*

Αποστολέας Θέμα: Πανελλήνιες 2008  (Αναγνώστηκε 106271 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 01, 2008, 10:39:01 μμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:06:23 »

Αποσυνδεδεμένος Tarzan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 01, 2008, 10:48:51 μμ »
ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος peri2005

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Άντρας
  • Με... λατρεύει η εκπαίδευση! (ουυυυυυυ....) ΠΕ03
    • Προφίλ
    • Οι φωτογραφίες μου
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 21, 2008, 01:17:12 μμ »
Τι θέματα θα μπουν φέτος στις πανελλήνιες ;

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 21, 2008, 11:58:20 μμ »
Πέρυσι κατά γενική ομολογία στα περισσότερα μαθήματα μπήκαν πιο εύκολα (σε σχέση με πρόπερσι).

Οι λόγοι που έγινε αυτό δεν έχουν εκλείψει, επομένως αναμένω μία από τα ίδια...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:06:23 »

Αποσυνδεδεμένος msa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 22, 2008, 11:07:13 πμ »
Αν θεωρήσω ως δεδομένο τη βάση του 10 για να μπεις στα ΤΕΙ, μετά την πανωλεθρία που έχουν πάθει αρκετά τμήματα λόγω έλλειψης εισακτέων, νομίζω ότι τα θέματα θα είναι τέτοια ώστε το 10 να γράφεται πολύ εύκολα... Από κει και πέρα.....

Αποσυνδεδεμένος peri2005

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Άντρας
  • Με... λατρεύει η εκπαίδευση! (ουυυυυυυ....) ΠΕ03
    • Προφίλ
    • Οι φωτογραφίες μου
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 22, 2008, 01:19:03 μμ »
Από ποια κατεύθυνση έχεις πιο μεγάλο αβαντάζ (σε μόρια) για τις πολυτεχνικές - αρχιτεκτονικές σχολές ;

Αποσυνδεδεμένος peri2005

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Άντρας
  • Με... λατρεύει η εκπαίδευση! (ουυυυυυυ....) ΠΕ03
    • Προφίλ
    • Οι φωτογραφίες μου
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 22, 2008, 01:31:07 μμ »
Κατά καιρούς πάντως , έχουν ακουστεί διάφορες ..μουρμούρες , περί πιο ευνοικής μεταχείρισης (όσον αφορά τα θέματα) της μιας κατεύθυνσης σε βάρος της άλλης ...(και ανάποδα).
Κυρίως αυτές αφορούν τα εξειδικευμένα φροντιστήρια (που διδάσκουν αποκλειστικά μαθήματα της μιας κατεύθυνσης) .

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 23, 2008, 11:11:32 πμ »
για ποιο λόγο να μπουν δύσκολα θέματα ;αφου και με τα εύκολα η μεγάλη πλειοψηφία γράφει απο μέτρια έως άθλια...δεν είναι ανάγκη να φανεί κακό το υπουργείο..αντε να μπει δύσκολο ενα ζήτημα σε κάθε μάθημα για να ξεχωρίσει ο άριστος απο τον καλό και να συγκρατηθούν λίγο οι βάσεις...

Υ.Γ αυτό που το έχω πάντα ως απορία πως είναι δυνατόν στο μάθημα- δώρο της θεωρητικής κατεύθυνσης τα Λατινικά να βρίσκονται μαθητές (όχι λίγοι) που γράφουν 1  στα 100 απο την στιγμή που μόνο η μετάφραση παίρνει 40...τι σκ..... κάνουν όλη τη χρονιά; στα δικά μου χρόνια (και με 50 κείμενα στην ύλη)όποιος έγραφε κάτω απο 155 (άριστα το 160 τότε) ήταν αποτυχημένος....

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 23, 2008, 11:04:46 μμ »
Πολύ απλά δε διαβάζουν. Για παράδειγμα μια μαθήτρια που έχω στην ΠΔΣ ιστορία κατεύθυνσης όλη τη χρονιά δεν έχει απαντήσει ολοκληρωμένα ποτέ σε καμία ερώτηση, ακόμα και στην πιο απλή, και ότσν της επισημαίνω ότι δε διαβάζει και τι στο καλό κάνει όλη μέρα (δίνει 2η χρονιά, δεν πάει καν σχολείο), δείχνει πολύ έκπληκτη και δηλώνει ό,τι διαβάζει όλη τη μέρα κάθε μέρα! Πάρε και κατάλαβε δηλ πώς εννοούν κάποια παιδιά το διάβασμα!
Όσο για τα λατινικά οι 9,9 στους 10 μαθητές γουρλώνουν με έκπληξη τα μάτια, όταν τους λέω ότι στην εποχή μου, όποιος έγραφε 18 λατινικά θεωρούταν αποτυχημένος!
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 23, 2008, 11:26:45 μμ »
Μπορεί να μου πει κάποιος ή κάποια με ποιο κριτήριο αξιολογείται η ευκολία ή δυσκολία των θεμάτων; Και εκφράζω την απορία αυτή έχοντας στο μυαλό μου τη θεωρητική κατεύθυνση, γιατί είμαι φιλόλογος. Στα λατινικά, όπως σχολίασε και ο Τηλέμαχος, τόσο η ύλη, όσο και οι ασκήσεις και η μεθοδολογία τους είναι πάρα πολύ συγκεκριμένα. Στα αρχαία επίσης, άσε που στις γραμματικές "ανωμαλίες" και τις συντακτικές ιδιαιτερότητες του αδίδακτου δίνεται τόση έμφαση κατά την προετοιμασία, που αν κάποια χρονιά μπει ένα ρήμα σαν το "πιστεύω" ή βάλουν το "φημί" για χρονική αντικατάσταση στην Οριστική οι περισσότεροι θα κάνουν λάθος, γιατί δε θα πιστεύουν στην ευκολία των θεμάτων. Στην ιστορία, το γνωστικό είναι επίσης συγκεκριμένο και όσο για τις πηγές, είναι θέμα μεθοδολογίας - αν το παιδί είχε κάποιον καθηγητή στο σχολείο ή το φροντιστήριο που να του εξήγησε πώς πρέπει να αντιμετωπίσει μια πηγή, κάτι θα μπορέσει να κερδίσει απ' αυτήν, αλλιώς βράστα, όποια και αν είναι η πηγή. Η νεοελληνική γλώσσα είναι ίσως το αχανές πεδίο, που προϋποθέτει μια υποδομή χρόνων, και πάλι όμως με ορισμένα μεθοδολογικά "πατήματα" όλο και μερικά μόρια μπορεί να διεκδικήσει κάποιος.
Δε θέλω να πω ότι τα πράγματα είναι εύκολα για τα παιδιά, αλίμονο. Ωστόσο, δεν καταλαβαίνω με ποιο κριτήριο λέμε: "φέτος τα θέματα είναι δύσκολα, πέρσι ήταν εύκολα". Αν στον υποψήφιο πέσει θέμα που το έχει μελετήσει και εμπεδώσει, θα του φανεί εύκολο, αν ο κολλητός του δεν είχε καταλάβει ή διαβάσει καλά το συγκεκριμένο θέμα, θα το θεωρήσει δύσκολο.
Έχω δουλέψει εννιά χρόνια σε φροντιστήριο, και αυτό που κατάλαβα είναι ότι το εύκολο θέμα ταυτίζεται με το "sos" θέμα, το θέμα που είχαμε προβλέψει ως πιθανό (μια πρόβλεψη που στηριζόταν σε αμφίβολα κριτήρια, όπως το τι είχε και τι δεν είχε πέσει σε πρόσφατες εξετάσεις, ποιου προσανατολισμού ήταν η κυβέρνηση, κλπ. που συνήθως διαψεύδονταν). Κι επειδή λοιπόν ποτέ δεν κατάλαβα πώς ακριβώς ορίζουμε το "εύκολο" και το "δύσκολο" θέμα (άλλο πράγμα είναι τα ασαφώς διατυπωμένα θέματα), δεν μπόρεσα να καταλάβω και αυτήν την προσπάθεια να προβλέψουμε κάθε χρόνο τη δυσκολία των θεμάτων. Κάθε χρόνο τα ίδια: "Θα μπούνε δύσκολα θέματα φέτος στη θεωρητική κατεύθυνση;" "Μάλλον, γιατί πέρσι μπήκανε εύκολα, ενώ ζόρισαν πολύ την τεχνολογική". Μήπως να το ψάχναμε και στο φλιντζάνι;

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 23, 2008, 11:34:25 μμ »
Σε αυτο θα συμφωνησω κι εγω...Πιστευω οτι ειναι θεμα διαβασματος...Βεβαια δεν μπορω παρα να μην να σχολιασω το οτι ,την προηγουμενη εβδομαδα που πηγα κομμωτηριο  :P,καθοταν στην  διπλανη καρεκλα η μαμα μιας μαθητριας η οποια, ουτε λιγο ουτε πολυ, ελεγε  στην κομμωτρια ποσο δυσκολο ειναι για το κοριτσακι της να γραψει ενα 10 για να μπει σε μια σχολη.....Δηλαδη εμεις τι επρεπε να πουμε οταν διναμε εξετασεις και επρεπε να βγαλουμε μεσο ορο απο 18 και πανω για να μπουμε στην πρωτη μας προτιμηση??Ελεος.............
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 23, 2008, 11:47:00 μμ »
Και σημειωτεον η εν λογο μαθητρια ηταν στην παραδιπλανη καρεκλα και εκανε ανταυγειες αντι να διαβαζει..... :P :P :P :P
Και μη μου πειτε οτι εμεις γεννηθηκαμε εξυπνοι ενω οι σημερινοι μαθητες οχι.......
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 23, 2008, 11:50:26 μμ »
Ρε συ leti μη λες τέτοια για κομμωτήρια...............θα το διαβάσει και κανένας από την κυβέρνηση και θα νομίσει ότι έχουμε λεφτά και δεν έχουμε ανάγκη να μας πληρώσουν την ΠΔΣ κτλ-κτλ............................ ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Είδες η μαθήτρια........έκανε αντάυγιες.............και εγώ,'οπως έχω δηλώσει και παλιότερα σε άλλο θέμα,περιμένω να πληρωθώ την ΠΔΣ.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 24, 2008, 12:06:13 πμ »
Aγάπη άστο καλύτερα!
 Κι εγώ που έκανα ανταύγειες με κάτι λεφτουδάκια από ιδιαίτερα δεν μου πέτυχαν!!!
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160474
  • Σύνολο θεμάτων: 19219
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 750
Σύνολο: 763

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.