*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2035811 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sofnik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
gia 96
" Και φυσικά οι περισσότεροι απ΄αυτούς δεν έχουν δώσει ούτε επιτύχει στον ΑΣΕΠ, άρα είναι κατάφωρη η αδικία που γίνεται! Αν οι πίνακες άνοιγαν, με όλη την προυπηρεσία μέσα (από 9/2010-6/2015) και προτάσσονταν οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ του 2008, τότε θα υπήρχε δικαιοσύνη, ισονομία και σεβασμός στο Σύνταγμα και τη Δικαιοσύνη"

Έλεος πια!Σε λίγο θα λέμε προ ασεπ2008 και μετά ασεπ2008  αντί για π.Χ και μ.Χ.Για ποια ισονομία και σεβασμό στο Σύνταγμα μιλάς;Μήπως όσοι πήραν πτυχίο μετά το 2008 έτυχαν ιδιαίτερης ισονομίας;Γιατί δεν θυμάμαι να  έγινε κανένας ασεπ.Οπότε τα δίκαια, σύννομα και λοιπά είναι πολύ υποκειμενικό.Αλλά είπαμε....τα καλά και συμφέροντα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
gia 96
" Και φυσικά οι περισσότεροι απ΄αυτούς δεν έχουν δώσει ούτε επιτύχει στον ΑΣΕΠ, άρα είναι κατάφωρη η αδικία που γίνεται! Αν οι πίνακες άνοιγαν, με όλη την προυπηρεσία μέσα (από 9/2010-6/2015) και προτάσσονταν οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ του 2008, τότε θα υπήρχε δικαιοσύνη, ισονομία και σεβασμός στο Σύνταγμα και τη Δικαιοσύνη"

Έλεος πια!Σε λίγο θα λέμε προ ασεπ2008 και μετά ασεπ2008  αντί για π.Χ και μ.Χ.Για ποια ισονομία και σεβασμό στο Σύνταγμα μιλάς;Μήπως όσοι πήραν πτυχίο μετά το 2008 έτυχαν ιδιαίτερης ισονομίας;Γιατί δεν θυμάμαι να  έγινε κανένας ασεπ.Οπότε τα δίκαια, σύννομα και λοιπά είναι πολύ υποκειμενικό.Αλλά είπαμε....τα καλά και συμφέροντα.

Είναι αυτονόητο (άσχετα αν κάποιοι δεν θέλουν να το αποδεχτούν) ότι κάποια στιγμή ο ΑΣΕΠ του 2008 θα πάψει να έχει οποιαδήποτε ισχύ. Ήδη υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες ενδιαφερόμενοι που απέκτησαν το πτυχίο τους μετά το 2008. Αν ζούσαμε σε κανονικές συνθήκες ήδη θα είχαν γίνει οι διαγωνισμοί του 2010, του 2012 κλπ και κανείς δεν θα αναφερόταν στο διαγωνισμό του 2008. Ωστόσο επίσης είναι αληθές ότι υπάρχει ένας αριθμός συναδέλφων από το 2008, οι οποίοι θα έπρεπε ήδη να έχουν διοριστεί (αν δεν κάνω λάθος γύρω στους 450) και πρέπει ΧΘΕΣ κι όλας να διοριστούν και μετά το υπουργείο να εφαρμόσει, όποιο καινούριο σύστημα διορισμών επιθυμεί, στο οποίο όπως έχω ξαναγράψει εκτιμώ ότι Ο ΑΣΕΠ του 2008 δεν θα παίζει κανένα ρόλο.

Συνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Με τον διορισμο των εναπομειναντων φεκιτων τελειωνει και τυπικα   ο ασεπ του 2008. Απο εκει και περα δυστυχως οι συναδελφοι που εχουν περασει την βαση και διεκδικουν τον διορισμο τους βασει του ν. Αρσενη θα περιμενουνε τα δικαστηρια αφου αμα ληξει και τυπικα ο διαγωνισμος του ασεπ δεν ισχυουν ουτε οι λιστες αναπληρωτων βασει του αρσενη.

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Με τον διορισμο των εναπομειναντων φεκιτων τελειωνει και τυπικα   ο ασεπ του 2008. Απο εκει και περα δυστυχως οι συναδελφοι που εχουν περασει την βαση και διεκδικουν τον διορισμο τους βασει του ν. Αρσενη θα περιμενουνε τα δικαστηρια αφου αμα ληξει και τυπικα ο διαγωνισμος του ασεπ δεν ισχυουν ουτε οι λιστες αναπληρωτων βασει του αρσενη.
τι νομικη βαση εχει αυτό που λες;
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Portokali ο νόμος πιλαλη με βολεύει . Τους ιδιωτικούς που ειναι μπροστά σου και δεν τους φτάνεις πως θα τους περάσεις ;
οι ιδιωτικοί είπε ο Μπράτης δεν διορίζονται υπάρχει απόφαση δικαστηρίου...ά! ξέχασα να σου πω...έχω μόνο μία και έχω μάθει πως είναι χήρα και με δύο΄παιδιά και επαρχεία δεν βάζει...οπότε δεν με απειλεί καθόλου... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2015, 12:57:34 μμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Portokali, τα έχω ξαναγράψει (και σε προσωπικό μήνυμα): δεν έχεις επιτυχία στον τελευταίο ΑΣΕΠ ΤΟΥ 2008, μάλιστα υποθέτω πως ούτε θα πήγες να δώσεις, αφού είχες βολευτεί τόσα χρόνια με τις προυπηρεσίες σου, γι΄αυτό υποστηρίζεις μόνο το διορισμό με προυπηρεσία! Τώρα γράφεις για νέο σύστημα διορισμών, για τον Πιλάλη κ.λ.π., λες και ξέρεις σίγουρα ότι θα γίνουν μόνιμοι διορισμοί (μακάρι βέβαια να συμβεί έτσι, αλλά το θεωρώ απίθανο). Την απόφαση του ΣτΕ κανένας Πιλάλης δεν μπορεί να την αντικαταστήσει, ούτε να την παρακάμψει! Τό ότι μισοάνοιξαν φέτος οι πίνακες, ευνοεί μόνο όσους δούλεψαν σε δυσπρόσιτα και απομακρυσμένα αυτά τα 3 χρόνια, τους απολυθέντες ιδιωτικούς και τους τρίτεκνους, που κέρδισαν ένα σωρό θέσεις λόγω του ευνοικού 20% στις προσλήψεις των αναπληρωτών κάθε φορά! Και φυσικά οι περισσότεροι απ΄αυτούς δεν έχουν δώσει ούτε επιτύχει στον ΑΣΕΠ, άρα είναι κατάφωρη η αδικία που γίνεται! Αν οι πίνακες άνοιγαν, με όλη την προυπηρεσία μέσα (από 9/2010-6/2015) και προτάσσονταν οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ του 2008, τότε θα υπήρχε δικαιοσύνη, ισονομία και σεβασμός στο Σύνταγμα και τη Δικαιοσύνη, τώρα όχι, γι΄αυτό και οι προσφυγές και τα ασφαλιστικά μέτρα δίνουν και παίρνουν! Μην προσπαθείς να μας παρουσιάσεις αλλιώς την κατάσταση και κυρίως μην προσπαθείς να μας ακυρώσεις, γιατί είμαστε πολλοί και δε θα καταφέρετε εσύ και οι άλλοι βολεμένοι τίποτα!

μιλάς για εμένα χωρίς εμένα παλικάρι μου...αυτό  μου αρέσει σε εσάς που αυτάρεσκα καμώνεστε τη μονοπώληση του ασεπ!!!...καλά τα λες ...''υποθέτεις'' απλώς δεν σκέφτεσαι πως η πραγματικότητα που έχετε φτιάξει οι ΣτΕδιτες δεν είναι μανιχαϊστική δηλαδή εμείς με ασεπ και οι άλλοι με προϋπηρεσίες που δεν έχουν ασεπ...κι όποιος δεν είναι με εμάς είναι κατανάγκην χωρίς ασεπ...απλώς σκέψου πόσοι είναι πάνω από εσένα στον πίνακα σου με ασεπ και προϋπηρεσίες; εκτός αν όλοι αυτοί που σε περνάνε επειδή σε περνάνε ακριβώς είναι και βύσματα...
α! και κάτι άλλο για να δείτε πως το περι βύσματος επιχείρημα είναι αβάσιμο...μα θα είχα βύσμα αγόρι μου και θα έμενα το 12-13 άνεργος; αυτό δεν μου εξηγείς; θα είχα βύσμα και το 13-14 θα με καλούσαν Δεκέμβρη κι όχι από Σεπτέμβρη; μα θα είχα βύσμα και 7 χρόνια θα ήμουν μακρυά από το σπίτι μου ματώνοντας οικονομικά αντί να είμαι στο σπιτάκι μου; μα έλα που δεν βγάζουν κενά στο κλάδο μου στην Αθήνα...παρά μόνο τον Μάρτιο; και τέλος θα ήμουν βύσμα και θα χαραμιζόμουν να διαβάζω για 2 ασεπ και να τρέχω να μαζεύω προϋπηρεσία όταν θα μπορούσα να είχα τρουπώσει σε ένα ιδιωτικό και να μην με κουνάει κανένας ή στην καλύτερη σε μια άλλη δημόσια υπηρεσία όταν την εποχή που όλοι τρέχαμε σαν τα κορόιδα για ασεπ εκπαιδευτικών άλλοι τομείς του δημοσίου έμπαζαν  από πορτοπαράθυρα; μα γιατί δεν σκέφτεσαι λίγο κριτικά; όσοι βροντοφωνάζουν για ενίσχυση προϋπηρεσίας δεν κάνουν κάτι διαφορετικό από αυτούς που ζητούν την ενίσχυση διαφόρων προσαυξήσεων (master, διδακτορικά, παιδιά κλπ) εγώ γιατί να μην ζητήσω την ενισχυμένη πριμοδότηση της προϋπηρεσίας σε συνδυασμό με τις επιτυχίες μου στον ασεπ; ποιος θα μου το απαγορεύσει; το ΣτΕ; ;D ;D ;D ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2015, 01:12:19 μμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Portokali δεν απαντάς όμως στο ερώτημα αν την πρόταση Πιλάλη τη θεωρείς δίκαιη ή απλά σε συμφέρει; Μάτωσαν κι άλλοι οικονομικά μακριά από την οικογένεια τους για την προυπηρεσία κι ας μην είχαν επιτυχία στον τελευταίο ασεπ.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Portokali δεν απαντάς όμως στο ερώτημα αν την πρόταση Πιλάλη τη θεωρείς δίκαιη ή απλά σε συμφέρει; Μάτωσαν κι άλλοι οικονομικά μακριά από την οικογένεια τους για την προυπηρεσία κι ας μην είχαν επιτυχία στον τελευταίο ασεπ.
το να πως πως με συμφέρει, τι σημαίνει; πως δεν έχω ασεπ; σκέψου λίγο... 8)

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ξεκάθαρα, έχεις επιτυχία στον ασεπ του 2008 για αυτό και λες πως σε συμφέρει;

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
έχω και του 06 και του 08

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Μπαίνουμε να μάθουμε κανα νέο για διορισμούς και διαβάζουμε τι συμφέρει τον χρήστη portokali... μάλιστα  :o

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μπαίνουμε να μάθουμε κανα νέο για διορισμούς και διαβάζουμε τι συμφέρει τον χρήστη portokali... μάλιστα  :o
ερωτήθηκα και απάντησα...άλλωστε οι περισσότεροι ότι τους συμφέρει γράφουν και προβάλουν...

MUSTANG

  • Επισκέπτης
βρε παιδιά χαμός γίνεται στην βουλή για τα μέτρα εγώ προσωπικά δεν πιστεύω οτι θα γίνει κάτι καλό για διορισμούς.... μακάρι πάντως
Λιτή και πολυ κατατοπιστική τοποθέτηση, σε βαθμό πρόβλεψης με 100% επιτυχία

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
έχω και του 06 και του 08
Συνεπώς η πρόταση Πιλάλη ξεκάθαρα σε συμφέρει. Τη θεωρείς δίκαιη παρόλα αυτά;Δεν κάνω ανάκριση απλά έτσι για να γνωριζόμαστε καλύτερα εδώ μέσα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160049
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 453
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 289
Σύνολο: 299

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.