*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1787415 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2506 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 04:28:02 μμ »
Τωρα αν βγει ο PA (και προσωπικά δεν κάνω καμία πλάκα) και σας τα χώσει άλλη μια φορά θα φταίει;

Πάντως για του λόγου το αληθές ας πούμε μερικά πράγματα.
Οι περισσότεροι έχετε δίκιο.
Πλην όμως επειδή υπηρετούμε σε Δημόσια σχολεία το μεγαλύτερο δίκιο το έχει ο Ελληνας Φορολογούμενος που πληρώνει για να έχει αυτός και τα παιδιά του Παιδεία.
Το αν η κυβέρνηση εκτελεί παλινδρομική κίνηση επί του άξονα (αποσπάσεις, μεταθέσεις, μετατάξεις) ή αν ο εκπαιδευτικός δεν θέλει να πάει εκεί που εργάζεται (για οποιοδήποτε λόγο δίκαιο ή αδίκο) ο πολίτης έχει κάθε δικαίωμα να καταψηφίσει την Κυβέρνηση και να ζητήσει κατά πλειοψηφία και άλλες απομακρύνσεις Δ.Υ.

Απλά ενημερωτικά και καθόλου μικροκομματικά...απλά ότι σπέρνεις θερίζεις...
Άμα ο πολίτης θέλει καλή παιδεία για τα παιδιά του, να διεκδικήσει μαζί με όλη την κοινωνία αύξηση δαπανών για την παιδεία. Δηλαδή, τα σχολεία θα είναι άδεια από Σεπτέμβρη λόγω του ότι ο κάθε φουκαράς από εμάς θέλει να πάει κοντά στο σπίτι του; Μήπως θα οφείλεται αλλού; Εγώ πέρυσι που ήμουν σε μεγάλο αστικό κέντρο, δεν καθόμουν, εργαζόμουν και έκανα και απλήρωτες υπερωρίες.

Αν κάποιος δεν συμφωνεί με αυτόν που διοικεί μια επιχείρηση:

α) η αλλάζει την διοίκηση
β) ή αλλάζει εργασιακό χώρο
ή γ) κάνει κάτι δικό του...

Λυπάμαι αλλά έτσι έμαθα σε όλους τους εργασιακούς χώρους που πέρασα. Οπου δεν μου άρεσε και δεν μπορούσα να αλλάξω την διοίκηση απλά έφευγα και πήγαινα αλλού ή έκανα υπομονή και περίμενα καλύτερες μέρες. Και ξέρεις άμα έχεις και οικογένεια να θρέψεις και δεν έχεις και οικονομική στήριξη δεν έχεις καν χρόνο να διαμαρτυρηθείς. Για του λόγου το αληθές πάντως γκρίνια για μη ικανοποίηση αποσπάσεων και για βύσματα είχαμε και τις καλύτερες εποχές...τι αλλαγές κάναμε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:46:41 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2507 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 04:31:13 μμ »
ένα σύντομο σχόλιο μόνο: επιλογή είναι το να μπορείς να αποφασίζεις πώς θα ζήσεις όχι πώς θα πεθάνεις. Με άλλα λόγια, ο σύγχρονος εργαζόμενος και ο εκπαιδευτικός αποφασίζει κάτω από το περίστροφο της ανεργίας. Ε, αυτό δεν είναι επιλογή και δεν μπορούμε να λέμε ότι ελεύθερα αποφασίσαμε και γι αυτό δε μιλάμε.

αν και άλλα λέω και σε άλλα απαντάς θα σου ανταπαντήσω με την εξής πραγματική ιστορία

πριν λίγα χρόνια (προ κρίσης) δεχόμουν πιέσεις να πάρω δάνειο να χτίσω σπίτι σε ένα οικόπεδο που έχουν οι γονείς μου. Μου έλεγαν να κάνω ότι έκαναν όλοι γύρω μου, να αποκτήσω δηλαδή το δικό μου σπίτι. Φυσικά όταν είδα τι ποσά ήθελε αυτή η ιδέα μου έφυγε η μαγκιά.... βέβαια υπήρχε αντίλογος, μα ο μισθός σου είναι τόσος, πες ότι τα έδινες σε ενοίκια κλπ κλπ κλπ τα ξέρετε.... παρόλα αυτά ήξερα ότι ο μισθός μου και της γυναίκας μου ήταν ο μισθός που έπαιρνα εκείνη την στιγμή, επίσης μπορούσα να βασιστώ σε ότι χρήματα είχα αποταμιεύσει. Υπόθετα ότι δεν θα άλλαζε κάτι στο μέλλον αλλά δεν ήμουν και 100% σίγουρος.... ε αυτή η μη σιγουριά δεν με βοηθούσε να μην σκέφτομαι το ότι θα χρωστάω στις τράπεζες τα επόμενα 25-30 χρόνια.... ένιωθα μια θηλιά...
Βέβαια μου έλεγαν ότι η ζωή είναι ρίσκο, αν δεν ρισκάρεις δεν θα κερδίσεις κλπ κλπ. Οι γονείς μου ρίσκαραν πήραν τα δάνεια και τσούκου τσούκου έφτιαξαν πράγματα και είμαι περήφανος για αυτούς. Εγώ φοβάμαι... το αναλύω πολύ, όταν παίρνω ρίσκα είναι της τάξεως του 90%+ για επιτυχία...έτσι είμαι εγώ...
Ευτυχώς η γυναίκα μου συμφώνησε με την άποψη μου και δεν μπήκαμε στο λούκι.... μετά ήρθε η κρίση και δόξα το Θεό είχα κάνει την σωστή επιλογή.... ΕΠΙΛΟΓΗ

Έκανες λοιπόν μια επιλογή και είπες θέλεις να τοποθετείς  και στην Δ Δωδεκανήσου ας πούμε.... ήξερες ότι υπάρχει περίπτωση να κάτσεις λίγο καιρό... αλλά το πόσο δεν το ήξερες.... έλεγες δεν έχω παιδιά ή έχω και θα παίρνω τόσα...άρα βγαίνω....(αν δεν έβγαινες τότε κακός έκανες την επιλογή). Παρόλο που έβγαινες ήξερες ότι υπάρχουν τρόποι να φύγεις είτε με κάποιον γνωστό σου βουλευτή ή δεν ξέρω και εγώ πως...είτε με απόσπαση/μετάθεση με μόρια....βέβαια με όσα ήξερες μέχρι τότε..... ε μετά ήρθε η κρίση και όλα άλλαξαν....
ο καθένας ας πάρει τις ευθύνες του.

Ελεύθερα λοιπόν αποφάσιζες και επιλογή σου ήταν....και τιμώ όσους συναδέλφους παίρνουν άνευ αποδοχών αυτή την περίοδο για να είναι αξιοπρεπείς παρά ορισμένους λίγους μαμόθρευτους που τους φταίνε τα νησιά που δεν είναι στα μέτρα τους...

εύχομαι ξανά καλή απόσπαση καλή μετάθεση και καλή ψήφο όταν έρθει η ώρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2013, 04:48:23 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2508 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 04:32:29 μμ »
@ spiridoula
μπορείς να προσπαθήσεις με αμοιβαία απόσπαση. Δεν προβλέπεται απο κάπου αλλά αν βρεις το "ζευγάρι" σου ίσως δεχτούν να εξετάσουν τις αιτήσεις σας στο ΚΥΣΔΕ κατά παρέκλιση και αφου βέβαια δεν παρακωλύεται η ομαλή λειτουργία των σχολείων σας.

@LK
δεν έχεις άδικο αλλά δεν έχεις και δικαιο: Το 90% των εκπαιδευτικών θε΄λει να γυρισει αθήνα/θεσσαλονίκη και λοιπά αστικα κέντρα. Προφανώς αυτό δεν ειναι δυνατό να γίνει και προφανώς τα σχολεία της επαρχίας πρέπει επίσης να λειτουργήσουν. Σεβαστό το προσωπικό πρόβλημα του καθενός αλλά η υπηρεσία δεν οφειλει - όπως πολλοί πιστεύουν - να υποκλίνεται στο προσωπικό θέμα του καθενός μας.
Το σύστημα θα μπορούσε να αποτρέψει πολλούς από επαρχία που επιθυμούν μετάθεση - τοποθέτηση σε Αθήνα - Θεσ/νίκη κλπ για δικούς τους λόγους, καταλαμβάνοντας θέσεις ντόπιων. Αυτό θα μπορούσε να γίνει αυξάνοντας τα μόρια εντοπιότητας αλλά και συνυπηρέτησης. Ομοίως θα έπρεπε να διευκολύνεται ο νησιώτης κλπ να υπηρετεί στον τόπο του.
  

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2509 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 04:34:58 μμ »
Βρε Bitch, θα μας τρελάνεις; Οι αποσπάσεις καθυστερούν γιατί δεν ενημερώθηκε εγκαίρως το ηλεκτρονικό αρχείο; Οι μετατάξεις που έγιναν στο παρά πέντε και το νομοσχέδιο για το νέο λύκειο που αλλάζει τα δεδομένα δε μας λέει κάτι; Το υπουργείο τα έχει κάνει ρόιδο για να μην πω καμιά βαριά έκφραση και όχι οι συνάδελφοι στα σχολεία που εγκαίρως έχουν στείλει κενά κτλ.

το θέμα ειναι τι ακριβώς έχει συμπληρωθει στο ηλεκτρονικό αρχείο.... όταν το υπουργείο σου βγάζει 50 πλεονάζοντες ΠΕ102 ( Που λέει ο λόγος ) γιατί αυτά του δίνουν αυτοί που τα δίνουν αλλά το ΄ιδιο δεν μπορεί να το τσεκάρει επειδή στο survey πχ έχουν καταγραφεί άλλα αντ' άλλων τότε ναι, προφανώς και καθυστερούν και οι αποσπάσεις, και οι μεταθέσεις βγαίνουν λαθος και όλα....

ξέρω εκ των έσω ας πούμε ότι για τις μεταθέσεις της α/θμιας δε ληφθηκε καθόλου υπόψη το survey επειδή οι της πρωτοβάθμιας καταχωρούσαν άλλα αντ΄άλλων.... αυτό λες να μην είχε καμία επιπτωση στα κενά που δόθηκαν για τις μετατάξεις, τις μεταθέσεις και τώρα για τις αποσπάσεις;  Όλα αλυσίδα ειναι , το ένα δίπλα στο άλλο - καθόλου άσχετα μεταξύ τους - αν και σε κάποιοιν που δεν ασχολείται πιθανότατα να φαινεται έτσι.

εμφανώς και το υπουργείο έβαλε το χεράκι του αλλά τουλάχιστον αν είχε ένα σωστά ενημερωμένο συστημα θα έκανε και πιο στοχευμένες κινήσεις - πχ θα έλεγε οι εξής εκπαιδυετικοί που πλεονάζουν 1....2...3....108.... καλούνται να κάνουν αίτηση για τις εξής οργανικες θέσεις : 1. Δ.Σ. Άνω Ραχούλας, 2. Δ.Σ. Κωλοπετεινίτσης κτλ....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:46:41 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2510 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 04:37:04 μμ »
@Guestteacher
Κι εγώ έχω ζήσει σε αυτό το εργασιακό περιβάλλον που μου περιγράφεις και ακόμα ζω (να επιλέγω την υπομονή, δηλαδή, γιατί δεν έχω άλλη λύση).
Το φεύγω και πάω αλλού δεν υφίσταται σε μια κοινωνία που οι περισσότεροι είναι άνεργοι. Δεν υπάρχει, δηλαδή, εργασιακή ελευθερία. Ελεύθερος εργασιακά είναι αυτός που φεύγει από μια δουλειά, αλλά υπάρχουν ανάλογα με τα προσόντα του, άλλες ευκαιρίες. Εδώ δεν υφίσταται. Δεν μπορώ, λοιπόν, να ζω και με την ψευδαίσθηση ότι είμαι ελεύθερη.

Επίσης, δεν παραπονέθηκα ούτε είπα τι αντιμετωπίζω. Η αντίδρασή μου είναι σε κάτι απαξιωτικά σχόλια που γράφουν κάποιοι ... συνάδελφοι για συναδέλφους μας που, δικαίως, έχουν σπάσει τα νεύρα τους και λένε τον πόνο τους.

Δε γουστάρω, για να το πω απλά, να κατακεραυνώνουν συναδέλφους μου με σχόλια του στυλ Πρετεντέρη.

Και όχι ο κλάδος δεν έκανε κάτι για ν' αντιμετωπίσει τις συνδικαλιστικές του παθογένειες.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος koukida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • ..
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2511 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 04:37:22 μμ »
Ποιοι κάνουν τα κηρύγματα στα σχολεία; Μα οι πιο αραχτοί και βολεμένοι. Ακόμα δεν έχεις πάρει το μάθημά σου; Απαιτούν από τον...(μπιπ) να μείνουν στην επαρχία με τρεις και εξήντα, αλλά οι ίδιοι σφάζουν αν τους ζητήσεις να κάνουν μια γιορτή ή μια εφημερία. Μη μασάμε! Ο εργαζόμενος δεν έχει μόνο υποχρεώσεις, έχει και δικαιώματα, πώς να το κάνουμε!

 όλοι αυτοί που μιλούν με στόμφο για τις υποχρεώσεις των άλλων είναι συνήθως εκείνοι που βγάζουν δόντια για ψύλλου πήδημα... άσε..τους έχουμε φάει με το κουτάλι...
--------------------
Λοιπόν το γράφετε συνέχεια αλλα επιτρέψτε μου να πω ότι μεγαλύτερη κοτσάνα δεν έχω διαβασει.
Τι θα πει 'ήξερες που πηγαινες οταν διοριστηκες'?
Οχι! δεν ηξερα που πήγαινα-συγνώμη, του ίδιου κλάδου δεν έιμαστε? μόνο ο δικος μου ο κ@ εγινε 'να' (mind my language) στο διάβασμα για να δωσω 3 φορες ΑΣΕΠ και να διοριστω, και όταν μου έκατσε μια απο τις τοσες επιλογες (μια απ'τις χειρότερες δλδ για μενα) έπρεπε να ΑΡΝΗΘΩ τον διορισμό μου και να πω με μεγαλείο ψυχής όχι. Ας ξαναδώσω εξετάσεις μια άλλη φορα ίσως μου κάτσει καλύτερα....????
Μ'αυτα που λέτε, αποδέχεστε ως λειτουργικό το υπάρχων σύστημα τοποθετήσεων, κάτι που, συγγνώμη, θεωρώ απο κουτό έως παράλογο.


Anyway, είπαμε τις απόψεις μας, ξεδώσαμε οι πικραμένοι, ξαναμπαίνω στο καβούκι μου να γίνουν τα νευρα μου τσατάλια και το στομάχι κόμπος απο το άγχος.
“Dominion does not mean domination. We hold dominion over animals only because of our powerful and ubiquitous intellect. Not because we are morally superior. Not because we have a "right" to exploit those who cannot defend themselves. Let us use our brain to move toward compassion and away from cruelty, to feel empathy rather than cold indifference, to feel animals' pain in our hearts.” M.Bekoff

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2512 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 04:43:16 μμ »
Και για να το κλείσω κάπου εδώ γιατί μεσημέριασε κιόλας.
Ωραία τα λέμε ωραία τα συζητάμε αλλά δυστυχώς η ζωή θέλει αποφάσεις.
Για κάθε προσωπικό δίκιο ή άδικο υπάρχουν άλλα 1000 δίκια ή άδικα.
Ο καθένας ας πράξει αυτό που θεωρεί καλύτερο.
Πάντως η γκρινια εκτός από ένα συναισθηματικό ξέσπασμα λύσεις δεν φέρνει.
Καλό μεσημέρι.

ΥΓ. LK για να κλείσω. Εργασία δεν υπάρχει μόνο στην ελλάδα  αλλά ακόμα και στην Ελλάδα μπορεί να γίνει και εκτός θέσεων καθηγητή. Ο καθένας ας το βάλει κάτω ηλικιακά, αντοχές κ.α. και ας βρει το καλύτερο. Για αυτούς που μιλάνε όπως λες (απαξιωτικά και από τις δύο πλευρές) τους εύχομαι ότι καλύτερο για την ζωή τους και να βρίσκεται πάντα ένας καλός Θεός να κάνει φωλιά για τα στραβά πουλιά αν και η ιστορία έχει δείξει ότι και καράβια βουλιάζουν...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2013, 04:47:07 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος koukida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • ..
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2513 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 04:46:18 μμ »
ένα σύντομο σχόλιο μόνο: επιλογή είναι το να μπορείς να αποφασίζεις πώς θα ζήσεις όχι πώς θα πεθάνεις. Με άλλα λόγια, ο σύγχρονος εργαζόμενος και ο εκπαιδευτικός αποφασίζει κάτω από το περίστροφο της ανεργίας. Ε, αυτό δεν είναι επιλογή και δεν μπορούμε να λέμε ότι ελεύθερα αποφασίσαμε και γι αυτό δε μιλάμε.

αν και άλλα λέω και σε άλλα απαντάς θα σου ανταπαντήσω με την εξής πραγματική ιστορία

πριν λίγα χρόνια (προ κρίσης) δεχόμουν πιέσεις να πάρω δάνειο να χτίσω σπίτι σε ένα οικόπεδο που έχουν οι γονείς μου. Μου έλεγαν να κάνω ότι έκαναν όλοι γύρω μου, να αποκτήσω δηλαδή το δικό μου σπίτι. Φυσικά όταν είδα τι ποσά ήθελε αυτή η ιδέα μου έφυγε η μαγκιά.... βέβαια υπήρχε αντίλογος, μα ο μισθός σου είναι τόσος, πες ότι τα έδινες σε ενοίκια κλπ κλπ κλπ τα ξέρετε.... παρόλα αυτά ήξερα ότι ο μισθός μου και τις γυναίκας μου ήταν ο μισθός που έπαιρνα εκείνη την στιγμή, επίσης μπορούσα να βασιστώ σε ότι χρήματα είχα αποταμιεύσει. Υπόθετα ότι δεν θα άλλαζε κάτι στο μέλλον αλλά δεν ήμουν και 100% σίγουρος.... ε αυτή η μη σιγουριά δεν με βοηθούσε να μην σκέφτομαι το ότι θα χρωστάω στις τράπεζες τα επόμενα 25-30 χρόνια.... ένιωθα μια θηλιά...
Βέβαια μου έλεγαν ότι η ζωή είναι ρίσκο, αν δεν ρισκάρεις δεν θα κερδίσεις κλπ κλπ. Οι γονείς μου ρισκάραν πήραν τα δάνεια και τσούκου τσούκου έφτιαξαν πράγματα και είμαι περήφανος για αυτούς. Εγώ φοβάμαι... το αναλύω πολύ, όταν παίρνω ρίσκα είναι της τάξεως του 90%+ για επιτυχία...έτσι είμαι εγώ...
Ευτυχώς η γυναίκα μου συμφώνησε με την άποψη μου και δεν μπήκαμε στο λούκι.... μετά ήρθε η κρίση και δόξα το Θεό είχα κάνει την σωστή επιλογή.... ΕΠΙΛΟΓΗ

Έκανες λοιπόν μια επιλογή και είπες θέλω να τοποθετείς  και στην Δ Δωδεκανήσου ας πούμε.... ήξερες ότι υπάρχει περίπτωση να κάτσεις λίγο καιρό... αλλά το πόσο δεν το ήξερες.... έλεγες δεν έχω παιδιά ή έχω και θα παίρνω τόσα...άρα βγαίνω....(αν δεν έβγαινες τότε κακός έκανες την επιλογή). Παρόλο που έβγαινες ήξερες ότι υπάρχουν τρόποι να φύγεις είτε με κάποιον γνωστό σου βουλευτή ή δεν ξέρω και εγώ πως...είτε με απόσπαση/μετάθεση με μόρια....βέβαια με όσα ήξερες μέχρι τότε..... ε μετά ήρθε η κρίση και όλα άλλαξαν....
ο καθένας ας πάρει τις ευθύνες του.

Ελεύθερα λοιπόν αποφάσιζες και επιλογή σου ήταν....και τιμώ όσους συναδέλφους παίρνουν άνευ αποδοχών αυτή την περίοδο για να είναι αξιοπρεπείς παρά ορισμένους λίγους μαμόθρευτους που τους φταίνε τα νησιά που δεν είναι στα μέτρα τους...

εύχομαι ξανά καλή απόσπαση καλή μετάθεση και καλή ψήφο όταν έρθει η ώρα.

1.αγαπητέ, η τοποθέτηση μου ηταν η χειρότερη εκ των 15 που αν θυμάμαι καλά είχα ως νεοδιόριστη.
2. Έχω πάρει Ανευ αποδοχων για ανατροφη τεκνου εννοειται, γιατι το εργασιακό μου περιβάλλον ΟΧΙ δεν έιναι στα μέτρα μου.
καταντάει γελοία η κουβέντα.

(συνάδελφε, πολλές αναφορές σε μαμμόθρεφτα κάνεις, και ανησυχώ- μήπως έπρεπε να βάλουμε και την στρατιωτική εκπαίδευση στα σχολεία για να είσαι ικανοποιημένος οτι αναθρέφουμε σωστούς σπαρτιάτες..... καλή ψήφο όντως.....)
“Dominion does not mean domination. We hold dominion over animals only because of our powerful and ubiquitous intellect. Not because we are morally superior. Not because we have a "right" to exploit those who cannot defend themselves. Let us use our brain to move toward compassion and away from cruelty, to feel empathy rather than cold indifference, to feel animals' pain in our hearts.” M.Bekoff

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2514 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 04:48:40 μμ »
++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2515 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 04:54:43 μμ »

εύχομαι ξανά καλή απόσπαση καλή μετάθεση και καλή ψήφο όταν έρθει η ώρα.
Αυτό να λέγεται!  ;D ;D
  

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2516 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 04:55:49 μμ »
καλά σοβαρά μιλάμε? να πουμε και ευχαριστώ στο καλό μας Υπουργείο που αυριο ξεκινάει το σχολικό έτος και εμείς ακόμη δεν ξέρουμε που θα βρισκόμαστε? τα παιδιά μας που θα τα γράψουμε? εκτός και αν μερικοί κοντα σε όλα τα άλλα χαριτωμένα είναι της λογικής 'ήθελες να γίνεις εκπαιδευτικός, ποιός σου είπε να κάνεις παιδιά και να δημιουργήσεις οικογένεια.' ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΣ!
λεμε ΔΕΝ υπαρχουν χρήματα! δεν είναι δυνατον ετσι που έχουν οι καταστάσεις να συντηρηθούν 2 σπίτια (που δεν είναι αυτό το μόνο έξοδο).
Αν έχετε εσείς και σας περισσεύουν( που μαλλον κατι τέτοιο πρεπει να συμβαινει αλλιως δεν εξηγείται τέτοια στάση απέναντι στο πρόβλημα του άλλου) να σας δωσω ένα λογαριασμό να μου καταθέσετε γιατι εγώ δεν εχω.
Οταν διοριστήκαμε ξέραμε ότι θα κάνουμε το 'αγροτικό' μας για ένα χρονικό διάστημα-το οποιο κάποτε θα τελείωνε. Αυτό όμως έχει αλλάξει μαζί με πολλά άλλα.
Ευτυχως εχω να πω, που κάποιοι με τα μυαλά αυτά ΔΕΝ είναι διευθυντες.....απαπα...μιλάμε να σου πιούν το λάδι και να χαίρονται! >:(


Χρηματα δεν έχει ΚΑΝΕΙΣ στη παρούσα,ίσα ίσα που είμαστε και από τους τυχερούς!!!εαν το δημόσιο σε "βάζει μέσα" υπάρχουν και τα φροντιστηρια, δίπλα στο σπίτι σου, αλλά εκεί θα παίρνεις 300-400 ευρώ με κουτσουρεμένα ένσημα. θα πάει άλλος στο νησί με χαρά κ όρεξη, don't worry.

Δεν σου είπε ΚΑΝΕΙΣ οτι θα κανεις το αγροτικό σου. Αγροτικό κάνουν οι ανειδίκευτοι ιατροί και υπογράφουν σύμβαση για ΕΝΑ χρονο. Δεν διορίζονται. Όταν διοριστούν στο νοσοκομείο της Ρόδου, κάθονται στο νοσοκομείο της Ρόδου και ΟΤΑΝ ανοίξει θέση στον Ευαγγελισμό και τη χτυπήσουνε, πάνε στον Ευαγγελισμό αν οχι κάθονται για πάντα στο νοσοκομείο της Ρόδου γι αυτό άλλωστε υπάρχει και έλλειψη στα νοσοκομεία της επαρχίας και δεν έχουν γιατρούς-εντιμότερο από το να "τρουπώνεις στο δημόσιο" να αφήνεις το σχολείο σου στη μοίρα του και από κει που το κράτος σε πληρώνει για να είσαι στο χωριό να βρίσκεσαι Αθήνα, θεσσαλονικη, Λαρισα κλπ. και να κλαιγεσαι μετα γιατι σου λένε μετά από 5,6,7 χρόνια να πατήσεις εκεί που διορίστηκες?!!!!


 Όταν διορίζεσαι κάπου πάει να πει οτι θα μείνεις εκεί γιατί εκεί υπάρχει η θέση. Είναι απλό. Και το ήξερες από την αρχή, αλλά από την αρχή είχες στο μυαλό σου όπως και οι περισσότεροι "να μπω εγώ και μετά άμα με ξαναδούνε χαιρετίσματα, θα αρχίσω με αποσπάσεις και οοοοταν μου κάτσει η μετάθεση βλέπουμε".

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2517 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 05:01:23 μμ »
καλά σοβαρά μιλάμε? να πουμε και ευχαριστώ στο καλό μας Υπουργείο που αυριο ξεκινάει το σχολικό έτος και εμείς ακόμη δεν ξέρουμε που θα βρισκόμαστε? τα παιδιά μας που θα τα γράψουμε? εκτός και αν μερικοί κοντα σε όλα τα άλλα χαριτωμένα είναι της λογικής 'ήθελες να γίνεις εκπαιδευτικός, ποιός σου είπε να κάνεις παιδιά και να δημιουργήσεις οικογένεια.' ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΣ!
λεμε ΔΕΝ υπαρχουν χρήματα! δεν είναι δυνατον ετσι που έχουν οι καταστάσεις να συντηρηθούν 2 σπίτια (που δεν είναι αυτό το μόνο έξοδο).
Αν έχετε εσείς και σας περισσεύουν( που μαλλον κατι τέτοιο πρεπει να συμβαινει αλλιως δεν εξηγείται τέτοια στάση απέναντι στο πρόβλημα του άλλου) να σας δωσω ένα λογαριασμό να μου καταθέσετε γιατι εγώ δεν εχω.
Οταν διοριστήκαμε ξέραμε ότι θα κάνουμε το 'αγροτικό' μας για ένα χρονικό διάστημα-το οποιο κάποτε θα τελείωνε. Αυτό όμως έχει αλλάξει μαζί με πολλά άλλα.
Ευτυχως εχω να πω, που κάποιοι με τα μυαλά αυτά ΔΕΝ είναι διευθυντες.....απαπα...μιλάμε να σου πιούν το λάδι και να χαίρονται! >:(

 Όταν διορίζεσαι κάπου πάει να πει οτι θα μείνεις εκεί γιατί εκεί υπάρχει η θέση. Είναι απλό. Και το ήξερες από την αρχή, αλλά από την αρχή είχες στο μυαλό σου όπως και οι περισσότεροι "να μπω εγώ και μετά άμα με ξαναδούνε χαιρετίσματα, θα αρχίσω με αποσπάσεις και οοοοταν μου κάτσει η μετάθεση βλέπουμε".
Πόσο εύκολα μιλάνε κάποιοι για ανθρώπους που δε γνωρίζουν!  Επίσης, πόσο φασιστικά γενικεύουμε. Κανένας, όμως, δε λέει από εσάς πού βρίσκεται ο ίδιος, ποια είναι η οικονομική του κατάσταση κτλ.

Τελοσπάντων, καλό μεσημέρι και ό,τι καλύτερο στον καθένα σας. 

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2518 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 05:02:34 μμ »
Βιtch,αυτή τη στιγμή μέσω του survey έχει εικόνα το υπουργείο των λειτουργικών κενών ή όχι;
υπάρχουν τελικά ή είναι στην αρρωστημένη φαντασία μας;;

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2519 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 05:08:42 μμ »
Είναι δυνατόν το survey να καλύπτει το ωράριο ενός εκπαιδευτικού χωρίς ούτε μία ώρα διδακτική, με διάφορες αρμοδιότητες όπως γραμματειακή υποστήριξη, βιβλιοθήκη σχολείου, εκπαιδευτικά προγράμματα κτλ; Το λέω, γιατί ξέρω άτομα που δεν βγαίνουν ποτέ υπεράριθμοι ή κάποια σχολεία βγάζουν κενά, ενώ οι καθηγητές του σχολείου μπορούν να καλύψουν το κενό με α ή/και β ανάθεση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160801
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 433
Σύνολο: 449

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.