*

Ψηφοφορία

Ποια από τα παρακάτω θεωρείτε στοιχείο διορισμού/πρόσληψης;

Βαθμός πτυχίου
113 (9.2%)
Ειδικότητα/Πτυχιακή
21 (1.7%)
Προϋπηρεσία άσχετη με εκπαίδευση
4 (0.3%)
Εκπαιδευτική προϋπηρεσία (όπως προσμετράται σήμερα)
184 (15%)
Εκπαιδευτική προϋπηρεσία (στον ιδιωτικό τομέα)
34 (2.8%)
Μεταπτυχιακό άσχετο με την εκπαίδευση
27 (2.2%)
Μεταπτυχιακό σχετικό με την εκπαίδευση
167 (13.6%)
Διδακτορικό άσχετο με την εκπαίδευση
14 (1.1%)
Διδακτορικό σχετικό με την εκπαίδευση
98 (8%)
Δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά
9 (0.7%)
Σεμινάρια σχετικά με την εκπαίδευση (από Δημόσιο φορέα)
40 (3.3%)
Σεμινάρια σχετικά με την εκπαίδευση (από ιδιωτικό φορέα)
8 (0.7%)
Σεμινάρια άσχετα με την εκπαίδευση (από Δημόσιο φορέα)
0 (0%)
Σεμινάρια άσχετα με την εκπαίδευση (από ιδιωτικό φορέα)
0 (0%)
Επιτυχία (βάση) σε 1 διαγωνισμό ΑΣΕΠ
127 (10.3%)
Επιτυχίες (βάση) σε περισσότερους του ενός διαγωνισμών ΑΣΕΠ
91 (7.4%)
Εντοπιότητα
40 (3.3%)
Οικογενειακή κατάσταση
47 (3.8%)
Εισόδημα
10 (0.8%)
Ηλικία
30 (2.4%)
Ημερομηνία απόκτησης πτυχίου (επετηρίδα)
98 (8%)
Πιστοποιημένη από κρατικό/πανεπιστημιακό πρόγραμμα Παιδαγωγική κατάρτιση
68 (5.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 298

Αποστολέας Θέμα: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;  (Αναγνώστηκε 129743 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #364 στις: Ιούνιος 11, 2014, 05:04:39 μμ »
λεω τι γραφω και μου μεταφερθηκαν απο καποιοιυς που παρευρεθηκαν στο ΣΤΕ για την υποθεση του 24 +ασεπ. Οι δικηγοροι των ασεπιτων προσπαθουν να πεισουν τους δικαστες οτι τους τρωει τις θεσεις το 24+ασεπ και το 40 % . Ο προεδρος ο ιδιος το ειπε και ζητησε χρονο να επανεξετασει τις υποθεσεις και τις παραμετρους γιατι το παιδειας σεν εχει στειλει ακομα ικανοποιηικη απαντηση για τα οσα τεθηκαν στη συζητηση .Η υποθεση εχει ψωμι πολυ ακομα!
Μην μας αφήνεις έτσι με την απορία.Τουλάχιστον,πες μας:το ψωμί είναι χωριάτικο,πολυτελειάς,πολύσπορο ή μαύρο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #365 στις: Ιούνιος 11, 2014, 05:40:51 μμ »
Τι συνέπειες εχει αυτό; Πρέπει να ανησυχούν όσοι έχουν ήδη διοριστεί;Και γιατί εντοπίζουν το προβλημα μετα το 2010; Με το 60-40 διορίζονται οι εκπαιδευτικοί εδώ και πολλά χρόνια!
Αυτό το είχε πει και η "Μαργαρίτα" και απορώ,δεμ θυμάστε τι έχει γίνει απο το 2010 και μετά;Πριν το 2010 οι συνάδελφοι σας που διορίστηκαν απο αναπληρωτές δεν άφηναν τους ασεπίτες αδιόριστους,για να διοριστούν εκείνοι.Απο το 2010 και μετά οι αναπληρωτές πιέζουν πανταχόθεν για να διοριστούν εκείνοι,αφήνοντας τους συναδέλφους τους άνεργους και όχι μόνο αυτό.Θέλουν τους συναδέλφους τους άνεργους ως όμηρους για να τραβάει η μεταβατική και να διορίζονται οι ίδιοι.Αλλά ούτε αυτό τους φτάνει, γιατί προσπαθούν να πετύχουν νέα νομοθετική ρύθμιση που τους στερεί πλήρως το δικαιώμα που έχουν να διοριστούν.Το θέμα όμως είναι πως αυτοί είναι οι νόμιμοι.Αφού λοιπόν τους διαλύσατε επι τέσσερα χρόνια την ζωή,όπως κάθε άλλος άνθρωπος στην θέση τους αντέδρασαν.Σας ζητούν λοιπόν να αναλάβετε τις ευθύνες των πράξεων σας;Που είναι το παράλογο;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2014, 08:03:19 μμ από typos72 »

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #366 στις: Ιούνιος 11, 2014, 08:43:19 μμ »
typos 72 για να μην τα ξαναλεμε. Στον 3848 ποιος ειναι μπροστα ο ασεπιτης με 75 η εγω με 60 στον ασεπ και με 50 μηνη προυπηρεσια? απλα πραγματα! γιατι εδω που εχουμε φτασει νομιζω οτι το δικαιοτερο θα ηταν να εχει εφαρμοστει ο 3848! Εαν ειχες 75 στον ασεπ υπενθιμιζω οτι σις περισσοτερες ειδικοτητες διοριζοσουν το 2009 . Απλα τα πραγματα!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #367 στις: Ιούνιος 11, 2014, 08:52:56 μμ »
typos 72 για να μην τα ξαναλεμε. Στον 3848 ποιος ειναι μπροστα ο ασεπιτης με 75 η εγω με 60 στον ασεπ και με 50 μηνη προυπηρεσια? απλα πραγματα! γιατι εδω που εχουμε φτασει νομιζω οτι το δικαιοτερο θα ηταν να εχει εφαρμοστει ο 3848! Εαν ειχες 75 στον ασεπ υπενθιμιζω οτι σις περισσοτερες ειδικοτητες διοριζοσουν το 2009 . Απλα τα πραγματα!
Φίλε,γι αυτό υπάρχουν στα οργανωμένα κράτη τα δικαστήρια:για να επιλύουν τις διαφωνίες των πολιτών.Με συγχωρείς αλλά μέχρι τώρα τα δικαστήρια έχουν αποφανθεί υπέρ των ασεπιτών και κατά των 24μηνιτών.Αν αλλάξει κάτι,να μου το πεις!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #368 στις: Ιούνιος 11, 2014, 09:36:41 μμ »
αυτο σου ειπα οτι το 24 + ασεπ ειναι τωρα στο στε....
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #369 στις: Ιούνιος 11, 2014, 09:38:29 μμ »
αυτο σου ειπα οτι το 24 + ασεπ ειναι τωρα στο στε....
Αγαπητέ το στε αποφάσισε υπέρ το ασεπίτων και κατά του 24μήνου,όχι η Καρδαμίτση!

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #370 στις: Ιούνιος 11, 2014, 09:59:45 μμ »
Αυτο που φανταζομαι οτι προσπαθει να εξηγησει ο τυπος72 ειναι οτι μετα το 2010 πηγαινανε τοσες πολλες θεσεις στο 24μηνο για διορισμο και πολλοι ασεπιτες χανανε τον διορισμο τους πραγμα που ισχυει....δεν γινεται να υπαρχουν ασεπιτες αδιοριστοι και να διοριζει 24μηνα...ειναι τοσο απλα τα πραγματα...ας τελειωσει με ασεπ κσι μετα ας παρει τα 24μηνα...αλλα εδω εχουμε φτασει να δινει πιο πολλες πιστωσεις αδικαιολογητα  στα 24μηνα και ελαχιστα σε ασεπιτες......
Μιας ομως και ειμαστε σε νημα για να πουμε το σωστοτερο τροπο διορισμου ενας ειναι....λεγεται ασεπ....

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #371 στις: Ιούνιος 11, 2014, 10:01:41 μμ »
και επανεξεταζει το θεμα με ολοες τις παραμετρους γνωμοδοτησεις με την νεα προσφυγη του 24 μηνου ...Εγω δεν μιλησα για καρδαμιτση!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #372 στις: Ιούνιος 11, 2014, 10:03:28 μμ »
διαφωνω nikopol ! εγω θα σου ελεγα 3848 και ας ειμαι 24 +ασεπ και με καταργει οταν εφαρμοστει!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #373 στις: Ιούνιος 11, 2014, 10:10:29 μμ »
Να σου θυμίσω φίλε troktiko ότι ο 3848 δίνει δικαίωμα σε όσους έχουν πιάσει τουλάχιστον 23,5 μήνες προϋπηρεσίας να μπούνε στους νέους πίνακες σαν να είχαν γράψει ΑΣΕΠ και έπιασαν βάση. Δηλαδή δίνει δικαίωμα σε εκπαιδευτικούς που δεν έχουν δώσει καν ΑΣΕΠ... Ίσως τώρα να μη συμφωνείς απόλυτα με τον 3848.

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #374 στις: Ιούνιος 11, 2014, 11:32:15 μμ »
Αυτο που φανταζομαι οτι προσπαθει να εξηγησει ο τυπος72 ειναι οτι μετα το 2010 πηγαινανε τοσες πολλες θεσεις στο 24μηνο για διορισμο και πολλοι ασεπιτες χανανε τον διορισμο τους πραγμα που ισχυει....δεν γινεται να υπαρχουν ασεπιτες αδιοριστοι και να διοριζει 24μηνα...ειναι τοσο απλα τα πραγματα...ας τελειωσει με ασεπ κσι μετα ας παρει τα 24μηνα...αλλα εδω εχουμε φτασει να δινει πιο πολλες πιστωσεις αδικαιολογητα  στα 24μηνα και ελαχιστα σε ασεπιτες......
Μιας ομως και ειμαστε σε νημα για να πουμε το σωστοτερο τροπο διορισμου ενας ειναι....λεγεται ασεπ....
Συνάδελφε,μετά απο πολλές διαφωνίες μαζί σου συμφωνώ σε όλα όσα λες.
Αυτό μάλιστα που δεν έχει γίνει κατανοητό είναι πως θέμα 24μήνου οι ασεπίτες δεν έθεσαν.Το θέμα το έθεσε το διοικητικό εφετείο.Η αρχική απόφαση που βγήκε απο το στε,βγήκε χωρίς οι ασεπίτες να εκφραστούν για το 24μηνο,γιατί δεν ήταν δικό τους θέμα.Αφού όμως πλέον οι ίδιοι οι 24μηνίτες θέτουν θέμα προτεραιότητας τους έναντι των ασεπιτών,οι ασεπίτες θα πουν την άποψη τους.Γι αυτό μην ακούσω 24μηνιτή και κατηγορήσει ασεπίτη για εις βάρος του απόφαση,θα τον κηνυγήσω.Μόνοι τους ενέπλεξαν τους ασεπίτες στο θέμα τους!

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #375 στις: Ιούνιος 11, 2014, 11:55:37 μμ »
typos 72 για να μην τα ξαναλεμε. Στον 3848 ποιος ειναι μπροστα ο ασεπιτης με 75 η εγω με 60 στον ασεπ και με 50 μηνη προυπηρεσια? απλα πραγματα! γιατι εδω που εχουμε φτασει νομιζω οτι το δικαιοτερο θα ηταν να εχει εφαρμοστει ο 3848! Εαν ειχες 75 στον ασεπ υπενθιμιζω οτι σις περισσοτερες ειδικοτητες διοριζοσουν το 2009 . Απλα τα πραγματα!
Και εγω ειμαι στους διοριστεους ΑΣΕΠ με 80 βαθμολογια και κοντα 24 μηνες προυπηρεσια.Τι θελει να πει ο ποιητης;Καποιες ειδικοτητες εχουν τεραστιες προυπηρεσιες διοτι υπηρχε βιομηχανια αναπληρωτων.Το θεμα ειναι αν υπαρχει σαφες νομικο υποβαθρο για αυτα.Δικαιο για εμενα μπορει να ειναι να θελω μετα απο ολη τη λεζα που εχω φαει 4 χρονια τωρα, να βγαινω απο το σπιτι μου και να μπαινω κατευθειαν στο σχολειο.Εδω ψαχνουμε τι ευθυγραμμιζεται με το Συνταγμα και το νομο.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #376 στις: Ιούνιος 12, 2014, 12:01:06 πμ »
Και εγω ειμαι στους διοριστεους ΑΣΕΠ με 80 βαθμολογια και κοντα 24 μηνες προυπηρεσια.Τι θελει να πει ο ποιητης;Καποιες ειδικοτητες εχουν τεραστιες προυπηρεσιες διοτι υπηρχε βιομηχανια αναπληρωτων.Το θεμα ειναι αν υπαρχει σαφες νομικο υποβαθρο για αυτα.Δικαιο για εμενα μπορει να ειναι να θελω μετα απο ολη τη λεζα που εχω φαει 4 χρονια τωρα, να βγαινω απο το σπιτι μου και να μπαινω κατευθειαν στο σχολειο.Εδω ψαχνουμε τι ευθυγραμμιζεται με το Συνταγμα και το νομο.
Και από οτι φαίνεται εξακολουθεί να υπάρχει, αν και σε μικρότερη κλίμακα...
  

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων και διορισμών. Η γνώμη σας;
« Απάντηση #377 στις: Ιούνιος 12, 2014, 10:46:00 πμ »
Εχω διαφωνησει με χαρισμα της βασης ορθα και ανοικτα! Στην ειδικοτητα μου υπηρξαν πολλες παρατυπιες και συνεχιζουν να υπαρχουν αφου οι πινακες ειναι κλειδωμενοι. Εγω επρεπε να ειμαι διορισμενος συμφωνα με τις αναγκες. Γιατι λοιπον καλει ανπληρωτες και καλει απο τον κλειδωμενο ενιαιο του 2010?
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160545
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 860
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 871
Σύνολο: 882

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.277 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.