*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 769062 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alexandria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #980 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 06:18:03 μμ »
Καλησπέρα!
Μια ερώτηση(αφορά την πρωτοβάθμια).Η σελ.6 με μπέρδρψε,εκεί όπου δηλώνεις σε ποια σχολεία δούλεψες.
Πάντα σε 1 ήμουν κάθε χρονιά καθότι ΠΕ70. Αλλά :
Όταν έχεις κάνει με απόσπαση(Γερμανία),Διδασκαλείο και απόσπαση εκτός ΠΥΣΠΕ στο κουτάκι "Κύρια σχολ.μονάδα" τι βάζεις;
ΝΑΙ ή ΌΧΙ; Να συμπληρώσω εγώ το χρόνο προϋπηρεσίας ή θα το κάνει η Δ/νση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:12:44 »

Αποσυνδεδεμένος fanh05

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #981 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 06:54:22 μμ »
Μπορει καποιος να κανει αιτηση μεταθεσης και στην ιδια αιτηση να ζητησει βελτιωσης θεσης? Ποια εξεταζεται πρωτη?

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #982 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 07:04:48 μμ »
Αληθεύει ότι η εντοπιότητα δεν αποδεικνύεται πλέον με πιστοποιητικό εντοπιότητας αλλά με βεβαίωση μόνιμης διαμονής η οποία χορηγείται αντί του πιστοποιητικού από το δήμο? και αν ναι, πώς αποδεικνύεται η διετία που δίνει τη μοριοδότηση?
ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #983 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 07:19:52 μμ »
Αληθεύει ότι η εντοπιότητα δεν αποδεικνύεται πλέον με πιστοποιητικό εντοπιότητας αλλά με βεβαίωση μόνιμης διαμονής η οποία χορηγείται αντί του πιστοποιητικού από το δήμο? και αν ναι, πώς αποδεικνύεται η διετία που δίνει τη μοριοδότηση?
ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Έτσι μου είχαν πει κι εμένα από το δήμο μου, αλλά η μονιμη κατοικια δεν σημαινει τιποτα!!! Για σιγουρια πηρα πιστοποιιητικο γεννησης που εγραφε ημερομηνια κτισης δημοτικοτητας .Για παντρεμενους νομιζω το λεει και το οικογενειακης καταστασης.Μαλιστα εχω στειλει ηδη και την αιτηση μεταθεσης και ειναι δεκτο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:12:44 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #984 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 07:27:54 μμ »
Μπορει καποιος να κανει αιτηση μεταθεσης και στην ιδια αιτηση να ζητησει βελτιωσης θεσης? Ποια εξεταζεται πρωτη?
Φυσικά, στο πάνω μέρος του εντύπου της αίτησης μετάθεσης θα γράψεις με κόκκινο στυλό και για βελτίωση θέσης (χωρίς να δηλώνονται τώρα προτιμήσεις σχολείων).
Πρώτα βγαίνουν οι μεταθέσεις, αν δεν πάρεις μετάθεση θα δηλώσεις κατά τη διαδικασία των οριστικών τοποθετήσεων και βελτιώσεων εντός της νυν περιοχής σου σχολεία (αν επιθυμείς)για να αλλάξεις οργανική, αν δεν δηλώσεις παραμένεις στην οργανική σου.
Αν πάρεις μετάθεση, θα κάνεις υποχρεωτικά και δήλωση οριστικής τοποθέτησης για να πάρεις οργανική στη νέα περιοχή μετάθεσης σου.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #985 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 08:12:39 μμ »
Καλησπέρα!
Μια ερώτηση(αφορά την πρωτοβάθμια).Η σελ.6 με μπέρδρψε,εκεί όπου δηλώνεις σε ποια σχολεία δούλεψες.
Πάντα σε 1 ήμουν κάθε χρονιά καθότι ΠΕ70. Αλλά :
Όταν έχεις κάνει με απόσπαση(Γερμανία),Διδασκαλείο και απόσπαση εκτός ΠΥΣΠΕ στο κουτάκι "Κύρια σχολ.μονάδα" τι βάζεις;
ΝΑΙ ή ΌΧΙ; Να συμπληρώσω εγώ το χρόνο προϋπηρεσίας ή θα το κάνει η Δ/νση;

η εγκύκλιος της πρωτοβάθμιας είναι διαφορετική από την εγκύκλιο της δευτεροβάθμιας επομένως η σελίδα 6 δε λέει κάτι αφ εαυτου της.
Σε κάθε περιπτωση δηλώνεις τα σχολεία στα οποία δουλεψες ως εξής: (πχ)
από 1/9/2007 έως 31/8/2008 - διάθεση ΠΥΣΠΕ -  1ο Δ.Σ. Ευόσμου 
από 1.9/2008 έως 31/8/2011 - Οργανικά -  2ο Δ.Σ. Ευόσμου
απο 1/9/2011 έως 31/8/2012 - Αποσπαση - Ελληνικό Σχολείο Bielfeld.
απο 1/9/2012 έως 23/12/2012 - Απόσπαση - 6ο Δ.Σ. Άρτας
απο 24/12/2012 έως 21/06/2013 - Αποσπαση - 6ο Δ.Σ. Άρτας
απο 22/06/2013 έως 31/08/2013 - οργανικά - 2ο Δ.Σ. Ευόσμου.

Εκτός απο τις περιόδους με άδεια άνευ αποδοχών ή διαθεσιμότητας κτλ τα διαστήματα μόνιμης υπηρέτησης πρέπει να είναι συνεχόμενα ( να μην λείπουν δλδ διαστήματα)
Πρεπει να δηλώνεται αν πρόκειται για Διάθεση, οργανική, απόσπαση, θητεία, αναπληρωτής, ωρομισθιος, ιδιωτική εκπαίδευση.
Να δηλώνεται το σχολείο υπηρετησης και τα σχολεία διάθεσης αν αυτά μοριοδοτούνται
σε περιπτώσεις αποσπάσεων απο ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ ή απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ θα δηλώνεται το σχολειο απόσπασης απο την ημερομηνία έναρξης ως την ημερομηνία  λήξης της απόσπασης και μετά το σχολειο οργανιής ή το σχολείο που τοποθετηθήκατε προσωρινά στη ΔΠΕ ΄/ ΔΔΕ οργανικής σας.

Προσοχή όμως- στην α/θμια το διδακτικο έτος λήγει 21/06 ενώ στην δ/θμια λήγει 30/06.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #986 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 08:14:49 μμ »
Αληθεύει ότι η εντοπιότητα δεν αποδεικνύεται πλέον με πιστοποιητικό εντοπιότητας αλλά με βεβαίωση μόνιμης διαμονής η οποία χορηγείται αντί του πιστοποιητικού από το δήμο? και αν ναι, πώς αποδεικνύεται η διετία που δίνει τη μοριοδότηση?
ευχαριστώ εκ των προτέρων.

όπως σωστα απάντησε και η Μαγδα το πιστοποιητικό μόνιμης κατοικίας δεν αποδεικνύει την εντοπιότητα κάποιου.
Επειδή το πιστοποιητικό εντοπιότητας καταργήθηκε επισήμως απο 1/1/2012 (αν και μερικοί Δήμοι το εκδίδουν ακόμα) εναλλακτικά γίνεται δεκτό ειτε  πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ειτε πιστοποιητικό γέννησης. Και τα δύο αναφέρουν τον Δήμο Εντοπιοτητας και την ημερομηνία απόκτησης δημοτικότητας και γίνονται δεκτά απο τις Υπηρεσίες.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #987 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 08:24:01 μμ »
Εχω πιστοποιητικό απο 24/10/2012 μια και περίμενα κάπου εκεί την εγκύκλιο μεταθέσεων

Ισχύει ή πρέπει να βγάλω καινούριο

Αποσυνδεδεμένος Commando

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Nemo malus felix
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #988 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 08:27:46 μμ »
Αληθεύει ότι η εντοπιότητα δεν αποδεικνύεται πλέον με πιστοποιητικό εντοπιότητας αλλά με βεβαίωση μόνιμης διαμονής η οποία χορηγείται αντί του πιστοποιητικού από το δήμο? και αν ναι, πώς αποδεικνύεται η διετία που δίνει τη μοριοδότηση?
ευχαριστώ εκ των προτέρων.

όπως σωστα απάντησε και η Μαγδα το πιστοποιητικό μόνιμης κατοικίας δεν αποδεικνύει την εντοπιότητα κάποιου.
Επειδή το πιστοποιητικό εντοπιότητας καταργήθηκε επισήμως απο 1/1/2012 (αν και μερικοί Δήμοι το εκδίδουν ακόμα) εναλλακτικά γίνεται δεκτό ειτε  πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ειτε πιστοποιητικό γέννησης. Και τα δύο αναφέρουν τον Δήμο Εντοπιοτητας και την ημερομηνία απόκτησης δημοτικότητας και γίνονται δεκτά απο τις Υπηρεσίες.



Πως όμως αποδεικνύεται η αθροιστική διετία σε δύο ή περισσότερους δήμους της περιοχής μετάθεσης, όπως προβλέπει η φετινή εγκύκλιος; Υπάρχει η δυνατότητα να βεβαιώσει κάποιος δήμος "πρώην" εντοπιότητα σε αυτόν;
" Ποτέ στην Ιστορία η Πολιτική δεν δημιούργησε Παιδεία. Διότι οι πολίτες με γνώση και κρίση δεν είναι "βολικοί" ψηφοφόροι"
Ρένος Αποστολίδης

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #989 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 08:29:59 μμ »
Εχω πιστοποιητικό απο 24/10/2012 μια και περίμενα κάπου εκεί την εγκύκλιο μεταθέσεων

Ισχύει ή πρέπει να βγάλω καινούριο

ισχυει, έχει εξάμηνη διάρκεια το εν λόγω.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #990 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 08:32:38 μμ »
bitch  ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος alexandria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #991 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 08:34:22 μμ »
Καλησπέρα!
Μια ερώτηση(αφορά την πρωτοβάθμια).Η σελ.6 με μπέρδρψε,εκεί όπου δηλώνεις σε ποια σχολεία δούλεψες.
Πάντα σε 1 ήμουν κάθε χρονιά καθότι ΠΕ70. Αλλά :
Όταν έχεις κάνει με απόσπαση(Γερμανία),Διδασκαλείο και απόσπαση εκτός ΠΥΣΠΕ στο κουτάκι "Κύρια σχολ.μονάδα" τι βάζεις;
ΝΑΙ ή ΌΧΙ; Να συμπληρώσω εγώ το χρόνο προϋπηρεσίας ή θα το κάνει η Δ/νση;

η εγκύκλιος της πρωτοβάθμιας είναι διαφορετική από την εγκύκλιο της δευτεροβάθμιας επομένως η σελίδα 6 δε λέει κάτι αφ εαυτου της.
Σε κάθε περιπτωση δηλώνεις τα σχολεία στα οποία δουλεψες ως εξής: (πχ)
από 1/9/2007 έως 31/8/2008 - διάθεση ΠΥΣΠΕ -  1ο Δ.Σ. Ευόσμου 
από 1.9/2008 έως 31/8/2011 - Οργανικά -  2ο Δ.Σ. Ευόσμου
απο 1/9/2011 έως 31/8/2012 - Αποσπαση - Ελληνικό Σχολείο Bielfeld.
απο 1/9/2012 έως 23/12/2012 - Απόσπαση - 6ο Δ.Σ. Άρτας
απο 24/12/2012 έως 21/06/2013 - Αποσπαση - 6ο Δ.Σ. Άρτας
απο 22/06/2013 έως 31/08/2013 - οργανικά - 2ο Δ.Σ. Ευόσμου.

Εκτός απο τις περιόδους με άδεια άνευ αποδοχών ή διαθεσιμότητας κτλ τα διαστήματα μόνιμης υπηρέτησης πρέπει να είναι συνεχόμενα ( να μην λείπουν δλδ διαστήματα)
Πρεπει να δηλώνεται αν πρόκειται για Διάθεση, οργανική, απόσπαση, θητεία, αναπληρωτής, ωρομισθιος, ιδιωτική εκπαίδευση.
Να δηλώνεται το σχολείο υπηρετησης και τα σχολεία διάθεσης αν αυτά μοριοδοτούνται
σε περιπτώσεις αποσπάσεων απο ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ ή απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ θα δηλώνεται το σχολειο απόσπασης απο την ημερομηνία έναρξης ως την ημερομηνία  λήξης της απόσπασης και μετά το σχολειο οργανιής ή το σχολείο που τοποθετηθήκατε προσωρινά στη ΔΠΕ ΄/ ΔΔΕ οργανικής σας.

Προσοχή όμως- στην α/θμια το διδακτικο έτος λήγει 21/06 ενώ στην δ/θμια λήγει 30/06.

Ευχαριστώ πολύ!
Και ενώ ήμουν με απόσπαση η ΚΥΡΙΑ σχολική μονάδα μου ήταν η οργανική μου στην Ελλάδα ή όπου αλλού,οπότε βάζω ΟΧΙ.
Αν καταλαβαίνω ορθά!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #992 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 08:34:49 μμ »
Αληθεύει ότι η εντοπιότητα δεν αποδεικνύεται πλέον με πιστοποιητικό εντοπιότητας αλλά με βεβαίωση μόνιμης διαμονής η οποία χορηγείται αντί του πιστοποιητικού από το δήμο? και αν ναι, πώς αποδεικνύεται η διετία που δίνει τη μοριοδότηση?
ευχαριστώ εκ των προτέρων.

όπως σωστα απάντησε και η Μαγδα το πιστοποιητικό μόνιμης κατοικίας δεν αποδεικνύει την εντοπιότητα κάποιου.
Επειδή το πιστοποιητικό εντοπιότητας καταργήθηκε επισήμως απο 1/1/2012 (αν και μερικοί Δήμοι το εκδίδουν ακόμα) εναλλακτικά γίνεται δεκτό ειτε  πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ειτε πιστοποιητικό γέννησης. Και τα δύο αναφέρουν τον Δήμο Εντοπιοτητας και την ημερομηνία απόκτησης δημοτικότητας και γίνονται δεκτά απο τις Υπηρεσίες.



Πως όμως αποδεικνύεται η αθροιστική διετία σε δύο ή περισσότερους δήμους της περιοχής μετάθεσης, όπως προβλέπει η φετινή εγκύκλιος; Υπάρχει η δυνατότητα να βεβαιώσει κάποιος δήμος "πρώην" εντοπιότητα σε αυτόν;

να το δούμε σε ένα παράδειγμα. Μιας και πολύ αναφέρθηκε η Αχαϊα τελευταια, ας πούμε ότι κάποιος ήταν δημοτης Καλαβρύτων για 1 χρόνο και δημότης Πατρέων για 1 χρόνο ακόμα.
Κάποιος ανήκει στο ΠΥΣΔΕ Αιτωλοακαρνανίας και θέλει να κάνει μετάθεση για Αχαϊα. Εφόσον πλέον η Αχαϊα είναι μία περιοχή μετάθεσης, αθροίζεται ο χρόνος δημοτικοτητας στα Καλάβρυτα και στην Πάτρα και προκυπτει η διετία στην περιοχή μετάθεσης.

προφανώς όμως, όπως αναφέρεται και στην εγκύκλιο, αν τελικα αυτος ο εκπαιδευτικός πάρει την μετάθεση στην Αχαία ΔΕΝ θα του προσμετρηθούν μόρια εντοπιότητας για τοποθέτηση στην Πάτρα που έχει την τελευταία δημοτικοτητα, γιατί εκεί δεν έχει συμπληρώσει την κρίσιμη διετία!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Commando

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Nemo malus felix
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #993 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 08:37:46 μμ »
ναι αλλά ζητούνται δύο βεβαιώσεις , η νυν εντοπιότητα και η "παλιά"; Πως γίνεται ; Δηλ. στο παράδειγμά σου και μόνο για τη μετάθεση, θα πρέπει κάποιος να προσκομίσει βεβαιώσεις από τον Δήμο Καλαβρύτων και από το Δήμο Πατρέων; Γίνεται αυτό;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2013, 08:43:23 μμ από Commando »
" Ποτέ στην Ιστορία η Πολιτική δεν δημιούργησε Παιδεία. Διότι οι πολίτες με γνώση και κρίση δεν είναι "βολικοί" ψηφοφόροι"
Ρένος Αποστολίδης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160716
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 442
Σύνολο: 449

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.