*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 767378 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1008 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 10:49:37 μμ »
το ΚΕΠ μπορει - το σχολειο  που εισαι τώρα δεν μπορεί !!!!
ακουγεται παράλογο αλλά έχει να κάνει με τις  υφιστάμενες, προϊστάμενες και παράλληλες διοικητικές αρχές.

πάντως, για διοικητικός, είναι μια καλή αρχή!! :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:23:42 »

Αποσυνδεδεμένος eudaimwn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1009 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 10:51:56 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,
Διαβάζοντας την εγκύκλιο των μεταθέσεων του 2013 παρατήρησα ότι:

α) δεν υπάρχει σαφής αναφορά στη διαδικασία υποβολής αίτησης βελτίωσης θέσης εντός ΠΥΣΔΕ και,
β) ούτε γίνεται κάποια σαφής αναφορά στα δικαιολογητικά που χρειάζονται σ' αυτή την περίπτωση.

Θα μπορούσε κάποιος να δώσει διευκρινίσεις επ' αυτού;
Ευχαριστώ  :-\

η διαδικασία, οι προθεσμίες και τα δικαιολογητικά ειναι ακριβώς ίδιος με αυτόν των μεταθέσεων.
Η βελτιωση δεν ειναι παρά μετάθεση εντός της ίδιας περιοχής. Η διαφορά ειναι πως αυτη κρίνεται απο το οικείο υπηρεσιακό συμβούλιο (ΠΥΣΔΕ) ενώ οι μετάθεση σε άλλη περιοχή κρίνεται κεντρικά από το ΚΥΣΔΕ.

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις συνάδελφε.
Παρόλα αυτά στην εγκύκλιο (σελ. 7) αναφέρονται όλα τα δικαιολογητικά μαζί ως κριτήρια μεταθέσεων:

"ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΜΕΤΑΘΕΣΕΩΝ

Κριτήρια για τις μεταθέσεις των εκπαιδευτικών σύμφωνα με την παρ. 1 του άρθρου 16 του Π.Δ. 50/1996 είναι:

1) η συνολική υπηρεσία

2) η συνυπηρέτηση

3) οι οικογενειακοί λόγοι

4) οι συνθήκες διαβίωσης στις έδρες των σχολείων όπου υπηρέτησαν ή υπηρετούν

5) η εντοπιότητα

6) η πρώτη προτίμηση."

Και εδώ όμως τέσσερα σημεία χρήζουν περαιτέρω διευκρινίσεων:
α) Το πιστοποιητικό εντοπιότητας / οικογενειακής κατάστασης / γέννησης μπορεί να ζητηθεί και αυτεπάγγελτα από την
     υπηρεσία ή θα πρέπει υποχρεωτικά να το προμηθευτεί κανείς εκ των προτέρων;
β) Παρόλο που έχω διαβάσει προσεκτικά τις σχετικές παραγράφους ακόμα δεν έχω καταλάβει καλά τι σημαίνει το 4. Αφορά
    μήπως στη μοριοδότηση των δυσπρόσιτων ή, τι τελοσπάντων αφορούν οι μονάδες συνθηκών διαβίωσης;
γ) Με ποια σειρά θα πρέπει να εμφανίζονται οι σχολικές μονάδες στις οποίες έχουμε υπηρετήσει στη σχετική λίστα με τις
    προυπηρεσίες; Χρειάζεται επιπλέον επισύναψη αντίγραφων των βεβαιώσεων ανάληψης προυπηρεσίας ή, όχι; Για τις
    βεβαιώσεις από προυπηρεσία εξωτερικού που είναι αναγνωρισμένες ισχύουν τα ίδια;
δ) Θα πρέπει να προσκομίσω κάποιο επιπλέον δικαιολογητικό για να καταχωριστεί ο διπλασιασμός των μορίων μου μια και
    ανήκω στους διορισθέντες του 2010 ή, όχι;

Ευχαριστώ και πάλι  :-\

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1010 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 11:05:39 μμ »
ας τα πάρουμε με τη σειρά :

η εγκύκλιος αναφέρει ποια κριτήρια ( σταθερά όπως τα μόρια των σχολείων ) και μη σταθερά (όπως αυτά που προκύπτουν απο την οικογενειακή κατάσταση και άρα τα λαμβάνουν όσοι τα δικαιούνται ) προσμετρώνται για την μοριοδότηση των μεταθέσεων.

το  4- μονάδες συνθηκών διαβίωσης ( δυσμενών συνθηκών) ή όπως αλλιώς τα λέμε ΜΣΔ / ΜΔΣ είναι αυτο που λέμ ότι το κάθε σχολείο δίνει πχ 5 μόρια τη χρονιά. Αφορά όλα τα σχολεία γιατί όλα τα σχολεια ( και φορείς ) ανήκουν σε μία κατηγορία μοριοδότησης. Πχ τα σχολεια της Αθήνας λαμβάνουν 1 μοριο τη χρονιά ενώ του Αγρινίου 2.

το πιστοποιητικό εντοπιοτητας μπορει να αναζητηθεί αυτεπάγγελτα αρκει να το ζητήσει ο ενδιαφερόμενος. Η εγκύκλιος αναφέρει πως η υπηρεσία οφείλει να το κάνει αλλά καλό ειναι να υπάρχει το σχετικο αίτημα καθώς χρειάζονται και συμπληρωματικά στοιχεια οπως ο δήμος που θα γίνει η αναζήτηση, ο ΑΔΤ, μητρώνυμο, τόπος γέννησης κτλ.  Σε κάθε περίπτωση πάντως, στις ΔΔΕ/ΔΠΕ διευκολυνόμαστε αν το φέρετε μόνοι σας και μπορούμε άμεσα να καταχωριζουμε την αίτησή σας. Αν μπορειτε να το προσκομισετε εσείς, θα σας ήμασταν υπόχρεοι πάντως .  :)

η σειρά θα ειναι αύξουσα - δλδ απο τις παλαιότερες στις πιο πρόσφατες.
Εφοσον είσαι νεοδιόριστος του 2010, αν έκανες πέρισυ αίτηση μετάθεσης οπως σας έδωσαν το δικαιωμα , προφανώς τα έχεις υποβάλει όλα τα προηγούμενα και άρα αρκούν οι πράξεις ανάληψης της 30/06 και 01/09 - ή άλλες αν προέκυψαν περαιτέρω τοποθετήσεις αργότερα.

Ο διπλασιασμός των μορίων σου θα γινει από την υπηρεσία σύμφωνα με τις οδηγίες της εγκυκλίου. Ούτως ή άλλως θα παραλάβεις αντίγραφο της ηλεκτρονικά καταχωρισμένης αίτησής σου που θα αναγραφει όλες τις υπηρετήσεις σου καθώς και το σύνολο των μορίων σου. Αν λοιπον διαφωνεις με κάτι θα τους το πεις τότε να το διορθώσουν.


Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1011 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 11:29:48 μμ »
Εμείς που θα στείλουμε ταχυδρομικώς την αίτηση, θα πρέπει να περιμένουμε την ανακοίνωση των μορίων (15 μέρες μετά την λήξη των αιτήσεων) για να διορθώσουμε τυχόν λάθη στην καταχώριση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:23:42 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1012 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 11:46:16 μμ »
Εμείς που θα στείλουμε ταχυδρομικώς την αίτηση, θα πρέπει να περιμένουμε την ανακοίνωση των μορίων (15 μέρες μετά την λήξη των αιτήσεων) για να διορθώσουμε τυχόν λάθη στην καταχώριση;

η ηλεκτρονικά καταχωρισμένη αίτησή σας κανονικά θα πρέπει να σας αποσταλεί είτε επίσης ταχυδρομικά είτε και κυριως επειδή λεφτά δεν υπάρχουν, μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ώστε να την ελέγξετε και να την υπογράψετε.
Δεν ξέρω τι πρακτική έχει η ΔΔΕ σου αλλά η κανονική διαδικασία προβλέπει άμεση επιστροφή στον εκπαιδευτικο για έλεγχο και υπογραφή.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1013 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 11:54:14 μμ »
Ενδιαφέρον. Πέρσυ την καταθέσαμε στο γραφείο, αλλά έκλεισε πια.
Θα γράψω στην αίτηση να μου στείλουν με mail το αντίγραφο κι ελπίζω να μην με αγνοήσουν!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1014 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 11:57:10 μμ »
καλη ιδέα!! κάντους και ένα τηλεφωνάκι λίγες μέρες μετά !
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1015 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 03:00:53 πμ »
Στην ελλάδα του σήμερα έχει αποδειχθεί πως όλα γίνονται .Αμφιβάλλει κανείς γι ' αυτό πλέον;
Αρκεί μία πράξη νομοθετικού περιεχομενου !

Αν και το συγκεκριμένο το θεωρώ εξόχως δύσκολο, ξαναγράφω ότι δεν είμαι κατηγορηματικός. Ωστόσο, μετά από ένα χρόνος κάποιοι πιθανόν να έμειναν μακρυά από τα σπίτια τους φοβούμενοι τη μετάθεση.

Τζάκο εγώ δέχομαι την διαφωνία, και δέχομαι και το δικαιωμα του άλλου να έχει διαφορετική άποψη και να την διατυπώνει. Και το να έχω εκφράσει μια άποψη διαφορετική απο κάποιον άλλον δε σημάινει οτι αν αυτός ο άλλος γράψει κάποια άλλη στιγμή κάτι άσχετο θα μπω και θα τον "στολίσω" με ωραιότατους χαρακτηρισμούς.
Επιπροσθετα, δεν έβρισα κανέναν εδώ μέσα ποτέ, ενώ αντίθετα έχω γινει πλειστάκις αποδέκτης διάφορων χαρακτηρισμών και σχολίων από κάποιους που δεν τους αρέσουν οι απόψεις μου.
Αν και θεωρώ υπερβολικά αυτά που γράφεις, δεν με αφορούν και δεν πρόκειται να απαντήσω. Κι ας έγραψες κάπου αλλού σήμερα ότι δεν σ`αρέσει ο ρόλος του θύματος...

Στο δε περσινό περιστατικό στο οποιο αναφέρθηκα κατηγορήθηκα ότι "τρομοκρατώ" τους συναδέλφους σου εκπαιδευτικούς μόνο που αυτός που το έγραψε αυτό δεν έχει μπει ούτε μία φορά στο νήμα των μεταθέσεων να προσφέρει τις γνώσεις του δεδομένου ότι εκείνος έχει σαφέστατα αγαθότερες προθέσεις της δικιάς μου.... Αντίθετα εγώ έχω απαντησει σε ένα σωρό ερωτήματα - το βλέπετε όλοι σας εξάλλου, και δεν το κάνω ούτε για να ακουσω το μπράβο , ούτε για να πάρω τα εύσημα ( εξάλλου ελάχιστοι εδώ μέσα γνωρίζουν την πραγματική μου ταυτότητα).

Ούτε αυτά με αφορούν. Ωστόσο θα σου πω ότι δεν έχει αξία να προσφέρεις κάτι για να το χρησιμοποιείς. Υπάρχουν πολλοί που δίνουν απαντήσεις δημόσια και με πμ.


Αντίθετα, επειδή αγαπώ τον μάχιμο εκπαιδευτικό θέλω αυτός να αναδεικνύεται και όσο μπορώ και με τον τρόπο που μπορώ τον βοηθάω. Δε νομίζω ότι κάνω κάτι κακό...ωστοσο δε σημαίνει αυτο ότι πρέπει να μη στηλιτεύω κιόλας τα κακώς κειμενα.

Κι εμείς σ`αγαπάμε, ωστόσο αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορούμε να διαφωνούμε μαζί σου.

Επί της ουσίας τώρα, δεν πρόκειται να σχολιάσω τίποτα. Όπως έγραψα και στο προηγούμενο μήνυμά μου, τα λεγόμενά μου παρεξηγήθηκαν άπαξ επομένως δε θα μπω καν στη διαδικασία αυτή.

Θεωρώ ότι για άλλο λόγο δεν απαντάς αφού μάλιστα πιστεύεις ότι παντού παρεξηγείσαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2013, 03:29:55 πμ από jak_13 »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1016 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 03:03:11 πμ »
Ενδιαφέρον. Πέρσυ την καταθέσαμε στο γραφείο, αλλά έκλεισε πια.
Θα γράψω στην αίτηση να μου στείλουν με mail το αντίγραφο κι ελπίζω να μην με αγνοήσουν!

Οι περισσότερες διευθύνσεις το έχουν καθιερώσει και για εξοικονόμηση χρόνου και για την άμεση συμφωνία των στοιχείων και των μορίων.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1017 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 09:07:17 πμ »
και δυο αποριες ακόμα
όταν συμπληρώνουμε τα κριτήρια μετάθεσης
στην περιοχή τι βάζουμε
πχ δήμος θεσ/νικης, περιοχή;;;;

Αποσυνδεδεμένος steliou15

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1018 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 12:42:58 μμ »
Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος να μου πει το εξής :
Τα κενά που δίνουν κάθε μήνα οι ΔΔΕ είναι λειτουργικά..
Μπορεί κάποια από αυτά μπορεί να είναι οργανικά ;
Ευχαριστώ 

Αποσυνδεδεμένος turtle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 368
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1019 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 01:35:25 μμ »
Σχατικα με τη συνυπηρετηση ηθελα να σας ρωτησω. Ο συζυγος μου εργαζεται στον ασπροπυργο, αλλα η εδρα του εργοδοτη του ειναι στη λεωφορο Αλεξανδρας.

Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση με τη συνυπηρετηση;

(συγγνωμη για τη ελλειψη τονων, αλλα εχω προβλημ με το πληκτρολογιο)

Συνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 774
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1020 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 01:50:44 μμ »
Την έδρα της επιχείρησης βάζεις και όχι το μέρος που τον στέλνει αυτή, εκτός και αν πρόκειται για θυγατρική.  ;)

Αποσυνδεδεμένος dimitra_pirea

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1021 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 02:04:25 μμ »
Τότε και μία τράπεζα στην Λαμία θα δώσει βεβάιωση για την έδρα που είναι στην Αθήνα? Δεν νομίζω δαίδαλε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160022
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 688
Σύνολο: 697

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.