΕ70 διδάσκονται Π ώρες στην πρωινή ζώνη. Έστω, επίσης, ότι το άθροισμα των υποχρεωτικών ωραρίων όλων των διορισμένων ΠΕ70 στην ομάδα των 3 σχολείων είναι Ω ώρες. Εφαρμόζουμε τον εξής τύπο για να βγάλουμε τα κενά των ΠΕ70 στην ομάδα των 3 σχολείων: Κενά = (Πώρες - Ω ώρες)/23 + 3. Το + 3 το βάζω για το ολοήμερο (+1 κενό για καθένα από τα 3 σχολεία για το ολοήμερο). Αν η εν λόγω διαίρεση βγάλει υπόλοιπο  ≥ 12 προσθέτουμε + 1 κενό ακόμη..
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2024, 11:47:10 πμ από Oliver »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:53:12 »

Αποσυνδεδεμένος Oliver

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #813 στις: Μάρτιος 10, 2024, 11:49:58 πμ »
Για έλλειμμα στην αντίστοιχη στήλη του υπολογισμού των οργανικών κενών βάσει αλγορίθμου μιλάω φυσικά (δηλαδή νούμερο με αρνητικό πρόσημο που όμως δεν θα δώσει οργανικό κενό, ενώ στην πραγματικότητα θα απαιτηθεί δάσκαλος). Αλλά αφού δεν γνωρίζετε πώς λειτουργεί ο αλγόριθμος ή πώς καλύπτονται οι ανάγκες στην πρωτοβάθμια γιατί επιμένετε τόσο;

Επίσης θεωρείτε πως ο αλγόριθμος της δευτεροβάθμιας δεν παρουσιάζει καμιά δυσλειτουργία και το πρόβλημα είναι απλά ότι δεν εφαρμόζεται και στην πρωτοβάθμια; Είναι τρελό να ακούμε τέτοια πράγματα και να μην επεμβαίνει κανένας άλλος στη συζήτηση. Δηλαδή όλοι όσοι δουλεύετε στη δευτεροβάθμια είστε ευχαριστημένοι με τον υφιστάμενο τρόπο υπολογισμού των κενών σας;

2 σημεία που δε μου αρέσουν είναι το ότι δε λαμβάνεται υπόψιν η μείωση ωραρίου των εκπαιδευτικών και ότι τα πρότυπα και πειραματικά σχολεία δε συμπληρώνουν Πίνακα Α. Αλλά αυτά τώρα είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Επίσης, στην Αθμια δεν προσλαμβάνονται αναπληρωτές;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2024, 11:54:59 πμ από Oliver »

Αποσυνδεδεμένος Oliver

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #814 στις: Μάρτιος 10, 2024, 12:27:24 μμ »
Φαντάζομαι γνωρίζεις πως και στην πρωτοβάθμια τα πειραματικά δημοτικά και νηπιαγωγεία ΔΕΝ έχουν οργανικές. Μάλιστα φέτος πέρα από τις 100+ οργανικές ΠΕ70 που χάνονται λόγω υποβιβασμών και καταργήσεων, χάνονται τουλάχιστον άλλες 60 λόγω μετατροπής πολλών δημοτικων σε πειραματικών: https://www.esos.gr/arthra/82727/idryontai-18-nea-protypa-kai-peiramatika-sholeia-se-oli-ti-hora-apo-2024 Το ξέρω

Επίσης, σε εσάς δεν λαμβάνεται υπόψη η μείωση ωραρίου όσων έχουν θέση ευθύνης ή λόγω μητρότητας. Όμως το μειωμένο ωράριο λόγω προϋπηρεσίας (21, 20 ή 18 ώρες) μια χαρά λαμβάνεται υπόψη, φαντάζομαι το ξέρεις. Το ξέρω. Το ίδιο ισχύει και στην Αθμια.

Τέλος, όχι απλά προσλαμβάνονται αναπληρωτές στην πρωτοβάθμια,  αλλά τα κενά αναπληρωτών που δηλώνονται (και δεν καλύπτονται ποτέ πολλά από αυτά), είναι πολλαπλάσια από της δευτεροβάθμιας και ποσοστιαία περισσότερα σε σχέση με τον συνολικό αριθμό των μόνιμων και από εκεί καταλαβαίνεις πως κάτι παίζει και ότι η "άδικία" γέρνει προς την πλευρά της πρωτοβάθμιας (επειδή σας αρέσει αυτή η λέξη είπα να την χρησιμοποιήσω και εγώ). Άρα η Βθμια και κακό αλγόριθμο έχει και λιγότερα πάγια ακάλυπτα κενά; Υ.Γ.: Άλλο το πλήθος των αναπληρωτών, άλλο το πλήθος των κενών.
.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2024, 12:32:27 μμ από Oliver »

Αποσυνδεδεμένος Oliver

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #815 στις: Μάρτιος 10, 2024, 01:11:09 μμ »
Για τους διορισμούς: Είθε φέτος όλοι να πάνε με ταβάνι τα κενά των μετατάξεων, μιας και αυτά είναι τα μόνα επίσημα κενά για κάθε κλάδο που βγάζει το υπουργείο! Κάποια στιγμη πρέπει να υπάρξει νομοθεσία και για αυτό!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2024, 01:13:02 μμ από Oliver »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:53:12 »

Αποσυνδεδεμένος neossos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 292
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #816 στις: Μάρτιος 10, 2024, 01:28:57 μμ »
Εγώ πάντως ξέρω πως περίπου το 12% των μονίμων βρίσκεται εκτός τάξης (το έχει αναφέρει σε σχετική του ανάρτηση και ο Patreas). Αν οι μόνιμοι στη δευτεροβάθμια είναι περίπου 65.000 (https://www.esos.gr/arthra/80779/o-hartis-monimon-ekpaideytikon-trion-vathmidon-kai-ypallilon-toy-ypoyrgeioy-paideias), τότε δεν πρέπει να αναμένει κανείς και περίπου 8.000 αναπληρωτές; Τα δηλωμένα κενά αναπληρωτών σας για την α' φάση ήταν 9.200 (έβαλα μέσα όλη τη γενική αλλά και τα ΣΜΕΑΕ και ΤΕ).

Αν διορθώνατε τον αλγόριθμο σας ώστε να μην κόβει πραγματικά οργανικά κενά, αν διεκδικούσατε την συμπερίληψη των αναγκών των πρότυπων και πειραματικών στα κενά και αν υπήρχε πλήρης κάλυψη των οργανικών σας κενών με διορισμούς (και μπορώ να σκεφτώ και άλλα) δεν θα έπεφτε ο αριθμός αυτός πολύ χαμηλότερα;

Ξέρετε τι συμβαίνει στην πρωτοβάθμια;

Με 71.000 μόνιμους αντί να έχουμε το πολύ 8.500 κενά είχαμε δηλωμένα 10.073 κενά μόνο στη γενική παιδεία στην α' φάση. Ο Patreas δεν παρέθεσε στοιχεία για την ειδική, αλλά σε ΣΜΕΑΕ και ΤΕ, είχαμε 1.100 σχετικές προσλήψεις οπότε σίγουρα υπήρχαν και αυτά τα κενά (μάλιστα στα ΤΕ συνήθως η κάλυψη είναι το πολύ 50% οπότε τα κενά ήταν σίγουρα πολύ περισσότερα). Και φυσικά οι ανάγκες ανέβηκαν σημαντικά στους ΠΕ60 και ΠΕ70 και στις επόμενες φάσεις (δεν φάινεται να έγινε το ίδιο στη δευτεροβάθμια).

Και φυσικά όλα αυτά τα κενά αναφέρονται σε ΠΑΓΙΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ. Δεν έχω βάλει πουθενά κενά αναπληρωτών παράλληλης στήριξης, ΖΕΠ, ΔΥΕΠ και γενικά έργων που χρηματοδοτούνται αποκλειστικά από το ΕΣΠΑ σε καμιά βαθμίδα.

Δηλαδή η πρωτοβάθμια αξίζει περαιτέρω μείωση των οργανικών κενών της και αύξηση των αναπληρωτών της που καλύπτουν πάγιες ανάγκες, γιατί η δευτεροβάθμια είναι η αδικημένη της υπόθεσης;

Ας ήταν μια φορά ο εκπαιδευτικός κλάδος να ενωθεί και να ζητήσει να καλυφθούν όλες οι ανάγκες και στις δύο βαθμίδες, αλλά φυσικά αυτό δεν θα γίνει ποτέ όσο υπάρχουν άτομα που απλά θέλουν να βολευτεί ο εαυτός τους.

Και το κλείνω εδώ ζητώντας συγγνώμη για την κατάχρηση του θέματος, αλλά έπρεπε να γραφούν κάποιες αλήθειες.

Αποσυνδεδεμένος Gafo_Tas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #817 στις: Μάρτιος 10, 2024, 02:48:13 μμ »
Καλή Επιτυχία με τους Νέους Διορισμούς! Εγώ διορίστηκα τον Αύγουστο του 2023! Χάρηκα πολύ με το διορισμό μου! Πήγα με πολύ καλή διάθεση
και πρόσχαρη στο μέρος που διορίστηκα! Αλλά δεν ξέρω αν θα παραμείνω όλα τα χρόνια στη Δευτεροβάθμια! Η γραφειοκρατεία που επικρατεί σε κάνει να μην νιώθεις "ελεύθερο" άτομο! Κάνω υπομονή!

Γεωργια, που διοριστηκες τελικά?

Αποσυνδεδεμένος Lucifer

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος athatsim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #820 στις: Μάρτιος 11, 2024, 08:08:42 μμ »
Εγώ πάντως ξέρω πως περίπου το 12% των μονίμων βρίσκεται εκτός τάξης (το έχει αναφέρει σε σχετική του ανάρτηση και ο Patreas). Αν οι μόνιμοι στη δευτεροβάθμια είναι περίπου 65.000 (https://www.esos.gr/arthra/80779/o-hartis-monimon-ekpaideytikon-trion-vathmidon-kai-ypallilon-toy-ypoyrgeioy-paideias), τότε δεν πρέπει να αναμένει κανείς και περίπου 8.000 αναπληρωτές; Τα δηλωμένα κενά αναπληρωτών σας για την α' φάση ήταν 9.200 (έβαλα μέσα όλη τη γενική αλλά και τα ΣΜΕΑΕ και ΤΕ).

Αν διορθώνατε τον αλγόριθμο σας ώστε να μην κόβει πραγματικά οργανικά κενά, αν διεκδικούσατε την συμπερίληψη των αναγκών των πρότυπων και πειραματικών στα κενά και αν υπήρχε πλήρης κάλυψη των οργανικών σας κενών με διορισμούς (και μπορώ να σκεφτώ και άλλα) δεν θα έπεφτε ο αριθμός αυτός πολύ χαμηλότερα;

Ξέρετε τι συμβαίνει στην πρωτοβάθμια;

Με 71.000 μόνιμους αντί να έχουμε το πολύ 8.500 κενά είχαμε δηλωμένα 10.073 κενά μόνο στη γενική παιδεία στην α' φάση. Ο Patreas δεν παρέθεσε στοιχεία για την ειδική, αλλά σε ΣΜΕΑΕ και ΤΕ, είχαμε 1.100 σχετικές προσλήψεις οπότε σίγουρα υπήρχαν και αυτά τα κενά (μάλιστα στα ΤΕ συνήθως η κάλυψη είναι το πολύ 50% οπότε τα κενά ήταν σίγουρα πολύ περισσότερα). Και φυσικά οι ανάγκες ανέβηκαν σημαντικά στους ΠΕ60 και ΠΕ70 και στις επόμενες φάσεις (δεν φάινεται να έγινε το ίδιο στη δευτεροβάθμια).

Και φυσικά όλα αυτά τα κενά αναφέρονται σε ΠΑΓΙΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ. Δεν έχω βάλει πουθενά κενά αναπληρωτών παράλληλης στήριξης, ΖΕΠ, ΔΥΕΠ και γενικά έργων που χρηματοδοτούνται αποκλειστικά από το ΕΣΠΑ σε καμιά βαθμίδα.

Δηλαδή η πρωτοβάθμια αξίζει περαιτέρω μείωση των οργανικών κενών της και αύξηση των αναπληρωτών της που καλύπτουν πάγιες ανάγκες, γιατί η δευτεροβάθμια είναι η αδικημένη της υπόθεσης;

Ας ήταν μια φορά ο εκπαιδευτικός κλάδος να ενωθεί και να ζητήσει να καλυφθούν όλες οι ανάγκες και στις δύο βαθμίδες, αλλά φυσικά αυτό δεν θα γίνει ποτέ όσο υπάρχουν άτομα που απλά θέλουν να βολευτεί ο εαυτός τους.

Και το κλείνω εδώ ζητώντας συγγνώμη για την κατάχρηση του θέματος, αλλά έπρεπε να γραφούν κάποιες αλήθειες.
Γιατί η Πρωτοβάθμια είναι υποχρεωτική εκπαιδευση και γιατί η ΔΟΕ συνδικαλιστικά είναι πολύ πιο οργανωμένη και απαιτητική σε σχέση με την ΟΛΜΕ.

Αποσυνδεδεμένος athatsim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #821 στις: Μάρτιος 11, 2024, 08:37:09 μμ »
Αφού θα ανακοινωθούν οι μεταθέσεις 21-22 Μαρτίου,πόσο πιθανόν είναι να ανακοινώσουν επίσημα συνολικό αριθμό διορισμών κοντά στην 25η;

Αποσυνδεδεμένος neossos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 292
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #822 στις: Μάρτιος 11, 2024, 10:18:18 μμ »
Αφού θα ανακοινωθούν οι μεταθέσεις 21-22 Μαρτίου,πόσο πιθανόν είναι να ανακοινώσουν επίσημα συνολικό αριθμό διορισμών κοντά στην 25η;

Αν η έγκριση διορισμών στο ύψος των τελικών συνταξιοδοτήσεων έχει τελεσιδικήσει, τότε πολύ σύντομα νομίζω πως θα έχουμε και τις σχετικές ανακοινώσεις. Αν όχι, τότε θα καθυστερήσει και η σχετική ανακοίνωση. Εμάς μας συμφέρει το δεύτερο, αλλά εγώ πιστεύω πως το πρώτο έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να συμβεί.

Αποσυνδεδεμένος Oliver

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #823 στις: Μάρτιος 11, 2024, 10:34:58 μμ »
Αν η έγκριση διορισμών στο ύψος των τελικών συνταξιοδοτήσεων έχει τελεσιδικήσει, τότε πολύ σύντομα νομίζω πως θα έχουμε και τις σχετικές ανακοινώσεις. Αν όχι, τότε θα καθυστερήσει και η σχετική ανακοίνωση. Εμάς μας συμφέρει το δεύτερο, αλλά εγώ πιστεύω πως το πρώτο έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να συμβεί.

Αύριο λήγει και η προθεσμία για τις ανακλήσεις παραίτησης για συνταξιοδότηση, οπότε θα ξέρουμε σύντομα τις συνολικές παραιτήσεις (λογικά θα τις αναρτήσει ο Patreas). Και εγώ θεωρώ ότι πολύ δύσκολα θα ξεφύγουμε από το ύψος των συντάξεων και γενικότερα έτσι θεωρώ θα πάει από εδώ και πέρα κάθε χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος mixroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #824 στις: Μάρτιος 12, 2024, 10:41:53 πμ »
Γιατί η Πρωτοβάθμια είναι υποχρεωτική εκπαιδευση και γιατί η ΔΟΕ συνδικαλιστικά είναι πολύ πιο οργανωμένη και απαιτητική σε σχέση με την ΟΛΜΕ.


Το Γυμνάσιο είναι υποχρεωτική εκπαίδευση επίσης και μια χαρά κενά έχει μέχρι Δεκέμβρη μη πω και Γενάρη γιατί δίνεται προτεραιότητα κάλυψης στα Λύκεια.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1717
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #825 στις: Μάρτιος 12, 2024, 04:49:20 μμ »
Το Υπουργείο θα ήθελε ο αριθμός των μόνιμων διορισμών για το 2024 (αθμια, βθμια και εεπ/εβπ) να είναι κοντά στο 4.800.
Υπάρχει ενδεχόμενο να σπάσει ο "άγραφος" κανόνας των τελευταίων ετών που μας δείχνει ότι στην αθμια διορίζονται περισσότεροι απ' ότι στη βθμια, μπορεί να είναι πολύ περισσότεροι οι διορισμοί στη βθμια, θα δούμε. Υπομονή σε όσους αναμένουν διορισμό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160284
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 830
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 549
Σύνολο: 562

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.