*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1386121 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leonidass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1078 στις: Ιούνιος 27, 2013, 06:08:12 μμ »
Δε νομιζω να μετρήσει αν έχεις η οχι οργανική. Αν βγει ενας αριθμός πλεόνασματων πανελλαδικά (οπως έβγαινε και κενών για τους διορισμούς) τότε οι τελευταίοι στους πίνακες προσόντων θα φύγουν. Τωρα πως θα ειναι αυτοί οι πίνακες και ποια θα ειναι τα προσόντα ακριβως κανεις δεν ξέρει. Μαλλον αυτα που προαναφέρθηκαν. Θα ηταν πολυ μπακαλιστικο να διώξουν όσους έτυχε να μην εχουν οργανική αν και τιποτα δεν αποκλείεται σε αυτη τη χώρα. Βεβαια δεν ξερω ποσο στέκει νομικά να πετάξουν κάποιον με κατοχυρωμένη οργανική , ασχέτως ποσο αξιοκρατικά μάζεψε τα μόρια και την πήρε, και να ρθει κάποιος άλλος στη θέση του. Ισως γινει αναπροσαρμογή όλων των οργανικών αν και το βλεπω ανέφικτο. Το μονο σίγουρο ειναι απο τις μέχρι στιγμής προθέσεις του υπουργού οτι δε θα πειράξει του 12ετης και άνω, πιθανόν να το κανει 16ετια, και αυτοί που θα πιαστούν πολυ θα ειναι επισης οι γύρω στα 30 χρονια πιθανόν με κάποιους δελεαστικους τρόπους συνταξιοδότησης οι οποίοι στις κλασικές ειδικότητες ειναι αρκετοι

πολύ σωστά. αλλά άποψη μου είναι οτι ο πρώτος που θα απολυθεί φέτος από οποιαδήποτε ειδικότητα σηματοδοτεί μαζικές απολύσεις σε μεταγενέστερο χρόνο.
επιπλέον μπορεί να εκπλαγείς από τα "προσόντα"

τους νόμους τους αλλάζουν σε μια νύχτα εκβιάζοντας εκφοβίζοντας ή και δωροδοκόντας

α) οι εθελούσιες δεν προσμετρώνται στα νούμερα των απολύσεων που θέλει η τροικα
β) δεν υπάρχουν λεφτά για να δοθεί κίνητρο
γ) το όφελος στον προυπολογισμό είναι ελάχιστο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2013, 07:44:48 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:41:40 »

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1079 στις: Ιούνιος 27, 2013, 06:13:13 μμ »
ΦΕΚ ΑΣΕΠ: Για τους συναδέλφους που είναι διοριστέοι του ΑΣΕΠ, αμέσως μετά την έκδοση των οριστικών αποτελεσμάτων, εκδίδεται ΦΕΚ, στο οποίο περιλαμβάνονται τα ονόματα τους. Αυτό εννοούμε ΦΕΚ ΑΣΕΠ. Αυτό μπορεί να εκδοθεί και πολύ πιο πριν το διορισμό. Ουσιαστικά αυτό το ΦΕΚ έχει μία αντιστοιχία με το ΦΕΚ της προκήρυξης των γραπτών διαγωνισμών ΑΣΕΠ και είναι διαφορετικό από το ΦΕΚ Διορισμού, το οποίο βγαίνει την ημέρα της ορκωμοσίας μας.

Ωραία.Που το βρίσκω εγώ σήμερα αν δεν έχω κρατήσει τίποτα από τότε;Σε επίσημο έγγραφο εννοώ.


Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1080 στις: Ιούνιος 27, 2013, 06:22:33 μμ »
θυμάσαι πότε διορίστηκες; Αναζήτησε το φεκ διορισμού σου στο et με βάση την ημερομηνία
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2013, 07:45:04 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος Nord

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1081 στις: Ιούνιος 27, 2013, 06:26:27 μμ »
Εγώ ανέτρεξα στη σελίδα του ΑΣΕΠ κ  βρήκα την προκήρυξη που περιείχε το όνομά μου. Είναι όμως λυπηρό ο καθένας μας να ψάχνει δικλείδα για τον εαυτό του, όπως λυπηρό είναι να ακούγονται κάθε είδους ανυπόστατα σενάρια για το ποιός θα φύγει κι όλοι να ευχόμαστε απλά να μην ανήκουμε σε αυτήν την κατηγορία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:41:40 »

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1082 στις: Ιούνιος 27, 2013, 06:27:29 μμ »
Εγώ ανέτρεξα στη σελίδα του ΑΣΕΠ κ  βρήκα την προκήρυξη που περιείχε το όνομά μου. Είναι όμως λυπηρό ο καθένας μας να ψάχνει δικλείδα για τον εαυτό του, όπως λυπηρό είναι να ακούγονται κάθε είδους ανυπόστατα σενάρια για το ποιός θα φύγει κι όλοι να ευχόμαστε απλά να μην ανήκουμε σε αυτήν την κατηγορία.
Έτσι είναι ακριβώς... :-\
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος meli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1083 στις: Ιούνιος 27, 2013, 06:27:34 μμ »
πολύ σωστά. αλλά άποψη μου είναι οτι ο πρώτος που θα απολυθεί φέτος από οποιαδήποτε ειδικότητα σηματοδοτεί μαζικές απολύσεις σε μεταγενέστερο χρόνο.
επιπλέον μπορεί να εκπλαγείς από τα "προσόντα"
Αν όμως υπάρχουν λειτουργικά  κενά στην περιοχή διορισμού του γιατί να απολυθεί; Έχει νομική βάση να τον απολύσουν και να προσλαμβάνουν μετά αναπληρωτές;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2013, 06:29:37 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος raven

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1084 στις: Ιούνιος 27, 2013, 06:30:03 μμ »
πολύ σωστά. αλλά άποψη μου είναι οτι ο πρώτος που θα απολυθεί φέτος από οποιαδήποτε ειδικότητα σηματοδοτεί μαζικές απολύσεις σε μεταγενέστερο χρόνο.
επιπλέον μπορεί να εκπλαγείς από τα "προσόντα"
Αν όμως υπάρχουν λειτουργικά  κενά στην περιοχή διορισμού του γιατί να απολυθεί; Έχει νομική βάση να τον απολύσουν και να προσλαμβάνουν μετά αναπληρωτές;
Θα βρουν την άκρη αυτοί. Θα προφασιστούν ότι η ανάγκη κάλυψης λειτουργικού κενού προέκυψε μετά την απόλυση
και έτσι θα νομιμοποιηθεί η πρόσληψη αναπληρωτή (πιθανώς και του ιδίου του απολυμένου).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2013, 06:31:37 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1085 στις: Ιούνιος 27, 2013, 06:32:53 μμ »
Παιδιά, διαβάστε την επιστολή ενός "κατακερματισμένου καθηγητή" στο blog των διορισμένων με ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών. Εξηγεί πολύ καλά γιατί φτάσαμε σ' αυτό το "λυπηρό" σημείο gio 66. αντιγράφω έναμικρό μέρος της
Η διάσπαση του κλάδου είναι μια αντικειμενική πραγματικότητα που έχει ενορχηστρωθεί από τα πάνω, αλλά δεν απαντήθηκε εγκαίρως από τα κάτω, . Θα έπρεπε το εκπαιδευτικό κίνημα… να αποτρέψει εγκαίρως, για παράδειγμα, την παγίδα του ενιαίου μισθολογίου, κάτι που δεν έκανε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2013, 06:35:29 μμ από blueswire »

Αποσυνδεδεμένος meli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1086 στις: Ιούνιος 27, 2013, 06:34:16 μμ »
πολύ σωστά. αλλά άποψη μου είναι οτι ο πρώτος που θα απολυθεί φέτος από οποιαδήποτε ειδικότητα σηματοδοτεί μαζικές απολύσεις σε μεταγενέστερο χρόνο.
επιπλέον μπορεί να εκπλαγείς από τα "προσόντα"
Αν όμως υπάρχουν λειτουργικά  κενά στην περιοχή διορισμού του γιατί να απολυθεί; Έχει νομική βάση να τον απολύσουν και να προσλαμβάνουν μετά αναπληρωτές;
Θα βρουν την άκρη αυτοί. Θα προφασιστούν ότι η ανάγκη κάλυψης λειτουργικού κενού προέκυψε μετά την απόλυση
και έτσι θα νομιμοποιηθεί η πρόσληψη αναπληρωτή (πιθανώς και του ιδίου του απολυμένου).
Ωραία! Και ως αναπληρωτές θα παίρνουμε και κάτι παραπάνω! Και δε θα έχουμε το άγχος της απόλυσης αλλά μόνο της πρόσληψης! Παλιές καλές εποχές!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2013, 06:45:36 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1087 στις: Ιούνιος 27, 2013, 06:52:10 μμ »
Eιλικρινά με εντυπωσιάζετε.
Επί μεγάλο χρονικό διάστημα οι εκπαιδευτικοί έπασχαν από το αχίλλειο σύνδρομο. Πίστευαν δηλαδή ότι το κακό μπορεί - και είναι δίκαιο-  να αφορά κάποιους άλλους και όποτε παρ' ελπίδα τους ακουμπούσε, θεωρούσαν αυτονόητο πως το μισό στράτευμα στην Τροία (βλ. μισή κοινωνία) έπρεπε να σπεύσει δίπλα τους προς συμπαράσταση.

Τώρα, ξαφνικά όχι μόνο είναι βέβαιοι ότι το κακό θα πέσει στο κεφάλι τους, αλλά εδώ μέσα έχετε φτάσει στο σημείο να προτείνετε από μόνοι σας κριτήρια απόλυσης, που όλως τυχαίως δεν αφορούν την κατηγορία στην οποία ανήκει ο καθένας σας. Επομένως, και θεωρείτε μονόδρομο τις απολύσεις και δίκαιο να απολυθεί οποιοσδήποτε άλλος πλην του εαυτού σας;

Μετά, σας φταίνε μόνο οι συνδικαλιστές... :P Αφού μονίμως υπερισχύει το αίσθημα "ο σώζων εαυτόν σωθήτω".
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2013, 07:24:30 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1088 στις: Ιούνιος 27, 2013, 07:00:08 μμ »
Φίλη apri και εμένα μου λέγανε ότι με το ενιαίο μισθολόγιο θα αρθούν οι αδικίες και μάλιστα οι εκπαιδευτικοί θα βρεθούμε να παίρνουμε και περισσότερα.... στάχτη στα μάτια.... προτιμώ να είμαι έτοιμος για το χειρότερο παρά να τρώω κουτόχορτο

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1089 στις: Ιούνιος 27, 2013, 07:01:20 μμ »
Μόλις διάβαζα και γω  τις τελευταίες 4-5 σελίδες αυτού του thread.
Ετοιμαζόμουν να γράψω πάνω-κάτω ότι η apri, η gio66 και ο Nord.
Δεν ανήκω στη δευτεροβάθμια ούτε στις ειδικότητες που "απειλούνται", σας διαβάζω ως εξωτερικός παρατηρητής....είναι απίστευτο  :o πραγματικά για μένα πώς κάποιοι ψάχνουν τρόπο για να σώσουν το τομάρι τους-και ζητώ συγνώμη για την έκφρασή μου.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1090 στις: Ιούνιος 27, 2013, 07:07:49 μμ »
Φίλη apri και εμένα μου λέγανε ότι με το ενιαίο μισθολόγιο θα αρθούν οι αδικίες και μάλιστα οι εκπαιδευτικοί θα βρεθούμε να παίρνουμε και περισσότερα.... στάχτη στα μάτια.... προτιμώ να είμαι έτοιμος για το χειρότερο παρά να τρώω κουτόχορτο


Mα, αυτό ακριβώς είπα, ότι μέχρι πρότινος πάρα πολλοί στον κλάδο των εκπαιδευτικών έπασχαν από το αχίλλειο σύνδρομο. Γι' αυτό και είχαν φτάσει στο σημείο να πιστεύουν ότι με το ενιαίο μισθολόγιο μόνοι αυτοί ως περιούσιος λαός θα έπαιρναν κάτι παραπάνω.

Δεν λέω να μην είσαι έτοιμος. Ίσα-ίσα που επί χρόνια λέω το ακριβώς αντίθετο.
Θεωρώ όμως το λιγότερο αντισυναδελφικό μέσα στον πανικό και την ανασφάλεια να προτείνονται εδώ μέσα κριτήρια απόλυσης, τα οποία για κάποιον λόγο θα εκληφθούν ως δίκαια.
Το ενδεχόμενο να δίνετε ιδέες αυτήν τη στιγμή το έχετε σκεφθεί; Ή νομίζετε ότι αποκλείεται κάποιος να διαβάσει τι λέγεται σε ένα forum εκπαιδευτικών;

Δεν φτάνει που κανένας επαγγελματικός κλάδος δεν δείχνει αλληλεγγύη στον άλλο. Δεν υπάρχει σύμπνοια ούτε μέσα στο ίδιο σινάφι δηλαδή. Λυπηρό. :-X
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2013, 07:45:34 μμ από Stelios »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1091 στις: Ιούνιος 27, 2013, 07:11:57 μμ »
ΦΕΚ ΑΣΕΠ: Για τους συναδέλφους που είναι διοριστέοι του ΑΣΕΠ, αμέσως μετά την έκδοση των οριστικών αποτελεσμάτων, εκδίδεται ΦΕΚ, στο οποίο περιλαμβάνονται τα ονόματα τους. Αυτό εννοούμε ΦΕΚ ΑΣΕΠ. Αυτό μπορεί να εκδοθεί και πολύ πιο πριν το διορισμό. Ουσιαστικά αυτό το ΦΕΚ έχει μία αντιστοιχία με το ΦΕΚ της προκήρυξης των γραπτών διαγωνισμών ΑΣΕΠ και είναι διαφορετικό από το ΦΕΚ Διορισμού, το οποίο βγαίνει την ημέρα της ορκωμοσίας μας.
Ωραία.Που το βρίσκω εγώ σήμερα αν δεν έχω κρατήσει τίποτα από τότε;Σε επίσημο έγγραφο εννοώ.
θυμάσαι πότε διορίστηκες; Αναζήτησε το φεκ διορισμού σου στο et με βάση την ημερομηνία
Για κοίτα ρε συ!Γράφει και τον τρόπο διορισμού το ΦΕΚ διορισμού!
ΦΕΚ ΑΣΕΠ δε βρήκα.Ήταν πολύ παλιά...

Μη φανταστείτε πως τα ψάχνουμε για κατοχύρωση σε περίπτωση που υπάρξουν απολύσεις. Απλώς στον καφέ που πίναμε με την παρέα το μεσημέρι, πιάσαμε μια συζήτηση για τα ΦΕΚ πριν ασχοληθούμε με διακοπές σε εξωτικά μέρη...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2013, 07:18:26 μμ από Lasid »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159942
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 367
Σύνολο: 381

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.