*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4347738 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14434 στις: Μάιος 04, 2015, 02:42:43 μμ »
what goes around comes around νομιμε.
Κατά τα υπόλοιπα μην ψάχνεις να κάνεις την τρίχα τριχιά για να εξαπολύσεις ακόμα μια μομφή προς εμένα.
Παιχνίδι με τις λέξεις δεν κάνω, ρεμπεσκέδες ΜΑΣ χαρακτηρίζει μεγάλο ποσοστό του λαού. Ακόμη δυστυχώς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:16:44 »

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14435 στις: Μάιος 04, 2015, 03:26:55 μμ »
what goes around comes around νομιμε.
Κατά τα υπόλοιπα μην ψάχνεις να κάνεις την τρίχα τριχιά για να εξαπολύσεις ακόμα μια μομφή προς εμένα.
Παιχνίδι με τις λέξεις δεν κάνω, ρεμπεσκέδες ΜΑΣ χαρακτηρίζει μεγάλο ποσοστό του λαού . Ακόμη δυστυχώς.

Και επειδή , ακόμη δυστυχώς, ρεμπεσκέδες ΜΑΣ χαρακτηρίζει μεγάλο ποσοστό του λαού(sic), μια μερίδα εκπαιδευτικών που θεωρεί τον εαυτό της αδικημένο εξαπολύει απίστευτους χαρακτηρισμούς, εναντίον αυτών που θεωρεί ότι τη αδίκησαν. Δεν διάβασες τίποτα, ούτε εσύ έγραψες τίποτα φυσικά.
Όταν τον Ιούνιο του 2011 είχαν αρχίσει τα πρωτοσέλιδα όργανα για τους καθηγητές Ξ.Γ καθοδηγούμενα από την τότε ηγεσία του ΥΠΑΙΘ, κανενός δεν ίδρωσε το αυτί, όταν φτάσαμε στο 2013 και πλήρωσαν άλλοι τη νύφη, κάποιοι γύρισαν πλευρό, κάποιοι δε της Α/θμιας τόλμησαν να χαρακτηρίσουν τους διαθέσιμους των ΕΠΑΛ τεμπέληδες, όπως τώρα βγαίνουν και γράφουν διάφορα για το ωράριο των συναδέλφων της Β/μιας για να δείξουν ότι αυτοί εργάζονται, ενώ οι άλλοι λουφάρουν. Η δε τα διάβασες;; Μάλλον τα διάβασες άλλα απέφυγες να πάρεις θέση. Και το λέω αυτό γιατί στις ίδιες εκπαιδευτικές σελίδες συχνάζουμε. Ρίξε μια ματιά στα σχόλια αυτού του νήματος ανάμεσα 20 Μαρτίου και 30 Απριλίου και θα πεισθείς για τη αλήθεια των λεγομένων μου. Είναι δε πολύ αργά για να αναφέρεσαι σε πολιτικά παιχνίδια, φθάνει να αναλογιστείς πόσες λάβρες ανακοινώσεις διακινήθηκαν μεταξύ Νοεμβρίου 2014 και Φεβρουαρίου 2015. Αγαπητέ μου αν ο καθένας είχε δηλώσει τα μόρια που ήθελε από το σπίτι του, όπως έγραφες εσύ και άλλοι πολλοί, τώρα θα είχαν στηθεί ικριώματα στο Σύνταγμα. Ναι κάνω την τρίχα τριχιά, όπως λες, αλλά δυστυχώς αυτο το σενάριο διακινήσατε κατά κόρον. Δεν πειράζει να είστε καλά και μακάρι να βρεθεί μια λύση και για όσους απέμειναν από τις εθελοντικές και για τις προϋπάρχουσες ειδικότητες.
Υ.Γ. Ψάξε στα σχόλια του Ιουλίου 2013 να δεις την αγωνία για τις διαθεσιμότητες. Τώρα πολλοί τα ξέχασαν και μιλούν για καρκινώματα............. Σημεία των καιρών.....

Τείχη (Κ. Καβάφης)
Χωρίς περίσκεψιν, χωρίς λύπην, χωρίς αιδώ
μεγάλα κ’ υψηλά τριγύρω μου έκτισαν τείχη.

Και κάθομαι και απελπίζομαι τώρα εδώ.
Άλλο δεν σκέπτομαι: τον νουν μου τρώγει αυτή η τύχη·

διότι πράγματα πολλά έξω να κάμω είχον.
A όταν έκτιζαν τα τείχη πώς να μην προσέξω.

Aλλά δεν άκουσα ποτέ κρότον κτιστών ή ήχον.
Aνεπαισθήτως μ’ έκλεισαν από τον κόσμον έξω.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2015, 04:01:08 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ ΑΠΟΡΩΝ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος psyxraimia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14436 στις: Μάιος 04, 2015, 05:32:25 μμ »

Και επειδή , ακόμη δυστυχώς, ρεμπεσκέδες ΜΑΣ χαρακτηρίζει μεγάλο ποσοστό του λαού(sic), μια μερίδα εκπαιδευτικών που θεωρεί τον εαυτό της αδικημένο εξαπολύει απίστευτους χαρακτηρισμούς, εναντίον αυτών που θεωρεί ότι τη αδίκησαν. Δεν διάβασες τίποτα, ούτε εσύ έγραψες τίποτα φυσικά.
Όταν τον Ιούνιο του 2011 είχαν αρχίσει τα πρωτοσέλιδα όργανα για τους καθηγητές Ξ.Γ καθοδηγούμενα από την τότε ηγεσία του ΥΠΑΙΘ, κανενός δεν ίδρωσε το αυτί, όταν φτάσαμε στο 2013 και πλήρωσαν άλλοι τη νύφη, κάποιοι γύρισαν πλευρό, κάποιοι δε της Α/θμιας τόλμησαν να χαρακτηρίσουν τους διαθέσιμους των ΕΠΑΛ τεμπέληδες, όπως τώρα βγαίνουν και γράφουν διάφορα για το ωράριο των συναδέλφων της Β/μιας για να δείξουν ότι αυτοί εργάζονται, ενώ οι άλλοι λουφάρουν. Η δε τα διάβασες;; Μάλλον τα διάβασες άλλα απέφυγες να πάρεις θέση. Και το λέω αυτό γιατί στις ίδιες εκπαιδευτικές σελίδες συχνάζουμε. Ρίξε μια ματιά στα σχόλια αυτού του νήματος ανάμεσα 20 Μαρτίου και 30 Απριλίου και θα πεισθείς για τη αλήθεια των λεγομένων μου. Είναι δε πολύ αργά για να αναφέρεσαι σε πολιτικά παιχνίδια, φθάνει να αναλογιστείς πόσες λάβρες ανακοινώσεις διακινήθηκαν μεταξύ Νοεμβρίου 2014 και Φεβρουαρίου 2015. Αγαπητέ μου αν ο καθένας είχε δηλώσει τα μόρια που ήθελε από το σπίτι του, όπως έγραφες εσύ και άλλοι πολλοί, τώρα θα είχαν στηθεί ικριώματα στο Σύνταγμα. Ναι κάνω την τρίχα τριχιά, όπως λες, αλλά δυστυχώς αυτο το σενάριο διακινήσατε κατά κόρον. Δεν πειράζει να είστε καλά και μακάρι να βρεθεί μια λύση και για όσους απέμειναν από τις εθελοντικές και για τις προϋπάρχουσες ειδικότητες.
Υ.Γ. Ψάξε στα σχόλια του Ιουλίου 2013 να δεις την αγωνία για τις διαθεσιμότητες. Τώρα πολλοί τα ξέχασαν και μιλούν για καρκινώματα............. Σημεία των καιρών.....



... @Νόμιμε ... δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω την αναγκαιότητα του σχολίου σου ...

... είπαμε ότι η ... κακία είναι γαιδάρα και επιστρέφει σ΄αυτόν που του ανήκει ...

Αποσυνδεδεμένος psyxraimia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14437 στις: Μάιος 04, 2015, 05:37:48 μμ »
http://deutsch.gr/img/deutschfile3_c4e381fcf03f08235470d871f7822734_5398.pdf

Στο ίδιο άρθρο του Νόμου 4172/2013, όπως βλέπετε στο παραπάνω link είναι:
- Oι καταργήσεις των ειδικοτήτων της Τεχνικής Εκπαίδευσης, που οδήγησαν στην εκχώρηση της μισής τεχνικής εκπαίδευσης στον ιδιωτικό τομέα (… όποιος μπορεί να πληρώσει μαθαίνει, οι υπόλοιποι στον Καιάδα…)
- Και στην τελευταία παράγραφο το θέμα που μας απασχολεί εδώ και πάνω από 1.000 σελίδες.

ΤΥΧΑΙΟ; ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ!!

... για εξήγησέ το αυτό το τυχαίο για να μποορέσουμε να σου απαντήσουμε ....

... μην σε παρεξηγήσουμε και σένα όπως ο ...

...  @Questteacher παρεξήγησε επειδή απουσίαζε το @Rollo Tomassi ... ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:16:44 »

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14438 στις: Μάιος 04, 2015, 05:47:28 μμ »
@ psyxraimia
 :)
Δυστυχώς διακινήθηκαν και άλλα πολλά σενάρια, αλλά δεν το θεωρώ σωστό να αναλίσκομαι πλέον σε αυτά, γιατί μερικά και ως σκέψη είναι χονδροειδέστατα. Απλά σε αυτή την ζωή πάντα υπάρχει μια δικαιολογία, ακόμα και για τα αδικαιολόγητα.
Υπάρχει πάντα και μια κατηγορία.....ακόμα και αν δεν έχεις  παραβεί κανένα νόμο, τα έχω αναφέρει πολλές φορές.....δεν χρειάζεται να τα επαναλάβω......
Στην περίπτωση μας, αφού έλεγξαν τα μόρια και τις αιτήσεις για την ασθένεια του καρκίνου, μάλλον κατέληξαν να αναζητούν το φάρμακο κατά του βήχα...... :)
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14439 στις: Μάιος 04, 2015, 07:55:23 μμ »
Είναι κουραστικό να χρειάζεται διαρκώς να αποκαθιστώ όσα χοντροκομμένα μου επιρρίπτεις.
Πετώντας ένα ρητό, ένα λατινικό, ένα αρχαίο...
Θα προτιμήσω την νέα Ελληνική γλώσσα.
Είπαμε εμείς ότι το 30-40-50% δήλωσαν ψευδή στοιχεία;
Είπαμε ότι υπάρχουν περιπτώσεις. Και αν ως ποσοστό το ακόμα και το 1% σου φαίνεται μικρό, το 1% του 3600 είναι 36 άτομα. Το καθένα από αυτά τα 36 άτομα μπορεί να οδήγησε σε ικανοποίηση πολλαπλάσιων ενστάσεων με αποτέλεσμα τους υπεράριθμους σε σχέση με τα κενά(ΠΥΣΠΕ) των διαπιστωτικών και τα πλεονάσματα (ΠΥΣΔΕ).
Και δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα τίποτα. Μη βιάζεσαι.

Θα έπρεπε δηλαδή, όσοι είχαν κάνει αίτηση ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ (ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ ήταν κι αυτή, δεν ήταν κάτι άλλο) εθελούσιας το 2013 να κάθονται να κοιτάνε αμέτοχοι το γέμισμα των περιοχών με ατέρμονη ικανοποίηση ενστάσεων και συσσώρευση νέων, μην έχοντας τη δυνατότητα να συμμετέχουν αλλά και να ελέγχουν τίποτα.

Αυτό το κολπάκι που ξεκίνησε στη 2η φάση των μετατάξεων (γιατί αν είχαμε μείνει στην 1η μόνο φάση θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα και πράγματι η 1η φάση είναι η λιγότερο λάθος και η "καθαρότερη" από όλες) δε θα καθίσουμε να κοιτάμε αμέτοχοι να συνεχίζεται. Τότε λοιπόν που παίχτηκε το σενάριο αν θα ξαναγίνουν αιτήσεις, δεν υπήρχε πλέον θέμα απολύσεων.

Πάμε λιγάκι στο θέμα της σύνδεσης του κινδύνου των απολύσεων που ...δίνει άλλοθι για αυτόν τον εκτρωματικό τρόπο υλοποίησης υπηρεσιακής μεταβολής (να περιμένω σε επόμενη ανάρτηση ότι θα μου προσάψετε ότι λέω εκτρώματα συναδέλφους;). Αντιλαμβάνομαι τον κίνδυνο για όσους υπηρετούσαν σε αστικά κέντρα και λόγω αλλαγών προγραμμάτων κινδύνευαν να μείνουν χωρίς ώρες. Ουσιαστικά "οργανικοποιήθηκε" η "καβάντζα" που είχαν οι κοινές ειδικότητες της Αθμιας-Βθμιας που εβρισκαν αποκούμπι σε μια διάθεση στην Αθμια (γι αυτό το λόγο ακόμα και τώρα πιστεύω ότι πρέπει να προηγηθούν οι εντός ΠΥΣΔΕ, αλλά όχι οι εντός περιφέρειας). Αλλά με δεδομένη τη νομοθεσία των υποχρεωτικών μεταθέσεων (ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΩ 12ετίας μην ξεχνιόμαστε) υπήρχε ένας κίνδυνος. Το έχουμε ξαναπεί, κίνδυνος δεν υπήρχε χωρίς αξιολόγηση ουσιαστικών προσόντων. Το ΣΤΕ γνωμοδότησε και έβαλε ταφόπλακα σε καλοθελητές (όλων των χρωμάτων) που ήθελαν να οδηγήσουν τον κίνδυνο σε νεότερους συναδέλφους. Δεν ξεχνάμε καλοθελητές και εδώ μέσα που μιλούσαν για λίστες διορισμένων από 2005 και μετά. Κατ αντιστοιχία αυτού που έλεγες ότι "ας πρόσεχα ποιους άκουγα" θα σου πω ότι "δεν είναι δικαιολογία να ακούς ΑΣΧΕΤΟΥΣ". Ειδικά μετά την αποφράδα 11/7 φάνηκε τι μπορούσαν να κάνουν. Είχαν ακόμα 2 σενάρια στο μυαλό αλλά δεν προχώρησαν. Έχασε ο αδύναμος κρίκος η ΟΛΤΕΕ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

Όσο για το ποιοι είναι οι παράπλευροι, οι αλεξιπτωτιστές; Αυτοί που έβγαζαν μάτι. Οι υπόλοιποι, αυτοί που βασίστηκαν στην προκλητική εύνοια άλλων για να κάνουν ονομαστικές ενστάσεις και να δικαιωθούν ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑΝ και θεωρώ λογικό, αν αργούσαν να δικαιωθούν να παίξουν με τους κανόνες των αλεξιπτωτιστών. Θέλεις ποσοστό; Δεν μπορεί να βγει εύκολα. Πρέπει να εξεταστεί περιοχή περιοχή και φάση-φάση η κάθε ειδικότητα, αν θέλουμε να καταλάβουμε τι συνέβει και αυτό θα συμβεί με απαραίτητη προϋπόθεση τη δημοσίευση όλων των αιτήσεων (μορίων-επιλογών).
Δεν έχω πει κάτι διαφορετικό τόσο καιρό. Εσύ επιμένεις στο δικό μου ΑΝ να χωρέσεις το Παρίσι, εγώ σου δείχνω ότι μπορεί να είναι το Βατικανό.

Ό,τι όμως και να γίνει (όπως είπα και πριν και συγγνώμη που επαναλαμβάνομαι), η θιγόμενη πλευρά έχει κάθε δικαίωμα να καταγγείλει τα μεμπτά σημεία (ΕΠΙ ΤΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ), πως δηλαδή η ίδια διαδικασία ακύρωσε τα ίδια τα επιχειρήματα ύπαρξής της (πχ πρόκληση κενών σε νησιά και απομακρυσμένες περιοχές).

Κάποιοι ίσως ενοχλούνται από τις μεγάλες μου αναρτήσεις. Λυπάμαι, δεν έχω συντομότερο τρόπο να τα γράψω. Δεν ήταν μια απλή διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14440 στις: Μάιος 04, 2015, 09:17:07 μμ »
@ rollo_tomassi

Παράθεση
Είπαμε εμείς ότι το 30-40-50% δήλωσαν ψευδή στοιχεία;
Παράθεση
Είπαμε ότι υπάρχουν περιπτώσεις
Δεν είπατε αυτά...;;
Κατά κόρον παίχτηκε το σενάριο ότι ο καθένας δήλωνε από το σπίτι του ο,τι ήθελε ακόμα και για τις οργανικές θέσεις ελέχθη ότι τις μπέρδευαν(!!!) με τις περιοχές απόσπασης(!!!) και έτσι διάφοροι επιτήδειοι ωφελήθηκαν πολλαπλώς. Εδώ δεν τα γράψατε αυτά;; Εδώ δεν γράφτηκε η περίφημη πρόταση google forme;  Να μην συνεχίσω με το σενάριο των πλαστογραφιών δεν κάνει..... Και φθάνουμε στο σημείο μετά να ειπωθεί ....εντάξει βρε παιδιά ποιός θα τολμούσε εκείνη την εποχή να δηλώσει ψευδή μόρια κλπ;; Δεν είναι δόκιμο να συνεχίσω την αναπαραγωγή κατηγοριών και χαρακτηρισμών......
Για τους παραβάτες είπαμε τι πρέπει να γίνει και πρέπει να γίνει. Και ας ερευνήσουν αν αυτοί οι παραβάτες έγιναν η αίτια αλλοίωσης των αποτελεσμάτων της β φάσης κλπ και των ενστάσεων. Γιατί καλές οι ανέξοδες καταγγελίες και οι αφορισμοί, αλλά τον πρώτο λόγο είχε και έχει το ΥΠΑΙΘ. Ξαφνικά θυμήθηκες και την αναγκαιότητα εξέτασης των βεβαιώσεων που καταθέσαμε στις ΔΙΔΕ. Πριν δυο μήνες όμως μου έλεγες ότι δεν έχουν καμία άξια!!!
Οι εθελούσιες δεν έγιναν γιατί με μεταγενέστερο νόμο έγιναν οι υποχρεωτικές. Μάλιστα είχα βάλει και σχετική ανακοίνωση αιρετών που επικαλούνταν δηλώσεις του κ. Γκλαβά στο επιστημονικό συνέδριο των ΠΕ32 το 2013.
Για σένα φυσικά κανείς δεν είχε άλλοθι και κανένας δεν είχε το ηθικό δικαίωμα να κάνει αίτηση για υποχρεωτική μετάταξη, το δεύτερο μάλιστα το είχαν πει και οι αιρετοί!!!(sic). Φυσικά κανένας νόμος δεν σας εμπόδισε να κάνετε αίτηση για τις υποχρεωτικές. Μήπως θυμάσαι τι άλλο είχαν πει οι αιρετοί εκείνη την περίοδο;; Μήπως γνωρίζεις πότε καταργήθηκε ο νόμος για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις, ο οποίος δίχασε τον κλάδο;;
 Αφού εξέτασες λοιπόν όλες τις παραμέτρους επαναλαμβάνεις συνεχώς πως η ίδια διαδικασία ακύρωσε τα ίδια τα επιχειρήματα ύπαρξής της και ας ξαναγίνει από την αρχή τώρα που πέρασε η μπόρα, για να κάνουν αίτηση όσοι δεν έκαναν τότε, ακούγοντας κάποιους επαναστάτες αιρετούς.
ΥΓ.1 Στην πολύχρονη υπηρεσία μου στην εκπαίδευση διαπίστωσα ότι , όταν γίνονταν υπηρεσιακές μεταβολές έβγαιναν μερικές ανακοινώσεις- καταγγελίες ως αναπόσπαστο μέρος της διαδικασίας!! Αναζητήστε επίσης πρόσφατες δηλώσεις του ΥΠΑΙΘ για ανάλογες καταγγελίες σχετικά με  την πρόσφατη εκλογή των περιφεριαρχών.
ΥΓ.2 Καλό είναι να διαβάζουμε τόσο τα παλαιότερα σχόλια μας όσο και τα πρόσφατα πριν απαντήσουμε.
ΥΓ3. Ποια είναι τελικά η θέση σου για τα απαξιωτικά σχόλια σε βάρος των μετατασσόμενων;;
ΥΓ4. Αν τα δικά μου είναι χοντροκομμένα τότε αυτά περί καρκινωμάτων, περί αντιμετώπισης των μετατασσόμενων στα σχολεία τον Σεπτέμβριο κλπ....τι είναι;; Ψαλμοί του Δαυίδ;

Κατά τα λοιπά  ένα σκοπό έχετε...............et preterea censeo Carthago delenda est.......
Αν έλθει στην περιοχή σου ένας μετατασσόμενος έτσι θα τον αντιμετωπίσεις;;
Επιπλέον είναι προφανής η προσπάθεια να έλθουν σε ρήξη οι διάφορες ειδικότητες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2015, 09:51:05 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ ΑΠΟΡΩΝ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14441 στις: Μάιος 04, 2015, 09:58:14 μμ »
1) Κατά κόρον το είπαμε. Δεν είπαμε ότι κατά κόρον όσοι συμμετείχαν έκαναν ψευδείς δηλώσεις. Παιδάκι του Δημοτικού το αντιλαμβάνεται. Εξ άλλου λες "διάφοροι επιτήδειοι ωφελήθηκαν". Το διάφοροι σημαίνει πολλοί; Ήμαρτον.

2)Πάλι δεν απαντάς στο τι πρέπει να γίνει με το γαιτανάκι των ενστάσεων και τα κενά πλεονάσματα, ενώ η λύση είναι ΠΡΟΦΑΝΗΣ.
Δημοσίευση μορίων-επιλογών, και τήρηση των διαπιστωτικών πράξεων.
ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ.
Αν χρειαστεί να ανακληθούν καποιοι να ανακληθούν. Θα πάνε άλλοι των οποίων ενστάσεις συσσωρεύονται ακόμα.
(μιλάω μόνο για υποχρεωτικές).

3) Πότε είπα εγώ ότι οι αιτήσεις είναι άχρηστες; Βάλε παραθέσεις. Αφού έχεις κάνει Ευαγγέλιο το προφίλ μου και το διαβάζεις νυχθημερόν, κάνε παραθέσεις. Είπα ότι αμφιβάλλω αν υπάρχουν. Ίσα ίσα είπα μακάρι να βρισκόντουσαν. Εσύ έλεγες ή δεν έλεγες ότι έχουν διαβιβαστεί στα αντίστοιχα ΠΥΣΠΕ; Έχουν; Όχι.


4)
Εδώ δεν γράφτηκε η περίφημη πρόταση google forme
Τα κάνεις όλα μια σούπα. Τι να σου πω. Η αξιοπιστία της google form θίχτηκε. Και η αδυναμία να διαχειριστείς τέτοια δεδομένα, τόσους περιορισμούς ελλείψει πληροφοριακού συστήματος (στο οποίο θα περνούσες κενά και πλεονάσματα και επιλογές και θα έβγαζε το αποτέλεσμα ΧΩΡΙΣ ΛΑΘΗ). Στο ιδεατό σενάριο όλα να έγιναν χωρίς δόλο, βλέπεις πόσα λάθη έγιναν. Θα ήταν υπόθεση 1-2 ημερών να ετοιμαστεί κάτι καλύτερο. Αλλά μάλλον ένας εγκέφαλος το σκέφτηκε, ένας άλλος το υλοποίησε με remove Line και add line, με sort, άντε και κανα φίλτρο στο εξέλ...

5)
Οι εθελούσιες δεν έγιναν γιατί με μεταγενέστερο νόμο έγιναν οι υποχρεωτικές. Μάλιστα είχα βάλει και σχετική ανακοίνωση αιρετών που επικαλούνταν δηλώσεις του κ. Γκλαβά στο επιστημονικό συνέδριο των ΠΕ32 το 2013.
Ε άμα το είπε ο Γκλαβάς, πάσο :-X. Ο 4172 ως προς τις μετατάξεις ήταν νόμος ΜΙΑΣ ΧΡΗΣΕΩΣ και δεν αναιρεί κανέναν άλλο. Έχω παραθέσει επίσης την απάντηση του ΥΠΟΠΑΙΘ ότι η διαδικασία δεν ολοκληρώθηκε. Ούτε ανακλήθηκε ούτε ακυρώθηκε.
Και η νέα διαδικασία (των υποχρεωτικών) ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΘΕΣΗΣ.

6)
Αφού εξέτασες λοιπόν όλες τις παραμέτρους επαναλαμβάνεις συνεχώς πως η ίδια διαδικασία ακύρωσε τα ίδια τα επιχειρήματα ύπαρξής της και ας ξαναγίνει από την αρχή τώρα που πέρασε η μπόρα, για να κάνουν αίτηση όσοι δεν έκαναν τότε, ακούγοντας κάποιους επαναστάτες αιρετούς.
Εκτός από την πρόταση της επέκτασης των ΕΑΕΠ και παράλληλα το τρέξιμο της διαδικασίας σε όσους έκαναν σε υποχρεωτικές και εθελούσιες μόνο, έχοντας υπολογίσει ότι ελάχιστοι θα θίγονταν, επειδή προφανώς κάποιοι θεωρούσατε ότι έχω προσωπικό δόλο έκανα και την παρακάτω πρόταση:
Να τρέξει σωστά η διαδικασία των υποχρεωτικών ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΚΕΝΑ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝΑΣΜΑΤΑ και ΜΟΝΟ ΜΕ ΟΣΟΥΣ ΕΚΑΝΑΝ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ. Έπειτα να τρέξουν οι εθελούσιες στις θέσεις που προέβλεπαν τότε μόνο για όσους έκαναν αίτηση τότε (εθελούσιες).
Εν ολίγοις, αυτός ο άγιος, ο ακέραιος νόμος, ο 4172, ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΣΤΟ ΑΚΕΡΑΙΟ.
Σε αυτό δεν απάντησες. Να δούμε αν θα διαφωνήσεις και σ' αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2015, 10:00:37 μμ από rollo_tomassi »

Κοσμάς

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14442 στις: Μάιος 04, 2015, 10:01:39 μμ »
@ rollo_tomassi
Δεν είπατε αυτά...;;
Κατά κόρον παίχτηκε το σενάριο ότι ο καθένας δήλωνε από το σπίτι του ο,τι ήθελε ακόμα και για τις οργανικές θέσεις ελέχθη ότι τις μπέρδευαν(!!!) με τις περιοχές απόσπασης(!!!) και έτσι διάφοροι επιτήδειοι ωφελήθηκαν πολλαπλώς. Εδώ δεν τα γράψατε αυτά;; Εδώ δεν γράφτηκε η περίφημη πρόταση google forme;  Να μην συνεχίσω με το σενάριο των πλαστογραφιών δεν κάνει..... Και φθάνουμε στο σημείο μετά να ειπωθεί ....εντάξει βρε παιδιά ποιός θα τολμούσε εκείνη την εποχή να δηλώσει ψευδή μόρια κλπ;; Δεν είναι δόκιμο να συνεχίσω την αναπαραγωγή κατηγοριών και χαρακτηρισμών......

Άξιος ο Νόμιμος, θα πρέπει να τον μετανομάσουμε σε Νόμιμο Πολέμιο του κακού!!!

@ rollo_tomassi
ΥΓ.1 Στην πολύχρονη υπηρεσία μου στην εκπαίδευση διαπίστωσα ότι , όταν γίνονταν υπηρεσιακές μεταβολές έβγαιναν μερικές ανακοινώσεις- καταγγελίες ως αναπόσπαστο μέρος της διαδικασίας!! Αναζητήστε επίσης πρόσφατες δηλώσεις του ΥΠΑΙΘ για ανάλογες καταγγελίες σχετικά με  την πρόσφατη εκλογή των περιφεριαρχών.
ΥΓ.2 Καλό είναι να διαβάζουμε τόσο τα παλαιότερα σχόλια μας όσο και τα πρόσφατα πριν απαντήσουμε.
ΥΓ3. Ποια είναι τελικά η θέση σου για τα απαξιωτικά σχόλια σε βάρος των μετατασσόμενων;;
ΥΓ4. Αν τα δικά μου είναι χοντροκομμένα τότε αυτά περί καρκινωμάτων, περί αντιμετώπισης των μετατασσόμενων στα σχολεία τον Σεπτέμβριο κλπ....τι είναι;; Ψαλμοί του Δαυίδ;


Καλά οι ψαλμοί του Δαυίδ είναι όλα τα λεφτά

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14443 στις: Μάιος 04, 2015, 10:06:15 μμ »
Άξιος ο Νόμιμος, θα πρέπει να τον μετανομάσουμε σε Νόμιμο Πολέμιο του κακού!!!
Ναι, το βράδυ κοιμάμαι γύρω από την πεντάλφα. Ξέρεις με κεριά κτλ κτλ κτλ....;D ;D ;D ;D
Λέοντα, διαφωνείς να εφαρμοστεί ο Νόμος 4172 στο ΑΚΕΡΑΙΟ;
Και ας πάρετε και οργανικές bonus μετά (που δεν το προβλέπει ο 4172...)

υ.γ. Αν κάποια στιγμή εμφανιστεί χρήστης Asimakis_katsoulas_666 ξέρετε ποιος θα έχει αλλάξει nick...

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14444 στις: Μάιος 04, 2015, 10:13:32 μμ »
Θα σε παρακαλούσα να είσαι ποιο προσεκτικός όταν διαβάζεις!!! Ειπατε και πολλα μαλιστα!! Μεχρι που σε καλούσαν να κάνεις έρευνα για τις πλαστογράφιες!!!

Παράθεση
Να τρέξει σωστά η διαδικασία των υποχρεωτικών ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΚΕΝΑ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝΑΣΜΑΤΑ και ΜΟΝΟ ΜΕ ΟΣΟΥΣ ΕΚΑΝΑΝ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ. Έπειτα να τρέξουν οι εθελούσιες στις θέσεις που προέβλεπαν τότε μόνο για όσους έκαναν αίτηση τότε (εθελούσιες).
Ας γίνει και αυτό... αλλά εγώ πρώτη φορά το βλέπω....... αλλα χωρις αλλαγες προτιμησεων. Ετσι ακριβως οπως κατατέθηκαν!!!. Διάβασε όμως πάλι τα σημερινά μου μηνύματα, μην μου κουνάς το δάχτυλο και μην υποτιμάς την νοημοσύνη μου.
Δεν είπα για τις αιτήσεις!! Είπα για τις βεβαιώσεις!!!! Εδώ γράψατε για εσωτερικές πληροφορήσεις, για μετατάξεις χωρίς αιτήσεις...τι μου λες τώρα;;

Ποια είναι τελικά η θέση σου για τα απαξιωτικά σχόλια σε βάρος των μετατασσόμενων;; Αν τα δικά μου είναι χοντροκομμένα τότε αυτά περί καρκινωμάτων, περί αντιμετώπισης των μετατασσόμενων στα σχολεία τον Σεπτέμβριο κλπ....τι είναι;; Ψαλμοί του Δαυίδ;
Θα πάρω κάποτε απάντηση;
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Κοσμάς

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14445 στις: Μάιος 04, 2015, 10:16:52 μμ »
Ναι, το βράδυ κοιμάμαι γύρω από την πεντάλφα. Ξέρεις με κεριά κτλ κτλ κτλ....;D ;D ;D ;D
Λέοντα, διαφωνείς να εφαρμοστεί ο Νόμος 4172 στο ΑΚΕΡΑΙΟ;
Και ας πάρετε και οργανικές bonus μετά (που δεν το προβλέπει ο 4172...)

υ.γ. Αν κάποια στιγμή εμφανιστεί χρήστης Asimakis_katsoulas_666 ξέρετε ποιος θα έχει αλλάξει nick...

1) Το μόνο που ξέρω rollo είναι ότι από την βαθμίδα της Μέσης εκπαίδευσης μεταπήδησα στην κατώτατη εκπαίδευση (σύμφωνα με τα λεγόμενα Μπαλτά).
2) Το λιγότερο που ζητώ στην συνέχεια από δω και μπρος είναι ότι πρέπει να βρεθώ στον τόπο οικογενειακών συμφερόντων μου και όχι σε παράπλευρους και όμορους νομούς που βρίσκομαι αυτή την στιγμή!!!
3) Ποιος σου είπε ότι δεν προβλέπετε να πάρουμε οργανικές στην συνέχεια? και τι την άφησα την Β/θμια?
Για να μου δώσουν μύγδαλα? https://www.youtube.com/watch?v=LzPrd7DfLMY

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14446 στις: Μάιος 04, 2015, 10:31:57 μμ »
Ας γίνει και αυτό... αλλά εγώ πρώτη φορά το βλέπω....... αλλα χωρις αλλαγες προτιμησεων. Ετσι ακριβως οπως κατατέθηκαν!!!.
Αν δεν ξανατρέξει ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ η διαδικασία, αυτό που πρέπει να γίνει είναι:

1) ΕΠΑΝΕΛΕΓΧΟΣ όλων των μορίων,
2) δημοσίευση μορίων και πτυχίων ανά ΔΔΕ προέλευσης,
3) ΕΠΑΝΕΛΕΓΧΟΣ των αιτήσεων στις ΔΔΕ, αν όντως όσοι μετατάχτηκαν έκαναν αιτήσεις
4) αν όντως μετατάχτηκαν ΣΤΙΣ 2 επιλογές τους
5) Τρέξιμο πάλι του αλγόριθμου, με τις προτεραιότητες ΠΥΣΔΕ-ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ
6) Ακύρωση των μετατάξεων όσων έχουν υπερβεί τα νούμερα της 1ης διαπιστωτικής πράξης (η 2η διαπιστωτική είναι ανήθικη μιας και δημοσιεύτηκε εκ των υστέρων), edit ακύρωση της μετάταξης και όσων μετατάχθηκαν από ΠΥΣΔΕ με ΜΗΔΕΝΙΚΟ πλεόνασμα (νόμους δε θέλουμε;; ή a la carte νόμους;)
7) Αργία σε όσους εκπαιδευτικούς δήλωσαν ψευδή στοιχεία
8 ) Αργία σε όσους υπαλλήλους παραποίησαν στοιχεία ή μετέταξαν σε επιλογή πέραν αυτών του εκπαιδευτικού
9) Έκδοση αποτελεσμάτων μετατάξεων τόσο των υποχρεωτικών όσο και των εθελοντικών
10) Σε περίπτωση ΤΡΑΓΙΚΩΝ υπεραριθμιών ενεργοποίηση του νόμου Διαμαντοπούλου για υποχρεωτικές αποσπάσεις των τελευταίων στα μόρια.

ιδιο κείμενο με το προηγούμενο
Θα σε παρακαλούσα να είσαι ποιο προσεκτικός όταν διαβάζεις!!!
;)

Λοιπόν. Αφού συμφωνήσαμε με το ΝΟΜΙΜΟ σε κάτι (η 2η διαπιστωτική δεν είναι κόκκινη γραμμή  :P στη χαρίζω) τρέξτε όλοι για ψωμί, αύριο φούρνος δε θα μείνει όρθιος


Όσο για το καρκίνωμα πάει στη διαδικασία. Το ίδιο ή κάτι αντίστοιχο πιστεύω εννοούσαν και οι αιρετοί που το είπαν. Σε αυτά που έλεγα για πληροφοριακό σύστημα, αλλά και στην κατάσταση που εξώθησαν τους εκπαιδευτικούς που αδικήθηκαν (ΕΙΔΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗ 2η φαση) να πρέπει να γίνουν ίδιοι με τα μούτρα κάποιων (ΛΙΓΩΝ ΕΛΠΙΖΩ) για να βρουν το δίκιο τους.
Όσο για την αντιμετώπιση, εκτίμηση κάνω. Μακάρι να κάνω λάθος ή τουλάχιστον να υπάρξει διαφάνεια και να μπορεί ο καθένας να τρίψει στη μούρη του εκάστοτε δάσκαλου το δίκιο του. Κάποιοι όμως δε θα μπορούν να το κάνουν (το τρίψιμο)

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14447 στις: Μάιος 04, 2015, 10:39:24 μμ »
1) Το μόνο που ξέρω rollo είναι ότι από την βαθμίδα της Μέσης εκπαίδευσης μεταπήδησα στην κατώτατη εκπαίδευση (σύμφωνα με τα λεγόμενα Μπαλτά).
2) Το λιγότερο που ζητώ στην συνέχεια από δω και μπρος είναι ότι πρέπει να βρεθώ στον τόπο οικογενειακών συμφερόντων μου και όχι σε παράπλευρους και όμορους νομούς που βρίσκομαι αυτή την στιγμή!!!
3) Ποιος σου είπε ότι δεν προβλέπετε να πάρουμε οργανικές στην συνέχεια? και τι την άφησα την Β/θμια?
Για να μου δώσουν μύγδαλα? https://www.youtube.com/watch?v=LzPrd7DfLMY
1) Δε θέλω να μιλήσω για τον Υπουργό. Ειλικρινά δε θέλω.
2) Στο εύχομαι, αρκεί το δίκιο σου να μη δημιουργεί αδικίες.
3) Ο Νόμος σου το έλεγε. Αλλά ας τρέξει σωστά η διαδικασία, ας ανακληθούν κάποιοι, μεταταχθούν άλλοι (που θα έπρεπε εξ αρχής να είναι στη θέση των, μιλάω μόνο για υποχρεωτικές) και ας πάρετε και οργανικές μαζί με όσους πάρουν μετάταξη στις εθελούσιες.
Ουψ... εσύ είσαι σε υφιστάμενη ειδικότητα... Έχω πει την άποψή μου (που είναι η συνεξέταση Αθμιων-Βθμιων με μόρια Αθμιας πλέον) με περισσότερες επιλογές (ως 15) ΚΑΙ δυνατότητα ανάκλησης αν το αποτέλεσμα δεν ικανοποιεί τελικά.
Και μετά οργανικές και συνέχεια της ξενέρωτης ζωής μας με κουβέντες για μόρια, κενά, συνταξιοδοτήσεις...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160462
  • Σύνολο θεμάτων: 19219
  • Σε σύνδεση σήμερα: 790
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 538
Σύνολο: 541

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.