*

Αποστολέας Θέμα: Θα γίνει ασέπ ?  (Αναγνώστηκε 130032 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #210 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 07:06:26 μμ »

Λέτε να γίνουν αλλαγές και στη δικιά μας ύλη?


βασικα αυτα τα ξεραμε ελπιζω οι αλλαγεσ να μεινουν εκει!παντωσ νομιζω οτι η υλη δυσκολο να αλλαξει για εμας ισως εννοει αλλους κλαδους!!
Εγω ελπίζω να προσδιοριστεί η ύλη και στον κλάδο μας γιατί αυτό το πράγμα δεν λέγεται ύλη. Τυπικά μπορει να μας ρωτήσουν τα πάντα (πχ παλιό αναλυτικό ή τίποτα ακόμα πιο κουλό τύπου: αγωγή υγείας)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:11:25 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #211 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 07:57:47 μμ »
Σε όλους τους κλάδους αλλάζει η ύλη. Θα μειωθεί ή θα αφαιρεθεί εντελώς το γνωστικό αντικείμενο (το πτυχίο του καθενός ούτως ή άλλως διασφαλίζει το ότι κατέχει το γνωστικό), θα δωθεί μεγαλύτερη έμφαση στη διδακτική και τα παιδαγωγικά και θα αξιολογούνται οι γενικές γνώσεις και η καλλιέργεια του εκπαιδευτικού (κάτι σαν το Τεστ Δεξιοτήτων).

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #212 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 08:05:24 μμ »
Σε όλους τους κλάδους αλλάζει η ύλη. Θα μειωθεί ή θα αφαιρεθεί εντελώς το γνωστικό αντικείμενο (το πτυχίο του καθενός ούτως ή άλλως διασφαλίζει το ότι κατέχει το γνωστικό), θα δωθεί μεγαλύτερη έμφαση στη διδακτική και τα παιδαγωγικά και θα αξιολογούνται οι γενικές γνώσεις και η καλλιέργεια του εκπαιδευτικού (κάτι σαν το Τεστ Δεξιοτήτων).
Εγώ σαν μαθηματικός δηλαδή θα πρέπει να ξέρω και γεωγραφία ή ίστορία; Για ποιο λόγο;

Αποσυνδεδεμένος efterpi2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #213 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 08:10:47 μμ »
θελω να πιστευω οτι το ενδεχομενο του τεστ δεξιοτητων θα το ξανασκεφτουν και δεν θα κανουν ακια αυτην την πατατα!!αντι να εξεταστουμε στο γνωστικο που αφορα το αντικειμενο μασ να βαλουν γενικεσ γνωσεισ!αν το πτυχιο μασ συνεπαγεται οτι γνωριζουμε το γνωστικο μασ αντικειμενο το ιδιο ισχυει και για τη διδακτικη υποτιθεται οτι ολεσ μασ οι γνωσεισ ειναι απο τη σχολη μασ!και επισησ στον κλαδο μασ πε60 το γνωστικο με τη διδακτικη δεν εχουν σαφη ορια που να τα χωριζουν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:11:25 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #214 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 08:13:42 μμ »
Σε όλους τους κλάδους αλλάζει η ύλη. Θα μειωθεί ή θα αφαιρεθεί εντελώς το γνωστικό αντικείμενο (το πτυχίο του καθενός ούτως ή άλλως διασφαλίζει το ότι κατέχει το γνωστικό), θα δωθεί μεγαλύτερη έμφαση στη διδακτική και τα παιδαγωγικά και θα αξιολογούνται οι γενικές γνώσεις και η καλλιέργεια του εκπαιδευτικού (κάτι σαν το Τεστ Δεξιοτήτων).
Εγώ σαν μαθηματικός δηλαδή θα πρέπει να ξέρω και γεωγραφία ή ίστορία; Για ποιο λόγο;
Γιατί πέρα από μαθηματικός είσαι και εκπαιδευτικός. Δεν διδάσκεις μόνο μαθηματικά, αλλά διαμορφώνεις την κουλτούρα και τη στάση ζωής νεών ανθρώπων. Δεν θα πρέπει ένας εκπαιδευτικός να έχει ένα minimum επίπεδο κουλτούρας και καλλιέργειας; Μπορεί π.χ. να είναι ανορθόγραφος ή να μην μπορεί να συντάξει σωστά μία πρόταση; Μπορεί στην εποχή του διαδικτύου να μη ξέρει αγγλικά για να παραπέμψει έναν μαθητή σε ένα ξενόγλωσσο site σχετικό με το μάθημα;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2010, 08:16:40 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #215 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 08:15:40 μμ »
θελω να πιστευω οτι το ενδεχομενο του τεστ δεξιοτητων θα το ξανασκεφτουν και δεν θα κανουν ακια αυτην την πατατα!!αντι να εξεταστουμε στο γνωστικο που αφορα το αντικειμενο μασ να βαλουν γενικεσ γνωσεισ!αν το πτυχιο μασ συνεπαγεται οτι γνωριζουμε το γνωστικο μασ αντικειμενο το ιδιο ισχυει και για τη διδακτικη υποτιθεται οτι ολεσ μασ οι γνωσεισ ειναι απο τη σχολη μασ!και επισησ στον κλαδο μασ πε60 το γνωστικο με τη διδακτικη δεν εχουν σαφη ορια που να τα χωριζουν
Πόσα μαθήματα διδακτικής και παιδαγωγικών πιστεύεις ότι έχει κάνεις ένας μαθηματικός, χημικός ή γεωλόγος που θεωρούνται εξορισμού "καθηγητές";  Μήπως 1 επιλογής (ή και κανένα στην περίπτωση του γεωλόγου);

Αποσυνδεδεμένος efterpi2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #216 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 08:21:02 μμ »
θελω να πιστευω οτι το ενδεχομενο του τεστ δεξιοτητων θα το ξανασκεφτουν και δεν θα κανουν ακια αυτην την πατατα!!αντι να εξεταστουμε στο γνωστικο που αφορα το αντικειμενο μασ να βαλουν γενικεσ γνωσεισ!αν το πτυχιο μασ συνεπαγεται οτι γνωριζουμε το γνωστικο μασ αντικειμενο το ιδιο ισχυει και για τη διδακτικη υποτιθεται οτι ολεσ μασ οι γνωσεισ ειναι απο τη σχολη μασ!και επισησ στον κλαδο μασ πε60 το γνωστικο με τη διδακτικη δεν εχουν σαφη ορια που να τα χωριζουν
Πόσα μαθήματα διδακτικής και παιδαγωγικών πιστεύεις ότι έχει κάνεις ένας μαθηματικός, χημικός ή γεωλόγος που θεωρούνται εξορισμού "καθηγητές";  Μήπως 1 επιλογής (ή και κανένα στην περίπτωση του γεωλόγου);

αν ο μαθηματικοσ ο φυσικοσ και ο γεολογοσ δεν εκανε μαθηματα παιδαγωγικων ειναι θεμα δικοσ τους!και για να μην παρεξηγηθω εννοω οτι δεν ειναι απαραιτητο να ισχυει το ιδιο για ολουσ τουσ κλαδουσ!ως νηπιαγωγοσ εκανα 14 μαθηματα παιδαγωγικων στη σχολη!αρκετα!ασ υπαρξη διαχωρισμος λοιπον και στισ διαδικασιεσ του ασεπ, στισ καθηγητηκεσ σχολεσ ειναι γνωστο οτι διδασκονται μονο το γνωστικο τουσ αντικειμενο γιαυτο θα χρειαζονται και την επαρκεια αργοτερα

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #217 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 08:24:09 μμ »
θελω να πιστευω οτι το ενδεχομενο του τεστ δεξιοτητων θα το ξανασκεφτουν και δεν θα κανουν ακια αυτην την πατατα!!αντι να εξεταστουμε στο γνωστικο που αφορα το αντικειμενο μασ να βαλουν γενικεσ γνωσεισ!αν το πτυχιο μασ συνεπαγεται οτι γνωριζουμε το γνωστικο μασ αντικειμενο το ιδιο ισχυει και για τη διδακτικη υποτιθεται οτι ολεσ μασ οι γνωσεισ ειναι απο τη σχολη μασ!και επισησ στον κλαδο μασ πε60 το γνωστικο με τη διδακτικη δεν εχουν σαφη ορια που να τα χωριζουν
Πόσα μαθήματα διδακτικής και παιδαγωγικών πιστεύεις ότι έχει κάνεις ένας μαθηματικός, χημικός ή γεωλόγος που θεωρούνται εξορισμού "καθηγητές";  Μήπως 1 επιλογής (ή και κανένα στην περίπτωση του γεωλόγου);

αν ο μαθηματικοσ ο φυσικοσ και ο γεολογοσ δεν εκανε μαθηματα παιδαγωγικων ειναι θεμα δικοσ τους!και για να μην παρεξηγηθω εννοω οτι δεν ειναι απαραιτητο να ισχυει το ιδιο για ολουσ τουσ κλαδουσ!ως νηπιαγωγοσ εκανα 14 μαθηματα παιδαγωγικων στη σχολη!αρκετα!ασ υπαρξη διαχωρισμος λοιπον και στισ διαδικασιεσ του ασεπ, στισ καθηγητηκεσ σχολεσ ειναι γνωστο οτι διδασκονται μονο το γνωστικο τουσ αντικειμενο γιαυτο θα χρειαζονται και την επαρκεια αργοτερα
Ούτως ή άλλως πλέον θα διεξάγεται ξεχωριστός διαγωνισμός για την Α'βάθμια και τη Β'βάθμια. Η γενική τάση πάντως είναι προς την κατεύθυνση που ανέφερα. Και για το θέμα της εξέτασης της καλλιέργειας του εκπαιδευτικού εγώ συμφωνώ απόλυτα.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #218 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 12:39:39 πμ »
Ούτως ή άλλως πλέον θα διεξάγεται ξεχωριστός διαγωνισμός για την Α'βάθμια και τη Β'βάθμια. Η γενική τάση πάντως είναι προς την κατεύθυνση που ανέφερα. Και για το θέμα της εξέτασης της καλλιέργειας του εκπαιδευτικού εγώ συμφωνώ απόλυτα.
Ωχ με βλέπω να ξαναδιαβάζω για το Μπαρόκ και την αρχιτεκτονική την περίοδο της Αναγέννησης......Μου έκοψες κάθε ελπίδα για οριοθετημένη ύλη πάνω στο αντικείμενο και μόνο.........

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #219 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 02:05:20 πμ »
Ωχ με βλέπω να ξαναδιαβάζω για το Μπαρόκ και την αρχιτεκτονική την περίοδο της Αναγέννησης......Μου έκοψες κάθε ελπίδα για οριοθετημένη ύλη πάνω στο αντικείμενο και μόνο.........
Εντάξει, ας μην υπερβάλουμε! Δε νομίζω να ζητάνε εκπαιδευτικούς-κριτικούς τέχνης!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #220 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 02:18:14 πμ »
θελω να πιστευω οτι το ενδεχομενο του τεστ δεξιοτητων θα το ξανασκεφτουν και δεν θα κανουν ακια αυτην την πατατα!!αντι να εξεταστουμε στο γνωστικο που αφορα το αντικειμενο μασ να βαλουν γενικεσ γνωσεισ!αν το πτυχιο μασ συνεπαγεται οτι γνωριζουμε το γνωστικο μασ αντικειμενο το ιδιο ισχυει και για τη διδακτικη υποτιθεται οτι ολεσ μασ οι γνωσεισ ειναι απο τη σχολη μασ!και επισησ στον κλαδο μασ πε60 το γνωστικο με τη διδακτικη δεν εχουν σαφη ορια που να τα χωριζουν
Πόσα μαθήματα διδακτικής και παιδαγωγικών πιστεύεις ότι έχει κάνεις ένας μαθηματικός, χημικός ή γεωλόγος που θεωρούνται εξορισμού "καθηγητές";  Μήπως 1 επιλογής (ή και κανένα στην περίπτωση του γεωλόγου);


αν ο μαθηματικοσ ο φυσικοσ και ο γεολογοσ δεν εκανε μαθηματα παιδαγωγικων ειναι θεμα δικοσ τους!
και για να μην παρεξηγηθω εννοω οτι δεν ειναι απαραιτητο να ισχυει το ιδιο για ολουσ τουσ κλαδουσ!ως νηπιαγωγοσ εκανα 14 μαθηματα παιδαγωγικων στη σχολη!αρκετα!ασ υπαρξη διαχωρισμος λοιπον και στισ διαδικασιεσ του ασεπ, στισ καθηγητηκεσ σχολεσ ειναι γνωστο οτι διδασκονται μονο το γνωστικο τουσ αντικειμενο γιαυτο θα χρειαζονται και την επαρκεια αργοτερα

Αρχικά δεν θεωρώ ότι πρέπει να τα βάζουμε με τον συνάδελφο φυσικό, μαθηματικό κτλ που δεν έκανε μαθήματα παιδαγωγικών, αλλά με τις σχολές που δεν προσφέρουν τέτοιου είδους μαθήματα..ή με το ίδιο το εκπαιδευτικό σύστημα που δεν "εξαναγκάζει'' τις σχολές να προσφέρουν τέτοιου είδους μαθήματα...
Και τέλος..ας μην γενικεύουμε...δεν κάνουν σε ΟΛΕΣ τις καθηγητικές σχολές μόνο το γνωστικό αντικείμενο..Στην γερμανική Θεσσαλονίκης κάναμε 2 υποχρεωτικά μαθήματα παιδαγωγικών (+2 επιλογής όποιος ήθελε) και 5 υποχρεωτικά μαθήματα διδακτικής -εκ των οποίων τα 2 ήταν μικροδιδασκαλίες και πρακτική άσκηση (+εώς 8 μαθήματα διδακτικής για όποιον τα επέλεγε). Θεωρώ λοιπόν ότι όλες οι σχολές θα έπρεπε να προσφέρουν μαθήματα διδακτικής και παιδαγωγικών και το κυριότερο θα έπρεπε ΟΛΕΣ να έχουν υποχρεωτική πρακτική άσκηση...Στην πρακτική βλέπεις πράγματα που δεν μαθαίνεις σε κανένα βιβλίο πιστεύω...
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #221 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 09:08:05 πμ »
Αυτό πρόκειται να γίνει με νέο νόμο για την παιδεία. Όλες οι σχολές που θεωρούνται «καθηγητικές» θα έχουν πλέον σημαντικό αριθμό μαθήματα διδακτικής και παιδαγωγικών στο πρόγραμμα σπουδών τους. Και για τις υπόλοιπες σχολές που δεν έχουν εκπαιδευτικό αντικείμενο, αλλά που απόφοιτοί τους μπορούν να δουλέψουν ως εκπαιδευτικοί , πχ. τεχνικές ειδικότητες, θα υπάρχει ξεχωριστή κατεύθυνση μέσα στη σχολή για όσους θέλουν μετά να δουλέψουν ως εκπαιδευτικοί.

Μέχρι να γίνει αυτό θα είναι απαραίτητη η παρακολούθηση και η απόκτηση παιδαγωγικής επάρκειας από ΟΛΟΥΣ όσους θέλουν να δώσουν ΑΣΕΠ, σε 6μηνα σεμινάρια. Φυσικά εξαιρούνται οι πτυχιούχοι σχολών που είχαν όντως διδαχθεί σημαντικό αριθμό παιδαγωγικών μαθημάτων κατά τη διάρκεια των σπουδών του, όπως του παιδαγωγικού και κάποιων άλλων σχολών, και όσοι είχαν ήδη παρακολουθήσει το ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ.

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #222 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 09:09:01 πμ »
Σε όλους τους κλάδους αλλάζει η ύλη. Θα μειωθεί ή θα αφαιρεθεί εντελώς το γνωστικό αντικείμενο (το πτυχίο του καθενός ούτως ή άλλως διασφαλίζει το ότι κατέχει το γνωστικό), θα δωθεί μεγαλύτερη έμφαση στη διδακτική και τα παιδαγωγικά και θα αξιολογούνται οι γενικές γνώσεις και η καλλιέργεια του εκπαιδευτικού (κάτι σαν το Τεστ Δεξιοτήτων).
Εγώ σαν μαθηματικός δηλαδή θα πρέπει να ξέρω και γεωγραφία ή ιστορία; Για ποιο λόγο;
Γιατί πέρα από μαθηματικός είσαι και εκπαιδευτικός. Δεν διδάσκεις μόνο μαθηματικά, αλλά διαμορφώνεις την κουλτούρα και τη στάση ζωής νεών ανθρώπων. Δεν θα πρέπει ένας εκπαιδευτικός να έχει ένα minimum επίπεδο κουλτούρας και καλλιέργειας; Μπορεί π.χ. να είναι ανορθόγραφος ή να μην μπορεί να συντάξει σωστά μία πρόταση; Μπορεί στην εποχή του διαδικτύου να μη ξέρει αγγλικά για να παραπέμψει έναν μαθητή σε ένα ξενόγλωσσο site σχετικό με το μάθημα;
Ορθογραφία και αγγλικά ξέρω και πολύ καλά μάλιστα. Αν με ρωτήσεις όμως για Ιστορία δεν έχω ιδέα. Μόνο στις εξετάσεις διάβαζα. Όπως φαντάζομαι και αρκετοί των θετικών. Γιατί να μου την εξετάσεις;
Συντακτικό και γραμματική με κανόνες δεν ξέρω. Όμως μια χαρά τα κάνω διαισθητικά και τα κάνω σωστά. Αν μου τα εξετάσεις όμως δεν τα ξέρω

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #223 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 09:20:18 πμ »
Σε όλους τους κλάδους αλλάζει η ύλη. Θα μειωθεί ή θα αφαιρεθεί εντελώς το γνωστικό αντικείμενο (το πτυχίο του καθενός ούτως ή άλλως διασφαλίζει το ότι κατέχει το γνωστικό), θα δωθεί μεγαλύτερη έμφαση στη διδακτική και τα παιδαγωγικά και θα αξιολογούνται οι γενικές γνώσεις και η καλλιέργεια του εκπαιδευτικού (κάτι σαν το Τεστ Δεξιοτήτων).
Εγώ σαν μαθηματικός δηλαδή θα πρέπει να ξέρω και γεωγραφία ή ιστορία; Για ποιο λόγο;
Γιατί πέρα από μαθηματικός είσαι και εκπαιδευτικός. Δεν διδάσκεις μόνο μαθηματικά, αλλά διαμορφώνεις την κουλτούρα και τη στάση ζωής νεών ανθρώπων. Δεν θα πρέπει ένας εκπαιδευτικός να έχει ένα minimum επίπεδο κουλτούρας και καλλιέργειας; Μπορεί π.χ. να είναι ανορθόγραφος ή να μην μπορεί να συντάξει σωστά μία πρόταση; Μπορεί στην εποχή του διαδικτύου να μη ξέρει αγγλικά για να παραπέμψει έναν μαθητή σε ένα ξενόγλωσσο site σχετικό με το μάθημα;
Ορθογραφία και αγγλικά ξέρω και πολύ καλά μάλιστα. Αν με ρωτήσεις όμως για Ιστορία δεν έχω ιδέα. Μόνο στις εξετάσεις διάβαζα. Όπως φαντάζομαι και αρκετοί των θετικών. Γιατί να μου την εξετάσεις;
Συντακτικό και γραμματική με κανόνες δεν ξέρω. Όμως μια χαρά τα κάνω διαισθητικά και τα κάνω σωστά. Αν μου τα εξετάσεις όμως δεν τα ξέρω
Τέλος πάντων, ένα παραδειγμα ανέφερα. Θέλω να πω ότι ένας παιδαγωγός πρέπει να έχει μια γενικότερη κουλτούρα. Πόσες φορές μέσα στην τάξη η συζήτηση δεν έχει πάει σε θέματα πέρα από το αντικείμενο του μαθήματος; Πόσες φορές τα παιδιά δεν ρωτάνε για ένα σωρό πράγματα, ακόμα για τρέχοντα ζητήματα; Δεν θα πρέπει ένας εκπαιδευτικός το 2010 να μπορεί να έχει άποψη και να συμμετέχει σε όλα αυτά;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160777
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 485
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 420
Σύνολο: 432

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.