*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1386128 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #686 στις: Ιούνιος 20, 2013, 10:57:36 μμ »
Ε τώρα που το άρχισες δεν κάνει να το σταματήσεις!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:52:10 »

Αποσυνδεδεμένος crimson

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #687 στις: Ιούνιος 20, 2013, 10:58:16 μμ »
Αν τα ΕΑΕΠ τα θεωρείτε διασφάλιση τότε να μου επιτρέψετε να διατυπώσω ένσταση. Ως γνωστό οι αποσπασμένες ειδικότητες από τη Β/βάθμια στη Α/βάθμια τρώνε απαγορευτικό όταν αιτούνται προσωρινή τοποθέτηση σε αυτά τα σχολεία. Κατόρθωμα της Αννούλας για δείξει στους Ευρωπαίους πόσο καλά απορροφούνται τα κονδύλια του ΕΣΠΑ από το Υπουργείο Παιδείας, μιας και τα ΕΑΕΠ χρηματοδοτούνται με αυτό το τρόπο.
Όσο για το πόσο καλός είναι ο Μπράτης καλύτερα να το αφήσουμε....

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #688 στις: Ιούνιος 20, 2013, 11:02:44 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2013, 11:24:10 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #689 στις: Ιούνιος 20, 2013, 11:04:31 μμ »
Να θέσω και ένα πονηρό ερώτημα, αφού δεν υπάρχει καμία πιθανότητα για διαθεσιμότητα εκπαιδευτικών.  Ποιοι είναι πρόεδροι στο ΚΥΣΔΕ και ΚΥΣΠΕ; Στο ΚΥΣΔΕ Ο Διευθυντής της ΔΔΕ Χαλκιδικής και στο ΠΥΣΠΕ ο Διευθυντής της ΔΠΕ Καβάλας.

Από τη ΔΔΕ Χαλκιδικής φύγανε με μετάθεση 36 εκπαιδευτικοί και πήγανε μόλις 5. Αν προστεθούν και όσοι θα συνταξιοδοτηθούν "ξεφορτώθηκε" καμιά 60-70 εκπαιδευτικούς σίγουρα.  Στην ΔΠΕ Καβάλας φύγανε 34 δάσκαλοι με μετάθεση και συνολικά 42 εκπαιδευτικοί με τις ειδικότητες, άλλοι 30 δάσκαλοι θα συνταξιοδοτηθούν (ίσως και περισσότεροι) και δεν πήρε ούτε ένας μετάθεση προς τη διεύθυνση. Αν δεν υπήρχε η παραμικρή πιθανότητα για διαθεσιμότητα οι πρόεδροι των υπηρεσιακών συμβουλίων δεν θα φροντίζαν να ενισχύσουν τις διευθύνσεις τους; Θα αφήναν κατά δεκάδες να φεύγουν οι συνάδελφοι, χωρίς να ενισχύσουν τον αριθμό του προσωπικού τους; Πονηρές σκέψεις; ίσως. Εγώ σκέφτομαι αν ήμουν στη θέση τους, θα ήθελα για την υστεροφημία μου και για να κερδίσω την εκτίμηση των υφισταμένων μου να τους εξασφαλίσω όσο μπορώ περισσότερο και πως τους εξασφαλίζω; Εξαφανίζω σε ένα καλοκαίρι τα πλεονάσματα και αν σε άλλες περιοχές γίνει σφαγή με τη διαθεσιμότητα στη δική μου οι συνάδελφοι θα με ευγνωμονούν, γιαι τους προστάτεψα; Φαντασιοπληξία; ίσως ναι ίσως όχι. Το μέλλον θα δείξει, εκτός αν όπως δείχνουν τα πράγματα πάμε σε εκλογές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:52:10 »

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #690 στις: Ιούνιος 20, 2013, 11:06:10 μμ »
Να πω και μια κακία για τον τωρινό πρόεδρο της ΟΛΜΕ (είναι φιλόλογος), την οποία ξέρω από πρώην συμφοιτητή του και συνάδελφο στο σχολείο που εργάζομαι; Δεν ξέρω... αμφιταλαντεύομαι...
Ασφαλώς και θα την πεις με καλλιτεχνικό στυλ.

Ασφαλώς και να μην την πεις, γιατί ο καθένας μπορεί να βρει ποιος είσαι (είναι δημόσιο φόρουμ) και να μπλέξεις...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #691 στις: Ιούνιος 20, 2013, 11:06:17 μμ »
Ε τώρα που το άρχισες δεν κάνει να το σταματήσεις!

Όποιος πρόλαβε και το είδε, το είδε! Ας πούμε, ρε παιδί μου, ότι δεν ήταν και φοιτητικός εκπρόσωπος εγνωσμένου κύρους και... διαμετρήματος. Το έθεσα αρκετά κομψά νομίζω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 20, 2013, 11:09:59 μμ από nikitas »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #692 στις: Ιούνιος 20, 2013, 11:26:45 μμ »
Να θέσω και ένα πονηρό ερώτημα, αφού δεν υπάρχει καμία πιθανότητα για διαθεσιμότητα εκπαιδευτικών.  Ποιοι είναι πρόεδροι στο ΚΥΣΔΕ και ΚΥΣΠΕ; Στο ΚΥΣΔΕ Ο Διευθυντής της ΔΔΕ Χαλκιδικής και στο ΠΥΣΠΕ ο Διευθυντής της ΔΠΕ Καβάλας.

Από τη ΔΔΕ Χαλκιδικής φύγανε με μετάθεση 36 εκπαιδευτικοί και πήγανε μόλις 5. Αν προστεθούν και όσοι θα συνταξιοδοτηθούν "ξεφορτώθηκε" καμιά 60-70 εκπαιδευτικούς σίγουρα.  Στην ΔΠΕ Καβάλας φύγανε 34 δάσκαλοι με μετάθεση και συνολικά 42 εκπαιδευτικοί με τις ειδικότητες, άλλοι 30 δάσκαλοι θα συνταξιοδοτηθούν (ίσως και περισσότεροι) και δεν πήρε ούτε ένας μετάθεση προς τη διεύθυνση. Αν δεν υπήρχε η παραμικρή πιθανότητα για διαθεσιμότητα οι πρόεδροι των υπηρεσιακών συμβουλίων δεν θα φροντίζαν να ενισχύσουν τις διευθύνσεις τους; Θα αφήναν κατά δεκάδες να φεύγουν οι συνάδελφοι, χωρίς να ενισχύσουν τον αριθμό του προσωπικού τους; Πονηρές σκέψεις; ίσως. Εγώ σκέφτομαι αν ήμουν στη θέση τους, θα ήθελα για την υστεροφημία μου και για να κερδίσω την εκτίμηση των υφισταμένων μου να τους εξασφαλίσω όσο μπορώ περισσότερο και πως τους εξασφαλίζω; Εξαφανίζω σε ένα καλοκαίρι τα πλεονάσματα και αν σε άλλες περιοχές γίνει σφαγή με τη διαθεσιμότητα στη δική μου οι συνάδελφοι θα με ευγνωμονούν, γιαι τους προστάτεψα; Φαντασιοπληξία; ίσως ναι ίσως όχι. Το μέλλον θα δείξει, εκτός αν όπως δείχνουν τα πράγματα πάμε σε εκλογές.

Σατανικός συλλογισμός! Εντάξει για το ΠΥΣΔΕ, το καταλαβαίνω, αλλά για το ΠΥΣΠΕ γιατί; Στους δασκάλους δεν υπάρχει αύξηση ωραρίου.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #693 στις: Ιούνιος 20, 2013, 11:40:36 μμ »
Υπάρχουν αρκετές συγχωνεύσεις, υποβαθμίσεις κλπ με απόφαση του υπουργείου και ίσως προκύψουν και άλλες εν τοις πράγμασι. Δηλαδή εξηγούμαι τι σημαίνει το εν τοις πράγμασι. Να τεθεί όριο για τη λειτουργία τμημάτων, σχολείων κλπ (με εξαίρεση κάποια νησιά κλπ) και επί του πρακτέου σχολεία που λειτουργούσαν πέρυσι να μην καταφέρουν να λειτουργήσουν, χωρίς να φανεί οτι το υπουργείο τα κατήργησε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2013, 12:26:35 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #694 στις: Ιούνιος 20, 2013, 11:50:57 μμ »
Υπάρχουν αρκετές συγχωνεύσεις, υποβαθμίσεις κλπ με απόφαση του υπουργείου και ίσως προκύψουν και άλλες εν τοις πράγμασι. Δηλαδή εξηγούμαι τι σημαίνει το εν τοις πράγμασι. Να τεθεί όριο για τη λειτουργία τμημάτων, σχολείων κλπ (με εξαίρεση κάποια νησιά κλπ) και επί του πρακτέου σχολεία που λειτουργούσαν πέρυσι να μην καταφέρουν να λειτουργήσουν, χωρίς να φανεί οτι το υπουργείο τα κατήργησε.

Καταλαβαίνω. Διάβασα και την προηγούμενη τοποθέτησή σου, σχετικά με τη διαθεσιμότητα. Αναφέρεις τρεις κατηγορίες απασχολούμενων στο ή από το Υπουργείο Παιδείας. Να μου επιτρέψεις να σου πω ότι έχω εντοπίσει μια αντίφαση ή ίσως δεν κατάλαβα κάτι εγώ καλά. Αν στο μάτι του κυκλώνα είναι οι πλεονάζοντες, όπως αναφέρεις προς το τέλος του συλλογισμού σου, τότε πως είναι δυνατόν να κινδυνεύσουν με διαθεσιμότητα συνάδελφοι μεγάλη σε ηλικία, απόφοιτοι σχολών διετούς φοίτησης; Αυτοί έχουν οργανικές... μπετόν αρμέ! Εξάλλου, αν θυμάμαι καλά στη διαθεσιμότητα δεν μπορούν να συμπεριληφθούν δημόσιοι υπάλληλοι που απέχουν τρία χρόνια από τη σύνταξη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2013, 12:27:22 πμ από Lasid »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #695 στις: Ιούνιος 21, 2013, 12:00:05 πμ »
Καλό ερώτημα, αλλά εξ' αρχής οι "πλεονάζοντες" είναι το ιδεολογικό και πολιτικό επιχείρημα για να διώξουν κάποιους. Τα υπόλοιπα που ανέφερα έχουν να κάνουν με το ποιοι θα είναι αυτοί οι κάποιοι. Μπορεί αυτό να γίνει και ανά διεύθυνση. Δηλαδή ο αριθμός όσων θα βγουν σε διάθεση να εξαρτάται από το πόσοι είναι "υπεράριθμοι" σύμφωνα με τη λογική του υπουργείου, αλλά όχι για το ποιοι θα είναι. Δηλαδή στην "αξιολόγηση" να μπαίνουν όλοι εξ' ίσου άσχετα με το αν έχουν οργανική σε συγκεκριμένο σχολείο. πχ η Ξάνθη χρειάζεται 50 από αυτή την ειδικότητα  και υπάρχουν 75 συνάδελφοι και αν πχ βγούνε 10-15 σε διαθεσιμότητα δεν θα έχει σχέση με το ποιοι κατέχουν τις 50 οργανικές, αλλά όλα να ξεκινούν από μηδενικής βάσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2013, 12:19:23 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #696 στις: Ιούνιος 21, 2013, 12:07:17 πμ »
Καλό ερώτημα, αλλά εξ' αρχής οι "πλεονάζοντες" είναι το ιδεολογικό και πολιτικό επιχείρημα για να διώξουν κάποιους. Τα υπόλοιπα που ανέφερα έχουν να κάνουν με το ποιοι θα είναι αυτοί οι κάποιοι. Μπορεί αυτό να γίνει και ανά διεύθυνση. Δηλαδή ο αριθμός όσων θα βγουν σε διάθεση να εξαρτάται από το πόσοι είναι "υπεράριθμοι" σύμφωνα με τη λογική του υπουργείου, αλλά όχι για το ποιοι θα είναι. Δηλαδή στην "αξιολόγηση" να μπαίνουν όλοι εξ' ίσου άσχετα με το αν έχουν οργανική σε συγκεκριμένο σχολείο. πχ η Ξάνθη χρειάζεται 50 από αυτή την ειδικότητα  και υπάρχουν 75 συνάδελφοι και αν πχ βγούνε 10-15 σε διαθεσιμότητα δεν θα έχει σχέση με το ποιοι κατέχουν τις 50 οργανικές, αλλά όλα να ξεκινούν από μηδενικής βάσης.

Άρα, μιλάμε για συνολική αξιολόγηση βάσει συγκεκριμένων κριτηρίων. Αυτό όμως, χώρια του ότι είναι μια εξαιρετικά χρονοβόρα διαδικασία, αφού μιλάμε για 130.000 εκπαιδευτικούς, δεν επιβεβαιώνεται από το προεδρικό διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις, το οποίο αφήνει στο απυρόβλητο τους παλαιούς συναδέλφους και στοχοποιεί τους νεότερους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2013, 12:19:47 πμ από Lasid »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #697 στις: Ιούνιος 21, 2013, 12:14:27 πμ »
Μα η διαθεσιμότητα δεν έχει καμία σχέση με τις υποχρεωτικές μεταθέσεις. Είναι διαφορετικά μέτρα. Επίσης μην σκέφτεσαι την αξιολόγηση με την πραγματική έννοια του όρου. Μπορεί αξιολόγηση να σημαίνει: πτυχίο 3 μόρια, μεταπτυχιακό 2 μόρια, ξένες γλώσσες 1 μόριο για κάθε γλώσσα κ.ο.κ. Σε 2-3 ώρες έχουν βγει τα αποτελέσματα με βάση ο,τι είναι ήδη καταχωρημένο. 3 ημέρες για ένσταση αν κάποιος διαπιστώσει οτι δεν έχει όσα μόρια έπρεπε να έχει και καληνύχτα σας.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #698 στις: Ιούνιος 21, 2013, 12:21:34 πμ »
Μα η διαθεσιμότητα δεν έχει καμία σχέση με τις υποχρεωτικές μεταθέσεις. Είναι διαφορετικά μέτρα. Επίσης μην σκέφτεσαι την αξιολόγηση με την πραγματική έννοια του όρου. Μπορεί αξιολόγηση να σημαίνει: πτυχίο 3 μόρια, μεταπτυχιακό 2 μόρια, ξένες γλώσσες 1 μόριο για κάθε γλώσσα κ.ο.κ. Σε 2-3 ώρες έχουν βγει τα αποτελέσματα με βάση ο,τι είναι ήδη καταχωρημένο. 3 ημέρες για ένσταση αν κάποιος διαπιστώσει οτι δεν έχει όσα μόρια έπρεπε να έχει και καληνύχτα σας.

Φίλε, στη σκέψη ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, δε σου κρύβω ότι μου φαίνεται σαν ένα είδος ποιητικής δικαιοσύνης. Έχω σιχαθεί να βλέπω παλιούς συναδέλφους (όχι όλοι φυσικά, αλλά σίγουρα η πλειοψηφία) να 'χουν στρογγυλοκαθίσει πάνω στις οργανικές τους και να μη δίνουν δεκάρα για το τι περνάνε όλοι όσοι είναι... έωλοι (εκπαιδευτικοί στη διάθεση, αναπληρωτές κοκ). Για να δω τι θα κάνουν αν πάρει φωτιά η γούνα τους. Θα απεργήσουν;
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2002
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #699 στις: Ιούνιος 21, 2013, 12:48:07 πμ »
Εξάλλου, αν θυμάμαι καλά στη διαθεσιμότητα δεν μπορούν να συμπεριληφθούν δημόσιοι υπάλληλοι που απέχουν τρία χρόνια από τη σύνταξη.

Εκείνο που λέει το http://ec.europa.eu/economy_finance/publications/occasional_paper/2013/pdf/ocp148_en.pdf είναι ότι για τις 4000 και 11000 απολύσεις του 2013 και του 2014 θα γίνονται προσλήψεις 1-προς-1 (αντί για 1-προς-5), αλλά σε αυτές δεν μπορεί να λογιστούν οι εθελοντικές αποχωρήσεις ατόμων που βρίσκονται <3 χρόνια μακριά από τη συνταξιοδότηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2013, 05:22:12 μμ από Patreas »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159945
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 357
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.