*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 767365 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Estella80

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2296 στις: Ιούνιος 02, 2013, 05:02:50 μμ »
Με βάση το νέο Π.Δ. στο αρθρο 6 παρ.2 οι Πολύτεκνοι δεν κατατάσσονται στους πίνακες υποχρεωτικών μεταθέσεων.
Αφού με το που αποκτήσανε το τέταρτο παιδί το κράτος διόρισε και τους δυο γονείς στον οικείο κλάδο τους, αφού τους τοποθέτησε στην έδρα συμφερόντων τους κι αφού η συντριπτική πλειοψηφία τους απέκτησε και οργανική, τώρα έρχονται να τους διασώσουν άλλη μια φορά αποκλείοντάς τους από τις υποχρεωτικές μεταθέσεις κι αύριο από τις απολύσεις. Ίσως είναι τελικά οι ικανότεροι όλων.

εντάξει, οκ, καταλαβαίνω το point σου... και την αδικιά που νιώθεις. Δεν είμαι πολύτεκνη, αλλά η αλήθεια είναι ότι οι οικογένειες αυτές έχουν κάνει
αυτήν την επιλογή γνωρίζοντας και τα οφέλη του νόμου. Έχουν εντέλη όμως να στηρίξουν μια τόσο πολυμελή οικογένεια, που οι υπόλοιποι δεν έχουμε. Δεδομένης της υπογεννητικότητας και του γενικότερου κράτους χάους, αντί για πρόνοιας, στο οποίο ζούμε, ας παλέψουμε για το καλύτερο για περισσότερους. Είμαι σίγουρη ότι κι εσύ πάνω κάτω έτσι το βλέπεις.
Και σίγουρα τους προτάσσει λόγω πολυτεκνίας και ανεξαρτήτως ικανοτήτων. Οι ικανότητες όλων μας σύντομα όμως θα κριθούν.
Πολύτεκνος, άτεκνος ή δεν ξέρω κι εγώ ποια κατηγορία, όλοι οφείλουμε να υπηρετούμε ευπρεπώς τη θέση μας και να τιμάμε το επάγγελμα μας.
"A lie told often enough becomes the truth."
-- Vladimir Ilyich Lenin --

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:47:31 »

Αποσυνδεδεμένος raven

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2297 στις: Ιούνιος 02, 2013, 05:12:56 μμ »
Ούτε εγώ έχω κάτι με τους πολύτεκνους, είναι πραγματικά αξιέπαινοι που φτιάξαν μια μεγάλη ωραία οικογένεια. Αυτοί όμως που έχουν τρία παιδιά ή λιγότερα κι έχουν περάσει με ΑΣΕΠ γιατί να υφίστανται όλες τις βάρβαρες πολιτικές του Υπουργείου στο πετσί τους?
 

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2298 στις: Ιούνιος 02, 2013, 05:18:53 μμ »
οι ειδικές κατηγορίες είναι σιγουρα εκτός. Οι Πολύτεκνοι παίζει ( διότι και στις τοποθετήσεις πλέον δεν προηγούνται και η υπεραριθμία αφορά σε τοποθέτηση... )
Πάντως αν αρχίσουμε να εξαιρούμε απο δω και απο κει θα χαθει η μπάλα πάλι και θα την πληρώνουν  αυτοί που χουν τσακιστεί στα κατσάβραχα για να βολεύονται όσοι ...τεκνοποιούν μετ' αφθονίας !!

όσο και να αγαπώ τα παιδιά δεν θεωρώ προσωπικά την αναπαραγωγική ικανότητα κάποιου τεκμήριο αξιοσύνης προς διορισμό ή εξαίρεσης από υπηρεσιακές μεταβολές. Ίσως με αυτό διαφωνήσουν κάποιοι αλλά πιστεύω να μου αναγνωρίζετε το δικαίωμα προσωπικής γνώμης.  :)
οι πολυτεκνοι εχουν παρει ολη την παγκα.
Οπου ειδικη ρυθμιση και πολυτεκνος.
Παρολα αυτα η πολυτεκνια πρεπει να προστατευεται λογω αυξημενων αναγκων.
Σε αντισταθμισμα οι πολυτεκνοι να βγαινουν σε συνταξη στα 90!
Πως αλλιως? Μην τα θελουν και ολα δικα τους!! και διορισμο με 5 και διπλα στο σπιτι τους και 10 χρονια αδεια επαπειλουμενης συν αλλα 10 χρονια αδεια ανατροφης, ε....να μην δουλεψουν και λιγο μεχρι τα 90 οταν θα εχουν μεγαλωσει τα παιδια???

Αποσυνδεδεμένος demodos1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2299 στις: Ιούνιος 02, 2013, 05:21:41 μμ »
Τελικά αυτοί που είναι πάνω απο 12 χρόνια είτε έχουν οργανική είτε όχι είναι δηλαδή στην Διάθεση του ΠΥΣΔΕ την γλυτώνουν;

Με πολύ ωραίο τρόπο κατάφεραν να μας χωρισουν στα δύο και η μγάλη μάζα να είναι όσοι είναι πάνω από 12

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:47:31 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2300 στις: Ιούνιος 02, 2013, 05:28:40 μμ »
Υπάρχουν τρόποι να προστατεύσεις τον πολύτεκνο : δώστου σοβαρές φοροαπαλλαγές, μοριοδότησέ τον γενναία, διπλασίασέ του τον χρόνο άδειας ανατροφής αν κάνει περισσότερα απο 4 παιδιά αλλά μην τον εξαιρείς εις βάρος άλλων.

αυτό για το 90 στη σύνταξη....  ;D ;D ;D ;D ακόμα γελάω ....θαρρώ όμως πως θα βγει νωρίτερα λόγω σωματικής και πνευματικής ανικανότητας.... σκέψου μαθηματικό με αλτσχάιμερ....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2301 στις: Ιούνιος 02, 2013, 07:57:23 μμ »
bitch, γιατι οχι μεχρι τα 90 κ με αλτσχαιμερ? Ας ειναι καλα τα φροντιστηρια. ;D

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2302 στις: Ιούνιος 02, 2013, 07:59:30 μμ »
Βρε παιδιά τι γινεται με τους φιλολογους; ειναι δυνατον να ναι τοσοι πολλοι υπεραριθμοι σε καθε νομο;

βρε παιδιά, μην πανικοβάλεστε... το έγραψα και πριν : εδώ έχουν υπολογιστεί και καθηγητές που λείπουν ( λόγω απόσπασης, αδειών, θέσης ευθύνης και άλλα τέτοια ). Προφανώς και βγαίνουν υπεράριθμοι πάρα πολλοί  αλλά στην πραγματικότητα αυτοί που φαίνονται τώρα υπεράριθμοι θα καλύψουν τα κενά αυτών που ανέφερα το Σεπτέμβριο.
Οι μεταθέσεις υπολογίζουν οργανικά κενά και εκει προφανώς υπάρχουν υπεραριθμίες. Στα λειτουργικά κενά που θα υπολογισθούν αργότερα οι υπεράριθμοι δε θα ειναι τόσο πολλοί....

Πανικοβαλόμαστε, γιατί δε θα πάρουμε ποτέ μετάθεση! Τι θα με ωφελήσει αν το κενό που ζητώ τώρα για μετάθεση, δοθεί το Σεπτέμβριο ως λειτουργικο;
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1713
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2303 στις: Ιούνιος 02, 2013, 08:02:36 μμ »
Το πρόβλημα θα λυθεί δια παντός όταν οι θέσεις διευθυντών, Συμβούλων, ΠΛΗΝΕΤ κλπ μετατραπούν σε οργανικές. Είναι τόσο απλό. Τότε η έννοια "λειτουργικό κενό" θα υπάρχει μόνο όταν πραγματικά φύγει κάποιος εκτάκτως (εγκυμοσύνη, άδεια άνευ κλπ).

Αποσυνδεδεμένος climax

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2304 στις: Ιούνιος 02, 2013, 08:11:56 μμ »
Ναι, οκ απλά στις οδηγίες τότε δεν έλεγε "αλλάξτε την επιλογή σε όσους θα παραιτηθούν". Τέλος πάντων, ούτως ή άλλως αυτό θα γίνει στο επόμενο στάδιο που θα τρέξει το plan.

Η Κάλυμνος που λές είναι σε "καλή μοίρα" γιατί έχει 2-3 σχολεία.

Στα μικρά νησάκια (Σίκινο, Ανάφη, Κίμωλο, Λειψούς, κλπ) υπάρχει η δυσλειτουργία στο plan αλλά γι' αυτό παρεμβαίνει η ΔΔΕ και το ΠΥΣΔΕ και διορθώνει τα κενά-πλεονάσματα.

Όποιος θέλει πάντως μπορεί να επιχειρήσει να μπει στο SKOPELITI EXPRESS χειμώνα να πάει από Σχοινούσα-Ηρακλειά μόνο για βόλτα και μετά να δώσει "εντολή" για συμπλήρωση ωραρίου σε άλλο νησί!
http://www.youtube.com/watch?v=65b_2TUYXuM

Είτε χειμώνα είτε καλοκαίρι μπεις στον σκυλοπνίχτη το ίδιο πράγμα είναι... Ούτε για διακοπές δεν έχουν μπει όσοι δίνουν τέτοιες εντολές!!!

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2305 στις: Ιούνιος 02, 2013, 08:46:01 μμ »
Eντάξει, εκπαιδευτικοί που δεν αντιλαμβάνονται για ποιους λόγους προστατεύονται απ'τη νομοθεσία οι πολύτεκνοι, καλύτερα να δηλώσουν παραίτηση αύριο και να δουλέψουν  σε καφενεία και σε πανηγύρια.Ντροπή!

Ένα παιδί έχω.Απ'τη μέρα που γεννήθηκε άρχισα να θαυμάζω αυτούς τους ανθρώπους.

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2306 στις: Ιούνιος 02, 2013, 09:05:36 μμ »
Eντάξει, εκπαιδευτικοί που δεν αντιλαμβάνονται για ποιους λόγους προστατεύονται απ'τη νομοθεσία οι πολύτεκνοι, καλύτερα να δηλώσουν παραίτηση αύριο και να δουλέψουν  σε καφενεία και σε πανηγύρια.Ντροπή!

Ένα παιδί έχω.Απ'τη μέρα που γεννήθηκε άρχισα να θαυμάζω αυτούς τους ανθρώπους.
το θεμα δεν ειναι να μην προστατευονται οι πολυτεκνοι, αλλα για ποιους λογους καποιος θελει πολλα παιδια, αυτο ηταν ως τωρα προκλητικο ορισμενες φορες.
παντως, θυμιζω οτι υπαρχουν εκπ/κοι με αναπηριες εκτος ΠΔ 50/96 που δεν εχουν δικαιωμα μεταθεσης στην περιοχη μονιμης κατοικιας ακομη...ή που δεν εχουν οργανικη ακομη...
γι'αυτους τωρα πια καλυτερος ειναι ο Καιαδας;; >:(
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2307 στις: Ιούνιος 02, 2013, 09:51:58 μμ »
Eντάξει, εκπαιδευτικοί που δεν αντιλαμβάνονται για ποιους λόγους προστατεύονται απ'τη νομοθεσία οι πολύτεκνοι, καλύτερα να δηλώσουν παραίτηση αύριο και να δουλέψουν  σε καφενεία και σε πανηγύρια.Ντροπή!

Ένα παιδί έχω.Απ'τη μέρα που γεννήθηκε άρχισα να θαυμάζω αυτούς τους ανθρώπους.

δε νομίζω να είπε κανείς ότι δεν τους θαυμάζει, ούτε είπε κανείς να μην προστατευονται απο τη νομοθεσία. Αλλά όχι εις βάρος των υπολοίπων. Υπάρχουν τρόποι να προστατευθούν χωρίς να αδικούνται άλλοι για τις επιλογές των πολυτέκνων. Άλλο οι υπόλοιπες ειδικές κατηγορίες ( γιατί πχ δεν επιλέγεις να έχεις μεταστατικό καρκίνο ) και άλλο οι πολύτεκνοι ( που επιλέγουν και ειναι αρκετά τυχεροί ώστε να το πετυχουν ) να αποκτήσουν πολλά παιδιά.
Και όπως λέει και η κολλητή μου, η τάξη ειναι μια πολύ υπεύθυνη θέση για να μπαίνει μέσα ο καθένας. Στην τελική ας διοιριστούν με γενναία μοριοδότηση και σε άλλες θέσεις του δημοσίου. Αλλά οπως οι γιατροί δεν μπαίνουν στο χειρουργείο με μόνο προσόν το πόσα παιδιά έχουν , και οι πιλότοι δεν πετάνε το αεροπλάνο με το ίδιο προσόν, έτσι πιστευω δεν πρέπει να μπαίνει και κάποιος στην τάξη με μοναδικό κριτήριο την οικογενειακή του κατάσταση.
Και πρόσεχε, η ένστασή μας ειναι στο "μοναδικό" -όχι στο κριτήριο per se.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2308 στις: Ιούνιος 02, 2013, 11:41:21 μμ »
Eντάξει, εκπαιδευτικοί που δεν αντιλαμβάνονται για ποιους λόγους προστατεύονται απ'τη νομοθεσία οι πολύτεκνοι, καλύτερα να δηλώσουν παραίτηση αύριο και να δουλέψουν  σε καφενεία και σε πανηγύρια.Ντροπή!

Ένα παιδί έχω.Απ'τη μέρα που γεννήθηκε άρχισα να θαυμάζω αυτούς τους ανθρώπους.

δε νομίζω να είπε κανείς ότι δεν τους θαυμάζει, ούτε είπε κανείς να μην προστατευονται απο τη νομοθεσία. Αλλά όχι εις βάρος των υπολοίπων. Υπάρχουν τρόποι να προστατευθούν χωρίς να αδικούνται άλλοι για τις επιλογές των πολυτέκνων. Άλλο οι υπόλοιπες ειδικές κατηγορίες ( γιατί πχ δεν επιλέγεις να έχεις μεταστατικό καρκίνο ) και άλλο οι πολύτεκνοι ( που επιλέγουν και ειναι αρκετά τυχεροί ώστε να το πετυχουν ) να αποκτήσουν πολλά παιδιά.
Και όπως λέει και η κολλητή μου, η τάξη ειναι μια πολύ υπεύθυνη θέση για να μπαίνει μέσα ο καθένας. Στην τελική ας διοιριστούν με γενναία μοριοδότηση και σε άλλες θέσεις του δημοσίου. Αλλά οπως οι γιατροί δεν μπαίνουν στο χειρουργείο με μόνο προσόν το πόσα παιδιά έχουν , και οι πιλότοι δεν πετάνε το αεροπλάνο με το ίδιο προσόν, έτσι πιστευω δεν πρέπει να μπαίνει και κάποιος στην τάξη με μοναδικό κριτήριο την οικογενειακή του κατάσταση.
Και πρόσεχε, η ένστασή μας ειναι στο "μοναδικό" -όχι στο κριτήριο per se.


Μήπως έχουν και ένα πτυχίο;Λέω μήπως.

Γιατί οι υπόλοιποι που μπαίνουν στις τάξεις με ποιο κριτήριο μπαίνουν;

Οι πολύτεκνοι μας φταίνε τώρα ,ρε παιδιά;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2309 στις: Ιούνιος 02, 2013, 11:43:36 μμ »
δεν διορίζονται όμως βάσει πτυχίου. Οι υπόλοιποι ( ομοίως με πτυχίο) διορίζονται είτε γιατί πέτυχαν στον ΑΣΕΠ είτε γιατί έχουν προυπηρεσία αρκετή που να τους επιτρέπει κατά νόμο τον διορισμό. Δεν διορίστηκαν με βάση το πόσα παιδιά έχουν. Νομίζω;
Και πάλι σου λέω, η ένστασή μας ειναι στο "μοναδικό" και όχι στο "κριτήριο".
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160022
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 578
Σύνολο: 586

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.