*

Αποστολέας Θέμα: Θα γίνει ασέπ ?  (Αναγνώστηκε 129730 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #224 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 09:30:59 πμ »
Σε όλους τους κλάδους αλλάζει η ύλη. Θα μειωθεί ή θα αφαιρεθεί εντελώς το γνωστικό αντικείμενο (το πτυχίο του καθενός ούτως ή άλλως διασφαλίζει το ότι κατέχει το γνωστικό), θα δωθεί μεγαλύτερη έμφαση στη διδακτική και τα παιδαγωγικά και θα αξιολογούνται οι γενικές γνώσεις και η καλλιέργεια του εκπαιδευτικού (κάτι σαν το Τεστ Δεξιοτήτων).
Εγώ σαν μαθηματικός δηλαδή θα πρέπει να ξέρω και γεωγραφία ή ιστορία; Για ποιο λόγο;
Γιατί πέρα από μαθηματικός είσαι και εκπαιδευτικός. Δεν διδάσκεις μόνο μαθηματικά, αλλά διαμορφώνεις την κουλτούρα και τη στάση ζωής νεών ανθρώπων. Δεν θα πρέπει ένας εκπαιδευτικός να έχει ένα minimum επίπεδο κουλτούρας και καλλιέργειας; Μπορεί π.χ. να είναι ανορθόγραφος ή να μην μπορεί να συντάξει σωστά μία πρόταση; Μπορεί στην εποχή του διαδικτύου να μη ξέρει αγγλικά για να παραπέμψει έναν μαθητή σε ένα ξενόγλωσσο site σχετικό με το μάθημα;
Ορθογραφία και αγγλικά ξέρω και πολύ καλά μάλιστα. Αν με ρωτήσεις όμως για Ιστορία δεν έχω ιδέα. Μόνο στις εξετάσεις διάβαζα. Όπως φαντάζομαι και αρκετοί των θετικών. Γιατί να μου την εξετάσεις;
Συντακτικό και γραμματική με κανόνες δεν ξέρω. Όμως μια χαρά τα κάνω διαισθητικά και τα κάνω σωστά. Αν μου τα εξετάσεις όμως δεν τα ξέρω
Τέλος πάντων, ένα παραδειγμα ανέφερα. Θέλω να πω ότι ένας παιδαγωγός πρέπει να έχει μια γενικότερη κουλτούρα. Πόσες φορές μέσα στην τάξη η συζήτηση δεν έχει πάει σε θέματα πέρα από το αντικείμενο του μαθήματος; Πόσες φορές τα παιδιά δεν ρωτάνε για ένα σωρό πράγματα, ακόμα για τρέχοντα ζητήματα; Δεν θα πρέπει ένας εκπαιδευτικός το 2010 να μπορεί να έχει άποψη και να συμμετέχει σε όλα αυτά;
Αυτό είναι άλλο. Πρέπει να παρακολουθεί γενικώς τα γεγονότα. Δεν σημαίνει ότι θα με εξετάσεις στο ποια είναι η στάθμη του Νείλου το χειμώνα.
Και εξάλλου τι είναι κουλτούρα; Ο καθηγητής δηλαδή πρέπει να είναι σε ένα καλούπι;Να ακούει μια συγκεκριμένη μουσική που θεωρείται "αποδεκτή"; Ή να παρακολουθεί κάποιες καλλιτεχνικές εκδηλώσεις που θεωρούνται επιπέδου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:34:07 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #225 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 09:37:22 πμ »
Σε όλους τους κλάδους αλλάζει η ύλη. Θα μειωθεί ή θα αφαιρεθεί εντελώς το γνωστικό αντικείμενο (το πτυχίο του καθενός ούτως ή άλλως διασφαλίζει το ότι κατέχει το γνωστικό), θα δωθεί μεγαλύτερη έμφαση στη διδακτική και τα παιδαγωγικά και θα αξιολογούνται οι γενικές γνώσεις και η καλλιέργεια του εκπαιδευτικού (κάτι σαν το Τεστ Δεξιοτήτων).
Εγώ σαν μαθηματικός δηλαδή θα πρέπει να ξέρω και γεωγραφία ή ιστορία; Για ποιο λόγο;
Γιατί πέρα από μαθηματικός είσαι και εκπαιδευτικός. Δεν διδάσκεις μόνο μαθηματικά, αλλά διαμορφώνεις την κουλτούρα και τη στάση ζωής νεών ανθρώπων. Δεν θα πρέπει ένας εκπαιδευτικός να έχει ένα minimum επίπεδο κουλτούρας και καλλιέργειας; Μπορεί π.χ. να είναι ανορθόγραφος ή να μην μπορεί να συντάξει σωστά μία πρόταση; Μπορεί στην εποχή του διαδικτύου να μη ξέρει αγγλικά για να παραπέμψει έναν μαθητή σε ένα ξενόγλωσσο site σχετικό με το μάθημα;
Ορθογραφία και αγγλικά ξέρω και πολύ καλά μάλιστα. Αν με ρωτήσεις όμως για Ιστορία δεν έχω ιδέα. Μόνο στις εξετάσεις διάβαζα. Όπως φαντάζομαι και αρκετοί των θετικών. Γιατί να μου την εξετάσεις;
Συντακτικό και γραμματική με κανόνες δεν ξέρω. Όμως μια χαρά τα κάνω διαισθητικά και τα κάνω σωστά. Αν μου τα εξετάσεις όμως δεν τα ξέρω
Τέλος πάντων, ένα παραδειγμα ανέφερα. Θέλω να πω ότι ένας παιδαγωγός πρέπει να έχει μια γενικότερη κουλτούρα. Πόσες φορές μέσα στην τάξη η συζήτηση δεν έχει πάει σε θέματα πέρα από το αντικείμενο του μαθήματος; Πόσες φορές τα παιδιά δεν ρωτάνε για ένα σωρό πράγματα, ακόμα για τρέχοντα ζητήματα; Δεν θα πρέπει ένας εκπαιδευτικός το 2010 να μπορεί να έχει άποψη και να συμμετέχει σε όλα αυτά;
Αυτό είναι άλλο. Πρέπει να παρακολουθεί γενικώς τα γεγονότα. Δεν σημαίνει ότι θα με εξετάσεις στο ποια είναι η στάθμη του Νείλου το χειμώνα.
Και εξάλλου τι είναι κουλτούρα; Ο καθηγητής δηλαδή πρέπει να είναι σε ένα καλούπι;Να ακούει μια συγκεκριμένη μουσική που θεωρείται "αποδεκτή"; Ή να παρακολουθεί κάποιες καλλιτεχνικές εκδηλώσεις που θεωρούνται επιπέδου;
Επειδή έδωσα το Τεστ Δεξιοτήτων τον Δεκέμβριο του 2008, δεν εξετάζει αυτά που λες. Εξετάζει την αντίληψη του υποψηφίου, γενικές γνώσεις, ενημέρωση σε θέματα επικαιρότητας και ικανότητα στη σωστή σύνταξη και δόμηση του λόγου.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #226 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 09:41:39 πμ »
θελω να πιστευω οτι το ενδεχομενο του τεστ δεξιοτητων θα το ξανασκεφτουν και δεν θα κανουν ακια αυτην την πατατα!!αντι να εξεταστουμε στο γνωστικο που αφορα το αντικειμενο μασ να βαλουν γενικεσ γνωσεισ!αν το πτυχιο μασ συνεπαγεται οτι γνωριζουμε το γνωστικο μασ αντικειμενο το ιδιο ισχυει και για τη διδακτικη υποτιθεται οτι ολεσ μασ οι γνωσεισ ειναι απο τη σχολη μασ!και επισησ στον κλαδο μασ πε60 το γνωστικο με τη διδακτικη δεν εχουν σαφη ορια που να τα χωριζουν

θα μιλησω για τους φιλολογους. Κανενας φιλολογος, οποιας ειδικοτητας, δεν εχει διδακτει επαρκως ολα τα αντικειμενα που καλειται να διδαξει. Επομενως, η εξεταση στο γνωστικο ειναι απαραιτητη (οσο κι αν μας κουραζει αυτο!).
επισης, αν δεχτουμε τη μη εξεταση στο γνωστικο (γιατι ταχα μου το γνωριζουμε!) τοτε γιατι οι αποφοιτοι ΠΕ70, ΠΕ60, ΦΠΨ και ισως καποια αλλα τμηματα να δινουν Παιδαγωγικα (αφου τα εχου διδαχτει πληρως και εχουν εξεταστει επιτυχως μεσα στα πανεπιστημια?)

γιαυτο σας λεω, να εξεταζομαστε και στα 2 (γνωστικο και παιδαγωγικα) γιατι εκπ/κος σημαινει 2 πραγματα: επιστημονικη καταρτιση και παιδαγωγικη ικανοτητα.

οσο για το τεστ δεξιοτητων, δε νομιζω οτι οφελει. μαλλον ενα τεστ "νοημοσυνης" θα ηταν πολυ καλυτερο... ;D
Μα το Τεστ Δεξιοτήτων είχε και τεστ νοημοσύνης.

Αποσυνδεδεμένος Μερόπη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Εκπαίδευση είναι η βαθμιαία ανακάλυψη της άγνοιάς
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #227 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 09:46:58 πμ »
Μπορει καποιος να μου συστησει μια ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ γραμματικη Λατινικων.............
Εκπαίδευση είναι η βαθμιαία ανακάλυψη της άγνοιας μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:34:07 »

Αποσυνδεδεμένος Μερόπη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Εκπαίδευση είναι η βαθμιαία ανακάλυψη της άγνοιάς
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #228 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 09:48:30 πμ »
Πως ανοιγω νεο  συζητησηε θεμα βρε παιδια??? βοηθηστε με
Εκπαίδευση είναι η βαθμιαία ανακάλυψη της άγνοιας μας.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #229 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 11:54:51 πμ »
Επειδή έδωσα το Τεστ Δεξιοτήτων τον Δεκέμβριο του 2008, δεν εξετάζει αυτά που λες. Εξετάζει την αντίληψη του υποψηφίου, γενικές γνώσεις, ενημέρωση σε θέματα επικαιρότητας και ικανότητα στη σωστή σύνταξη και δόμηση του λόγου.

Αν θυμάμαι καλά κάποιες ερωτήσεις (δεν έδωσα, απλά κοίταξα μετά τα θέματα από περιέργεια), εξέταζε και το.. αν βλέπεις συχνά τηλεόραση ώστε να θυμάσαι ποιος πρόεδρος, ποιας χώρας είχε έρθει στην Ελλάδα την προηγούμενη βδομάδα (αφοδεύτηκε η φοράδα στ' αλώνι..) και άλλα παρόμοια. Δεν λέω, ωραία ήταν ορισμένα θέματα (σχετικά με τη λογική σκέψη), όμως κάποια άλλα ήταν επιεικώς άστοχα.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος DINAPE60

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #230 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 01:37:09 μμ »

οσο για το τεστ δεξιοτητων, δε νομιζω οτι οφελει. μαλλον ενα τεστ "νοημοσυνης" θα ηταν πολυ καλυτερο... ;D
[/quote]

και ένα ψυχολογικό επίσης!!!!...

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #231 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 07:33:03 μμ »
και ένα ψυχολογικό επίσης!!!!...

Συμφωνώ απόλυτα !!!
Θεωρώ απαραίτητη την ψυχολογική εξέταση προς τους εκπαιδευτικούς. Δηλαδή ο κάθε ''πικραμένος'' με ένα σωρό ψυχολογικά προβλήματα είναι σε θέση να μπει στην τάξη και να κάνει σωστά τη δουλειά του; Δε λέω ότι όλοι όσοι έχουν προβλήματα θα δημιουργήσουν οπωσδήποτε κάποιο πρόβλημα στην τάξη, ωστόσο κανείς μας δεν εξετάζεται για το αν έχει σώας τας φρένας. Δεν είναι λίγες οι φορές που ακούγονται θλιβερές ιστορίες με εκπαιδευτικούς.

Κάποιοι θα πείτε ποιοι θα είναι αυτοί που θα μας εξετάζουν και αν η διαδικασία θα είναι απόλυτα αμερόληπτη, χωρίς ''υπόγεια'' συμφέροντα. Αλλά δυστυχώς όλα μπορούν να συμβούν στη χώρα μας...
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #232 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 07:40:07 μμ »
και ένα ψυχολογικό επίσης!!!!...
Συμφωνώ απόλυτα !!!
Θεωρώ απαραίτητη την ψυχολογική εξέταση προς τους εκπαιδευτικούς. Δηλαδή ο κάθε ''πικραμένος'' με ένα σωρό ψυχολογικά προβλήματα είναι σε θέση να μπει στην τάξη και να κάνει σωστά τη δουλειά του; Δε λέω ότι όλοι όσοι έχουν προβλήματα θα δημιουργήσουν οπωσδήποτε κάποιο πρόβλημα στην τάξη, ωστόσο κανείς μας δεν εξετάζεται για το αν έχει σώας τας φρένας. Δεν είναι λίγες οι φορές που ακούγονται θλιβερές ιστορίες με εκπαιδευτικούς.
Κάποιοι θα πείτε ποιοι θα είναι αυτοί που θα μας εξετάζουν και αν η διαδικασία θα είναι απόλυτα αμερόληπτη, χωρίς ''υπόγεια'' συμφέροντα. Αλλά δυστυχώς όλα μπορούν να συμβούν στη χώρα μας...
To θέμα είναι ότι αυτή η εξέταση πρέπει να είναι min 1 φορά το χρόνο... το ποιος θα την κάνει ...είναι λυμένο εδώ και χρόνια βλ. ψυχολόγοι αρκεί να μην είναι ένα ακόμα τυπικό χαρτί σαν αυτό που σου δίνει ένας παθολόγος ότι είσαι σωματικά υγιης χώρις να έχεις κάνει ακτινογραφίες, εξετάσεις αίματος κτλ. 

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #233 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 07:48:00 μμ »
Όπως στο στρατό την πρώτη μέρα.. σε τσεκάρει ένας ψυχίατρος στην πόρτα του ιατρείου, αν δει ότι είσαι ΟΚ σε διώχνει, αν υποψιαστεί ότι κάτι τρέχει, σε κρατάει για να σε δει ο άλλος γιατρός που κάθεται πιο μέσα! Το αδιαχώρητο θα γινόταν :P

Υ.Γ. Με είχαν διώξει στην πόρτα.. δεν ξέρω γιατί :D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #234 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 08:03:08 μμ »
Ναι το κατάλληλο φυσικά θα ήταν να γίνεται σωστή εξέταση και όχι μια επιπόλαια διαδικασία.

Εγώ θυμάμαι το χαρτί του γιατρού που ζητούσαν από το σχολείο, πολλές φορές τα παιδιά δεν πήγαιναν στο γιατρό αλλά παρόλα αυτά το χαρτί ηταν υπογεγραμμένο! Και για να μη βγάζω την ουρά μου απ' έξω, το έχω κάνει κι εγώ.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #235 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 08:21:49 μμ »
και ένα ψυχολογικό επίσης!!!!...

Συμφωνώ απόλυτα !!!
Θεωρώ απαραίτητη την ψυχολογική εξέταση προς τους εκπαιδευτικούς. Δηλαδή ο κάθε ''πικραμένος'' με ένα σωρό ψυχολογικά προβλήματα είναι σε θέση να μπει στην τάξη και να κάνει σωστά τη δουλειά του; Δε λέω ότι όλοι όσοι έχουν προβλήματα θα δημιουργήσουν οπωσδήποτε κάποιο πρόβλημα στην τάξη, ωστόσο κανείς μας δεν εξετάζεται για το αν έχει σώας τας φρένας. Δεν είναι λίγες οι φορές που ακούγονται θλιβερές ιστορίες με εκπαιδευτικούς.

Κάποιοι θα πείτε ποιοι θα είναι αυτοί που θα μας εξετάζουν και αν η διαδικασία θα είναι απόλυτα αμερόληπτη, χωρίς ''υπόγεια'' συμφέροντα. Αλλά δυστυχώς όλα μπορούν να συμβούν στη χώρα μας...
Ψυχιατρική εξέταση λέμε. Στους αναπληρωτές φέτος ζήτησαν. Έπρεπε να πάνε και χαρτί από ψυχίατρο.Για τους μόνιμους στο ζητάνε όταν διορίζεσαι νομίζω

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #236 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 08:41:34 μμ »
και ένα ψυχολογικό επίσης!!!!...

Συμφωνώ απόλυτα !!!
Θεωρώ απαραίτητη την ψυχολογική εξέταση προς τους εκπαιδευτικούς. Δηλαδή ο κάθε ''πικραμένος'' με ένα σωρό ψυχολογικά προβλήματα είναι σε θέση να μπει στην τάξη και να κάνει σωστά τη δουλειά του; Δε λέω ότι όλοι όσοι έχουν προβλήματα θα δημιουργήσουν οπωσδήποτε κάποιο πρόβλημα στην τάξη, ωστόσο κανείς μας δεν εξετάζεται για το αν έχει σώας τας φρένας. Δεν είναι λίγες οι φορές που ακούγονται θλιβερές ιστορίες με εκπαιδευτικούς.

Κάποιοι θα πείτε ποιοι θα είναι αυτοί που θα μας εξετάζουν και αν η διαδικασία θα είναι απόλυτα αμερόληπτη, χωρίς ''υπόγεια'' συμφέροντα. Αλλά δυστυχώς όλα μπορούν να συμβούν στη χώρα μας...
Ψυχιατρική εξέταση λέμε. Στους αναπληρωτές φέτος ζήτησαν. Έπρεπε να πάνε και χαρτί από ψυχίατρο.Για τους μόνιμους στο ζητάνε όταν διορίζεσαι νομίζω
Σιγά τη σοβαρή εξέταση...

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #237 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 09:04:27 μμ »
Αλήθεια ζητούν χαρτί από ψυχίατρο; Δεν το γνώριζα αυτό. Και τι διαδικασία είναι; Ρωτάω αλλά είμαι εκτός θέματος...
ΠΕ 60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159961
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 662
Σύνολο: 666

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.