*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 225324 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #588 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 01:11:19 πμ »
συγγνωμη αλλα εχω μια απορια
μεχρι πριν απο λιγα χρονια ηξερα οτι φροντιστηριο μπορουν να ανοιξουν μονο οσοι ειναι απο πανεπιστημιο
τωρα δηλαδη μονο με ενα c2???
οντως???
αλλαξαν τοσο τα πραγματα??

παντα ισχυε το C2, και οχι το πανεπιστημιο. Αν ειχες C2 ανοιγες κξγ. Δε χρειαζοταν να εισαι πτυχιουχος πανεπιστημιου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:36:02 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #589 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 01:13:29 πμ »
Aπό πότε ισχύει αυτό; Οτι μπορει να ανοιξει ο καθενας φροντιστηριο; Ειναι καινουρια ρυθμιση;
Μέχρι το 2012 ίσχυε ότι για να ανοίξεις φροντιστήριο έπρεπε να έχεις ακαδημαϊκό υπεύθυνο με άδεια διδασκαλίας (ανεξάρτητα αν ήταν πτυχιούχος ή επαρκειούχος). Αυτός που άνοιγε το φροντιστήριο δεν χρειαζόταν κάποιο τυπικό προσόν, αρκεί να όριζε κάποιον άλλο ως ακαδημαϊκό υπεύθυνο. Από το 2013 και μετά, καταργήθηκε η υποχρέωση να έχεις ακαδημαϊκό υπεύθυνο.

Το ότι πρέπει να είσαι απόφοιτος πανεπιστημίου για να ανοίξεις φροντιστήριο δεν ίσχυε ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος pppff

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #590 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 01:15:18 πμ »
παντα ισχυε το C2, και οχι το πανεπιστημιο. Αν ειχες C2 ανοιγες κξγ. Δε χρειαζοταν να εισαι πτυχιουχος πανεπιστημιου.

Το ότι πρέπει να είσαι απόφοιτος πανεπιστημίου για να ανοίξεις φροντιστήριο δεν ίσχυε ποτέ.

α οκ τοτε
λαθος δικο μου
συγγνωμη

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #591 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 01:21:18 πμ »
Ειναι λογικο δηλαδη απο το 2008 που αρχισαν οι μειωσεις,φετος με το προσχημα του ΦΠΑ να κανουν μειωση στο ηδη μειωμενο ωρομισθιο?
Δεν είναι πρόσχημα για μειώσεις ο ΦΠΑ, είναι μια τραγική πραγματικότητα. Τα περισσότερα φροντιστήρια απλά δεν βγαίνουν. Κατανοώ την απογοήτευσή σου γιατί εγώ έχω κάνει πρώτα μειώσεις στον εαυτό μου (πέρσυ πληρώθηκα λιγότερο από τις καθηγήτριές μου, αν θέλεις το πιστεύεις) αλλά δυστυχώς είμαστε όλοι συνολικά θύματα των περιστάσεων.

Please - μην έρθει κανείς και μου πει το εξυπνακίστικο "αν δεν βγαίνεις, καλύτερα να το κλείσεις". Για μένα σίγουρα θα είναι καλύτερα να το κλείσω και μάλλον αυτό θα κάνω αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση. Για σας δεν είναι καλύτερα, γιατί θα βγουν στην αγορά των ιδιαιτέρων 5 άτομα ακόμα (δεν πιστεύω να νομίζετε πως όταν κλείνει ένα φροντιστήριο οι καθηγητές του πάνε στο υπερπέραν) ενώ οι μαθητές μας που θα μείνουν ξεκρέμαστοι σίγουρα δεν θα στραφούν σε ακριβά ιδιαίτερα, καθώς είναι συνηθισμένοι να πληρώνουν 40-100 ευρώ το μήνα για τα αγγλικά τους και να κάνουν μάθημα 3-6 ώρες την εβδομάδα. Το μόνο που θα γνωρίσει άνθιση είναι το ιδιαίτερο των 5 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:36:02 »

Αποσυνδεδεμένος eva1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #592 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 01:38:03 πμ »
Και να σημειωσω επισης πως προσωπικα το master με βοηθησε να μαθω πραγματα, αλλα αποσβεση δεν προκειται να κανω ποτε. Πιο πιθανο ειναι αν το πεις να μην σε προσλαβουν, γιατι να το πληρωνουν ουτε λογος. Ολες οι αγγελιες ζητανε επαρκειουχους. Γενικα εφαγα τη ζωη μου διαβαζοντας και δεν μπορω να ζησω ανθρωπινα. Ειμαι προβληματισμενη για το μελλον μου σαν εκπαιδευτικος, εχω κουραστει με την ολη κατασταση.Ας μην αποθαρρυνω και νεους συναδελφους, απλα η καλη συνεργασια με φροντιστηριο θελει ψαξιμο. Να βρεις καποιον που θα εκτιμα τη δουλεια σου και τις σπουδες σου, δε θα σου τρωει ενσυμα, θα σε πληρωνει στην ωρα του κτλ. γιατι κι αυτα δυστυχως δεν ειναι αυτονοητα. Και εγω πιστευα οτι με το master θα βρω κατι καλυτερο(ιδιωτικο σχολειοπ.χ.) αλλα παλι στο φροντιστηριο κατεληξα.6 χρονια σπουδες για το τιποτα.Καλο βραδυ και μακαρι τα πραγματα να αλλαξουν για ολους,αλλα ας σταματησει αυτη η σφαγη στον ιδιωτικο τομεα επιτελους. :)
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #593 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 07:51:00 πμ »
Το "ποτέ" είναι μεγάλη κουβέντα. Το σίγουρο είναι πως δεν θα κάνεις απόσβεση άμεσα, ειδικά με τα σημερινά δεδομένα. Έτσι κι αλλιώς, ένα Master σπάνια είναι άμεσα ανταποδοτικό, γιατί αυτό που μετράει είναι το πλήρες πακέτο που περιλαμβάνει τις ικανότητές σου, την εμπειρία σου, τα άλλα προσόντα σου κλπ. Αυτή η συνεπαγωγή <έχω Master = θα πληρωθώ παραπάνω> είναι μάλλον δημοσιοϋπαλληλική. Τολμώ να πω επίσης ότι αν είχες βρει "κάτι καλύτερο" π.χ. ιδιωτικό σχολείο μπορεί να ανακάλυπτες πως το καλύτερο στη θεωρία δεν είναι απαραίτητα καλύτερο στην πράξη. Τουλάχιστον αυτά που ακούω εγώ από συναδέλφους που εργάζονται σε ιδιωτικά σχολεία, δεν είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντικά: τάξεις με 30 παιδιά εκ των οποίων τα μισά δεν ενδιαφέρονται για το μάθημα ή δυσκολεύονται να παρακολουθήσουν και άλλα τέτοια όμορφα. Για δημόσιο δεν το συζητώ καν, εγώ θα έκοβα φλέβες. Όπως και να έχει, από τη στιγμή που τελειώνεις το Master έχεις μπροστά σου 40 χρόνια εργασίας, οπότε υπάρχει χρόνος ακόμα να κυνηγήσεις πράγματα και να βρεις άλλους χώρους και τρόπους εργασίας πέραν των φροντιστηρίων.

Μπορείς ας πούμε να φτιάξεις ένα δικό σου φροντιστήριο και να προσφέρεις κοινωνική εργασία  :-* :P

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #594 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 08:10:36 πμ »
Η συγκεκριμένη φιλόλογος απολύθηκε τον περασμένο Ιούλιο (όταν τελείωσαν τα θερινά), ξεκίνησε τον Σεπτέμβρη χωρίς να έχει υπογράψει, δούλεψε 15 μέρες και την απέλυσε. Τη στιγμή της απόλυσης δεν υπήρχε ενεργή σύμβαση.
Δεν παίζει κανένα ρόλο, καλημέρα. Οι καθηγητές έχουν το ίδιο καθεστώς με τους ξενοδουπάλληλους, την επόμενη χρονιά ειναι "υποχρεωμένη" η επιχείρηση ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ να την ξαναπάρει ή να την αποζημιώσει.(βαστάω μια επιφύλαξη στο πότε προσλήφθηκε γιατι οι πίνακες αποζημιώσεων εχουν αλλάξει με τα μνημόνια του παιντιου .Σε θέμα εγκυμοσύνης είναι άκυρη η απόλυση. τα λαμόγια βρίσκουν παραθυράκια στην ασχετοσύνη του υπαλλήλου για τα δικαιώματα του, και περισσότερο στην καλή του θέληση, καμμια φορά και στην  ντροπή που νιώθει την ώρα που του τρώνε τα δεδουλευμένα του στο να τα διεκδικήσει.
Η προπαγάνδα πάει σύννεφο πάντως, ακούω, μάλλον διάβαζω απίθανα πράγματα που μόνο με γελοιότητες μπορούν να συγκριθούν. Πιστεύω το πτυχίο αγγλικής φιλ. να συνοδεύεται και με δεικτη νουμοσύνης τουλάχιστον του κοινού νου...ειδάλως..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2015, 08:16:51 πμ από MUSTANG »

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #595 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 09:38:46 πμ »
Εύη, δε μίλησα για δημόσιο/ιδιωτικό σχολείο, ινστιτούτα, κτλ γιατί δεν έχω εμπειρία από εκεί, αλλά αναγνωρίζω το ότι είναι παρόμοια κατάσταση - υποπτεύομαι όμως ότι το φροντιστήριο είναι ο πάτος και τα υπόλοιπα είναι λίγο καλύτερα για μαθητές και καθηγητές!

Ίσλα, ας μείνουν λίγοι, ναι! Ας δωθεί ένα τέλος σε αυτό το σύστημα με την υπερπληθώρα μικρών, μεσαίων και μεγάλων ΚΞΓ που λειτουργούν όχι σαν εκπαιδευτήρια (δε μιλάω για όλα, μα την πλειοψηφία) αλλά σαν βιομηχανίες στείρας/επιφανειακής μάθησης που επιβιώνουν με φτηνά δέλεαρ και κόλπα PR και marketing. Ας στραφούν οι ξενόγλωσσοι σε άλλες εναλλακτικές ή κλάδους, κι ας μείνουν λίγα κέντρα (δεν είπα ποτέ τα κέντρα/ινστιτούτα που θα προτιμούσαν να υπάρχουν να είναι μόνο για τους εύπορους - μην παίρνουμε 2 λέξεις που έγραψα σε διαφορετικές παραγράφους και τα συνδέουμε).

Όπως η ελληνική νοοτροπία απέναντι στα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας (χαρτοθηρία) χρήζει ριζικής αλλαγής*, έτσι και η νοοτροπία απέναντι στους καθηγητές και στην εκπαίδευση σαν σύνολο. Όταν δεν κλαίγεσαι για την τιμή του iphone και όμως ζητάς χαμηλές τιμές για να πάρει το παιδί σου FCE, σημαίνει ότι δεν κατανοείς την αξία του καλού μαθήματος, της εκπαίδευσης, δε σέβεσαι το καθηγητή τον ίδιο και το έργο του. Αυτό ισχύει και από την μεριά του κράτους, όχι μόνο από τον κόσμο... οπότε πουθενά δεν υπάρχουν καλές συνθήκες εντός και εκτός τάξης.
*Να μάθουν επιτέλους ότι αυτά τα χαρτιά δεν αξίζουν σχεδόν τίποτα και πως δεν είναι ο πρωτεύον στόχος της εκμάθησης μία γλώσσας, αντιθέτως το εξετασεοκεντρικό μάθημα σε όλη την A2-C2 είναι ό,τι χειρότερο. Δεν είναι τυχαίο το ότι οι μοναδικοί μαθητές που έχω γνωρίσει και είχαν κριτική ικανότητα, ιδέες, και πολύ καλή χρήση της γλώσσας ήταν από ξενόγλωσσο ιδιωτικό σχολείο στην Ελλάδα. Όλα τα υπόλοιπα Ελληνόπουλα ανεξαιρέτως είτε ήταν από (για τα ελληνικά δεδομένα) καλό είτε από κακό φροντιστήριο/ ιδιαίτερο, έχουν ελάχιστες γνώσεις, ιδέες, γράφουν αγγλικά κουτσά στραβά, αρνούνται να μιλήσουν, και όσα χρόνια και να'χουν κάνει αγγλικά με τα βίας αγγίζουν τη μετριότητα. Πολύ κρίμα.


Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #596 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 10:14:09 πμ »
Εύη, δε μίλησα για δημόσιο/ιδιωτικό σχολείο, ινστιτούτα, κτλ γιατί δεν έχω εμπειρία από εκεί, αλλά αναγνωρίζω το ότι είναι παρόμοια κατάσταση - υποπτεύομαι όμως ότι το φροντιστήριο είναι ο πάτος και τα υπόλοιπα είναι λίγο καλύτερα για μαθητές και καθηγητές!
Δοκίμασε πρώτα όλα αυτά τα καλύτερα και μετά μίλα για πάτους. Γνωρίζοντας μόνο τη μία πλευρά, κι αυτή όχι τόσο καλά, είναι πολύ εύκολο να βγάλεις αυθαίρετα συμπεράσματα.

Ίσλα, ας μείνουν λίγοι, ναι! Ας δωθεί ένα τέλος σε αυτό το σύστημα με την υπερπληθώρα μικρών, μεσαίων και μεγάλων ΚΞΓ που λειτουργούν όχι σαν εκπαιδευτήρια (δε μιλάω για όλα, μα την πλειοψηφία) αλλά σαν βιομηχανίες στείρας/επιφανειακής μάθησης που επιβιώνουν με φτηνά δέλεαρ και κόλπα PR και marketing.
Κοίτα, εγώ διαφωνώ και ιδεολογικά με αυτή την ελιτίστικη άποψη για τη μάθηση, αλλά θα σου πω και το άλλο: επειδή έχω δει την αγορά στην Αγγλία, που είναι αυτό ακριβώς που περιγράφεις, νομίζω ότι η προσέγγισή σου είναι ουτοπιστική. Παράδειγμα: απέναντι από κάθε παράρτημα ISIS στο Λονδίνο, λειτουργεί ένα φροντιστήριο σε υπόγειο. Αυτοί που έχουν χρήματα πάνε στο ISIS και αυτοί που δεν έχουν πάνε στο υπόγειο. Δεν γλιτώνεις κάτι με το να κλείσεις τα μικρά φροντιστήρια σε κάθε γωνία. Τη θέση τους θα πάρουν μεγάλα φτηνιάρικα φροντιστήρια σε κεντρικά σημεία. Δες ποιες αλυσίδες ευδοκιμούν στο κέντρο της Αθήνας. Θα τις έλεγες ποιοτικές; Ή έχεις την εντύπωση ότι δεν χρησιμοποιούν κολπάκια marketing; Ή ότι χρυσοπληρώνουν τους καθηγητές τους ή επιλέγουν αυτούς που έχουν Master; Ας γελάσω...

Την αγορά την κινεί ο πελάτης. Από τη στιγμή που υπάρχουν πελάτες που θέλουν μεν να μάθουν αγγλικά αλλά δεν έχουν ή δεν θέλουν να πληρώσουν υψηλές τιμές, πάντα θα υπάρχει κάποιος που θα προσφέρει την υπηρεσία στα μέτρα τους. Είτε ένα φροντιστήριο της κακιάς ώρας που λειτουργεί σε υπόγειο, είτε ένας άλλος άσχετος εκπαιδευτικός οργανισμός που προσφέρει μαθήματα αγγλικών on the side, είτε ένας ιδιαιτεράς που δουλεύει ανασφάλιστος για 5 ευρώ την ώρα. Κατά τον ίδιο τρόπο που υπάρχουν σουβλατζίδικα και κυριλέ εστιατόρια, ινστιτούτα καλλονής και κομμωτήρια-τρύπες, ακριβά βιβλιοπωλεία και Jumbo.

Παρεμπιπτόντως, ποια από αυτά βλέπεις να κλείνουν και ποια να ανθίζουν;

Όπως η ελληνική νοοτροπία απέναντι στα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας (χαρτοθηρία) χρήζει ριζικής αλλαγής*, έτσι και η νοοτροπία απέναντι στους καθηγητές και στην εκπαίδευση σαν σύνολο. Όταν δεν κλαίγεσαι για την τιμή του iphone και όμως ζητάς χαμηλές τιμές για να πάρει το παιδί σου FCE, σημαίνει ότι δεν κατανοείς την αξία του καλού μαθήματος, της εκπαίδευσης, δε σέβεσαι το καθηγητή τον ίδιο και το έργο του.
Ο μέσος γονιός δεν έχει ιδέα πώς είναι το καλό μάθημα, όχι να κατανοήσει και την αξία του. Ακόμα και οι γονείς που έχουν βρει ποιοτικό μάθημα για τα παιδιά τους, οι περισσότεροι το βρήκαν από τύχη, όχι επειδή το έψαξαν. Και φυσικά λίγοι το καταλαβαίνουν και το εκτιμούν. Σε αυτό φταίμε περισσότερο εμείς και λιγότερο οι γονείς. Γιατί οι γονείς πού να ξέρουν πώς είναι το ποιοτικό μάθημα; Πού να ξέρουν τι να ψάξουν να βρουν, τι να εκτιμήσουν και τι όχι; Εμείς ως κλάδος ασχολούμαστε με τα δικά μας αγνοώντας τα πάντα.

Τι έχεις κάνει εσύ, προσωπικά, για να κατανοήσει ο μέσος γονιός την αξία του καλού μαθήματος όπως κατανοεί την αξία του καλού σουβλακίου; Μην μου πεις "έχω κάνει καλό μάθημα" γιατί αυτό δεν είναι αρκετό.

*Να μάθουν επιτέλους ότι αυτά τα χαρτιά δεν αξίζουν σχεδόν τίποτα
Αυτό που λες δεν ισχύει. Τα χαρτιά αυτά αξίζουν πολλά, ακόμα και τα κουρελόχαρτα. Αξίζουν την απαλλαγή από μαθήματα στο πανεπιστήμιο, την πρόσληψη σε μια δημόσια υπηρεσία, τα έξτρα μόρια για προαγωγή ή αύξηση μισθού, την εισαγωγή σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών κλπ. Το Proficiency αυτή τη στιγμή στην αγορά εργασίας είναι χρυσάφι. Όχι επειδή σου ανοίγει πόρτες, αλλά επειδή δεν στις κλείνει στα μούτρα. Έχω μαθητές 30-40 χρονών που μιλάνε πολύ καλά αγγλικά, έχουν ζήσει στο εξωτερικό κλπ και κάνουν μαθήματα για να πάρουν το Proficiency για να το βάλουν στο βιογραφικό τους. Μην λέμε λοιπόν ότι δεν αξίζουν τα χαρτιά. Μια χαρά αξία έχουν.

Και να σου πω και κάτι άλλο επειδή μιλάω με πολλούς γονείς. Από αυτούς που συμμερίζονται τη γνώμη σου ότι τα χαρτιά δεν αξίζουν, οι περισσότεροι πιστεύουν ότι τα αγγλικά τα μαθαίνεις σε 3-4 χρόνια. Ιδιαίτερο φυσικά. Μετά τα 3-4 χρόνια σπουδών, συντηρείς τις γνώσεις σου βλέποντας ταινίες χωρίς υπότιτλους και παίζοντας διαδραστικά παιχνίδια στον υπολογιστή σου.

Καθώς είμαι λίγο μεγαλύτερη από εσάς εδώ μέσα, και έχω προλάβει τις παλιές καλές εποχές που τα φροντιστήρια ήταν γεμάτα παιδιά και οι γονείς πλήρωναν τα δίδακτρα αδιαμαρτύρητα κόβοντας από άλλα έξοδα, έχω να σας πω τα εξής: κάποτε πλήρωναν καλά όλοι οι εργοδότες. Μεταπηδούσες από μεγάλο εκπαιδευτικό οργανισμό σε γειτονικό φροντιστήριο-τρύπα και δεν καταλάβαινες διαφορά στο μισθό σου. Μην σου πω ότι το φροντιστήριο-τρύπα μπορεί να πλήρωνε και καλύτερα. Όπου και να δούλευες έβγαζες χρήματα και δεν υπήρχε γονιός να πει "κόψε μου 5 ευρώ το μήνα αλλιώς θα κάνουμε ιδιαίτερα". Ήταν άλλες οι εποχές τότε και δεν ξέρω αν θα ξαναγυρίσουν ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #597 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 10:40:48 πμ »
Δεν αναγνωρίζω τις απόψεις μου στις απαντήσεις σου. Απαντάς σε κάποιου άλλου τις απόψεις, όχι τις δικές μου - με εξαίρεση την πρώτη παράθεση για την οποία είπα κι από μόνη μου ότι δεν έχω εμπειρία από τα άλλα μέσα μάθησης αλλά ΥΠΟΠΤΕΥΟΜΑΙ ότι το φροντιστήριο έχει πέσει στην χειρότερη κατάντια συγκριτικά.

Εγώ είπα απλά τις δικές μου απόψεις, όποιος κατάλαβε ακριβώς τι περίεγραφα, έχει καλώς. Δε θα επεκταθώ κι άλλο, γιατί δε θα γίνουν αυτά ποτέ και δεν έχει νόημα.

Όσοι μπορούν ας φύγουν εξωτερικό (όπου δεν είναι ούτε εκεί ρόδινα, αλλά λίγο καλύτερα έστω), ας στραφούν σε άλλους κλάδους, ή ας παραμείνουν στον χώρο της εκπαίδευσης δουλεύοντας πάνω σε δικές τους ιδέες (όχι άλλο ένα φροντιστήριο)... online teaching ανεξάρτητοι ή σε συνεργασία με σχολεία, κτλ του εξωτερικού, εκπαιδευτικές ιστοσελίδες ή εφαρμογές, δημιουργία πρωτοπόρων βιβλίων και εκπαιδευτικού υλικού, ή θα μπορούσαν έχοντας μεγάλη εμπειρία να πιστοποιηθούν σαν εκπαιδευτές καθηγητών (το τελευταίο δύσκολο στην Ελλάδα βέβαια γιατί ο κάθε ιδιοκτήτης αναλαμβάνει την εκπαίδευση, αλλά ίσως εξωτερικό).

Ό,τι και να κάνετε, εύχομαι καλή συνέχεια, υγεία να έχουμε και θέληση και θα βρούμε μία λύση. ;)

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #598 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 12:28:53 μμ »
Κοίτα, σου απάντησα σε συγκεκριμένα πράγματα που είπες κάνοντας παράθεση. Αν κατάλαβα λάθος, κατάλαβα λάθος. Whatever.

Εναλλακτικές υπάρχουν πολλές για αυτούς που ενδιαφέρονται να το κυνηγήσουν. Δεν είναι οι επιλογές μόνο τρεις: εργασία σε φροντιστήριο - ιδιαίτερο - διορισμός. Από το να γκρινιάζουμε για αυτό που δεν μπορούμε να βρούμε δίπλα μας, καλύτερα να απλώσουμε τα φτερά μας και να το αναζητήσουμε αλλού. Καλή επιτυχία κι από μένα!

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #599 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 12:09:12 πμ »
Μέχρι το 2012 ίσχυε ότι για να ανοίξεις φροντιστήριο έπρεπε να έχεις ακαδημαϊκό υπεύθυνο με άδεια διδασκαλίας (ανεξάρτητα αν ήταν πτυχιούχος ή επαρκειούχος). Αυτός που άνοιγε το φροντιστήριο δεν χρειαζόταν κάποιο τυπικό προσόν, αρκεί να όριζε κάποιον άλλο ως ακαδημαϊκό υπεύθυνο. Από το 2013 και μετά, καταργήθηκε η υποχρέωση να έχεις ακαδημαϊκό υπεύθυνο.

Το ότι πρέπει να είσαι απόφοιτος πανεπιστημίου για να ανοίξεις φροντιστήριο δεν ίσχυε ποτέ.

Ανοιξα το 1999, ποτέ δε μου ζητήθηκε κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #600 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 12:11:57 πμ »
Και να σημειωσω επισης πως προσωπικα το master με βοηθησε να μαθω πραγματα, αλλα αποσβεση δεν προκειται να κανω ποτε. Πιο πιθανο ειναι αν το πεις να μην σε προσλαβουν, γιατι να το πληρωνουν ουτε λογος. Ολες οι αγγελιες ζητανε επαρκειουχους. Γενικα εφαγα τη ζωη μου διαβαζοντας και δεν μπορω να ζησω ανθρωπινα. Ειμαι προβληματισμενη για το μελλον μου σαν εκπαιδευτικος, εχω κουραστει με την ολη κατασταση.Ας μην αποθαρρυνω και νεους συναδελφους, απλα η καλη συνεργασια με φροντιστηριο θελει ψαξιμο. Να βρεις καποιον που θα εκτιμα τη δουλεια σου και τις σπουδες σου, δε θα σου τρωει ενσυμα, θα σε πληρωνει στην ωρα του κτλ. γιατι κι αυτα δυστυχως δεν ειναι αυτονοητα. Και εγω πιστευα οτι με το master θα βρω κατι καλυτερο(ιδιωτικο σχολειοπ.χ.) αλλα παλι στο φροντιστηριο κατεληξα.6 χρονια σπουδες για το τιποτα.Καλο βραδυ και μακαρι τα πραγματα να αλλαξουν για ολους,αλλα ας σταματησει αυτη η σφαγη στον ιδιωτικο τομεα επιτελους. :)

Πόσο χρονων εισαι; Ρωτάω γιατί νομίζω πως είσαι πολύ απογοητευμένη και είναι κρίμα. Εκανα το μεταπτυχιακό σε μεγάλη ηλικία (πριν 4 χρονια το τελειωσα) και παρόλο που σε πρακτικό επίπεδο δε μου εχει χρησιμευσει, ποτέ δε μετανοιώνω. Θα προτιμούσες π.χ. να μην το είχες κάνει; Σκέψου μονο αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #601 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 12:12:57 πμ »
Δεν παίζει κανένα ρόλο, καλημέρα. Οι καθηγητές έχουν το ίδιο καθεστώς με τους ξενοδουπάλληλους, την επόμενη χρονιά ειναι "υποχρεωμένη" η επιχείρηση ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ να την ξαναπάρει ή να την αποζημιώσει.(βαστάω μια επιφύλαξη στο πότε προσλήφθηκε γιατι οι πίνακες αποζημιώσεων εχουν αλλάξει με τα μνημόνια του παιντιου .Σε θέμα εγκυμοσύνης είναι άκυρη η απόλυση. τα λαμόγια βρίσκουν παραθυράκια στην ασχετοσύνη του υπαλλήλου για τα δικαιώματα του, και περισσότερο στην καλή του θέληση, καμμια φορά και στην  ντροπή που νιώθει την ώρα που του τρώνε τα δεδουλευμένα του στο να τα διεκδικήσει.
Η προπαγάνδα πάει σύννεφο πάντως, ακούω, μάλλον διάβαζω απίθανα πράγματα που μόνο με γελοιότητες μπορούν να συγκριθούν. Πιστεύω το πτυχίο αγγλικής φιλ. να συνοδεύεται και με δεικτη νουμοσύνης τουλάχιστον του κοινού νου...ειδάλως..

Mustang, εισαι ΠΕ06; Πληροφοριακά ρωτάω εντελώς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160738
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 421
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 373
Σύνολο: 384

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.