*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2997227 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Επειδή ειμαι νεα εκπαιδευτικος, για τα σχολεία δεύτερης ευκαιριας ΄γίνεται ξεχωριστά αίτηση και με ποια κριτήρια προσλαμβανουν??? ααα...μπορουν όλες οι ειδικότητες να  κανουν αιτηση???Ειμαι Θεολογος και κανω αιτηση και για ειδικά σχολεία.ευχαριστω!!!
κένε μεταπτυχιακ'ο στο δημοτικής και με την καινούργια εγκύκλιο θα μπορεις να διδάξεις στα ιδωτικά δημοτικά και την επόμενη χρονιά ποιοσ ξέρει ισως κσι στα δημόσια
πού είναι αυτή η νέα εγκύκλιος συνάδελφοι???έχω χάσει επεισόδια ή μου φαίνεται??? ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Επειδή ειμαι νεα εκπαιδευτικος, για τα σχολεία δεύτερης ευκαιριας ΄γίνεται ξεχωριστά αίτηση και με ποια κριτήρια προσλαμβανουν??? ααα...μπορουν όλες οι ειδικότητες να  κανουν αιτηση???Ειμαι Θεολογος και κανω αιτηση και για ειδικά σχολεία.ευχαριστω!!!
κένε μεταπτυχιακ'ο στο δημοτικής και με την καινούργια εγκύκλιο θα μπορεις να διδάξεις στα ιδωτικά δημοτικά και την επόμενη χρονιά ποιοσ ξέρει ισως κσι στα δημόσια
πού είναι αυτή η νέα εγκύκλιος συνάδελφοι???έχω χάσει επεισόδια ή μου φαίνεται??? ???

http://www.pde.gr/index.php?topic=4548.15

αφορά μόνο πρόσληψη φιλολόγων σε ιδιωτικά δημοτικά σχολεία ..
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
σε ευχαριστώ πολύ! Μακάρι να αλλάξει κάτι και να μπούμε και εμείς στα δημοτικά...εξάλλου τόσες και τόσες ειδικότητες έχουν μπει έως τώρα... :-\

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
σε ευχαριστώ πολύ! Μακάρι να αλλάξει κάτι και να μπούμε και εμείς στα δημοτικά...εξάλλου τόσες και τόσες ειδικότητες έχουν μπει έως τώρα... :-\

παρακαλώ  :)

" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pepita1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, μας πλήρωσαν σήμερα από τα ΣΔΕ. Κοιτάξτε τους λογαριασμούς σας.

Αποσυνδεδεμένος Nafs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Καλησπέρα!

Να ρωτήσω κάτι και εγώ .. Όσοι δουλεύαμε σε ΣΔΕ πέρυσι υπάρχει περίπτωση να μπορούμε να πάρουμε επίδομα ανεργίας;;;

Πήγα χθες στον ΟΑΕΔ και ρώτησα και μου είπαν δεν δικαιούμαι γιατί ειναι σύμβαση έργου.. Απλά νομίζω οτι κάτι διάβασα στο pde οτι κάποιος συνάδελφος πήρε επίδομα ανεργίας αλλά επειδή δεν είμαι και πολύ σίγουρη απο την μία και απο την άλλη δεν εμπιστεύομαι και πολύ τους υπαλλήλους στον ΟΑΕΔ είπα να ρωτήσω και εδώ!!

Ευχαριστώ!!!!  :)

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλησπέρα!

Να ρωτήσω κάτι και εγώ .. Όσοι δουλεύαμε σε ΣΔΕ πέρυσι υπάρχει περίπτωση να μπορούμε να πάρουμε επίδομα ανεργίας;;;

Πήγα χθες στον ΟΑΕΔ και ρώτησα και μου είπαν δεν δικαιούμαι γιατί ειναι σύμβαση έργου.. Απλά νομίζω οτι κάτι διάβασα στο pde οτι κάποιος συνάδελφος πήρε επίδομα ανεργίας αλλά επειδή δεν είμαι και πολύ σίγουρη απο την μία και απο την άλλη δεν εμπιστεύομαι και πολύ τους υπαλλήλους στον ΟΑΕΔ είπα να ρωτήσω και εδώ!!

Ευχαριστώ!!!!  :)

Δεν δικαιούμαστε επίδομα ανεργίας. Όμως μπορούμε να παίρνουμε ένα έκτακτο επίδομα κάθε τρεις μήνες.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Καλησπέρα!

Να ρωτήσω κάτι και εγώ .. Όσοι δουλεύαμε σε ΣΔΕ πέρυσι υπάρχει περίπτωση να μπορούμε να πάρουμε επίδομα ανεργίας;;;

Πήγα χθες στον ΟΑΕΔ και ρώτησα και μου είπαν δεν δικαιούμαι γιατί ειναι σύμβαση έργου.. Απλά νομίζω οτι κάτι διάβασα στο pde οτι κάποιος συνάδελφος πήρε επίδομα ανεργίας αλλά επειδή δεν είμαι και πολύ σίγουρη απο την μία και απο την άλλη δεν εμπιστεύομαι και πολύ τους υπαλλήλους στον ΟΑΕΔ είπα να ρωτήσω και εδώ!!

Ευχαριστώ!!!!  :)
εάν έχεις ένσημα από άλλη πηγή τότε παίρνεις επίδομα

Αποσυνδεδεμένος Nafs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
έχω ενσημα ! και μάλιστα αρκετά για να βγώ σε ταμείο ανεργίας αλλά για να μπείς, πρέπει να έχεις απόλυση!!!
Γι'αυτό ρώταγα μήπως γίνεται με την σύμβαση απο τα ΣΔΕ!!

@loella : το έκτακτο επίδομα πως το παίρνουμε;; Στον ΟΑΕΔ που πήγα δεν μου είπαν τίποτα για αυτό...

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
έχω ενσημα ! και μάλιστα αρκετά για να βγώ σε ταμείο ανεργίας αλλά για να μπείς, πρέπει να έχεις απόλυση!!!
Γι'αυτό ρώταγα μήπως γίνεται με την σύμβαση απο τα ΣΔΕ!!

@loella : το έκτακτο επίδομα πως το παίρνουμε;; Στον ΟΑΕΔ που πήγα δεν μου είπαν τίποτα για αυτό...

αν η loella αναφέρεται στο ειδικό βοήθημα, ορίστε οι πληροφορίες:

ΕΙΔΙΚΟ ΒΟΗΘΗΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΙΜΗΝΗ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΣΤΑ ΜΗΤΡΩΑ ΤΩΝ ΑΝΕΡΓΩΝ   

Ειδικό βοήθημα, δικαιούνται οι ασφαλισμένοι, εφόσον δεν συγκεντρώνουν προϋποθέσεις τακτικής επιδότησης, παραμένουν άνεργοι επί τρεις μήνες και έχουν πραγματοποιήσει στην ασφάλιση ανεργίας εξήντα (60) τουλάχιστον ημέρες εργασίας στο έτος που προηγείται της έναρξης του τριμήνου.
Ο ασφαλισμένος μπορεί να λάβει το ειδικό βοήθημα μέχρι και τρεις φορές μέσα στο αυτό ημερολογιακό έτος. Στην περίπτωση που συγκεντρώνει τις προϋποθέσεις για την καταβολή του ειδικού βοηθήματος περισσότερες από μια φορά στο αυτό ημερολογιακό έτος, δεν απαιτείται η προϋπόθεση των εξήντα ημερομισθίων που απαιτείται μόνο για την πρώτη καταβολή του βοηθήματος.
Επίσης ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει τεθεί, σε όλο το καθοριζόμενο σ’ αυτές χρονικό διάστημα, στη διάθεση της αρμόδιας Υπηρεσίας Απασχόλησης του ΟΑΕΔ.

Για την καταβολή του ειδικού βοηθήματος απαιτείται επιπλέον το ετήσιο καθαρό οικογενειακό εισόδημα του ασφαλισμένου να μην υπερβαίνει ένα συγκεκριμένο ποσό, (για το έτος 2010 το ποσό αυτό ανέρχεται στα 9.097,58 €) όπως αυτό αποδεικνύεται από έγγραφο της οικείας οικονομικής εφορίας. Το ποσό αυτό αυξάνεται κατά 293,47 € κάθε ημερολογιακό έτος.

ΥΨΟΣ ΒΟΗΘΗΜΑΤΟΣ:
Το ύψος του βοηθήματος είναι ίσο προς το 15πλάσιο του βασικού επιδόματος ανεργίας, που ισχύει κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης για την χορήγησης του βοηθήματος.


ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:   
1)Ένσημα του τελευταίου 12μήνου πριν από την ημερομηνία της αίτησης.
2) Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Εφορίας ή αντίγραφο φορολογικής δήλωσης .
3) Δελτίο ανεργίας θεωρημένο ανά μήνα για όλο το χρονικό διάστημα καταβολής.
4) Λογαριασμός εθνικής τράπεζας όπου είστε ο πρώτος δικαιούχος.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
έχω ενσημα ! και μάλιστα αρκετά για να βγώ σε ταμείο ανεργίας αλλά για να μπείς, πρέπει να έχεις απόλυση!!!
Γι'αυτό ρώταγα μήπως γίνεται με την σύμβαση απο τα ΣΔΕ!!

@loella : το έκτακτο επίδομα πως το παίρνουμε;; Στον ΟΑΕΔ που πήγα δεν μου είπαν τίποτα για αυτό...

Αν πάντως εργάζεσαι ακόμα κάπου και δεν βγάλεις κάρτα ανεργίας, δεν μπορείς να το πάρεις. Εμένα μια φίλη μου είχε πει γι' αυτό το επίδομα και το είπα στον υπάλληλο του ΟΑΕΔ...αλλιώς σιγά μην μου το έλεγαν εκείνοι!!!

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Eίναι σίγουρο ότι δικαιούμαστε αυτό το επίδομα  με σύμβαση έργου;
lΌπως διαβάζω παρακάτω για να πάρεις το ειδικό βοήθημα πρέπεις να έχεις
"πραγματοποιήσει στην ασφάλιση ανεργίας εξήντα (60) τουλάχιστον ημέρες εργασίας στο έτος που προηγείται της έναρξης του τριμήνου."

Όσοι είναι με σύμβαση έργου είναι ασφαλισμένοι στην ασφάλιση ανεργίας ;
Μάλλον όχι , γιατί θα μπορούν να πάρουν και επίδομα ανεργίας όπως διαβάζω απο site του ΟΑΕΔ , η γενική περιγραφή του  επιδόματος ανεργίας είναι :
" Μισθωτοί των οποίων καταγγέλθηκε από τον εργοδότη ή έληξε η σύμβαση εργασίας και που έχουν ασφαλισθεί στον κλάδο ανεργίας του ΟΑΕΔ μπορούν με ορισμένες προϋποθέσεις να εισπράξουν από τον ΟΑΕΔ επίδομα ανεργίας. "

Εαν οι εκφράσεις  " ασφάλιση ανεργίας " στην περίπτωση του ειδικού επιδόματος και "ασφαλισθεί στον κλάδο ανεργίας του ΟΑΕΔ " στην περίπτωση του επιδόματος ανεργίας έχουν την ίδια σημασία τότε όσοι έχουν σύμβαση έργου  μάλλον δεν δικαιούνται ούτε το ειδικό επίδομα.


http://www.oaed.gr/Pages/SN_84.pg
http://www.oaed.gr/Pages/SN_1079.pg
 
 


έχω ενσημα ! και μάλιστα αρκετά για να βγώ σε ταμείο ανεργίας αλλά για να μπείς, πρέπει να έχεις απόλυση!!!
Γι'αυτό ρώταγα μήπως γίνεται με την σύμβαση απο τα ΣΔΕ!!

@loella : το έκτακτο επίδομα πως το παίρνουμε;; Στον ΟΑΕΔ που πήγα δεν μου είπαν τίποτα για αυτό...

αν η loella αναφέρεται στο ειδικό βοήθημα, ορίστε οι πληροφορίες:

ΕΙΔΙΚΟ ΒΟΗΘΗΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΙΜΗΝΗ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΣΤΑ ΜΗΤΡΩΑ ΤΩΝ ΑΝΕΡΓΩΝ   

Ειδικό βοήθημα, δικαιούνται οι ασφαλισμένοι, εφόσον δεν συγκεντρώνουν προϋποθέσεις τακτικής επιδότησης, παραμένουν άνεργοι επί τρεις μήνες και έχουν πραγματοποιήσει στην ασφάλιση ανεργίας εξήντα (60) τουλάχιστον ημέρες εργασίας στο έτος που προηγείται της έναρξης του τριμήνου.
Ο ασφαλισμένος μπορεί να λάβει το ειδικό βοήθημα μέχρι και τρεις φορές μέσα στο αυτό ημερολογιακό έτος. Στην περίπτωση που συγκεντρώνει τις προϋποθέσεις για την καταβολή του ειδικού βοηθήματος περισσότερες από μια φορά στο αυτό ημερολογιακό έτος, δεν απαιτείται η προϋπόθεση των εξήντα ημερομισθίων που απαιτείται μόνο για την πρώτη καταβολή του βοηθήματος.
Επίσης ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει τεθεί, σε όλο το καθοριζόμενο σ’ αυτές χρονικό διάστημα, στη διάθεση της αρμόδιας Υπηρεσίας Απασχόλησης του ΟΑΕΔ.

Για την καταβολή του ειδικού βοηθήματος απαιτείται επιπλέον το ετήσιο καθαρό οικογενειακό εισόδημα του ασφαλισμένου να μην υπερβαίνει ένα συγκεκριμένο ποσό, (για το έτος 2010 το ποσό αυτό ανέρχεται στα 9.097,58 €) όπως αυτό αποδεικνύεται από έγγραφο της οικείας οικονομικής εφορίας. Το ποσό αυτό αυξάνεται κατά 293,47 € κάθε ημερολογιακό έτος.

ΥΨΟΣ ΒΟΗΘΗΜΑΤΟΣ:
Το ύψος του βοηθήματος είναι ίσο προς το 15πλάσιο του βασικού επιδόματος ανεργίας, που ισχύει κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης για την χορήγησης του βοηθήματος.


ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:   
1)Ένσημα του τελευταίου 12μήνου πριν από την ημερομηνία της αίτησης.
2) Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Εφορίας ή αντίγραφο φορολογικής δήλωσης .
3) Δελτίο ανεργίας θεωρημένο ανά μήνα για όλο το χρονικό διάστημα καταβολής.
4) Λογαριασμός εθνικής τράπεζας όπου είστε ο πρώτος δικαιούχος.

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
loella , τι σου είπε ο υπάλληλος του ΟΑΕΔ για το ειδικό βοήθημα μπορούμε να το πάρουμε και όσοι έχουν σύμβαση έργου ;

έχω ενσημα ! και μάλιστα αρκετά για να βγώ σε ταμείο ανεργίας αλλά για να μπείς, πρέπει να έχεις απόλυση!!!
Γι'αυτό ρώταγα μήπως γίνεται με την σύμβαση απο τα ΣΔΕ!!

@loella : το έκτακτο επίδομα πως το παίρνουμε;; Στον ΟΑΕΔ που πήγα δεν μου είπαν τίποτα για αυτό...

Αν πάντως εργάζεσαι ακόμα κάπου και δεν βγάλεις κάρτα ανεργίας, δεν μπορείς να το πάρεις. Εμένα μια φίλη μου είχε πει γι' αυτό το επίδομα και το είπα στον υπάλληλο του ΟΑΕΔ...αλλιώς σιγά μην μου το έλεγαν εκείνοι!!!
 

l

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
loella , τι σου είπε ο υπάλληλος του ΟΑΕΔ για το ειδικό βοήθημα μπορούμε να το πάρουμε και όσοι έχουν σύμβαση έργου ;

έχω ενσημα ! και μάλιστα αρκετά για να βγώ σε ταμείο ανεργίας αλλά για να μπείς, πρέπει να έχεις απόλυση!!!
Γι'αυτό ρώταγα μήπως γίνεται με την σύμβαση απο τα ΣΔΕ!!

@loella : το έκτακτο επίδομα πως το παίρνουμε;; Στον ΟΑΕΔ που πήγα δεν μου είπαν τίποτα για αυτό...

Αν πάντως εργάζεσαι ακόμα κάπου και δεν βγάλεις κάρτα ανεργίας, δεν μπορείς να το πάρεις. Εμένα μια φίλη μου είχε πει γι' αυτό το επίδομα και το είπα στον υπάλληλο του ΟΑΕΔ...αλλιώς σιγά μην μου το έλεγαν εκείνοι!!!
 

l

Σήμερα πήγα και κατέθεσα τα χαρτιά μου για το βοήθημα. Όντως υπήρχε ένα θέμα με τις συμβάσεις έργου και μια υπάλληλος εκεί (πολύ τυπική όπως φάνηκε) μου είπε ότι τις προάλλες τους είπαν ότι προκειμένου να το πάρουμε όσοι εργαστήκαμε στο ΙΔΕΚΕ, θα πρέπει να πάρουμε απο εκεί μια βεβαίωση-διαμορφωμένη σύμβαση που να μην αναγράφει ότι είναι σύμβαση έργου. Δεν κατάλαβα κι εγώ ακριβώς τι εννοούσε και δεν ρώτησα παραπάνω πράγματα γιατί με εξυπηρέτησε τελικά ένας άλλος υπάλληλος στον οποίο αφού εξέφρασα τον δισταγμό μου για το κατά πόσο το ΙΔΕΚΕ μπορεί να δώσει ένα τέτοιο έγγραφο, εκείνος (αφού ρώτησε το διευθυντή εκείνη τη στιγμή) μου είπε ότι δεν το χρειάζονται και θα δεχτούν κανονικά τα δικαιολογητικά μου για το βοήθημα όπως και έγινε!

Βέβαια τώρα σκέφτομαι κάτι άλλο...μήπως αν όντως δίνεται αυτό το έγγραφο από το ΙΔΕΚΕ, δικαιούμαστε και επίδομα ανεργίας??? Θα το ρωτήσω!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2011, 08:10:03 μμ από loella »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160629
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 370
Σύνολο: 381

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.