*

Αποστολέας Θέμα: Πλάνο διαβάσματος...τη βοήθειά σας παρακαλώ!!!  (Αναγνώστηκε 3084 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος skiron

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Πλάνο διαβάσματος...τη βοήθειά σας παρακαλώ!!!
« στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 08:05:05 μμ »
Καλησπέρα!

Ξεκινάω σιγά-σιγά διάβασμα καθώς την Άνοιξη ξαναδίνω (μετά από χρόνια..) πανελλήνιες εξετάσεις για την απόκτηση 2ου πτυχίου μιας κ οι κατατακτήριες δε με συμφέρουν..
Διαβάζω για την τεχνολογική κατεύθυνση-κύκλος πληροφορικής οπότε και δίνω τα εξής μαθήματα:

Μαθηματικα τεχνολογικής
Φυσική τεχνολογικής
Αρχές οργάνωσης..
Ανάπτυξη εφαρμογών..
Φυσική Γενικής παιδείας (επιλογής)
και Νεοελληνική γλώσσα (υποχρεωτικό γενικής παιδείας)

Στα περισσότερα μαθήματα έχω μια αρκετά καλή βάση κ αυτό λόγω του ότι ήμουν 1η δέσμη, ενώ η Μηχανολογία που τελείωσα με κράτησε σε επαφή με τα παραπάνω μαθήματα...

Το πρόβλημα είναι πως δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να ξαναπάω φροντιστήριο όπως τότε που πρωτοέδωσα.. κ νιώθω κάπως ανασφαλής στο πώς και τι να διαβάσω...χρειάζομαι κάποιο συντονισμό, κάποια καθοδήγηση... δεν ξέρω ούτε τα 'sos' ,ούτε τις 'κρυφές' θεωρίες, ούτε xtra θέματα κ ασκήσεις, πράγματα που προσφέρουν τα φροντιστήρια...

Θέλω πολύ να πετύχω αλλά χρειάζομαι κάποια βοήθεια στο "πώς" κ "τι" να διαβάσω για να μαι σίγουρος...
Απευθύνομαι σε καθηγητές οπότε κάθε βοήθειά σας θα ναι πολύτιμη!!

υγ: όταν ζήτησα στο βιβλιοπωλείο το βιβλίο της Νεοελληνικής γλώσσας (το υποχρεωτικό μάθημα γενικής) μου έδωσα κάποιο κίτρινο με τίτλο "Έκφραση Έκθεση"... είναι το σωστό???
ευχαριστώ προκαταβολικά!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλάνο διαβάσματος...τη βοήθειά σας παρακαλώ!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:30:23 »

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλάνο διαβάσματος...τη βοήθειά σας παρακαλώ!!!
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 11, 2008, 03:47:36 μμ »
Χωρίς να έχω άποψη περί τεχνολογικής κατεύθυνσης θα σου απαντήσω μόνο σε δύο από τα ερωτήματά σου...Κάποιες έξτρα ασκήσεις και υλικό μπορείς να βρεις σε βοηθήματα.
Το βιβλίο της έκφρασης έκθεσης είναι το σωστό.
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος lili_a

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Πλάνο διαβάσματος...τη βοήθειά σας παρακαλώ!!!
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 01:22:12 πμ »
Για φυσικη κατευθυνσης θα σου προτεινα να παρεις αρχικα το σχολικο βιβλιο, ενα βοηθημα (εμενα μου αρεσει ο γνωστος Σαββαλας, αλλα προσεξε να ειναι τα δικα του και οχι απλα των εκδοσεων Σαββαλας).  Να δεις οπωσδηποτε τα θεματα των πανελλαδικων, θα διαπιστωσεις ποια ειναι η φιλοσοφια τους. Δε βαζουν κουλα ουτε αγνωστα θεματα(οπως ισως θυμασαι στις δεσμες) ισως μονο λιγα πονηρα και γενικα θελουν να δουν αν εχεις διαβασει. Γενικα αν και η υλη εχει αλλαξει κι εχουν προτεθει στροφικες κινησεις που ειναι δυσκολες,  το επιπεδο και η δυσκολια των θεματων που βαζουν ειναι αρκετα χαμηλοτερα απο οτι στις δεσμες. Για γενικη Παιδεια και παλι δες τα θεματα των πανέλλαδικων και θα καταλαβεις τι ζητανε, ειναι περιπου τα ιδια και τα ιδια.
Μην παρασυρθεις απο πολυ δυσκολες ασκησεις που κυκλοφορουν σε διαφορα βοηθηματα, φροντιστηρια και προσομειωσεις πανελλαδικων κλπ. Αν θελεις πιο συγκεκριμενη βοηθεια πες μου.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλάνο διαβάσματος...τη βοήθειά σας παρακαλώ!!!
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 09:09:27 πμ »
α) Καλα σχολικα βοηθηματα.
β) Ολα τα θεματα πανελλαδικων των τελευταιων ετων και τις λυσεις τους απο διαφορες πηγες (για συγκριση).
γ) Κατα το τελος της χρονιας, εναν καθηγητη για λιγα ιδιαιτερα επαναληψης, ετσι ωστε να λυσεις αποριες και να επισημανει καποια πραγματα που μπορει να σου εχουν διαφυγει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλάνο διαβάσματος...τη βοήθειά σας παρακαλώ!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:30:23 »

Αποσυνδεδεμένος lili_a

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Πλάνο διαβάσματος...τη βοήθειά σας παρακαλώ!!!
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 02:12:12 μμ »
skiron, αν μου πεις σε ποια σχολη θελεις να περασεις και για ποιο λογο, ισως μπορω να σε βοηθησω. Γιατι αποκλειεις τις κατατακτηριες?

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλάνο διαβάσματος...τη βοήθειά σας παρακαλώ!!!
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 02:22:33 μμ »
Ο Skiron έχει εξηγήσει τους λόγους εδώ: http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=7920.0
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος lili_a

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Πλάνο διαβάσματος...τη βοήθειά σας παρακαλώ!!!
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 04:04:46 μμ »
Πιστευω οτι φετος δε θα εχει τον ιδιο ανταγωνισμο στις κατατακτηριες με περυσι, αφου οι περισσοτεροι θα εχουν ριξει βαρος στον ΑΣΕΠ. Απο την αλλη με τις κατατακτηριες σου αναγνωριζονται μαθηματα κι επιπλεον μπορεις να τελειωσεις σε λιγοτερο απο 4 χρονια.

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλάνο διαβάσματος...τη βοήθειά σας παρακαλώ!!!
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 05:53:34 μμ »
Πιστευω οτι φετος δε θα εχει τον ιδιο ανταγωνισμο στις κατατακτηριες με περυσι, αφου οι περισσοτεροι θα εχουν ριξει βαρος στον ΑΣΕΠ.
Δεν πρέπει να ξεχνάμε όμως ότι δε δίνουν κατατακτήριες μόνο οι εκπαιδευτικοί..
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος lili_a

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Πλάνο διαβάσματος...τη βοήθειά σας παρακαλώ!!!
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 11:07:49 μμ »
Εχω την εντυπωση οτι ο Skiron ενδιαφερεται για παιδαγωγικο, πανε και μη εκπαιδευτικοι εκει για κατατακτηριες?

Αποσυνδεδεμένος skiron

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Πλάνο διαβάσματος...τη βοήθειά σας παρακαλώ!!!
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 07:27:57 μμ »
καλησπέρα!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις κ συγγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά έλλειπα...

Lili_a δυστυχώς το θέμα κατατακτήριες το έχω ξεχάσει... για τις σχολές που ενδιαφέρομαι οι αιτήσεις είναι πάρα πολλές κ η εισαγωγή γίνεται με βάση τον βαθμό πτυχίου..ενδεικτικά για παιδαγωγικό Αθήνας (η πρώτη επιλογή μου) γίνονται εκατοντάδες αιτήσεις κ ο "χειρώτερος" μπαίνει με βαθμό πτυχίου 9...
Για πληροφορική (2η επιλογή μου κ ίσως η πιο ρεαλιστική) μία απ τα ίδα για κατατακτήριες στα τμήματα που με ενδιαφέρουν, εκτώς από ελάχιστα που έχουν πολύ δύσκολες εξετάσεις...κ μην ξεχνάμε πως οι θέσεις για κατάταξη είναι μετρημένες στα δάχτυλα, ενώ ενδεικτικά το τμήμα "διδακτικής της τεχνολογίας" πχ του παν.Πειραιά σε κατατάσει στο 1ο εξάμηνο κ δεν γλιτώνεις κανένα μάθημα...

Για όλα τα παραπάνω που ανέφερα διάλεξα πανελλήνιες... κ ας θέλει μεγάλη προετοιμασία...Δεν έχω άλλη επιλογή αν θέλω να πετύχω τους στόχους μου..(αλλαγή καριέρας σε εκπαίδευση)
Το πλάνο λέει επιτυχία στις φετινές πανελλήνιες ωστε να μπω σε μια απ τις 2 σχολές που θέλω, κ μετά "τρελό" κυνήγι της παιδαγωγικής κατάρτισης (ΠΑΤΕΣ) αλλά με το πτυχίο που ήδη έχω (Μηχανολογία τει) μιας κ τα μόρια εισαγωγής είναι αρκετά χαμηλότερα από αυτά των πληροφορικάριων πχ..Όταν κ αν με το καλό πάρω την παιδαγωγική, φορτσάρω για εκπαίδευση με κάθε δυνατό τρόπο, κ με τα δύο πτυχία (όταν πάρω κ το 2ο)..

Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας κ θα αγοράσω κάποια καλά βοηθήματα για το διάβασμά μου...Κ πάλι όμως νομίζω πως θα χρειαστώ καθηγητική καθοδήγηση στο πλάνο διαβάσματος..σκέφτομαι να απευθυνθώ στο φροντηστήριο που πήγαινα για τη δέσμη κάποτε μπας κ κανονήσω πχ μια συνάντηση κάθε μήνα ,έτσι για την οργάνωση του διαβάσματός μου...

Αποσυνδεδεμένος lili_a

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Πλάνο διαβάσματος...τη βοήθειά σας παρακαλώ!!!
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 08:16:59 μμ »
Η παιδαγωγικη καταρτιιση που θα παρεις απο το παιδαγωγικο σου αναγνωριζεται ακομα κι αν ζητας θεση εκπειδευτικου ΠΕ20?

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πλάνο διαβάσματος...τη βοήθειά σας παρακαλώ!!!
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 08:23:45 μμ »
Στην έκθεση μην παραλείψεις να διαβάσεις και το βιβλίο της β΄λυκείου, καθώς περιέχει ένα πολύ μεγάλο ποσοστό της θεωρίας!!Ιδιαίτερη βαρύτητα να δώσεις στην περίληψη!
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος skiron

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Πλάνο διαβάσματος...τη βοήθειά σας παρακαλώ!!!
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 08:36:11 μμ »
lili_a η παιδαγωγική κατάρτηση , είτε την έχεις από καθηγητική/παιδαγωγική σχολή, είτε από ΕΠΑΙΚ (ΠΑΤΕΣ) ,είτε από μεταπτυχιακό στην Ειδική αγωγή, χρησιμοποιείται με όποιον κλάδο κ αν είσαι υποψήφιος εκπαιδευτικός.

Φίλε/η Skandalo σ'ευχαριστώ πολύ! Να κ κάτι χρήσιμο που δεν ήξερα... θα το αγοράσω οπωσδήποτε!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160327
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 786
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 647
Σύνολο: 663

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.