*

Αποστολέας Θέμα: Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων της Μη Τυπικής  (Αναγνώστηκε 865637 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostas83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

Και μια "χαζή" ερώτηση: Ο ΕΟΠΠΕΠ δεν έχει βγάλει πουθενα οδήγιες για την συμπλήρωση της αίτησης;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
kostas83 καλωσήρθες στο pde.

Σχετικά με τα ΣΔΕ υπάρχει μία σύγχυση για το που ανήκουν. Από ό,τι έχω καταλάβει ανήκουν στην εκπαίδευση ενηλίκων (άρα όχι στην τυπική εκπαίδευση) αλλά το μπέρδεμα γίνεται επειδή η προϋπηρεσία που αποκτά κάποιος σε ΣΔΕ μετράει κανονικά στους πίνακες της δευτεροβάθμιας, εφόσον αυτοί είναι ξεκλείδωτοι φυσικά...
Προυπηρεσία από ΣΔΕ (μετα το 2010 αν θυμαμαι καλά) δεν προστίθεται στον πίνακα αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

Και μια "χαζή" ερώτηση: Ο ΕΟΠΠΕΠ δεν έχει βγάλει πουθενα οδήγιες για την συμπλήρωση της αίτησης;;
Όχι δεν έχει βγάλει οδηγίες. θεωρεί ότι όλοι θα συμπληρώσουν την αίτηση, όπως πρέπει! ;D

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Προυπηρεσία από ΣΔΕ (μετα το 2010 αν θυμαμαι καλά) δεν προστίθεται στον πίνακα αναπληρωτών.
Καλά θυμάσαι, οι πίνακες είναι κλειδωμένοι όσον αφορά στην προϋπηρεσία μετά το 2010.
Όμως, αν δεις ποια προϋπηρεσία αναγνωρίζει το υπουργείο παιδείας...μεταξύ άλλων περιλαμβάνει και τα ΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος marifei

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδερφοι καλό απόγευμα. Συγνώμη αν ρωτάω κάτι που έχει ξαναειπωθεί αλλά δεν καταφέρνω να επικοινωνησω με τον ΕΟΠΠΕΠ για να βγάλω άκρη. Εγώ δεν έχω παρακολουθήσει το σεμινάριο των 300 ωρών του Υπ. Εργασίας ούτε εκείνο των 150 ωρών και γενικά δεν έχω προυπηρεσία στην εκπαίδευση ενηλίκων. Κάπου διάβασα για σεμινάρια που θα γίνουν και ερωτώ. Είναι τα σεμινάρια αυτά των δήμων που σε παίρνουν για 25 ώρες διδασκαλίας και μετά κάνεις το σεμινάριο;;;;Να κάνω τα χαρτιά μου;Διότι 120 ευρώ είναι μεγάλο ποσό αν εκ των προτέρων απορριφθεί η αίτησή μου!!!!Ελλάς το μεγαλείο σου....

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
kostas83 καλωσήρθες στο pde.

Σχετικά με τα ΣΔΕ υπάρχει μία σύγχυση για το που ανήκουν. Από ό,τι έχω καταλάβει ανήκουν στην εκπαίδευση ενηλίκων (άρα όχι στην τυπική εκπαίδευση) αλλά το μπέρδεμα γίνεται επειδή η προϋπηρεσία που αποκτά κάποιος σε ΣΔΕ μετράει κανονικά στους πίνακες της δευτεροβάθμιας, εφόσον αυτοί είναι ξεκλείδωτοι φυσικά...

τα μαθήματα που γίνονται στα σδε ακολουθούν τις αναθέσεις μαθημάτων στο γυμνάσιο και χορηγούν απολυτήριο γυμνασίου. Άρα θεωρώ ότι ανήκουν στη τυπικη δευτεροβαθμια εκπαίδευση άλλο αν οι εκπαιδευομένοι είναι ενήλικες επειδή για διάφορους λόγους δεν είχαν πάρει απολυτήριο γυμνασίου τότε. Εξάλλου η προϋπηρεσία εκεί μετρούσε στους πίνακες των αναπληρωτών απλά με τον νέο νόμο η προυπηρεσία θα μετράει μόνο εάν γίνεται από τους πίνακες των αναπληρωτών ενώ οι πίνακες στα σδε συντάσσονταια από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2014, 07:30:47 μμ από fiore »



Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
μετράει η πρόσληψη στα ΣΔΕ για την εκπαιδευση από ποιους πίνακες από αυτούς που βγαζει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και δεν κάνει κανένα έλεγχο?, από άτομα που δηλώνει ο καθένας ό,τι θέλει και δεν κάνει καμία διαστάυρωση?, από διάφορα άτομα που δουλεύανε παράνομα?, που με το κόλπο της ΑΕΔ κάποιοι κρατάνε κάρτα ανεργίας και μαζεύουν μοριάκια ένω δουλεύουν ήδη στις δομές του ΙΝΕΔΙΒ?

καλά μην φάτε έχουμε γλαρόσουπα......ειδικά για κάποιες περιπτώσεις εντελώς παράνομες και να πάνε κανένα χαρτάκι για αναγνώριση προύπηρεσίας αν ανοίξουν οι πίνακες θα τους αφαιρεθούν τα μοριάκια νομικά
(μιλάω για Στερεά Ελλάδα και Αν. Μακεδονία αν τυχόν διαβάζουν οι παράνομοι για περιβαλλοντική εκπαίδευση......)

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Προυπηρεσία από ΣΔΕ (μετα το 2010 αν θυμαμαι καλά) δεν προστίθεται στον πίνακα αναπληρωτών.

Καλά θυμάσαι, οι πίνακες είναι κλειδωμένοι όσον αφορά στην προϋπηρεσία μετά το 2010.
Όμως, αν δεις ποια προϋπηρεσία αναγνωρίζει το υπουργείο παιδείας...μεταξύ άλλων περιλαμβάνει και τα ΣΔΕ.

Την αναγνωρίζει μεν για τους πίνακες αναπληρωτών ( και για τους πίνακες ενιαίων διορισμών, όταν αυτοί υπήρχαν ) αλλά όπως λέει κι ο σιχτιρ μόνο μέχρι 30-06-2010. Για προϋπηρεσίες από 01/09/2010 και μετά..δες το νούμερο 4

http://www.alfavita.gr/sites/default/files/attachments/apantisi_proipiresies_pasaf.pdf


Αποσυνδεδεμένος sonata

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
καλησπέρα
προσπαθώ να υποβάλλω ηλεκτρονικά την αίτηση μου και μου βγάζει λάθη στο πεδίο Β1 και στο Γ1. Σας  έχει συμβεί?

Αποσυνδεδεμένος kairi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
συγνωμη συναδελφοι, για να πιστοποιηθουμε θα δωσουμε και εξετασεις;;;;;;;;;; δεν φτανουν τα μορια απο τα δικαιολογητικα;;;;;;
τι ειναι αυτη η τραπεζα θεματων που βγηκε;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Gianis90

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
συγνωμη συναδελφοι, για να πιστοποιηθουμε θα δωσουμε και εξετασεις;;;;;;;;;; δεν φτανουν τα μορια απο τα δικαιολογητικα;;;;;;
τι ειναι αυτη η τραπεζα θεματων που βγηκε;;;;;;;;;

φυσικά έχει και γραπτές εξετάσεις και αξιολόγηση σε μικροδιδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος scuola

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
μα το αναφέρει και στο σχετικό φεκ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160628
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 363
Σύνολο: 374

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.134 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.