*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2997288 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Και κάτι ακόμα. Ξέρω πως αγγίζω ένα ευαίσθητο θέμα αλλά έχω μια απορία που αφορά τα κοινωνικά κριτήρια.
Ο ανώτερος σκοπός όλων  αυτών των διαδικασιών,  υποτίθεται  (και λογικά έτσι θα έπρεπε να είναι ) πως είναι η επιλογή  συγκεκριμένων εκπαιδευτών οι οποίοι  είναι οι καταλληλότεροι και θα κάνουν την σωστότερη (εκπαιδευτική ) δουλειά.
Τα μόρια ανεργίας για παράδειγμα, τα οποία μπορούν έως και να συναγωνιστούν αυτά των μεταπτυχιακών πως θα συμβάλουν σε αυτό το σκοπό ;; 

υγ. Άνεργη είμαι κι εγώ ..για να μην με παρεξηγείτε ::)

Έχεις απόλυτο δίκιο Παυλίνα. Καταρχήν και η σχετική νομοθεσία προτάσσει  τα κριτήρια που διασφαλίζουν την καλύτερη δυνατή εκτέλεση του έργου και μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις και μετά από ειδική αιτιολόγηση δέχεται τα κοινωνικά κριτήρια. Αν η πολιτεία  έδειχνε πραγματική ευαισθησία για τους ανέργους δεν θα γέμιζαν τα ΙΕΚ και τα ΣΔΕ με μόνιμους της δευτεροβάθμιας για συμπλήρωση ωραρίου. Η ρύθμιση αυτή δεν προστατεύει ουσιαστικά τους άνεργους, αλλά οδηγεί απλά στην ανακύκλωση της ανεργίας: φέτος δουλεύεις εσύ που ήσουν πέρυσι άνεργος (ή έτυχε τη στιγμή της προκήρυξης να είσαι άνεργος), αλλά όχι και του χρόνου γιατί πλέον έχεις εργαστεί ένα εξάμηνο (ή έτυχε τη στιγμή της προκήρυξης να διανύεις τον τελευταίο μήνα κάποιας σύμβασης) κ.ο.κ. Έτσι όμως (μ' ένα εξάμηνο εργασίας στα δύο χρόνια) δεν δίνεται πραγματική λύση στο πρόβλημα του ανέργου, αλλά αντίθετα μπορεί αυτό να του δημιουργήσει την ψευδαίσθηση ότι μπορεί να σταδιοδρομήσει στην εκπαίδευση και να τον αποθαρρύνει απ' το να αναζητήσει πιθανές καλύτερες λύσεις για την επαγγελματική του αποκατάσταση. Επιπλέον δεν είναι καλό ούτε για το σχολείο: δεν αξιοποιείται η εμπειρία που συσσωρεύεται, οι εκπαιδευτικοί αλλάζουν κάθε χρόνο κ.α. Τέλος, είναι κοινό μυστικό ότι στο χώρο της εκπαίδευσης κυκλοφορούν πολλοί άνεργοι - "μαιμούδες" και επομένως το μέτρο αυτό συχνά ευνοεί όχι τους ανέργους αλλά τα λαμόγια.

Συμφωνώ  μέχρι την τελευταία λέξη...
Και αφού μιλάμε για κοινωνικά κριτήρια και θέλουμε να είμαστε δίκαιοι δίνοντας ευκαιρίες σε όλους , προσέχοντας τους "αδύναμους " λίγο περισσότερο , δεν έχω πουθενά δει ένα κριτήριο που να αφορά την ηλικία. Όσοι είναι δηλαδή πάνω από 40 για παράδειγμα ...και δεν έχουν τόσο χρόνο μπροστά τους για κάποια περαιτέρω επαγγελματική εξέλιξη  ...δεν ευνοούνται πουθενά...
Είναι πολύ απογοητευτικό να παλεύεις μια ζωή και να είσαι στα αζήτητα ενώ ξέρεις και το έχεις αποδείξει πως η εκπαίδευση είναι η μοναδική απασχόληση που σε γεμίζει και  έχεις 100% απόδοση ...
Θα μου πείτε πως μέχρι τα 40 , κανονικά πρέπει να έχει βρει μια άκρη ο καθένας. Δεν είναι όμως πάντα έτσι. Ο καθένας "κουβαλάει"  την προσωπική του ιστορία.

Ουφφ λίγο εκτός τόπου και χρόνου είμαι μάλλον. 
Σε αυτή την ...ζούγκλα που ζούμε δεν υπάρχει τόπος για δικαιοσύνη και για ιδεαλισμούς ..

Παυλίνα αυτοί που είναι πάνω από 40 έχουν συνήθως προυπηρεσία (αν όχι κ επιμόρφωση)... σε σχέση με κάποιον που ειναι π.χ. 25.


Συνήθως αλλά όχι πάντα.  Υπάρχει  και προϋπηρεσία που δεν αναγνωρίζεται πουθενά....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Ετσι ειναι δυστυχως, στα 44 μου εχω χασει καθε ελπιδα

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Και κάτι ακόμα. Ξέρω πως αγγίζω ένα ευαίσθητο θέμα αλλά έχω μια απορία που αφορά τα κοινωνικά κριτήρια.
Ο ανώτερος σκοπός όλων  αυτών των διαδικασιών,  υποτίθεται  (και λογικά έτσι θα έπρεπε να είναι ) πως είναι η επιλογή  συγκεκριμένων εκπαιδευτών οι οποίοι  είναι οι καταλληλότεροι και θα κάνουν την σωστότερη (εκπαιδευτική ) δουλειά.
Τα μόρια ανεργίας για παράδειγμα, τα οποία μπορούν έως και να συναγωνιστούν αυτά των μεταπτυχιακών πως θα συμβάλουν σε αυτό το σκοπό ;; 

υγ. Άνεργη είμαι κι εγώ ..για να μην με παρεξηγείτε ::)

Έχεις απόλυτο δίκιο Παυλίνα. Καταρχήν και η σχετική νομοθεσία προτάσσει  τα κριτήρια που διασφαλίζουν την καλύτερη δυνατή εκτέλεση του έργου και μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις και μετά από ειδική αιτιολόγηση δέχεται τα κοινωνικά κριτήρια. Αν η πολιτεία  έδειχνε πραγματική ευαισθησία για τους ανέργους δεν θα γέμιζαν τα ΙΕΚ και τα ΣΔΕ με μόνιμους της δευτεροβάθμιας για συμπλήρωση ωραρίου. Η ρύθμιση αυτή δεν προστατεύει ουσιαστικά τους άνεργους, αλλά οδηγεί απλά στην ανακύκλωση της ανεργίας: φέτος δουλεύεις εσύ που ήσουν πέρυσι άνεργος (ή έτυχε τη στιγμή της προκήρυξης να είσαι άνεργος), αλλά όχι και του χρόνου γιατί πλέον έχεις εργαστεί ένα εξάμηνο (ή έτυχε τη στιγμή της προκήρυξης να διανύεις τον τελευταίο μήνα κάποιας σύμβασης) κ.ο.κ. Έτσι όμως (μ' ένα εξάμηνο εργασίας στα δύο χρόνια) δεν δίνεται πραγματική λύση στο πρόβλημα του ανέργου, αλλά αντίθετα μπορεί αυτό να του δημιουργήσει την ψευδαίσθηση ότι μπορεί να σταδιοδρομήσει στην εκπαίδευση και να τον αποθαρρύνει απ' το να αναζητήσει πιθανές καλύτερες λύσεις για την επαγγελματική του αποκατάσταση. Επιπλέον δεν είναι καλό ούτε για το σχολείο: δεν αξιοποιείται η εμπειρία που συσσωρεύεται, οι εκπαιδευτικοί αλλάζουν κάθε χρόνο κ.α. Τέλος, είναι κοινό μυστικό ότι στο χώρο της εκπαίδευσης κυκλοφορούν πολλοί άνεργοι - "μαιμούδες" και επομένως το μέτρο αυτό συχνά ευνοεί όχι τους ανέργους αλλά τα λαμόγια.

Συμφωνώ  μέχρι την τελευταία λέξη...
Και αφού μιλάμε για κοινωνικά κριτήρια και θέλουμε να είμαστε δίκαιοι δίνοντας ευκαιρίες σε όλους , προσέχοντας τους "αδύναμους " λίγο περισσότερο , δεν έχω πουθενά δει ένα κριτήριο που να αφορά την ηλικία. Όσοι είναι δηλαδή πάνω από 40 για παράδειγμα ...και δεν έχουν τόσο χρόνο μπροστά τους για κάποια περαιτέρω επαγγελματική εξέλιξη  ...δεν ευνοούνται πουθενά...
Είναι πολύ απογοητευτικό να παλεύεις μια ζωή και να είσαι στα αζήτητα ενώ ξέρεις και το έχεις αποδείξει πως η εκπαίδευση είναι η μοναδική απασχόληση που σε γεμίζει και  έχεις 100% απόδοση ...
Θα μου πείτε πως μέχρι τα 40 , κανονικά πρέπει να έχει βρει μια άκρη ο καθένας. Δεν είναι όμως πάντα έτσι. Ο καθένας "κουβαλάει"  την προσωπική του ιστορία.

Ουφφ λίγο εκτός τόπου και χρόνου είμαι μάλλον. 
Σε αυτή την ...ζούγκλα που ζούμε δεν υπάρχει τόπος για δικαιοσύνη και για ιδεαλισμούς ..

Παυλίνα αυτοί που είναι πάνω από 40 έχουν συνήθως προυπηρεσία (αν όχι κ επιμόρφωση)... σε σχέση με κάποιον που ειναι π.χ. 25.


Συνήθως αλλά όχι πάντα.  Υπάρχει  και προϋπηρεσία που δεν αναγνωρίζεται πουθενά....

Θέλω να πω ότι για όλες τις ηλικίες υπάρχουν τα υπέρ κ τα κατά... οι μεγαλύτεροι είχαν τουλάχιστον το χρόνο να κάνουν πράγματα σε σχέση με κάποιον που είναι στην αρχή

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Ετσι ειναι δυστυχως, στα 44 μου εχω χασει καθε ελπιδα

mpesg έχεις κάνει τόσα πράγματα... μην το βλέπεις έτσι! Όλα όσα έχεις κάνει (κ έχω δει ότι είναι πολλά) σε καθιστούν καλύτερα προετοιμασμένο για να αντιμετωπίσεις οτιδήποτε από πολλούς

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Δυστυχως μαζεψαμε μονο χαρτια και εννοω και τα μεταπτυχιακα που εκανα, ειναι απλα χαρτια που κοστισαν ακριβα

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Δυστυχως μαζεψαμε μονο χαρτια και εννοω και τα μεταπτυχιακα που εκανα, ειναι απλα χαρτια που κοστισαν ακριβα

θα προτιμούσες να μην τα είχες κάνει?

Αποσυνδεδεμένος bloom

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Βοήθεια!!Πέρυσι δούλεψα στην Α/θμια Εκπαίδευση και η προυπηρεσια είναι σε μήνες και μέρες?..τι να κάνω?Ευχαριστώ!!

Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα. Σκέφτομαι να πάω στη Διεύθυνση να ζητήσω να μου δώσουν κάποιο χαρτί που να αναγράφει τις ώρες. Όταν επιστρέψω θα ενημερώσω σχετικά!

Δεν θα μπορέσω να σε βοηθήσω τελικά, καθώς στη διεύθυνση δεν ήταν πρόθυμοι να με βοηθήσουν με τη δικαιολογία ότι οι υπεύθυνες για το συγκεκριμένο κομμάτι δεν βρίσκονται πια εκεί και δεν ξέρουν πως να το κάνουν. Όσο και να πίεσα η απάντηση ήταν "κι εγώ τι να σας κάνω;".
Στην πορεία θυμήθηκα ότι η διευθύντρια από το ΣΔΕ την περιοχής μου είχε αναφέρει πέρυσι κάτι σχετικά με κάποια εξίσωση που υπάρχει για τέτοιες περιπτώσεις και που τους είχε δοθεί όταν είχαν πάει για να ελέγξουν τα δικαιολογητικά των υποψηφίων. Θα επικοινωνήσω μαζί της και θα επανέλθω με τα νεότερα!! Αν δεν μπορεί κι αυτή να με εξυπηρετήσει, θα ξαναπάω στη διεύθυνση και δεν θα φύγω αν δεν μου δώσουν το έγγραφο που χρειάζομαι!!!  ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Δυστυχως μαζεψαμε μονο χαρτια και εννοω και τα μεταπτυχιακα που εκανα, ειναι απλα χαρτια που κοστισαν ακριβα

θα προτιμούσες να μην τα είχες κάνει?
ναι θα προτιμουσα να μην τα ειχα κανει και να ειχα χρηματα για να καλυψω τις αναγκες των παιδιων μου που αυξανονται καθημερινα

Αποσυνδεδεμένος mariaher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Η σφραγίδα δεν μπήκε κατά λάθος. Το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. ως νομικό πρόσωπο ιδιωτικού δικαίου δεν έχει σφραγίδα της Ελληνικής Δημοκρατίας.
Οπότε παιδιά...πώς επικυρώνουμε τις βεβαιώσεις προυπηρεσίας απο τα ΣΔΕ προκειμένου να τις καταθέσουμε? Εάν τα ΚΕΠ δεν τις επικυρώνουν πρέπει να πάμε σε δικηγόρο?? :o

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Η σφραγίδα δεν μπήκε κατά λάθος. Το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. ως νομικό πρόσωπο ιδιωτικού δικαίου δεν έχει σφραγίδα της Ελληνικής Δημοκρατίας.
Οπότε παιδιά...πώς επικυρώνουμε τις βεβαιώσεις προυπηρεσίας απο τα ΣΔΕ προκειμένου να τις καταθέσουμε? Εάν τα ΚΕΠ δεν τις επικυρώνουν πρέπει να πάμε σε δικηγόρο?? :o
με μια υπευθυνη δηλωση στα κεπ που επισυναπτεται σε καθε φωτοτυπια

Αποσυνδεδεμένος mariaher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ...Εννοείς στα ΚΕΠ το γνήσιο της υπογραφής στην υπεύθυνη δήλωση....σωστά?

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ...Εννοείς στα ΚΕΠ το γνήσιο της υπογραφής στην υπεύθυνη δήλωση....σωστά?
ναι

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Εμένα στα ΚΕΠ μου επικύρωσαν όλες τις βεβαιώσεις από το ΙΔΕΚΕ (προυπηρεσία, σεμινάρια κλπ) χωρίς καμιά δυσκολία.

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Και επειδή κάποιος παραπάνω ανέφερε κάτι για μαιμούδες ανέργους, να σας πω και την δική μου εμπειρία. Πέρσυ ήμουν πρώτη στη λίστα και δούλεψα κανονικά στα ΣΔΕ. Κάτω από μένα (με σχετικά μικρή διαφορά) ήταν κάποιος με διδακτορικό και με 10 μόρια ανεργίας. Μου έκανε εντύπωση που πρώτη φορά έβλεπα το όνομα του, ενώ ξέρω σχετικά καλά το χώρο μου (περιβαλλοντολόγος).
Οπότε και εγώ google-αρα το όνομα του και τι είδα;!;!;
Ο άνθρωπος όχι απλά δεν είναι άνεργος αλλά είναι μόνιμος υπάλληλος στο δημόσιο!!! Για την ακρίβεια βρήκα και την ΑΔΑ στη Διαύγεια με την οποία έπαιρνε απόσπαση από μια υπηρεσία του δημοσίου σε κάποια άλλη!!!

Τώρα είμαι εγώ τρελλή;;; Πως στο καλό αυτός ο άνθρωπος δήλωσε 10 μόρια ανεργίας και το ΙΔΕΚΕ τα επικύρωσε μετά την "διοικητική επαλήθευση" των δικαιολογητικών;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2012, 05:52:26 μμ από sylvia77 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160631
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 397
Σύνολο: 410

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.