*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1390560 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5054 στις: Ιούλιος 28, 2013, 01:33:21 πμ »
1) έχω δίκιο για την εκπαιδευτική άδεια (να ανατρέξεις στη νομοθεσία που ίσχυε τότε για να το διαπιστώσεις)
2)εκπαιδευτική άδεια με αποδοχές: οι (έκτακτες) αποδοχές συνήθως καλύπτουν τις δαπάνες φοίτησης (δίδακτρα κ α),άδεια  σε βάρος του σχολείου, των συναδέλφων και της υπηρεσίας γενικότερα το δέχομαι μόνο για την περίπτωση που  δεν ολοκληρώσεις τις σπουδές για τις οποίες πήρες την άδεια.
3) οι εκπαιδευτικές άδειες δίνονταν με κριτήρια των ΑΠΥΣΔΕ (τουλάχιστον χ χρόνια υπηρεσίας)
4)ανάλογες διευκολύνσεις θα έπρεπε να είχαν νομοθετηθεί και για τις μαμάδες του ιδιωτικού τομέα, το πρόβλημα στο δημόσιο δεν ήταν η νομοθεσία αλλά η νοοτροπία του Έλληνα (υπάρχουν επαπειλούμενες και "επαπειλούμενες")
5) όταν κάποιος τελειώνει το πανεπιστήμιο στα 23 και λόγω συστήματος διορισμών γράφεται σε μια επετηρίδα και περιμένει 10+ χρόνια να διοριστεί γιατί δεν έχει άλλη επιλογή εφόσον επιθυμεί να διοριστεί, προφανώς δεν ευθύνεται γι αυτό, και προφανώς δεν πρέπει να εξισώνεται με αυτόν που τελειώνοντας τη σχολή του μπορεί να επιλέξει αν θα δώσει ΑΣΕΠ ή όχι για να διοριστεί.
6) πάνω από 25 χρόνια στην εκπαίδευση (εφόσον η προϋπηρεσία ιδιωτικού τομέα δεν αναγνωρίστηκε) δεν έχει συμπληρώσει κανένας εξ όσων εγώ αναφέρομαι, γιατί  όσοι έχουν αυτά τα έτη υπηρεσίας έχουν όλοι διοριστεί με την παλιά επετηρίδα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2013, 09:32:11 πμ από Stelios »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:49:39 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5055 στις: Ιούλιος 28, 2013, 01:36:09 πμ »
Απλά... πολλοί από βασικές ειδικότητες όπως και η δική μου... δεν φτιάξανε κατάσταση από τα ιδιαίτερα... τα κερδίσανε στο Τζοκερ... Να το πούμε απλά... άμεση απόλυση όσων κάνουν ιδιαίτερα κατ' οίκον και τα παίρνουν μαύρα εφόσον εργάζονται σε δημόσιο σχολείο...
γι αυτό έχω ξαναγράψει, άμα θέλανε θα τους είχανε βρει....

http://www.pde.gr/index.php?topic=28780.msg688964#msg688964
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος anapli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5056 στις: Ιούλιος 28, 2013, 01:38:20 πμ »
...κατά τα άλλα...,  θέλουμε να είμαστε και συναδελφικά αλληλέγγυοι....
...όσο πάει χειροτερεύει η κατάσταση....    ...και βγάζουμε ακραία ένστικτα.....   σχεδόν πολεμικά.....

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5057 στις: Ιούλιος 28, 2013, 01:58:38 πμ »
Απλά... πολλοί από βασικές ειδικότητες όπως και η δική μου... δεν φτιάξανε κατάσταση από τα ιδιαίτερα... τα κερδίσανε στο Τζοκερ... Να το πούμε απλά... άμεση απόλυση όσων κάνουν ιδιαίτερα κατ' οίκον και τα παίρνουν μαύρα εφόσον εργάζονται σε δημόσιο σχολείο...
γι αυτό έχω ξαναγράψει, άμα θέλανε θα τους είχανε βρει....

http://www.pde.gr/index.php?topic=28780.msg688964#msg688964
Η πολιτική βούληση ήταν στραβή σε αυτή τη χώρα, μην περιμένουμε να στρώσει στην παρούσα συγκυρία και από τα συγκεκριμένα πολιτικά πρόσωπα...
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:49:39 »

Αποσυνδεδεμένος kguest

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5058 στις: Ιούλιος 28, 2013, 02:07:00 πμ »
1) έχω δίκιο για την εκπαιδευτική άδεια (να ανατρέξεις στη νομοθεσία που ίσχυε τότε για να το διαπιστώσεις)
2)εκπαιδευτική άδεια με αποδοχές: οι (έκτακτες) αποδοχές συνήθως καλύπτουν τις δαπάνες φοίτησης (δίδακτρα κ α),άδεια  σε βάρος του σχολείου, των συναδέλφων και της υπηρεσίας γενικότερα το δέχομαι μόνο για την περίπτωση που  δεν ολοκληρώσεις τις σπουδές για τις οποίες πήρες την άδεια.
3) οι εκπαιδευτικές άδειες δίνονταν με κριτήρια των ΑΠΥΣΔΕ (τουλάχιστον χ χρόνια υπηρεσίας)
4)ανάλογες διευκολύνσεις θα έπρεπε να είχαν νομοθετηθεί και για τις μαμάδες του ιδιωτικού τομέα, το πρόβλημα στο δημόσιο δεν ήταν η νομοθεσία αλλά η νοοτροπία του Έλληνα (υπάρχουν επαπειλούμενες και "επαπειλούμενες")
5) όταν κάποιος τελειώνει το πανεπιστήμιο στα 23 και λόγω συστήματος διορισμών γράφεται σε μια επετηρίδα και περιμένει 10+ χρόνια να διοριστεί γιατί δεν έχει άλλη επιλογή εφόσον επιθυμεί να διοριστεί, προφανώς δεν ευθύνεται γι αυτό, και προφανώς δεν πρέπει να εξισώνεται με αυτόν που τελειώνοντας τη σχολή του μπορεί να επιλέξει αν θα δώσει ΑΣΕΠ ή όχι για να διοριστεί.
6) πάνω από 25 χρόνια στην εκπαίδευση (εφόσον η προϋπηρεσία ιδιωτικού τομέα δεν αναγνωρίστηκε) δεν έχει συμπληρώσει κανένας εξ όσων εγώ αναφέρομαι, γιατί  όσοι έχουν αυτά τα έτη υπηρεσίας έχουν όλοι διοριστεί με την παλιά επετηρίδα.

Στα 8 χρονια που δουλευω στην εκπαιδευση διαπίστωσα ΠΩΣ και ΓΙΑΤΙ κάποιοι παιρνουν εκπαιδευτικες αδειες.
Απλά έγραψα αυτό που βίωσα..  και εισεπραξα υποκρισία.

Ίσως να είναι απαραδεκτο... αλλα πρεπει να καταλαβεις ότι υπαρχει οργη για δαυτους που δημιουργησανε
αυτο το χάλι και δεν τους ακουμπαει κανεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2013, 09:34:31 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5059 στις: Ιούλιος 28, 2013, 02:49:57 πμ »
 Το θέμα των εκπ/κών αδειών δεν το γνωρίζω καλά, αλλά από αυτά που ακούω και διαβάζω, συμπεραίνω οτι γίνεται μεγάλη εκμετάλλευση από κάποιους με σκοπό τη "λούφα"!
 Θα μπορούσαν κάλλιστα αυτοί που επιθυμούν να μετεκπαιδευτούν (ή να "μετεκπαιδευτούν"), να το κάνουν στη διάρκεια των καλοκαιρινών διακοπών!  :D ;) ;D
  

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5060 στις: Ιούλιος 28, 2013, 07:41:57 πμ »
Καλημέρα και για σήμερα σε όλες και όλους... :) :) :) :) :)

Διαβάζοντας όλα τα σχόλια...Μου ήρθε στο μυαλό το...

«Όλοι θέλουν να πάνε στον Παράδεισο, αλλά κανένας δεν θέλει να πεθάνει».
Τζόε Λούις.
 :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2013, 09:06:30 πμ από kopan »
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος telhina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5061 στις: Ιούλιος 28, 2013, 08:57:06 πμ »
Καλημέρα,
είμαι από τους εκπαιδευτικούς που έχω μπει στη διαθεσιμότητα. Έχω δεύτερο πτυχίο και μεταπτυχιακό.
α) Μέσα σ΄αυτό τον ρυθμό δυσάρεστων εξελίξεων  να τους πιστέψουμε ότι υπάρχει περίπτωση να μετακινηθούμε σε κάποια άλλη υπηρεσία;
Β) Όσο είμαστε στη περίοδο διαθεσιμότητας μπορούμε να καταθέσουμε αίτηση π.χ ως εργαστηριακοί συνεργάτες στα ΤΕΙ ή όπου αλλού προκύψει ( δεν αναφέρομαι ως ωρομίσθια σε σχολεία ή ΙΕΚ)

Αποσυνδεδεμένος mpanania

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5062 στις: Ιούλιος 28, 2013, 09:04:49 πμ »
ειμαι στην ιδια περιπτωση με εσενα...δυστηχως ακουσα οτι δεν μπορουμε...εγω ειμαι σιγουρη οτι δεν θα μας απορροφησουν...απλα μας κοροιδευουν για μα μην ξεσηκωθουμε...που εστειλα προσωπικο μηνυμα...δες το και αν θελεις επικοινωνησε
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2013, 09:35:16 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος argy1010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5064 στις: Ιούλιος 28, 2013, 10:14:46 πμ »
Μα το μάθημα της πληροφορικής γίνεται 6ωρο... σε όλους τους τομείς... μπορεί να μην υπάρχει τομέας πληροφορικής αλλά το μάθημα σαν μάθημα έχει αρκετές ώρες... μάλλον βλέπω και δημιουργία νέων οργανικών για τους ΠΕ 19-20 στο νέο Τεχνικό λύκειο... αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με...

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5065 στις: Ιούλιος 28, 2013, 10:18:35 πμ »
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26510&subid=2&pubid=113083355...
Οι 10.200 διοικητικοί υπάλληλοι των ΤΕΙ-ΑΕΙ λογίζονται και αυτοί ως υπάλληλοι του ΥΠΑΙΘ μαζί με το διδακτικό προσωπικό? Γνωρίζει κανείς κάτι επίσημο?

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5066 στις: Ιούλιος 28, 2013, 10:22:05 πμ »
Νομιζω οτι ευνοείται η πληροφορική καθώς η κατεύθυνση δεν ειχε και πολυ κόσμο ενώ στη γενική παιδεία σίγουρα δε θα μειωθούν οι ωρες. Πολυ καλη αυτη η τροποποίηση απο το υπουργειο . Γενικά νομιζω οτι ειναι ικανοποιητικό σε σχέση με αυτα που έλεγε στο vukendra.gr
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος vasia1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5067 στις: Ιούλιος 28, 2013, 10:23:55 πμ »
Τι σημαίνει 6ωρο; Σε κάθε τάξη; Θα τον χουν ανάθεση οι ΠΕ19/20; Στο ΓΕΛ μένει μόνο ένα 2ωρο επιλογής; Μαύρα τα πράματα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160631
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 397
Σύνολο: 406

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.