*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1386100 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #798 στις: Ιούνιος 24, 2013, 09:48:05 μμ »
Η επιλογή του Κυριάκου είναι φανερό ότι δείχνει τη σκληρή στάση που έχει σκοπό να ακολουθήσει η κυβέρνηση στο θέμα της "κινητικότητας" στο δημόσιο.
Ο ίδιος είναι εδώ κ πολλά χρόνια -πριν καν την υπογραφή του μνημονίου- υπέρμαχος απολύσεων στο δημόσιο κ συρρίκνωσής του.
Τις λίστες για τις διαθεσιμότητες που δεν τις ετοίμαζε τόσο καιρό ο Μανιτάκης, ο Κυριάκος θα τις έχει έτοιμες πριν τις 8 Ιούλη, που τις θέλει η τρόϊκα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:44:03 »

Αποσυνδεδεμένος melo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #799 στις: Ιούνιος 24, 2013, 09:50:32 μμ »
Για μένα η τοποθέτηση του Κυριάκου είναι πρόκληση, φτύσιμο στα μούτρα μας. Νομίζω ότι από εδώ και πέρα για ό,τι συμβεί στο κλάδο ο καθένας από εμάς θα επιμερίζεται την ευθύνη. Δεν υπάρχει καμιά δικαιολογία του στυλ ΄΄έχω δάνειο να πληρώσω, ΄΄ και τι θα βγει με την απεργία ; ΄΄, ΄΄εμάς τους εκπαιδευτικούς θα μας πειράξουν τελευταίους΄΄.
Κανένα σχολείο δε πρέπει να ανοίξει τον Σεπτέμβριο. Όσο δε βλέπουν σοβαρή αντίδραση θα αποθρασύνονται και άλλο.

Η τοποθέτηση του δεν είναι πρόκληση. Είναι επίδειξη δύναμης. Ότι έκανε με την ΕΡΤ και την επιστράτευση κάνει και τώρα. Δυστυχώς τα πράγματα δεν εξελίσσονται καλά για μας. Όσο και να προσπαθούμε να κρατήσουμε την ψυχραιμία μας η κατάσταση δεν είναι αναστρέψιμη. Μην ελπίζεις φιλέ μου σε συστράτευση του κλάδου.

Αποσυνδεδεμένος melo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #800 στις: Ιούνιος 24, 2013, 09:57:52 μμ »
Σίμος Κεδίκογλου Υφυπουργός Παιδείας. Τι έχετε να πείτε???

Φίλε, χαλάρωσε. Δεν είναι ο Σίμος Κεδίκογλου, αλλά ο Συμεών Κεδίκογλου, βουλευτής Ευβοίας του ΠΑΣΟΚ. Είναι νέος  και δείχνει μετριοπαθής και διαλλακτικός.
τον είχε σήμερα το πρωί μία ενημερωτική εκπομπή (Παπαδάκης ή ΣΚΑΙ) και μου φάνηκε πολύ μετριοπαθής. Ελπίζω να δείχνει και πυγμή, όταν χρειάζεται. Αν και ο Αρβανιτόπουλος για την ώρα δεν έδειξε εμμονές ως προς τις απολύσεις για την ώρα. Αυτό που με φοβίζει είναι ο Μητσοτάκης στη θέση του Μανιτάκη. Μου φαίνεται αλλαγή από το ένα άκρο στο άλλο!

Ελάχιστη σημασια θα έχει το τι θα κανει αυτο το παλικαρι. Σημασια εχει τι θα κανει ο Μητσοτακης. Φυσικά ο Βενιζέλος άφησε τους υπάλληλους απροστατευτους στις ορέξεις του Σαμαρά αφου πηρε πρωτα αυτα που ηθελε. Που είναι οι αξιολογήσεις? που είναι οι επίορκοι? που είναι η προγραμματική συμφωνία? Το σύνταγμα θα αντέξει?...

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #801 στις: Ιούνιος 24, 2013, 10:01:05 μμ »
Παιδιά, δε θα το παίξω υποστηρικτής του Κυριάκου -σιχαίνομαι τα πολιτικά 'τζάκια' και το χώρο στον οποίο ανήκει δεν τον έχω ψηφίσει ποτέ και δε θα τον ψήφιζα ακόμα κι αν μου κόβανε τα δυο μου χέρια- καλό όμως είναι να περιμένουμε, πριν κρίνουμε. Τις λίστες της διαθεσιμότητας, αν ισχύει ότι ο Μανιτάκης δεν έχει κάνει τίποτα στην ουσία- πως θα τις ετοιμάσει σε 15 μέρες; Είναι βέβαια αλήθεια ότι είναι μεγάλος πολέμιος του δημοσίου, πράγμα σίγουρα υποκριτικό -αν αναλογιστεί κανείς ότι η οικογένειά του είναι από τις πλέον κρατικοδίαιτες και διαπλεκόμενες στην Ελλάδα- αλλά στις δηλώσεις του τον έχω ακούσει να λέει να φύγουν οι άχρηστοι και οι ακατάλληλοι από το δημόσιο βάσει αξιολόγησης και αποτίμησης προσόντων. Χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι αποκλείεται να παίξει και το ρόλο του... ψυχρού εκτελεστή. Ίδωμεν.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:44:03 »

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #802 στις: Ιούνιος 24, 2013, 10:02:32 μμ »
από τη μια ο κούλης.... από την άλλη η χροστοφιλοπούλου που αγαπά ιδιαίτερα τον εκπαιδευτικό κλάδο.....φάνηκε με τη Διαμάντω όταν δούλεψαν σκληρά για να μας απαξιώσουν......
έρχονται θύελλες!  :'(

Αποσυνδεδεμένος crimson

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #803 στις: Ιούνιος 24, 2013, 10:06:37 μμ »
Για μένα η τοποθέτηση του Κυριάκου είναι πρόκληση, φτύσιμο στα μούτρα μας. Νομίζω ότι από εδώ και πέρα για ό,τι συμβεί στο κλάδο ο καθένας από εμάς θα επιμερίζεται την ευθύνη. Δεν υπάρχει καμιά δικαιολογία του στυλ ΄΄έχω δάνειο να πληρώσω, ΄΄ και τι θα βγει με την απεργία ; ΄΄, ΄΄εμάς τους εκπαιδευτικούς θα μας πειράξουν τελευταίους΄΄.
Κανένα σχολείο δε πρέπει να ανοίξει τον Σεπτέμβριο. Όσο δε βλέπουν σοβαρή αντίδραση θα αποθρασύνονται και άλλο.

Η τοποθέτηση του δεν είναι πρόκληση. Είναι επίδειξη δύναμης. Ότι έκανε με την ΕΡΤ και την επιστράτευση κάνει και τώρα. Δυστυχώς τα πράγματα δεν εξελίσσονται καλά για μας. Όσο και να προσπαθούμε να κρατήσουμε την ψυχραιμία μας η κατάσταση δεν είναι αναστρέψιμη. Μην ελπίζεις φιλέ μου σε συστράτευση του κλάδου.
Παρακαταθήκες και παραδείγματα αγώνων και αντίδρασης στην εκπαίδευση υπάρχουν. Ο μπαμπάς Δράκουλας μπορεί να θυμήσει στο υιό του τι έγινε το 91. Ήμουνα μαθητής στο Λύκειο όταν σκοτώνανε το Τεμπονέρα στη Πάτρα. Και δυναμικές απεργίες ( πχ 2006 ) έχει να επιδείξει ο κλάδος. Το θέμα είναι να συνέλθουμε από το σοκ όσο νωρίτερα γίνεται. Δε διακυβεύεται μόνο η θέση μας ή των αδιόριστων συναδέλφων μας. Ξέρουμε ότι όλη αυτή τη λαίλαπα θα την εισπράξουν τα παιδιά μας και οι μαθητές μας.

Αποσυνδεδεμένος melo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #804 στις: Ιούνιος 24, 2013, 10:16:49 μμ »
Για μένα η τοποθέτηση του Κυριάκου είναι πρόκληση, φτύσιμο στα μούτρα μας. Νομίζω ότι από εδώ και πέρα για ό,τι συμβεί στο κλάδο ο καθένας από εμάς θα επιμερίζεται την ευθύνη. Δεν υπάρχει καμιά δικαιολογία του στυλ ΄΄έχω δάνειο να πληρώσω, ΄΄ και τι θα βγει με την απεργία ; ΄΄, ΄΄εμάς τους εκπαιδευτικούς θα μας πειράξουν τελευταίους΄΄.
Κανένα σχολείο δε πρέπει να ανοίξει τον Σεπτέμβριο. Όσο δε βλέπουν σοβαρή αντίδραση θα αποθρασύνονται και άλλο.

Η τοποθέτηση του δεν είναι πρόκληση. Είναι επίδειξη δύναμης. Ότι έκανε με την ΕΡΤ και την επιστράτευση κάνει και τώρα. Δυστυχώς τα πράγματα δεν εξελίσσονται καλά για μας. Όσο και να προσπαθούμε να κρατήσουμε την ψυχραιμία μας η κατάσταση δεν είναι αναστρέψιμη. Μην ελπίζεις φιλέ μου σε συστράτευση του κλάδου.
Παρακαταθήκες και παραδείγματα αγώνων και αντίδρασης στην εκπαίδευση υπάρχουν. Ο μπαμπάς Δράκουλας μπορεί να θυμήσει στο υιό του τι έγινε το 91. Ήμουνα μαθητής στο Λύκειο όταν σκοτώνανε το Τεμπονέρα στη Πάτρα. Και δυναμικές απεργίες ( πχ 2006 ) έχει να επιδείξει ο κλάδος. Το θέμα είναι να συνέλθουμε από το σοκ όσο νωρίτερα γίνεται. Δε διακυβεύεται μόνο η θέση μας ή των αδιόριστων συναδέλφων μας. Ξέρουμε ότι όλη αυτή τη λαίλαπα θα την εισπράξουν τα παιδιά μας και οι μαθητές μας.
Συμφωνώ μαζί σου. Στα σχολεία είμαστε ομως και βλεπουμε τι γινεται. Τραβα να τα πεις αυτα στου Φιλολογους και του Μαθηματικους με 15 και 20 χρονια υπηρεσια, οργανικη καπαρωμενη και υφος εφτα καρδιναλιων. Αστο φιλε μου δεν γινεται τιποτα. Ακομα και εδω μεσα σε αυτο το θεμα, εκτος απο τα παλια παιδια του φορουμ (patreas, damien κλπ), που μας ενημερωνουν, οι υπολοιποι που μπαινουν είναι προφανως απο τις ειδικοτητες που κινδυνευουν και ακουγεται συνεχως απο τα παπαγαλακια οτι φευγουν. Συγνώμη αν τα λεω καπως αποτομα αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα. Καληνύχτα και καλη δύναμη..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2013, 10:18:52 μμ από melo »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #806 στις: Ιούνιος 24, 2013, 10:24:05 μμ »
Κανείς δε μπορεί να αισθάνεται ασφαλής. Όλη η περιρρέουσα ατμόσφαιρα αυτό δείχνει. Τώρα αν κάποιοι εξακολουθούν να κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου, επιτρέψτε μου να πιθανολογήσω ότι και αυτοί θ' αλλάξουν όταν γίνει το μεγάλο... μπραφ. Ποιο είναι αυτό; Δεν ξέρω. Αλλά αν λάβει κανείς υπόψη του τις εξελίξεις και τη σταδιακή επιδείνωση της κατάστασης της χώρας -ελπίζω να μην υπάρχει κανείς αφελής που να πιστεύει το γελοίο success story του Αντωνάκη- είναι μαθηματικώς βέβαιο ότι θα σκάσει. Και δε θα 'χει σχέση αποκλειστικά με την εκπαίδευση. Τότε να δούμε ποιος θα νιώθει σίγουρος κι επαναπαυμένος.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare


Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #808 στις: Ιούνιος 24, 2013, 11:20:08 μμ »
Μην προσωποποιούμε τις πολιτικές αποφάσεις και αθωώνουμε κάποιους. Η διαθεσιμότητα και οι απολύσεις είναι πολιτική απόφαση όλης της Κυβέρνησης. Όλοι μαζί υπογράψανε και ψηφίσανε, απλά το πρόβλημα τους είναι ποιος θα επωμιστεί, έστω και τυπικά την ευθύνη. Από αυτή την άποψη του βγάζω το καπέλο του Μητσοτάκη (όπως και του πατέρα). Μπήκε μπροστά να υλοποιήσει αυτό που όλοι τους συμφωνήσανε, αλλά κρύβονται πίσω από το δάχτυλο τους. Όλοι θέλουνε τη θέση, αλλά κανείς το κόστος που θα έχει η υλοποίηση της πολιτικής που συμφωνήσανε. Φυσικά, όταν έρθει η ώρα της επισημοποίησης των αποφάσεων, είτε είμαι στους άτυχους, είτε σε αυτούς που προσωρινά θα τη γλιτώσουν, θα είμαι απέναντι όχι μόνο στον Μητσοτάκη, αλλά σε όλη την Κυβέρνηση που πήρε αυτή την απόφαση. Αν δεν το κάνουμε αυτό όλοι μας, τότε απλά θα περιμένουμε τον κοινωνικό μας θάνατο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2013, 11:27:02 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #809 στις: Ιούνιος 24, 2013, 11:42:47 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2013, 10:23:30 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #810 στις: Ιούνιος 24, 2013, 11:53:52 μμ »
Μην προσωποποιούμε τις πολιτικές αποφάσεις και αθωώνουμε κάποιους. Η διαθεσιμότητα και οι απολύσεις είναι πολιτική απόφαση όλης της Κυβέρνησης. Όλοι μαζί υπογράψανε και ψηφίσανε, απλά το πρόβλημα τους είναι ποιος θα επωμιστεί, έστω και τυπικά την ευθύνη. Από αυτή την άποψη του βγάζω το καπέλο του Μητσοτάκη (όπως και του πατέρα). Μπήκε μπροστά να υλοποιήσει αυτό που όλοι τους συμφωνήσανε, αλλά κρύβονται πίσω από το δάχτυλο τους. Όλοι θέλουνε τη θέση, αλλά κανείς το κόστος που θα έχει η υλοποίηση της πολιτικής που συμφωνήσανε. Φυσικά, όταν έρθει η ώρα της επισημοποίησης των αποφάσεων, είτε είμαι στους άτυχους, είτε σε αυτούς που προσωρινά θα τη γλιτώσουν, θα είμαι απέναντι όχι μόνο στον Μητσοτάκη, αλλά σε όλη την Κυβέρνηση που πήρε αυτή την απόφαση. Αν δεν το κάνουμε αυτό όλοι μας, τότε απλά θα περιμένουμε τον κοινωνικό μας θάνατο.
... Εκτός και αν σας διαφεύγει το γεγονός πως όλοι αυτοί που επωμίζονται αυτήν την ευθύνη είναι αυτοί που έχουν το πιο βεβαρυμένο πολιτικό και οικονομικό παρελθόν στον χώρο της διαφθοράς και έχουν ράμματα για την γούνα τους... οι Ευρωπαίοι εταίροι τους προσφέρουν απλώς ασυλία για να φέρουν απλώς εις πέρας το "δύσκολο" έργο τους...λέω μήπως?... Ας μην είστε τόσο αφελείς!

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #811 στις: Ιούνιος 24, 2013, 11:57:42 μμ »
Το μέλλον θα δείξει αν Μανιτάκης, Κουβέλης και λοιποί είναι απλώς "δειλοί" ή προτίμησαν να "νίπτουν τας χείρας τους" μπροστά σ' αυτό που έρχεται...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159936
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 457
Σύνολο: 478

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.