*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2997975 φορές)

0 μέλη και 19 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
στην Ελλάδα ο σκοπός είναι να βάζεις τους άλλους να κάνουν την δουλειά για σένα...έτσι και το ιδεκε αντι να κουράσει τους υπαλλήλους του να ψάχνουν τα χαρτιά μας, βάζει εμάς που "έχουμε την ανάγκη" του για δουλειά να συλλέξουμε να δικαιολογητικά...άραγε τους φακέλους που είχαμε στείλει για το περιβόητο μητρώο τι τους κάναν? στην καλύτερη ανακύκλωση?!?!?!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
παιδιά ξέρετε τίποτα για το μάθημα της λαογραφίας; σε ποιο ΚΕΕ συγκροτείται τμήμα (είναι ο άντρας μου κοινωνικός ανθρωπολόγος και χανόμαστε!!!) όποιος ξέρει καποια πληροφορία... :-[ :-[ :-[

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Στα ΚΕΕ τα τμήματα δημιουργούνται ανάλογα με τις σχετικές αιτήσεις εκπαιδευομένων, επομένως κανείς δεν μπορεί να σου πει  εκ των προτέρων σε ποιο ΚΕΕ (και αν) θα δημιουργηθεί τμήμα Λαογραφίας. Σίγουρο είναι ότι η Λαογραφία δεν είναι απ' τα αντικείμενα που προσελκύουν ιδιαίτερα το ενδιαφέρον των υποψήφιων εκπαιδευομένων. Σε κάθε περίπτωση και λυπάμαι που το λέω, δεν νομίζω ότι ακόμη και αν ο άνδρας σου αναλάβει τμήμα Λαογραφίας αυτό  θα σας βοηθήσει ιδιαίτερα:  στη διάρκεια μιας σχολικής χρονιάς θα πάρει 350 € περίπου καθαρά.

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
ευχαριστώ πολύ ioannis00 για την απάντηση και το ενδιαφέρον...το ξέρω οτι κανείς δεν μπορεί να σου πει που και αν θα συσταθεί τμήμα τη νέα χρονιά...απλά ρωτάω αν ξέρει κανείς σε ποιο ΚΕΕ συνήθως συστήνεται  τετοιο τμήμα...που έχεισυσταθεί στο παρελθόν μπας και δεν δηλώσουμε έτσι στα τυφλά  ??? ??? ??? όσο για τα χρήματα το ξέρω από προσωπική εμπειρία (ήμουν ωρομίσθια φέτος...πλούτισα!!! ;D ;D)απλά για να προκηρύσουν το μάθημα της Λαογραφίας σε κάποιο-α ΚΕΕ θα είναι δημοφιλές...(λέω εγώ)...ευχαριστώ πολύ πάντως...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος wildness

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Να ρωτήσω γιατί είμαι άχετη..Εγώ μέχρι τώρα έχω κάνει αναπλήρωση σε σχολεία δευτεροβάθμιας 2 περίπου χρονιές και δούλεψα ως ωρομίσθια φέτος. Επίσης λίγες ώρες περίπου 30 σε δημόσιο ΙΕΚ αντικατέστησα κάποιον. Μέχρι τώρα δεν το είχα κυνηγήσει το θέμα επειδή πίστευα ότι το θέμα των πληροφορηκάριων έχει μέλλον και θα υπάρχει απορρόφηση. Μιας και βλέπω ότι δε γίνεται κάτι και η κυβέρνηση μας έχει μάλλον γραμμένους είπα να ανοίξω για αλλού τα φτερά. Και ρωτάω για τις 2 προκηρύξεις ΣΔΕ και ΙΔΕΚΕ. Αξίζει κάποιος να τα κάνει τα χαρτιά; Πιάνουν από δω και πέρα μόνο συνταξιοδοτικά; Έχω πιθανότητς να με πάρουν μιας και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με την εκπαίδευση ενηλίκων;Τη δευτεροβάθμια κια τα ολοήμερα που ακριβώς τα βάζουμε στην αίτηση; Επίσης όταν σπούδαζα παρακολούθησα και κάποια μικροσεμινάρια και ημερίδες και σχετικές με το αντικείμενο και λίγο οικονομικής φύσεως. Τα βάζουμε αυτά και που;

Αποσυνδεδεμένος teti86

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Καλησπέρα παιδιά,
έχω τελειώσει το τμήμα πολιτισμικής τεχνολογίας και επικοινωνίας που πριν ένα χρόνο έχει επαγγελματικά δικαιώματα ΠΕ19.. Απ' ότι βλέπω στο παράρτημα Β' η σχολή δεν αναγράφεται πουθενά.. Ξέρει κάποιος κάτι??
Σας ευχαριστώ :) :)

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
στην Ελλάδα ο σκοπός είναι να βάζεις τους άλλους να κάνουν την δουλειά για σένα...έτσι και το ιδεκε αντι να κουράσει τους υπαλλήλους του να ψάχνουν τα χαρτιά μας, βάζει εμάς που "έχουμε την ανάγκη" του για δουλειά να συλλέξουμε να δικαιολογητικά...άραγε τους φακέλους που είχαμε στείλει για το περιβόητο μητρώο τι τους κάναν? στην καλύτερη ανακύκλωση?!?!?!
αχαχαχαχαχαχααααα, με έκανες και γέλασα!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Να ρωτήσω γιατί είμαι άχετη..Εγώ μέχρι τώρα έχω κάνει αναπλήρωση σε σχολεία δευτεροβάθμιας 2 περίπου χρονιές και δούλεψα ως ωρομίσθια φέτος. Επίσης λίγες ώρες περίπου 30 σε δημόσιο ΙΕΚ αντικατέστησα κάποιον. Μέχρι τώρα δεν το είχα κυνηγήσει το θέμα επειδή πίστευα ότι το θέμα των πληροφορηκάριων έχει μέλλον και θα υπάρχει απορρόφηση. Μιας και βλέπω ότι δε γίνεται κάτι και η κυβέρνηση μας έχει μάλλον γραμμένους είπα να ανοίξω για αλλού τα φτερά. Και ρωτάω για τις 2 προκηρύξεις ΣΔΕ και ΙΔΕΚΕ. Αξίζει κάποιος να τα κάνει τα χαρτιά; Πιάνουν από δω και πέρα μόνο συνταξιοδοτικά; Έχω πιθανότητς να με πάρουν μιας και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με την εκπαίδευση ενηλίκων;Τη δευτεροβάθμια κια τα ολοήμερα που ακριβώς τα βάζουμε στην αίτηση; Επίσης όταν σπούδαζα παρακολούθησα και κάποια μικροσεμινάρια και ημερίδες και σχετικές με το αντικείμενο και λίγο οικονομικής φύσεως. Τα βάζουμε αυτά και που;

Εξαρτάται σε ποια περιφέρεια τα κάνεις τα χαρτιά σου γιατί στην Αττική για παράδειγμα υπάρχουν πάρα πολλοί ενδιαφερόμενοι με πολύ περισσότερα προσόντα...άσε που με τις νέες προκηρύξεις πριμοδοτούνται πολύ παραπάνω όσοι έχουν ήδη ασχολήθεί με την εκπαίδευση ενηλίκων.Μην σου κόβω τα φτερά όμως...δεν χάνεις τίποτα να τα κάνεις τα χαρτιά σου!
Απο δω και πέρα πιάνουν και τα ΣΔΕ μόνο συνταξιοδοτικά όπως είπες. Τη δευτεροβάθμια και ολοήμερα τα βάζεις στην προϋπηρεσία στην τυπική εκπαίδευση. Τα σεμινάρια που παρακολούθησες τα βάζεις στην επιμόρφωση πάνω στο διδακτικό αντικείμενο.

Αποσυνδεδεμένος wildness

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Σ'ευχαριστώ loella για την απάντησή σου.
Πήρα τηλέφωνο στο ΗΡΩΝ μιας και σε ένα μία πράξη του ΙΔΕΚΕ μπορούμε να τα κάνουμε τα χαρτια και μου είπαν ότι στην αίτηση δεν έχει να βάλουμε κάπου για ώρες από αναπλήρωση ή ωρομισθία. Άρα δεν πιάνεται μου λέει η δευτεροβάθμια. Ισχύει όντως έτσι ή του διέφευγε κάτι του υπαλλήλου;

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Οχι!!! Μπορείς να κάνεις τα χαρτιά σου και για ΣΔΕ και για ΗΡΩΝ! Τα ΣΔΕ είναι ξεχωριστή προκήρυξη από όλα τα υπόλοιπα.
Εγώ για ΗΡΩΝ δεν ξέρω αλλά στην αίτηση για ΣΔΕ πίανει η προϋπηρερία στην τυπική εκπαίδευση και μπορείς να βάλεις τις ώρες που εργάστηκες!

Αποσυνδεδεμένος wildness

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Εφόσον από δω και πέρα πιάνουν μόνο συνταξιοδοτικά και το ΙΔΕΚΕ και τα ΣΔΕ γιατί να ασχοληθεί κάποιος; Θέλω να πω αξίζει κάποιος να τρέχει μακρυα για κάποιες ώρες ή να κοιτάξω για κανένα φροντιστήριο που θα είναι στην περιοχή μου;

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αν είναι το ΣΔΕ στην περιοχή σου, δεν χάνεις τίποτα να πας αν σε πάρουν. (αν και η πληρωμή αργεί κάπως)
Τώρα για το αν αξίζει να πας σε άλλη περιοχή μόνο για ΣΔΕ..δεν πολυαξίζει η αλήθεια εκτός αν σε ενδιαφέρει η εκπαίδευση ενηλίκων.

Αποσυνδεδεμένος wildness

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Γιατί μόνο για ΣΔΕ; Για ΗΡΩΝ ή ΚΕΕ αξίζει; Δεν ξέρω ακόμη τι θα κάνω..Βέβαια δεν χάνω τίποτα από το να ρίξω τα χαρτιά απλά μετανιώνω που δεν είχα πάρει χαμπάρι νωρίτερα που μετρούσαν τα μόρια, τώρα που δε μετράνε..

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Αυτό που είναι βέβαιο είναι ότι δε μπορείς να δουλεύεις σε 2 βαθμίδες του ιδεκε. Ίσως να μπορείς να κάνεις σε 2 αίτηση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 882
Σύνολο: 884

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.