*

Ψηφοφορία

Μετα απο ποσο καιρο πληρωθηκατε οι νεοδιοριστοι;

1 - 2 μηνες
58 (63.7%)
2 - 3 μηνες
18 (19.8%)
μετα απο 3 μηνες
15 (16.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 91

Αποστολέας Θέμα: Μισθός νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 265587 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος atithash

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #322 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 06:28:55 μμ »
Βρε stasi υποθετικά μιλάμε πάντα! αν ήξερε κανεις τι θα κάνει, δεν θα συζητούσαμε καν! Κακό ειναι να υπάρχουν οι απορίες?
Για τον κλάδο μου δεν έχω ιδιαίτερη άποψη, μάλλον γιατί βρίσκεται σε πολύ μεγάλη ύφεση και δε δηλώνουν πλέον τα παιδιά. Είμαι 05 Γαλλικων. Οσον αφορά το πού θα ήθελα να πάω...θα ευελπιστούσα σε περιοχές στερεάς Ελλάδος ή Πελ/σου... αλλά οι προτιμήσεις σε αυτή τη φάση καταλαβαίνω πως είναι πολυτέλεια..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:48:40 »

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #323 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 08:13:36 μμ »
γιατί όπως λέει και ο μπαμπάς μου και κάθε μεγαλύτερος που ακούω....ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΓΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ
Θα συμπληρώσω " και για άνδρα πλέον", έχω βαρεθεί να βλέπω φίλους μου επιχειρηματίες και ελεύθερους επαγγελματίες να παραπονιούνται γιατί βλέπουν το σπίτι τους μετά τις 9 το βράδυ...ο εκπαιδευτικός είναι ο μόνος που τρώει ζεστό και όχι ξαναμαγειρεμένο φαγητό σπιτι.

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #324 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 08:34:11 μμ »
2-3 μερες αφου δωσαμε ασεπ ειχα διαβασει στην αλφαβητα το εξης



            Σύμφωνα με τις σχετικές διατυπώσεις των προκηρύξεων που αφορούν στους διαγωνισμούς των εκπαιδευτικών, «οι διοριστέοι θα κληθούν με ανακοίνωση του υπ. Παιδείας να υποβάλουν δήλωση προτιμήσεως για διορισμό σε ορισμένη θέση και θα τους δοθούν όλες οι αναγκαίες πληροφορίες για τη διαδικασία διορισμού τους. Επί περισσοτέρων προτιμήσεων για την ίδια θέση θα τηρηθεί η σειρά της βαθμολογίας των δηλούντων. Οι προς πλήρωση θέσεις θα κατανεμηθούν κατά περιοχή και βαθμίδα εκπαίδευσης καθώς και κατά κλάδο - ειδικότητα εκπαιδευτικού προσωπικού, με απόφαση του υπ. Παιδείας».
  σου παραθετω και τη σελιδα ;)

 http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank2_2_9_853.php
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2009, 08:36:32 μμ από MairyLiscious »
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος atithash

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #325 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 11:39:05 μμ »
ευχαριστω mairyliscious...πολυ χρησιμο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:48:40 »

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #326 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 11:55:49 μμ »
Πόσο καιρό είσαι εκεί mac? Τουλάχιστον η Ρόδος είναι Ρόδος......

Νοέμβριο ήρθα, είμαι φρέσκος ακόμα και είναι καλά... κανονικά θα ήμουν Κάλυμνο αλλά ήρθα με απόσπαση! Μην ανησυχείς όλα θα πάνε καλά, και στο λέω γιατί μου θύμιζεις τον εαυτό μου πριν μπω... οι παλιοί από δω μέσα θα το θυμούνται. Είχα πολύ αγωνία και άγχος και τελικά πήγαν όλα καλά (μέχρι στιγμής)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3665
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #327 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 10:48:53 πμ »
Έκανα 2 χρόνια σε δυσπρόσιτο του ΝΑ Αιγαίου, από αυτά που θεωρούνται ως "οι χειρότερες τοποθετήσεις". Πέρασα υπέροχα και άνετα θα καθόμουν και άλλα χρόνια αν μπορούσα να κάνω αυτό που ήθελα (Ειδική Αγωγή), αλλά δυτυχώς δεν υπήρχαν οι δομές εκεί.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #328 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 03:43:15 μμ »
Έκανα 2 χρόνια σε δυσπρόσιτο του ΝΑ Αιγαίου,

Καστελόριζο;

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #329 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 06:04:04 μμ »
...Αν δεν γίνομαι αδιάκριτη...πού έχετε περάσει εσείς? Πόσο καιρό είστε εκτός και τί προγραμματίζετε για το μέλλον?...

Δεν θα συζητήσω καν για τα καλά του δημοσίου για τη γυναίκα εκπαιδευτικό και θα σου απαντήσω κατευθείαν στα ερωτήματά σου.

Πρώτον όλα εξαρτώνται από το τι είσαι διατεθειμένη να "αντέξεις".
Εγώ είμαι δασκάλα, Αθηναία, και θα διοριζόμουν μέσω ΑΣΕΠ. Είχα μόνο ένα χρόνο προϋπηρεσία σε ιδιωτικό σχολείο και παρόλο που θα διάλεγα από τους πρώτους γιατί είχα γράψει πολύ καλά στον διαγωνισμό, δεν είχα ελπίδα ούτε καν για περιφέρεια στην Αττική γιατί προηγούνται οι αναπληρωτές.
Οπότε σίγουρος διορισμός στην επαρχία. Επόμενη σκέψη: η μετάθεση! Η βάση μετάθεσης γιια την Α Αθήνας τη χρονιά πριν διοριστώ ήταν στα 20 κάτι μόρια. Πέρασα ένα ολόκληρο απόγευμα με τον χάρτη της Ελλάδας από τη μια και τον κατάλογο με τα σχολεία και τα μόρια που δίνει το καθένα από την άλλη σημειώνοντας με χρώματα και μολύβια τα μόρια που μου δίνει κάθε περιοχή. Ούτε ο Θεμιστοκλής πριν τη ναυμαχία της Σαλαμίνας δεν είχε κάνει τέτοιο σχεδιασμό.
Παρατηρώντας το χάρτη, έτσι χρωματιστό όπως τον είχα κάνει, κατέληξα στο εξής: στην ηπειρωτική Ελλάδα στο δυσκολότερο, πιο δύσβατο ή και μονοθέσιο σχολείο να πήγαινα το ανώτερο που θα έπαιρνα ήταν τα 6-7 μόρια. Αντίθετα στα νησιά τα μόρια ξεκινούσαν από το 4 τη χρονιά και φτάναν μέχρι οροφή τα 10 μόρια τη χρονιά (τα δυσπρόσιτα ολιγοθέσια σχολεία).
Οπότε για να γυρίσω Αθήνα έπρεπε να διαλέξω ή δυο χρόνια σε νησί  ή τέσσερα στη στεριά.

Προτίμησα να δηλώσω τις Κυκλάδες και ας μην μπορούσα να πετάγομαι κάθε Σαββατοκύριακο Αθήνα.
Τελικά τοποθετήθηκα Άνδρο, δύο ώρες από Ραφήνα, ολόκληρη τη χρονιά μόνο τρεις φορές αποκλείστηκε το νησί, σε καλό σχολείο που έδινε 9 μόρια συν τα 2 της χρονιάς, συν τα 3 από τον ένα χρόνο προυπηρεσίας, συν τα 2 για την πρώτη επιλογή σύνολο: 16 μόρια. Έτσι ενώ έκανα για πλάκα τα χαρτιά μου για μετάθεση γιατί όλοι έλεγαν ότι θα ανέβει κι άλλο η βάση, η βάση της Α Αθήνας όχι μόνο δεν ανέβηκε αλλά έπεσε στο 14.
Έτσι μέσα σε μια χρονιά βρέθηκα σπίτι μου, να νοσταλγώ το νησί καθώς ήταν η καλύτερη μου χρονιά μέχρι και σήμερα από όλες τις απόψεις.

Οπότε τσέκαρε λίγο τι σε συμφέρει, ποια είναι η μοριοδότηση των σχολείων για τον κλάδο σου και αν δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα μην αποκλείεις τα νησιά.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος atithash

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #330 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 09:52:02 πμ »
Ευχαριστώ κυρα_δασκαλα μου! (δεν το λέω ειρωνικά!)
άνοιξα όλη αυτή την συζήτηση γιατί ήμουνα άσχετη απο μοριοδοτήσεις, (ημουνα επιτυχουσα με πολυ καλή σειρα στους 2 προηγουμενους ασεπ αλλα οχι διοριστεα, δεν επιθυμούσα να αφησω μια καλη δουλεια που εχω για μια αναπλήρωση ή για ωρομίσθια...και επομένως αν με ρωτούσες τι διαδικασία υπάρχει εσρω γενικά, δεν θα ήξερα να απαντησω). Θεωρώντας πως έχω γράψει πολύ καλά φέτος...(είμαι ΠΕ05 ΓΑΛΛΙΚΩΝ- το λέω γιατί σε μας το έχω γράψει καλά είναι λίγο υποκειμένικο εφοσον δεν έχουμε ύλη να διαβάσουμε και να προετοιμαστούμε...-παρα μονο στην ειδικη διδακτικη που εκει φαινεται ποιος κατεχει το θεμα-) ξεκινησα το θεμα μπας και δεησει ο θεος και περασω...
ειμαι πανω κατω στα ίδια. (αθηναια το σπιτι μου εδω τα παντα μου εδω) δεν εχω προβλημα να παω σε νησι. το θεμα ειναι το για ποσο. στην ανδρο θα ηταν παραδεισος μονο και απο σκέψη, τι πιο καλό...
στην ουσια μολις περασεις δηλωνεις τις επιλογες σου... ετσι? και καλο ειναι να αρχιζεις απο εκει που πραγματικα θελεις γιατι μπορει και να πας... τί άλλο είχες σκεφτειί για κοντά στην αθήνα?

Αποσυνδεδεμένος outsider

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
  • Think open!
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #331 στις: Μάρτιος 02, 2009, 09:28:14 μμ »
Εγώ είμαι δασκάλα, Αθηναία, και θα διοριζόμουν μέσω ΑΣΕΠ. Είχα μόνο ένα χρόνο προϋπηρεσία σε ιδιωτικό σχολείο και παρόλο που θα διάλεγα από τους πρώτους γιατί είχα γράψει πολύ καλά στον διαγωνισμό, δεν είχα ελπίδα ούτε καν για περιφέρεια στην Αττική γιατί προηγούνται οι αναπληρωτές.

Επειδή δεν γνωρίζω την διαδικασία, όταν λες ότι προηγούνται οι αναπληρωτές τι ακριβώς εννοείς; Αυτοί δεν έχουν το 40% των θέσεων (και το άλλο 60% το μοιράζονται οι διοριστέοι μεσω ΑΣΕΠ με βαθμολογική σειρά) ; Αν δηλαδή υπάρχει μόνο 1 θέση και για αυτήν ανταγωνίζονται ο επιτυχών του ΑΣΕΠ και αναπληρωτής, τότε ποιος θα την πάρει;

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #332 στις: Μάρτιος 02, 2009, 09:38:15 μμ »
Όταν τίθεται θέμα μετάθεσης μεταξύ μονίμων (ανεξάρτητα από τον τρόπο μονιμοποίησης), τη θέση την παίρνει αυτός που έχει τα περισσότερα μόρια. (παιδιά, μεταπτυχιακά, προϋπηρεσία). Αυτοί που διορίζονται με προϋπηρεσία, επειδή είχαν κάνει αναπλήρωση κάποιες χρονιές, προφανώς και έχουν περισσότερα μόρια, άρα προηγούνται στη μοριοδότηση από αυτούς που διορίζονται μέσω του διαγωνισμού και κατά συνέπεια δεν έχουν καθόλου ή ελάχιστη προϋπηρεσία.
Κοινώς, και αυτοί έχουν κάνει την παραμεθόριο τους, ΠΡΙΝ διοριστούν, ως αναπληρωτές.

Αποσυνδεδεμένος outsider

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
  • Think open!
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #333 στις: Μάρτιος 02, 2009, 10:47:24 μμ »
Όταν τίθεται θέμα μετάθεσης μεταξύ μονίμων (ανεξάρτητα από τον τρόπο μονιμοποίησης), τη θέση την παίρνει αυτός που έχει τα περισσότερα μόρια. (παιδιά, μεταπτυχιακά, προϋπηρεσία). Αυτοί που διορίζονται με προϋπηρεσία, επειδή είχαν κάνει αναπλήρωση κάποιες χρονιές, προφανώς και έχουν περισσότερα μόρια, άρα προηγούνται στη μοριοδότηση από αυτούς που διορίζονται μέσω του διαγωνισμού και κατά συνέπεια δεν έχουν καθόλου ή ελάχιστη προϋπηρεσία.
Κοινώς, και αυτοί έχουν κάνει την παραμεθόριο τους, ΠΡΙΝ διοριστούν, ως αναπληρωτές.

Ναι αυτό που λες αφορά όμως μεταθέσεις. Η ερώτησή μου όμως έχει να κάνει με πρώτο διορισμό μέσω ΑΣΕΠ.

Για να το θέσω λίγο διαφορετικά. Ο πρώτος στη βαθμολογική σειρά των επιτυχόντων του ΑΣΕΠ πάει όπου θέλει ή όχι (και γιατί) ;

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #334 στις: Μάρτιος 02, 2009, 10:55:55 μμ »
Κάτσε να δω πώς θα στο εξηγήσω. Η μοριοδότηση ΟΛΩΝ των φρεσκοδιοριζόμενων είναι κοινή, ανεξάρτητα από τον τρόπο με τον οποίο διορίστηκαν. Δεν έχει σημασία κοινώς ΠΩΣ μπήκες, αλλά το γεγονός ότι μπήκες. Από εκεί και πέρα, όλοι όσοι διορίζονται την πρώτη χρονιά και περιμένουν τοποθέτηση, συγκροτούν ένα κοινό ενιαίο πίνακα με κοινό τρόπο μοριοδότησης. Οπότε, προηγούνται στον πίνακα αυτό όσοι παίρνουν μόρια με οποιοδήποτε τρόπο. Οπότε, ο πρώτος στην βαθμολογική σειρά του ΑΣΕΠ, θα πάει όπου τον πάνε τα μόρια που μαζεύει από γάμο, παιδιά, μεταπτυχιακά, προϋπηρεσία, κλπ κλπ κλπ. Είναι προφανές ότι τα άτομα που έχουν δουλέψει ως αναπληρωτές, και ειδικά όσοι έχουν δουλέψει ως αναπληρωτές σε περιοχές που δίνουν αρκετά μόρια (9άρια και 10άρια), προηγούνται και με τεράστια διαφορά από τα άτομα που δεν έχουν καθόλου προϋπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #335 στις: Μάρτιος 02, 2009, 11:00:42 μμ »
ο πρώτος στη σειρά βαθμολογίας στο ΑΣΕΠ δεν πάει όπου θέλει, γιατί στους διορισμούς κάθε χρονίας προηγούνται
α. πρώτα αυτοί που διορίζονται και προέρχονται από τους αναπληρωτές στις επιλογές τους
β. τελευταίοι οι του ΑΣΕΠ
Μάλιστα πρίν από τους αναπληρωτές προηγούνται και άλλοι, νομίζω αυτοί με το 30 μηνο και μετά αυτοί με το 24 μηνο (έτσι που τα'χουν μπλέξει , έχουν κάνει 50 πίνακες).
Π.χ. φίλος μου το 2004 ήταν πρώτος στο ΑΣΕΠ στην ειδικότητά του αλλά διορίστηκε σε Γ περιοχή (γιατί τις Α και Β τίς είχαν πάρει αυτοί που διορίστηκαν και προέρχονταν από τον πίνακα αναπληρω΄των)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160631
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 391
Σύνολο: 401

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.