*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2997979 φορές)

0 μέλη και 25 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Μηπως γνωριζει κανεις τι γινεται με τουσ μαθηματικουσ στα ΣΔΕ ΟΡΧΟΜΕΝΟΥ? Δεν υπαρχει πουθενα... Μήπως γνωριζετε που μπορω να απευθυνθω?

Οπως έχει αναφερθεί ξανά ,οι πίνακες δεν αφορούν όλους τους υποψήφιους σε όλα τα ΣΔΕ.
Δεν έχουν ακόμη ολοκληρωθεί οι απαραίτητες διαδικασίες (βλ. έλεγχος ενστάσεων) ωστε να ανακοινωθούν οι επιλεγέντες υποψήφιοι.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Μηπως γνωριζει κανεις τι γινεται με τουσ μαθηματικουσ στα ΣΔΕ ΟΡΧΟΜΕΝΟΥ? Δεν υπαρχει πουθενα... Μήπως γνωριζετε που μπορω να απευθυνθω?

αν διαβασετε μπροστα πριν ανοιξετε τους πινακες αναφερει οτι σε καποια γνωστικα αντικειμενα οι πινακες θα βγουν λιγο αργοτερα!!!

οποτε μην πανικοβαλεστε

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
παιδια ευχαριστουμε!κι εγω ειχα αυτες τις αποριες
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος swtiriaG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Πότε θα ανακοινωθούν όλα μήπως ξέρετε? Μέχρι την Τετάρτη δεν είναι η προθεσμία για την υποβολή των

Ευχαριστώ για την βοήθεια και την ενημέρωση ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος eleni agglikhs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ

 
Παράθεση από: eleni agglikhs στις Οκτώβριος 09, 2010, 07:58:51 μμ
συναδελφοι ακουστεεεεεεεε!!ειδα τα αποτελεσματα για τα σδε αλλα μου εχει συμβει το εξης:

ενω θα ημουν δευτερη στον πινακα αλλα μπηκε πριν απο εμενα μετα απο ενσταση μια κοπελα που την ξερω γιατι ειχε δουλεψει περυσι στο ιδιο σδε με εμενα...το παραλογο ειναι στις αλλαγες καποιων μοριων της...δηλαδη δηλωνει οτι εχει 4.5 μορια περιπου απο την προυπηρεσια στα σδε αλλα αυτο ειναι αδυνατο αν σκεφτει καποιος οτι δουλεψε περυσι απο τον μαρτιο κ μετα εκει..την εψαξα στον ενιαιο πινακα κ εχει 2.2 μορια...η κοπελα ειναι μια χρονια που εχει τελειωσει το πανεπιστημιο κ δεν εχει δουλεψει αλλου.

επιπλεον πριν την ενσταση της ειχε 2.5 μορια για τα σεμιναρια του ιδεκε κ τωρα εχει 10!!!πως εγεινε αυτο??σε ενα χρονο σε ποσα σεμιναρια πηγε κι εχει τοσα μορια??

το θεμα ειναι οτι εγω ισως να μην παω στο συγκεκριμενο σδε επειδη θα μου παρει την θεση..κι εχω δουλεψει περισσοτερα χρονια εγω στο σδε..
τι να κανω??εγω σκεφτομαι να παρω τηλεφωνο την δευτερα και να κανω ενσταση..θα βγει ομωσ κατι?ελεγε για ενστασεις χθες που βγηκαν οι πινακες??

μπορεις να κανεις ιεραρχικη προσφυγη, ομως τα μορια του αλλου δυστυχως δεν μπορεις να τα πειραξεις!!!



τι δηλαδη θα γινει με την ιεραρχικη προσφυγη?θα γινει η προσληψη με βαση την προυπηρεσια στο σδε και θα το δεχτουν?η μηπωσ να κανω ενσταση για να επανεξεταστουν τα στοιχεια τησ κοπελασ?
 

Αποσυνδεδεμένος kafi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Καλημέρα! Πριν λίγο πήρα τηλ. να ρωτήσω για τα αποτελέσματα που υπολείπονται στα ΣΔΕ. Βέβαια η απάντηση ήταν ουσιαστικά μια καταφατική διατύπωση των ερωτημάτων μας ???. Συγκεκριμένα μου είπαν ότι για κάποια γνωστικά αντικείμενα εξετάζουν ακόμη τις ενστάσεις και όταν ρώτησα για το γνωστικό αντικείμενο της ελληνικής γλώσσας για το ΣΔΕ που με ενδιαφέρει, το οποίο δεν υπάρχει στον πίνακα καθόλου, μου είπαν:"αυτό σημαίνει ή ότι οι θέσεις καλύφθηκαν από αποσπασμένους ή ότι δεν έχουν εξετάσει τις ενστάσεις στο συγκεκριμένο ΣΔΕ". Χαίρω πολύ....

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Λοιπόν, από το πρωί έχω κάνει 42.000 τηλεφωνήματα... Και όχι, δεν υπερβάλλω καθόλου!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Πήρα αρχικά στη Δευτεροβάθμια (Ν.Ηρακλείου), όπου με έστελναν από τον Άννα στον Καιάφα...
(Ήθελα να'ξερα πώς γίνεται να δουλεύουν εκεί μέσα άτομα που να μην ξέρουν σχεδόν ποτέ να μου απαντήσουν σίγουρα σε ό,τι τους ρωτάω...
Ο ένας μονίμως σε παραπέμπει σε ...5-6 άλλους και συμπέρασμα συνήθως δεν βγαίνει!)

Λοιπόν, ο τελευταίος με τον οποίο μίλησα κι ο οποίος είναι αρμόδιος να υπολογίζει προυπηρεσίες (και ήταν ευγενέστατος),
καταρχάς εξεπλάγη όταν του είπα ότι από τα ΣΔΕ ζητούν να κάνουμε την αναγωγή της προυπηρεσίας από αναπλήρωση σε ώρες!
Απορούσε και δεν μπορούσε να καταλάβει γιατί το ζητούν αυτό...
(Εδώ που τα λέμε, ούτε εγώ το καταλαβαίνω, αλλά ...το ίδιο μου κάνει!)

Με λίγα λόγια μου είπε ότι δεν χρειάζεται να το κάνουν αυτοί, μπορούμε να το κάνουμε και μόνοι μας, εφόσον το ζητούν.
Κάθε μήνας (οπότε και κάθε μόριο) αναλογεί στη Δευτεροβάθμια με 87,5 ώρες, αυτό μου το επιβεβαίωσε πάντως.
Έτσι το είχα κάνει και εγώ για τα χρόνια που ήμουν αναπληρώτρια.

Αλλά αυτό εμένα προσωπικά δεν με πολυένοιαζε, γιατί ούτως ή άλλως οι ώρες στα τελευταία χρόνια της ωρομισθίας μου (χωρίς την αναπλήρωση) ήταν πολύ περισσότερες από όσες ζητούσαν από τα ΣΔΕ για τα 5 μόρια (1 μόριο=100 ώρες, με 5 μόρια το μάξιμουμ που παίρνει κανείς).

Τώρα, κάνετε μόνοι σας την αναγωγή, εκτός αν σε κάποια Διεύθυνση βρεθεί κάποιος υπάλληλος πρόθυμος να το κάνει για σας. Στη Δευτεροβάθμια ο μήνας είναι 87,5 ώρες (1 μόριο), ενώ στην Πρωτοβάθμια ο μήνας είναι 100 ώρες (1 μόριο).

Εάν έχει κάποιος λοιπόν σε μια χρονιά από αναπλήρωση στη Δευτεροβάθμια 9.1 μόρια x 87,5 = 796,25 ώρες τη χρονιά.
Εάν είναι αντιστοίχως στην Πρωτοβάθμια, έχει 9,1 μόρια x 100 = 910 ώρες τη χρονιά.

Αυτό που με ανησύχησε εμένα όμως είναι άλλο.
Ρώτησα κατά πόσο οι πίνακες του ΣΔΕ είναι ανεξάρτητοι από τον Ενιαίο Αναπληρωτών.
"Δηλαδή", (ρώτησα 2-3 διαφορετικούς κι αυτόν επίσης), "εάν με καλέσουν πρώτα από ΣΔΕ,
φαίνομαι ως προσληφθείσα και υπάρχει περίπτωση να με προσπεράσουν όταν αρχίσουν (ή συνεχίσουν) να καλούν βάσει του Πίνακα Αναπληρωτών για Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια;"

Παιδιά, οι περισσότεροι δεν ήξεραν να δώσουν απάντηση (τους άκουγα που ρωτούσαν ο ένας τον άλλον), ο τελευταίος δε, για τον οποίο σας λέω, μου είπε 2-3 φορές μετά από σκέψη: "Δεν πιστεύω, δεν το νομίζω, αλλά και σίγουρα δεν μπορώ να σας πω. (Δεν ήθελε να με πάρει στον λαιμό του, φαίνεται.) Πάρτε τηλέφωνο στην Περιφέρεια."!!! "Μα", του λέω, "η Περιφέρεια πάλι σε σας θα με παραπέμψει!"! "Ε, τότε", μου λέει, "πάρτε τηλέφωνο στο Υπουργείο Παιδείας!"... Πήρα τηλέφωνο αρκετές φορές στο Υπουργείο, δεν το σηκώνουν ή βγαίνει λάθος ή κάτι άλλο.
Προσωπικά σταματώ εδώ.

Κι επειδή και γω δεν θέλω να πάρω κανέναν στον λαιμό μου,
σας συνιστώ να πάρετε και στις δικές σας Διευθύνσεις για διευκρινίσεις και φυσικά στο Υπουργείο αν τα καταφέρετε...
Εγώ απλώς σας λέω τι μου είπαν από Ηράκλειο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2010, 01:31:46 μμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
αφου τοσα χρονια δουλευαν κ ωρομισθιοι σε σχολεια κ στο ΣΔΕ παραλληλα χωρις προβλημα. φετος γιατι να υπαρξει προβλημα? αναφερει κτ τετοιο η προκηρυξη?

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
αφου τοσα χρονια δουλευαν κ ωρομισθιοι σε σχολεια κ στο ΣΔΕ παραλληλα χωρις προβλημα. φετος γιατι να υπαρξει προβλημα? αναφερει κτ τετοιο η προκηρυξη?
Μου είπε ότι δεν νομίζει, δεν πιστεύει να επηρεάζει ο ένας πίνακας τον άλλον, αλλά σίγουρα δεν ήθελε να μου πει, γιατί απλά δεν ήταν σίγουρος.
Εσύ τι καταλαβαίνεις από αυτό;

Κανένας άλλος πήρε τηλέφωνο;

Και μην ξεχνάς και το άλλο: τα προηγούμενα χρόνια πρώτα καλούσαν από την Τυπική Εκπαίδευση και μετά από ΣΔΕ.
Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος.
Οπότε είχε την ευχέρεια κάποιος που ήξερε πού και ως τι θα δουλέψει (Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια),
να συμπληρώσει ώρες και αλλού, να προγραμματίσει και να δει τι επιλογές έχει.
Φέτος η καθυστέρηση είναι απίστευτη! Ούτε μία φάση ΠΕ06 δεν έχει βγει από Δευτεροβάθμια! Είμαστε στα τυφλά.

Άσε που και ο θεσμός των ΑΜΩ είναι νέος και δεν έχω ιδέα τι γίνεται με συμπλήρωση ωρών εφόσον σε πάρουν ως ΑΜΩ...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2010, 01:44:10 μμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για την μετατροπή των προυπηρεσιών σε ώρες, μου είπαν από το ΙΔΕΚΕ ότι μπορούμε να κάνουμε μόνοι μας την αναγωγή σε ώρες και να τις δηλώσουμε σε υπευθυνη δήλωση που θα επισυνάψουμε στην αντίστοιχη βεβαίωση προυπηρεσίας.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Συμφωνούμε λοιπόν.
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Joanna Bear ευχαριστούμε για τη συνέπεια (θυμήθηκες να μας ενημερώσεις) κ την πληροφόρηση.

Χάρη στο pde και τη δική σου επιβεβαίωση είμαστε σιγουροι τουλάχιστον για την αναγωγή  της προϋπηρεσίας σε ώρες :
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=20208.75

Δεν εχω εργαστεί ποτε σε ΣΔΕ αλλά γνωρίζω συναδέλφους που δούλεψαν στην ΠΔΣ κ παράλληλα σε ΣΔΕ.
Θα ηταν καλό κάποιος να μας ενημέρωνε με ακρίβεια για το αν υπάρχει περιορισμός στο πλήθος των ωρών (αφού μιλάμε για ωρομισθία κ στις δυο περιπτώσεις).
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Joanna Bear ευχαριστούμε για τη συνέπεια (θυμήθηκες να μας ενημερώσεις) κ την πληροφόρηση.

Χάρη στο pde και τη δική σου επιβεβαίωση είμαστε σιγουροι τουλάχιστον για την αναγωγή  της προϋπηρεσίας σε ώρες :
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=20208.75

Δεν εχω εργαστεί ποτε σε ΣΔΕ αλλά γνωρίζω συναδέλφους που δούλεψαν στην ΠΔΣ κ παράλληλα σε ΣΔΕ.
Θα ηταν καλό κάποιος να μας ενημέρωνε με ακρίβεια για το αν υπάρχει περιορισμός στο πλήθος των ωρών (αφού μιλάμε για ωρομισθία κ στις δυο περιπτώσεις).

;) Η αρκούδα πάντα στη διάθεσή σας!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Όσο γι'αυτό που ζητάς, νομίζω ότι ούτε από το Υπουργείο δεν θα μπορούν να δώσουν σαφείς απαντήσεις...
Πιστεύω πάντως ότι θα υπάρχει περιορισμός...  :( :( :( :( :( :( :( :(  :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Joanna Bear ευχαριστούμε για τη συνέπεια (θυμήθηκες να μας ενημερώσεις) κ την πληροφόρηση.

Χάρη στο pde και τη δική σου επιβεβαίωση είμαστε σιγουροι τουλάχιστον για την αναγωγή  της προϋπηρεσίας σε ώρες :
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=20208.75

Δεν εχω εργαστεί ποτε σε ΣΔΕ αλλά γνωρίζω συναδέλφους που δούλεψαν στην ΠΔΣ κ παράλληλα σε ΣΔΕ.
Θα ηταν καλό κάποιος να μας ενημέρωνε με ακρίβεια για το αν υπάρχει περιορισμός στο πλήθος των ωρών (αφού μιλάμε για ωρομισθία κ στις δυο περιπτώσεις).


Ο περιορισμός υπάρχει τυπικά. Την περσινή χρονιά δεν εφαρμόστηκε γιατί δεν έβρισκαν εκπαιδευτικούς.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 876
Σύνολο: 878

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.