*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1386182 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3066 στις: Ιούλιος 10, 2013, 11:40:37 πμ »
Η πρώτη κατάληψη κατά της διαθεσιμότητας των εκπαιδευτικών
Δυτική Θεσσαλονίκη

http://www.esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/proti-katalipsi-kata-diathesimothtas-ekpaideytikon

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:59:46 »

Αποσυνδεδεμένος telhina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3067 στις: Ιούλιος 10, 2013, 11:40:54 πμ »
Τελικά οι πληροφορίες μου ήταν ακριβείς για κατάργηση ολόκληρων ειδικοτήτων.Οι ασεπίτες των παραπάνω κλάδων διαλέγουν πρώτοι θέση μετάταξης,έπονται οι πολύτεκνοι και τελευταίοι οι τρίτεκνοι.Οι διορισθέντες εκτός ΑΣΕΠ θα απολυθούν,κάτι που βγήκε την τελευταία στιγμή.Στο σημείο αυτό θα πρέπει να πω πως αυτές οι ρυθμίσεις ήταν να ψηφιστούν τον Νοέμβριο του 2011,αλλά έπεσε η κυβέρνηση.Οι ειδικότητες δεν άλλαξαν σε τίποτα,γι αυτό όσοι γνώριζαν-ολμε,δοε,αδεδυ-ήξεραν τι επρόκειτο να γίνει και ας μην κρύβονται πίσω απο το δάκτυλο τους!

Τελικά με όσους/ες έχουν δεύτερο πτυχίο τι θα γίνει; Θα μεταταχθούν; Είμαι Βρεφονηπιοκόμος (με ΑΣΕΠ) και έχω πτυχίο Νηπιαγωγών.  Αν ξέρει κάποιος/α ας απαντήσει
Ευχαριστώ

δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά, αλλά στο non paper λένε ότι το δευτερο πτυχίο σας δίνει οργανικότητα..για κοίτα το..
Σ΄ευχαριστώ για την απάντηση, στο non paper το αναφέρει , αλλά στο σχέδιο νόμου η παράγραφος για όσους έχουν δεύτερο πτυχίο απουσιάζει. Αναφέρει όσους έχουν μεταπτυχιακό. διδακτορικό αλλά για διοικητικές θέσεις.

Αποσυνδεδεμένος agapimeni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος telhina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3069 στις: Ιούλιος 10, 2013, 11:52:21 πμ »
@alexis

Το κλασικό με τα ΤΕΙ λογικά. Η αλλάζετε ειδικότητα ή πάτε στην ΕΠΑΣ των Νοσοκομείων...(προφανως και δεν έχουν όλοι οι Νομοί ΕΠΑΣ Νοσοκομείων...)

@telhina

Σύμφωνα με το προσχέδιο του Νομοσχεδίου όχι. Ελπίζω να υπάρχει μια τροποποίηση μέχρι την ψήφιση του τελικού την επόμενη Τετάρτη.
Εκτός αν έχεις ζητήσει ήδη μετάταξη από κλάδο σε κλάδο και εκκρεμεί η ανακοίνωση της (αν βέβαια δεν προκύψουν και σε αυτές αλλαγές).
Ευχαριστώ, όχι δεν είχα ζητήσει μετάταξη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:59:46 »

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3070 στις: Ιούλιος 10, 2013, 11:55:01 πμ »
http://ipaideia.gr/se-diathesimotita-o-neos-proedros-tis-olme.85d6e183f82a6b0dabe26c475e8d0bf5.htm

Μήπως τελικά όλα γίνονται για να βγει ο Κοτσιφάκης σε διαθεσιμότητα;  ;)

Επιτρέψτε μου λίγο χιούμορ...

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3071 στις: Ιούλιος 10, 2013, 11:59:49 πμ »
http://ipaideia.gr/se-diathesimotita-o-neos-proedros-tis-olme.85d6e183f82a6b0dabe26c475e8d0bf5.htm
Μήπως τελικά όλα γίνονται για να βγει ο Κοτσιφάκης σε διαθεσιμότητα;  ;)

Επιτρέψτε μου λίγο χιούμορ...
Η μήπως έσπευσαν να τον κάνουν πρόεδρο για να αποφύγει τη διαθεσιμότητα;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2013, 12:03:13 μμ από Lasid »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3072 στις: Ιούλιος 10, 2013, 12:02:57 μμ »
Τελικά οι πληροφορίες μου ήταν ακριβείς για κατάργηση ολόκληρων ειδικοτήτων.Οι ασεπίτες των παραπάνω κλάδων διαλέγουν πρώτοι θέση μετάταξης,έπονται οι πολύτεκνοι και τελευταίοι οι τρίτεκνοι.Οι διορισθέντες εκτός ΑΣΕΠ θα απολυθούν,κάτι που βγήκε την τελευταία στιγμή.Στο σημείο αυτό θα πρέπει να πω πως αυτές οι ρυθμίσεις ήταν να ψηφιστούν τον Νοέμβριο του 2011,αλλά έπεσε η κυβέρνηση.Οι ειδικότητες δεν άλλαξαν σε τίποτα,γι αυτό όσοι γνώριζαν-ολμε,δοε,αδεδυ-ήξεραν τι επρόκειτο να γίνει και ας μην κρύβονται πίσω απο το δάκτυλο τους!

Τελικά με όσους/ες έχουν δεύτερο πτυχίο τι θα γίνει; Θα μεταταχθούν; Είμαι Βρεφονηπιοκόμος (με ΑΣΕΠ) και έχω πτυχίο Νηπιαγωγών.  Αν ξέρει κάποιος/α ας απαντήσει
Ευχαριστώ
Τα πτυχία σου θα τα καταθέσεις στην τριμελή επιτροπή που θα αξιολογήσει όσους είναι σε διαθεσιμότητα.Με ασεπ δεν απολύεσαι,σίγουρα.Για να διεκδικήσεις θέση νηπιαγωγού μόνο δικαστικά,εκτός και ας την δώσει η τριμελής!

Η τριμελής! θα δώσει οργανική στην αβθμια;

Αποσυνδεδεμένος agapimeni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3073 στις: Ιούλιος 10, 2013, 12:09:32 μμ »
Τελικά έφεραν τα πάνω κάτω στην δημόσια Παιδεία. Το non paper του υπουργού στο 2ο σενάριο αναφέρει σαν 3ο βήμα ότι άλλοι 2500 εκπαιδευτικοί που θα περισσεύουν ως υπεράριθμοι θα μετατάσσονται υποχρεωτικά σε κενές οργανικές θέσεις διοικητικών.
http://www.alfavita.gr/arthra/non-paper-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B9%CE%BC%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BE%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2013, 12:17:23 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος antonispe20

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3074 στις: Ιούλιος 10, 2013, 12:12:59 μμ »
Τελικά οι πληροφορίες μου ήταν ακριβείς για κατάργηση ολόκληρων ειδικοτήτων.Οι ασεπίτες των παραπάνω κλάδων διαλέγουν πρώτοι θέση μετάταξης,έπονται οι πολύτεκνοι και τελευταίοι οι τρίτεκνοι.Οι διορισθέντες εκτός ΑΣΕΠ θα απολυθούν,κάτι που βγήκε την τελευταία στιγμή.Στο σημείο αυτό θα πρέπει να πω πως αυτές οι ρυθμίσεις ήταν να ψηφιστούν τον Νοέμβριο του 2011,αλλά έπεσε η κυβέρνηση.Οι ειδικότητες δεν άλλαξαν σε τίποτα,γι αυτό όσοι γνώριζαν-ολμε,δοε,αδεδυ-ήξεραν τι επρόκειτο να γίνει και ας μην κρύβονται πίσω απο το δάκτυλο τους!

Τελικά με όσους/ες έχουν δεύτερο πτυχίο τι θα γίνει; Θα μεταταχθούν; Είμαι Βρεφονηπιοκόμος (με ΑΣΕΠ) και έχω πτυχίο Νηπιαγωγών.  Αν ξέρει κάποιος/α ας απαντήσει
Ευχαριστώ
Τα πτυχία σου θα τα καταθέσεις στην τριμελή επιτροπή που θα αξιολογήσει όσους είναι σε διαθεσιμότητα.Με ασεπ δεν απολύεσαι,σίγουρα.Για να διεκδικήσεις θέση νηπιαγωγού μόνο δικαστικά,εκτός και ας την δώσει η τριμελής!

Η τριμελής! θα δώσει οργανική στην αβθμια;

όχι φυσικά!!! ότι θέλει λέει  ο άνθρωπος.

@typos72
Καλό θα ήταν νομίζω όταν λες κάτι να μας δίνει και μια παραπομπή. Αυτά που λες παραπάνω στην κοπέλα δεν ισχύουν!!!!
Μήπως μπήκες εδώ να κάνεις πλάκα. Έχεις κατλάβει τη σοβαρότητα της κατάστασης? ότι μπαίνουν εδώ άνθρωποι να ρωτήσουν γεμάτοι άγχος και αβεβαιότητα?
Πως τολμάς να το παίζεις ξερόλας και να τους λες πράγματα που δεν ισχύουν και τα βγάζεις από το κεφάλι σου?

Αυτό με τον ΑΣΕΠ που λες δεν ισχύει, πιθανόν ο ΑΣΕΠ να μοριοδοτειται, αλλα με τους εκπαιδευτικούς έχουμε πει ότι δεν είναι το ίδιο όπως με το υπόλοιπο δημόσιο. Θα δούμε.
Επίσης για το 2ο πτυχίο ήμουν ο 1ος που είχε επισημάνει χθες την αναντιστοιχία μεταξύ μεταπτυχιακού και δεύτερου πτυχίου στο non paper  και το πολυνομοσχέδιο . Ακόμα δεν έχει ξεκαθαρίσει.

Telhina πάρε τηλέφωνο στο υπουργείο να ρωτήσεις στο τμήμα για τις υπηρεσιακές μεταβολές του προσωπικού.
Αν κάποιος ξέρει επιβεβαιωμένα ας απαντήσει

Αποσυνδεδεμένος SOFI1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑ!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3075 στις: Ιούλιος 10, 2013, 12:13:59 μμ »
Τελικά οι πληροφορίες μου ήταν ακριβείς για κατάργηση ολόκληρων ειδικοτήτων.Οι ασεπίτες των παραπάνω κλάδων διαλέγουν πρώτοι θέση μετάταξης,έπονται οι πολύτεκνοι και τελευταίοι οι τρίτεκνοι.Οι διορισθέντες εκτός ΑΣΕΠ θα απολυθούν,κάτι που βγήκε την τελευταία στιγμή.Στο σημείο αυτό θα πρέπει να πω πως αυτές οι ρυθμίσεις ήταν να ψηφιστούν τον Νοέμβριο του 2011,αλλά έπεσε η κυβέρνηση.Οι ειδικότητες δεν άλλαξαν σε τίποτα,γι αυτό όσοι γνώριζαν-ολμε,δοε,αδεδυ-ήξεραν τι επρόκειτο να γίνει και ας μην κρύβονται πίσω απο το δάκτυλο τους!

Τελικά με όσους/ες έχουν δεύτερο πτυχίο τι θα γίνει; Θα μεταταχθούν; Είμαι Βρεφονηπιοκόμος (με ΑΣΕΠ) και έχω πτυχίο Νηπιαγωγών.  Αν ξέρει κάποιος/α ας απαντήσει
Ευχαριστώ
Τα πτυχία σου θα τα καταθέσεις στην τριμελή επιτροπή που θα αξιολογήσει όσους είναι σε διαθεσιμότητα.Με ασεπ δεν απολύεσαι,σίγουρα.Για να διεκδικήσεις θέση νηπιαγωγού μόνο δικαστικά,εκτός και ας την δώσει η τριμελής!

Η τριμελής! θα δώσει οργανική στην αβθμια;
Δηλαδή , συγνώμη γιατί θυμώνω ,  οι 57 αδιόριστοι νηπιαγωγοί που δώσαμε γραπτές εξετάσεις στον ΑΣΕΠ το 2009 και έπρεπε να διοριστούμε από το 2010 και ακόμα περιμένουμε το διορισμό μας, τώρα ξαφνικά θα δούμε να δίνεται ,σε άτομα που έχουν 2ο πτυχίο νηπιαγωγών, μια θέση στην Α΄Βάθμια??????Να δώσουν ΑΣΕΠ όπως δώσαμε εμείς και ακόμα περιμένουμε!!!!!!!!ΕΛΕΟΣ!!!!!Αν γίνει κάτι τέτοιο θα είναι πολύ άδικο!!!!!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3076 στις: Ιούλιος 10, 2013, 12:16:22 μμ »
@alexis

Το κλασικό με τα ΤΕΙ λογικά. Η αλλάζετε ειδικότητα ή πάτε στην ΕΠΑΣ των Νοσοκομείων...(προφανως και δεν έχουν όλοι οι Νομοί ΕΠΑΣ Νοσοκομείων...)

@telhina

Σύμφωνα με το προσχέδιο του Νομοσχεδίου όχι. Ελπίζω να υπάρχει μια τροποποίηση μέχρι την ψήφιση του τελικού την επόμενη Τετάρτη.
Εκτός αν έχεις ζητήσει ήδη μετάταξη από κλάδο σε κλάδο και εκκρεμεί η ανακοίνωση της (αν βέβαια δεν προκύψουν και σε αυτές αλλαγές).
Ευχαριστώ, όχι δεν είχα ζητήσει μετάταξη.
Επιτρέψτε μου ένα μικρό σχόλιο.

Θαυμάζω την υπομονή και την ευγένια μιας κοπέλας που ήδη έμαθε ότι πιθανόν μπορεί να βγει σε διαθεσιμότητα...μην το συνεχίσω για κάποιους άλλους εδώ μέσα...γράψτε και άλλα καθρέπτης του χαρακτήρα σας είναι όπως και του δικού μου...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2013, 12:19:20 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3077 στις: Ιούλιος 10, 2013, 12:20:30 μμ »
@alexis

Το κλασικό με τα ΤΕΙ λογικά. Η αλλάζετε ειδικότητα ή πάτε στην ΕΠΑΣ των Νοσοκομείων...(προφανως και δεν έχουν όλοι οι Νομοί ΕΠΑΣ Νοσοκομείων...)

@telhina

Σύμφωνα με το προσχέδιο του Νομοσχεδίου όχι. Ελπίζω να υπάρχει μια τροποποίηση μέχρι την ψήφιση του τελικού την επόμενη Τετάρτη.
Εκτός αν έχεις ζητήσει ήδη μετάταξη από κλάδο σε κλάδο και εκκρεμεί η ανακοίνωση της (αν βέβαια δεν προκύψουν και σε αυτές αλλαγές).
Ευχαριστώ, όχι δεν είχα ζητήσει μετάταξη.
Επιτρέψτε μου ένα μικρό σχόλιο.

Θαυμάζω την υπομονή και την ευγένια μιας κοπέλας που ήδη έμαθε ότι πιθανόν μπορεί να βγει σε διαθεσιμότητα...μην το συνεχίσω για κάποιους άλλους εδώ μέσα...

Θα συμφωνήσω!  Κι εγώ σκέφτηκα πόσο ήρεμα και γλυκά μιλάει η telhina.  Είναι κρίμα να μην αξιοποιηθεί η δεύτερη ειδικότητά τους.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3078 στις: Ιούλιος 10, 2013, 12:22:48 μμ »
Και για να το δικαιολογήσω από που και ως που ΡΕ θα χάσετε την οργανική σας άμα μπει κάποιος άλλος άνθρωπος με 2ο πτυχίο.
Προσωποπαγείς θέσεις δεν υπάρχουν; Τόσοι δεν μπήκαν από τον ΟΑΕΔ και απο ιδιωτικά και σεις μούγκα στην στρούγκα;;;
αλλά τι ρωτάω μια ζωή πάντα γελαστοί και πάντα γελασμένοι...
Επίσης κάποιοι που βγαίνουν σε διαθεσιμότητα ΕΔΩΣΑΝ ΑΣΕΠ και θα τους κρατήσει (ελπίζω) με ΑΣΕΠ που έδωσαν ως καθηγητές αλλά δεν θα είναι καθηγητές...Ελληνική εφεύρεση...αυτά για όσους έγραφαν περί ΑΣΕΠ και άλλες μπούρδες...

Το κλείνω εδώ γιατί θα ρίξω μπινελίκια στο επόμενο μήνυμα με κάποιους "συναδέλφους". Τωρινούς και μελλοντικούς...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2013, 12:26:26 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος katjath

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3079 στις: Ιούλιος 10, 2013, 12:26:11 μμ »
Καλημέρα σε όλους

Όσα γίνονται είναι τουλάχιστον τραγικά... Θεωρώ ότι πρόκειται για μια προσπάθεια ολοκληρωτικής αποδόμησης της τεχνικής εκπαίδευσης! Πέρα από τους συναδέλφους που θα ταλαιπωρηθούν απίστευτα, δεν έχω καταλάβει τι θα γίνει με τα παιδιά που παρακολουθούσαν ήδη αυτές τις ειδικότητες που καταργήθηκαν. Πώς θα ολοκληρώσουν τις σπουδές στους στα Τεχνικά Λύκεια; Όσο για τους συναδέλφους Ιταλικής και Ισπανικής τι να πω! Νομίζω 2 φορές τους δόθηκε μόνο η δυνατότητα να δώσουν ΑΣΕΠ και τώρα μένουν πάλι ξεκρέμαστοι....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159953
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 526
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.