*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1386167 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #518 στις: Ιούνιος 16, 2013, 09:45:07 μμ »
Το τι πιστεύεις ΜΗΧΜΗΧ να το γράφεις σε θέμα για την τεχνική εκπαίδευση. όχι σε θέμα για την κινητικότητα. Πόσο μάλλον όταν το που θες να πάνε τα παιδιά αφορά και τις ώρες που έχεις ΕΣΥ στο σχολείο...
Επίσης δεν ξέρω να γράφω καλά γιατί τελειώσα βοιδοσχολή για μέντιουμ...και στην εκπαίδευση κάνω το μάθημα άστρα και όραμα...

Για την ιστορία όπως έγραψαν και άλλοι και δάγκωσες την γλώσσα σου  - γιατί ασχολείσαι με το τι θα πω εγώ και άλλοι εδώ μέσα για να τους την πεις - με την μετατροπή των ΤΕΕ σε ΕΠΑΛ και ΕΠΑΣ μειώθηκαν κατά πολύ οι ειδικότητες. Και αυτό έγινε. Επίσης πολλές ειδικότητες πήγαν στην ΕΠΑΣ. Επίσης πολλές τέτοιες ειδικότητες (παραπλήσιες με τα ΕΠΑΛ και ΕΠΑΣ του Υπουργείου Παιδείας) υπάρχουν σε ΕΠΑΣ άλλων Υπουργείων...παρακάτω δεν συνεχίζω γιατί λέω μπούρδες...

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2013, 10:02:56 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:21:48 »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #519 στις: Ιούνιος 16, 2013, 09:46:20 μμ »
;D ;D ;D
Χμ, κάτι μου θυμίζει αυτό! Πριν έρθουν οι τροϊκανοί ήμουν ο Φώτης, το καλό παιδί της αριστεράς. Τώρα είμαι ... κάποιος! (Κυβέρνηση γαρ)
Μη μου το Φώτη τάραττε! Πώς είναι δυνατόν να σταθεί μια κυβέρνηση συνεργασίας χωρίς αριστερό μουστάκι και αφάνα ΚΚΕ εσωτερικού, αλά σύντροφος Μπανιάς; (αιωνία του η μνήμη) Είπαμε, σε αυτή τη χώρα η αριστερά είναι το δεκανίκι, ή ο λαγός αν θέλεις, της δεξιάς! Φωνάζει η αριστερά: "όχι απολύσεις" κι έρχονται οι απολύσεις! Φωνάζει η αριστερά: "όχι μειώσεις στους μισθούς" κι έρχονται οι μειώσεις στους μισθούς κοκ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2013, 11:07:54 μμ από Lasid »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #520 στις: Ιούνιος 16, 2013, 09:51:53 μμ »
Το τι πιστεύεις ΜΗΧΜΗΧ να το γράφεις σε θέμα για την τεχνική εκπαίδευση. όχι σε θέμα για την κινητικότητα. Πόσο μάλλον όταν το που θες να πάνε τα παιδιά αφορά και τις ώρες που έχεις ΕΣΥ στο σχολείο...
Επίσης δεν ξέρω να γράφω καλά γιατί τελειώσα βοιδοσχολή για μέντιουμ...και στην εκπαίδευση κάνω το μάθημα άστρα και όραμα...


Γιατί εκνευρίζεσαι;

Όπου θέλω θα το γράφω.Είναι το βασικότερο πρόβλημα το ότι έχουμε γεμίσει επιστήμονες.Δεν είναι της τεχνικής εκπαίδευσης.

Δεν είπες πως δε θα ξανασχοληθείς; ;D

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #521 στις: Ιούνιος 16, 2013, 09:53:40 μμ »
Σου απάντησα ήδη.
Καληνύχτα έχω σοβαρότερα πράγματα να ασχοληθώ και να μην κουράζω άλλους στο forum με ατέρμονες συζητήσεις μαζί σου.
Χαίρομαι που είσαι έξυπνος!

Α, ξέχασα δικά σου είναι τα παρακάτω;;;


Εγώ είπα ότι χρειάζονται όλα.
Αν δεν είσαι υπουργός , σταμάτα να παίζεις το ρόλο  τον προφήτη του.

Μόλις ζήτησα να γίνεις συγκεκριμένος και να μη θεωρητικολογείς δυσκολεύτηκες...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2013, 09:56:30 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:21:48 »

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #522 στις: Ιούνιος 16, 2013, 10:21:43 μμ »
Πάντως για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, δεν έχω πρόβλημα με όσους τεκμηριωμένα παρουσιάζουν τη θέση τους στο θέμα όπως π.χ. ο Patreas.

Αντίθετα με εξοργίζουν όσοι παριστάνουν τις Κασσάνδρες, υβρίζουν τους εκπαιδευτικούς  και γίνονται βασιλικότεροι του βασιλέως ως προς τις απολύσεις.

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #523 στις: Ιούνιος 16, 2013, 10:25:37 μμ »
Παρατηρώ εκτροπή της κουβέντας σε πεδία προσωπικής αντιπαράθεσης.
Ανθρώπινο είναι και αυτό, μειώνει όμως τις πιθανότητες εύστοχων συλλογισμών.

Από εκεί και πέρα, θα πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας ότι η κυβερνώσα ελίτ και η κοινωνική πλειοψηφία που εκπροσωπεί επιθυμεί την κατά το δυνατόν διάσωση των κομματικών πυρήνων στο Δημόσιο και το ευρύτερο Δημόσιο.
Από την άλλη, η χώρα έχει δεσμευτεί ( με την έγκριση της πλειοψηφίας) για συγκεκριμένα μέτρα.

ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ τρόπος επίτευξης των ανωτέρω, είναι η ισοπέδωση των εκπαιδευτικών ( ηθικά και υλικά).
Αυτό, σχετικά με το "γιατί εμάς".

Σχετικά με το πως:

Δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Υπάρχουν πολλοί δυνατοί τρόποι.
Πως να το πω: "Έχουν πολλά βέλη στην φαρέτρα τους".

Τέλος, γιατί επικεντρώνω σε αυτά:

Κυρίως, γιατί αντιπαθώ τα "δεν ήξερα", "νόμιζα ότι" , "είχα ακούσει ότι", κ.α.π. και φαιδρά που πολλάκις χρησιμοποιούνται ως δικαιολογίες από ανθρώπους που δεν θα έπρεπε ( ενήλικες και εκπαιδευτικοί).
Και καταλαβαίνετε τώρα: Και μόνο στη σκέψη ότι λίαν συντόμως θα χρειαστεί να επιστρατευτούν εκ νέου τέτοιου είδους άθλιες δικαιολογίες, ανησυχώ σφόδρα.

Υ.Γ1. Και κάτι βασικό που φοβούμαι ότι δεν έγινε κατανοητό:

Παρατηρώ "γκρίνια" εδώ γιατί "κάποιοι μας λένε τεμπέληδες", συνιστώ ψυχραιμία και κατανόηση, μια και είναι πολύ λογικό να μας θεωρεί "τεμπέλη" ένας άνθρωπος που δεν ξέρει το επάγγελμά μας ( λογικότατο μάλιστα, γιατί εδώ και 3,5 χρόνια το μόνο που ακούει για εμάς-μια και εμείς δεν αντι-τάξαμε αντίλογο- είναι ότι "καθόμαστε 3 μήνες, και όταν δουλεύουμε , δουλεύουμε για 16-21 ώρες την βδομάδα").
Ψυχραιμία και κατανόηση λοιπόν, παράλληλα με ουσιαστική αυτοκριτική γύρω από το "γιατί δεν παράξαμε αντίλογο" ( έστω "για την τιμή των όπλων").
Η "κατακεραύνωση" όσων επισημαίνουν τα κοινωνικά αποτελέσματα της ανικανότητας του κλάδου να παράξει αντίλογο, πέραν του ότι είναι φαιδρά, δεν είναι και καθόλου μα καθόλου παραγωγικά.

Υ.Γ2. Η μέθοδος αυτοπροστασίας της Στρουθοκαμήλου ( ξέρετε: "Κρύβω το κεφάλι μου στην άμμο, και έτσι φεύγει ο κίνδυνος"), δεν είναι καθόλου μα καθόλου αποτελεσματική.
Όσο και να "κρύβουμε το κεφάλι μας στην άμμο", όσο και να δηλώνουμε "αγανακτισμένοι" με όσους καταδεικνύουν την σκληρή πραγματικότητα, δεν μπορεί να αλλάξει κάτι ( είναι η μέθοδος λάθος. Ποτέ δεν άλλαξε τίποτα έτσι).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2013, 10:32:42 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #524 στις: Ιούνιος 16, 2013, 10:27:26 μμ »
εγώ λέω να περιμένουμε να δούμε και τις ανακοινώσεις του υπουργείου για το νέο τεχνολογικό και γενικό λύκειο, μπας και βγάλουμε κανένα συμπέρασμα για το τι μέλλει γενέσθαι με τις 117 (νομίζω) ειδικότητες της δευτεροβάθμιας, μέσα στον Ιούνιο δεν είπαν ότι θα γίνει? (όχι τίποτα άλλο αλλά άρχισαν και οι ζέστες)  8)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #525 στις: Ιούνιος 16, 2013, 10:34:04 μμ »
Παρατηρώ εκτροπή της κουβέντας σε πεδία προσωπικής αντιπαράθεσης.


τεκμηριωμένα παρουσιάζουν τη θέση τους στο θέμα

'Οταν απαντάμε να λαμβάνουμε υπόψην μας τα παραπάνω. Σε διαφορετική περίπτωση το θέμα θα κλειδωθεί και πάλι.
Ευχαριστούμε για την κατανόηση και ελπίζουμε στην καλή συνεργασία.


Ευχαριστώ τους συναδέλφους ΡΑ & ΜΗΧΜΗΧ
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #526 στις: Ιούνιος 16, 2013, 10:35:01 μμ »
εγώ λέω να περιμένουμε να δούμε και τις ανακοινώσεις του υπουργείου για το νέο τεχνολογικό και γενικό λύκειο, μπας και βγάλουμε κανένα συμπέρασμα για το τι μέλλει γενέσθαι με τις 117 (νομίζω) ειδικότητες της δευτεροβάθμιας, μέσα στον Ιούνιο δεν είπαν ότι θα γίνει? (όχι τίποτα άλλο αλλά άρχισαν και οι ζέστες)  8)

Δεν αποκλείεται καθόλου, να αρχίσει "το πάρτυ" έτσι.
Πιθανότατο αλλά όχι σίγουρο ( είπαμε: την μεθοδολογία που θα ακολουθηθεί, δεν μπορούμε δυστυχώς να την ξέρουμε).
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος nikchem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #527 στις: Ιούνιος 16, 2013, 10:37:36 μμ »
@ PA
Παρατηρώ από μέρους σου μια σταθερή επανάληψη του ίδιου μοτίβου: Αποφάσισαν να μας τελειώσουν, θα την γλυτώσουν τα ρουσφέτια, θα τελειώσουν τους
άλλους με κάποιο τρόπο !
Έχεις να προτείνεις κάτι ενεργητικό - αποτρεπτικό από μέρους μας ;
Γιατί αν λάβουμε ως δεδομένο το προαναφερθέν μοτίβο, πρέπει να παραιτηθούμε πριν μιας διώξουν, καθότι θεωρώ ανάξιο
της αξιοπρέπειας του καθενός να περιμένει σχεδόν τρομολαγνικά να έρθει κάποιος να τον τελειώσει και να αναμοχλεύει συνεχώς το ίδιο
και το ίδιο και το ίδιο στο μυαλό του, πεθαίνοντας χιλιάδες φορές πριν τον σκοτώσουν !!

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #528 στις: Ιούνιος 16, 2013, 10:45:02 μμ »
@ PA
Παρατηρώ από μέρους σου μια σταθερή επανάληψη του ίδιου μοτίβου: Αποφάσισαν να μας τελειώσουν, θα την γλυτώσουν τα ρουσφέτια, θα τελειώσουν τους
άλλους με κάποιο τρόπο !
Έχεις να προτείνεις κάτι ενεργητικό - αποτρεπτικό από μέρους μας ;
Γιατί αν λάβουμε ως δεδομένο το προαναφερθέν μοτίβο, πρέπει να παραιτηθούμε πριν μιας διώξουν, καθότι θεωρώ ανάξιο
της αξιοπρέπειας του καθενός να περιμένει σχεδόν τρομολαγνικά να έρθει κάποιος να τον τελειώσει και να αναμοχλεύει συνεχώς το ίδιο
και το ίδιο και το ίδιο στο μυαλό του, πεθαίνοντας χιλιάδες φορές πριν τον σκοτώσουν !!

Συνάδελφε πράγματι κατάλαβες λάθος:

Δεν είπα ότι "θα την γλιτώσουν τα ρουσφέτια", ούτε ότι "θα μας τελειώσουν".

Είπα ότι "η κυβερνώσα ελίτ και η κοινωνική πλειοψηφία που εκπροσωπεί επιθυμούν-και αγωνίζονται "με νύχια και με δόντια"- να την γλιτώσουν τα ρουσφέτια, τελειώνοντας εμάς".
Πολύ διαφορετικά εννοιολογικά.

Σε ότι αφορά το τι να κάνουμε:

Μα, πολύ απλό!
Να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν γίνεται να μην πληρώσουμε τις συνέπειες της αδυναμίας μας να παράξουμε αντίλογο ( κοινώς: ας ξεχάσουμε την σκέψη "πως θα την γλιτώσουμε?"), και ας αποκτήσουμε λόγο ώστε να μπορούμε να παράξουμε αντίλογο σε πρώτη φάση.
Κατόπιν, ας αναδείξουμε συνδικαλιστική ηγεσία που να μπορεί να υποστηρίξει αυτόν τον κοινωνικό αντίλογο ( το στίγμα μας ας πούμε), και ...μετά το πεδίο είναι ελεύθερο για αγώνα ( όχι από εκείνον τον "εύκολο" και "χωρίς συνέπειες" που τόσο αγάπησε ο κλάδος, αλλά από τον άλλον: τον δύσκολο).

Υ.Γ. Ας ξεχάσουμε την νοοτροπία "κάνω ότι μου κατέβει και τελικά δεν έχω συνέπειες".
Η ζωή ΔΕΝ είναι έτσι δυστυχώς ( ή ευτυχώς).
Αυτή την έννοια ακριβώς έχει και ο όρος "μετάνοια" ( σημαντικός φιλοσοφικός όρος που εμφανίζεται και σε θρησκευτικά κείμενα).
"Μετάνοια" δεν σημαίνει "κάνω ότι θέλω και μόλις εμφανιστούν οι συνέπειες κραυγάζω "μετάνιωσα" και γλιτώνω τις φυσιολογικές συνέπειες της έως τώρα στάσης μου".
Σημαίνει: "Υφίσταμαι στο ακέραιο τις φυσιολογικές συνέπειες της έως τώρα στάσης μου, αλλά αλλάζω ριζικά ώστε ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ να μην επαναλάβω τα ίδια λάθη".
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2013, 10:51:09 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #529 στις: Ιούνιος 16, 2013, 10:50:00 μμ »
Για μενα το πρωτο βημα του αντιλογου ηταν χθες .....απαιτηση για ΕΝΤΙΜΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ απο μερους του υπουργειου για ολα αυτα που συζηταμε σ'αυτο το Φορουμ ,ειτε αφορουν μονιμους ειτε αναπληρωτες...

Ανηθικοτητα ....παντου!!!!!Ουτε αυτο το στοιχειωδες δεν υπαρχει ,ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΣ ΣΤΑ ΤΥΦΛΑ....

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #530 στις: Ιούνιος 16, 2013, 10:53:24 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2013, 11:44:47 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #531 στις: Ιούνιος 16, 2013, 10:57:29 μμ »
Για μενα το πρωτο βημα του αντιλογου ηταν χθες .....απαιτηση για ΕΝΤΙΜΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ απο μερους του υπουργειου για ολα αυτα που συζηταμε σ'αυτο το Φορουμ ,ειτε αφορουν μονιμους ειτε αναπληρωτες...

Ανηθικοτητα ....παντου!!!!!Ουτε αυτο το στοιχειωδες δεν υπαρχει ,ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΣ ΣΤΑ ΤΥΦΛΑ....
το υπουργείο θα μας ...ενημερώσει απευθείας μου φαίνεται (δια της μεθόδου "αιφνίδιος(?)θάνατος"ανακοινώνω σήμερα, εφαρμόζω αύριο, βλέπε ΕΡΤ...)
Υ Γ Ελπίζω αυτή τη φορά ο κλάδος να μην αισθανθεί αιφνιδιασμένος.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159953
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 664
Σύνολο: 666

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.