*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1386123 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3710 στις: Ιούλιος 15, 2013, 03:20:54 μμ »
Εννοείται ότι έχεις δίκιο. έχω κλάψει και έχω πληρώσει ακριβά αυτά που λες, πήγαινα στα βουνά και τα λαγκάδια, και τα 25χρονα στη ΔΔΕ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ, ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:25:42 »

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3711 στις: Ιούλιος 15, 2013, 03:22:55 μμ »
ΞΕΚΟΛΛΗΣΤΕ ρε παιδιά!!! ΕΛΕΟΣ! Ούτε εμένα μου αρέσει που γνωστή μου (με τεράστια, όχι απλά μεγάλη, οικονομική επιφάνεια) πήγε σε ημερίδα ειδικής αγωγής και μετά την πήραν αναπληρώτρια και στο τέλος τη διορίσανε στο χωριό της  (50χλμ από την πόλη της- η οποία ήθελε  το διορισμό από ψώνιο για να λέει ότι είναι καθηγήτρια),
αλλά
το πρόβλημα ειναι αλλού:ΠΡΕΠΕΙ να είμαστε ενωμένοι, μην βγάζουμε μόνοι μας τα μάτια μας. Όλους θα μας πάρει η μπάλα. Δεν το καταλαβαίνετε;
Μόνο στον κλάδο μας συμβαίνανε αυτά; Στον κλάδο μας συμβαίνανε πολύ λιγότερα από ότι σε άλλους κλάδους. ΚΑι αν μη τι άλλο είμαστε όλοι πτυχιούχοι. Δείτε τους άλλους κλάδους, τους ΔΕ των ΟΤΑ, τους της δημοτικής αστυνομίας, είναι ενωμένοι σα γροθιά!!! Λόγω του αξιοκρατικού διορισμού τους μήπως  :o
Η ισχύς εν τη ενώσει  :)
... Εμένα προσωπικά αγαπητή ανεμώνη μου αρέσει... γιατί αυτά τα άτομα, όταν θίγονται τα συμφέροντα τους, είναι που γίνονται πολύ επιθετικά και σου επιβάλλουν την "αδυναμία" ως "δύναμη"...

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3712 στις: Ιούλιος 15, 2013, 03:27:12 μμ »
Οι κλάδοι των ΔΟΕ - ΟΤΑ έχουν στο πλευρό τους τους αιρετούς δημάρχους οι οποίοι απειλούν με παραιτήσεις (είναι ο κομματικός στρατός τους)... σε εμάς δεν έχω δει κανένα να έχουν πρόθεση να πράξει το ίδιο... Γιατί για να διοριστεί ο υπάλληλος των ΟΤΑ ή ο δημοτικός αστυνόμος μεσολάβησε ο δήμαρχος και ο δημοτικός σύμβουλος... σε εμάς μεσολάβησε ο Βουλευτής... οπότε την απάντηση θα την δώσει η ψηφοφορία της ολομέλειας...

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3713 στις: Ιούλιος 15, 2013, 03:28:33 μμ »
γιατί αυτά τα άτομα, όταν θίγονται τα συμφέροντα τους, είναι που γίνονται πολύ επιθετικά και σου επιβάλλουν την "αδυναμία" ως "δύναμη"...
αν και δεν καταλαβα τι εννοείς, σε περίπτωση καταργησης του κλάδου της εν λόγω συναδέλφου (είστε στον ίδιο κλάδο), να είσαι σίγουρος πως η εν λόγω συνάδελφος θα πάει με μετάταξη διπλα στο σπίτι της ενώ εγώ και εσύ ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2013, 03:31:47 μμ από anemoni »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:25:42 »

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3714 στις: Ιούλιος 15, 2013, 03:30:59 μμ »
σε εμάς μεσολάβησε ο Βουλευτής... οπότε την απάντηση θα την δώσει η ψηφοφορία της ολομέλειας...
δεν είναι τόσο απλό. Ο υπ/γός οικ/κών δεν είπε: "δεν βλέπω αντιδράσεις για το ν/διο" ;
Μα μας το είπαν και οι ίδιοι: θέλουν αντιδράσεις! Πόσο πιο ξεκάθαρα;  8)

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3715 στις: Ιούλιος 15, 2013, 03:31:52 μμ »
γιατί αυτά τα άτομα, όταν θίγονται τα συμφέροντα τους, είναι που γίνονται πολύ επιθετικά και σου επιβάλλουν την "αδυναμία" ως "δύναμη"...
αν και δεν καταλαβα τι εννοείς, σε περίπτωση καταργησης του κλάδου της εν λόγω συναδέλφου (είστε στον ίδιο κλάδο), να είσαι σίγουρος πως η εν λόγο συνάδελφος θα πάει με μετάταξη διπλα στο σπίτι της ενώ εγώ και εσύ ...
... Μα γι' αυτό... αν με τέτοια άτομα μπορούν να κρατήσουν τον κρατικό μηχανισμό όρθιο?... με γεια τους με χαρά τους... ας απολυθώ τότε... δεν με απασχολεί...

Αποσυνδεδεμένος fys98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3716 στις: Ιούλιος 15, 2013, 03:41:10 μμ »
Πολλή αγωνιστικότητα βλέπω έπεσε ξαφνικά στον κλάδο όταν οι μόνιμοι είδαν ότι πριονίζεται η θέση τους. Όταν τον Απρίλιο ανακοινώθηκε ότι 10.000 αναπληρωτές (με μεταπτυχιακά, διδακτορικά, επιτυχίες ΑΣΕΠ, προυπηρεσία, οικογένειες) θα μείνουν στο δρόμο από του χρόνου, ούτε κινητοποιήσεις, ούτε παροτρύνσεις για αγώνες, ούτε σχέδια για να πάρουν πίσω την εξαγγελία, ούτε προτάσεις για  την οικονομική τους στήριξη. Όταν μπήκαν οι κομμώτριες σε διαθεσιμότητα, πανικός στην ΟΛΜΕ, ταραχή στους μόνιμους. Όψιμη και επιλεκτική ευαισθησία διακρίνω συνάδελφοι...
πάρα πολλά like!!!!!

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3717 στις: Ιούλιος 15, 2013, 03:51:41 μμ »
Πολλή αγωνιστικότητα βλέπω έπεσε ξαφνικά στον κλάδο όταν οι μόνιμοι είδαν ότι πριονίζεται η θέση τους. Όταν τον Απρίλιο ανακοινώθηκε ότι 10.000 αναπληρωτές (με μεταπτυχιακά, διδακτορικά, επιτυχίες ΑΣΕΠ, προυπηρεσία, οικογένειες) θα μείνουν στο δρόμο από του χρόνου, ούτε κινητοποιήσεις, ούτε παροτρύνσεις για αγώνες, ούτε σχέδια για να πάρουν πίσω την εξαγγελία, ούτε προτάσεις για  την οικονομική τους στήριξη. Όταν μπήκαν οι κομμώτριες σε διαθεσιμότητα, πανικός στην ΟΛΜΕ, ταραχή στους μόνιμους. Όψιμη και επιλεκτική ευαισθησία διακρίνω συνάδελφοι...
πάρα πολλά like!!!!!
Ε δεν γινεται να μη  συμφωνησω και εγω με τη σειρά μου  στα  συγκεκριμενα γραφόμενα........οι απαντήσεις που  έπαιρνα ήταν "μωρέ άτυχη είσαι , έπεσες πάνω στη κρίση", συνήθως .....αυτά μου ελεγαν  οι μόνιμοι συνάδελφοι, οχι οτι συμφωνώ με απολύσεις χωρίς μεταταξεις αλλά η αλήθεια να λέγεται!

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3718 στις: Ιούλιος 15, 2013, 04:01:52 μμ »
Θα πάνε λέει στα ΙΕΚ αυτοί που βγαινουν σε διαθεσιμότητα. Καλά για τις Δευτεροβάθμιες δεν είχανε πει; Ό,τι νά´ναι...  :(

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=221303&catid=9

Το λέει στο βίντεο κάτω κάτω του ΜΟΥΓΓΑ CHANNEL
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2013, 04:06:35 μμ από marvac »
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3719 στις: Ιούλιος 15, 2013, 04:06:11 μμ »
Πάντα ο κλάδος αυτός ήταν " μακρυά απ τον απ αυτόν μου κι όπου θέλει ας είναι"...
Όταν πετούσαν έξω απ τα σχολεία τους αναπληρωτές καταργώντας την επετηρίδα, νομίζετε ότι μας στήριξαν οι μόνιμοι...;
Θυμάται κανείς πόσο ξύλο έπεσε, για να γίνει το 16μηνο...;

Η ένωση αναπληρωτών, τώρα που απολύονται με το έτσι θέλω οι νυν αναπληρωτές, που είναι...;

Ειδικά σήμερα, που η κατάσταση είναι δραματική...Μόνο με μαζικές και "στεγνές" απολύσεις μονίμων θα ξυπνήσουμε...

Το να μαλλώνουν οι ΑΣΕΠίτες με τους άλλους, απλά διευκολύνει το "φάγωμα" όλων...!

Δεν είναι σωστό να θέλει ο καθένας τα κριτήρια που βολεύουν...Και να τα θεωρεί τα μόνα αντικειμενικά...!
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3720 στις: Ιούλιος 15, 2013, 04:07:14 μμ »
Πολλή αγωνιστικότητα βλέπω έπεσε ξαφνικά στον κλάδο όταν οι μόνιμοι είδαν ότι πριονίζεται η θέση τους. Όταν τον Απρίλιο ανακοινώθηκε ότι 10.000 αναπληρωτές (με μεταπτυχιακά, διδακτορικά, επιτυχίες ΑΣΕΠ, προυπηρεσία, οικογένειες) θα μείνουν στο δρόμο από του χρόνου, ούτε κινητοποιήσεις, ούτε παροτρύνσεις για αγώνες, ούτε σχέδια για να πάρουν πίσω την εξαγγελία, ούτε προτάσεις για  την οικονομική τους στήριξη. Όταν μπήκαν οι κομμώτριες σε διαθεσιμότητα, πανικός στην ΟΛΜΕ, ταραχή στους μόνιμους. Όψιμη και επιλεκτική ευαισθησία διακρίνω συνάδελφοι...

Καθιστε βρε παιδια....οταν ανακοινωθηκε η αυξηση ωραριου και οτι 10000 αναπληρωτες θα μεινουν στο δρομο , δεν  ηταν αλλη η συνθεση της ΟΛΜΕ?? δλδ τοτε δεν ηταν τροϊκακρατουμενη ΟΛΜΕ,ενω τωρα αριστεροκρατουμενη?

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3721 στις: Ιούλιος 15, 2013, 04:10:06 μμ »
Οι αναπληρωτές των ειδικοτήτων που καταργούνται που θα πάνε; Εκτός από τα σπίτια τους μπορούν να πάνε κάπου αλλού; Θα απαντήσει κανείς σε αυτό;

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3722 στις: Ιούλιος 15, 2013, 04:10:41 μμ »
Ένα πράγμα έχω καταλάβει όλα αυτά τα χρόνια που δουλεύω στην εκπαίδευση. Είμαστε ο χειρότερος κλάδος εργαζομένων που έχει υπάρξει παγκοσμίως οι Έλληνες εκπαιδευτικοί. Ο καθένας κοιτάει την πάρτη του, πώς θα διοριστεί με πλάγιους τρόπους εις βάρος των άλλων, πώς θα πάρει απόσπαση για τις ανάγκες τις υπηρεσίες εις βάρος των άλλων, πώς θα καβατζώσει με δόλια μέσα την καλή οργανική εις βάρος των άλλων, πώς θα λουφάρει στο σχολείο να έχει όσο το δυνατόν λιγότερη εξωδιδακτική απασχόληση πάλι εις βάρος των άλλων, πώς θα φτιάξει το πρόγραμμα να τον βολεύει και είμαι και παλιός να ούμε και δεν πρέπει να έχω πολλά κενά να προλαβαίνω και τα ιδιαίτερα να ούμε, έχει και λαϊκή κάθε Τρίτη να έρχομαι πιο αργά, Παρασκευή σχολάω κατά τις 10.30 (και πολύ είνα), οι περισσότεροι είναι ψώνια ολκής που τελείωσαν το πανεπιστήμιο και τώρα πρέπει να κάάάθομαι και να με πληρώνουν γιατί είμαι πολύ γ@&%ουα να ούμε. Φυσικά όλοι μαλώνουν στις θερινές υπηρεσίες μην πάρουμε καμιά υπηρεσία κοντά στο 15αύγουστο και αργήσουμε στο πανηγύρι στο χωριό, του ίδιου κλάδου πλακώνονται για τις ώρες μην χωθεί ο παλιός ο φιλόλογος και πάρει καμιά έκθεση και πρέπει να δουλέψει παραπάνω, δεν θα έχει και χρόνο για τα ιδιαίτερα. Σε άλλα σχολειά άμα είναι κανά παιδάκι πληροφορικάριος (κατά το αποθηκάριος πάντα) τον χώνουμε μην κάνουμε τίποτα εμείς στον Η/Υ αν και ξέρουμε γιατί θα μας πούνε και μ%#@&κες οι λοιποί παλαίουρες, τα μοριάκια όμως από την πιστοποίηση μια χαρά τα θέλουμε. Καλά μας κάνουν, άξιοι της μοίρας μας είμαστε.

Αποσυνδεδεμένος spiromilios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3723 στις: Ιούλιος 15, 2013, 04:12:44 μμ »
μπα μην το λες...σε όλες τις δουλειές συμβαίνει αυτό!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159945
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 534
Σύνολο: 545

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.