*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2997849 φορές)

0 μέλη και 19 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
o νόμος της Διαμαντοπούλου είναι ξεκάθαρος.
Η προυπηρεσία μετρά αν η πρόσληψη έχει γίνει από τους γνωστούς πίνακες των αναπληρωτών.

Στην περίπτωση σας, θα αναγνωριστεί για την υπηρεσιακή και μισθολογική σας εξέλιξη όταν (και αν) μονιμοποιηθήτε

Υπάρχει όμως και ο νόμος της Δια Βίου μάθησης (που είναι μεταγενέστερος ) και αναφέρει ξεκάθαρα ότι :«Ο χρόνος απασχόλησης των εκπαιδευτικών στα Σ.Δ.Ε. προσμετράται στο σύνολό του στην εκπαιδευτική τους προϋπηρεσία ισότιμα με την προϋπηρεσία σε αντίστοιχα σχολεία της τυπικής εκπαίδευσης».

Καλησπέρα,

έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες και υπάρχει στο ΝΟΜΟ  3879/2010,  Ανάπτυξη της Δια Βίου Μάθησης και λοιπές διατάξεις.  Άρθρο 26, παράγραφο 5.

Οπότε αυτή η εγκύκλιος είναι όχι μόνο αυθαίρετη αλλά και αντιτίθεται στο νομικό πλαίσιο. Επιτέλους οι άσχετοι στο υπουργείο πρέπει να σταματήσουν να είναι απολυταρχικοί και να αρχίσουν να ενημερώνονται για να μην δημιουργούν τέτοια προβλήματα.

δεν είμαι νομικός (ευτυχώς θεέ μου!) αλλά το σχετικό άρθρο του νόμου 3879 αναφέρεται (πιστεύω) σε αυτό που έχω τονίσει με κόκκινα γράμματα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sma20

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλησπέρα και εμείς μέχρι Απρίλη έχουμε πληρωθεί. Του Μαίου η πληρωμή δε σας φαίνεται ότι έχει αργήσει λίγο;
Όσο για την αναγνώριση της προυπηρεσίας έχει κανείς τίποτα νεότερο;

Αποσυνδεδεμένος pepita1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
o νόμος της Διαμαντοπούλου είναι ξεκάθαρος.
Η προυπηρεσία μετρά αν η πρόσληψη έχει γίνει από τους γνωστούς πίνακες των αναπληρωτών.

Στην περίπτωση σας, θα αναγνωριστεί για την υπηρεσιακή και μισθολογική σας εξέλιξη όταν (και αν) μονιμοποιηθήτε

Υπάρχει όμως και ο νόμος της Δια Βίου μάθησης (που είναι μεταγενέστερος ) και αναφέρει ξεκάθαρα ότι :«Ο χρόνος απασχόλησης των εκπαιδευτικών στα Σ.Δ.Ε. προσμετράται στο σύνολό του στην εκπαιδευτική τους προϋπηρεσία ισότιμα με την προϋπηρεσία σε αντίστοιχα σχολεία της τυπικής εκπαίδευσης».[/
o νόμος της Διαμαντοπούλου είναι ξεκάθαρος.
Η προυπηρεσία μετρά αν η πρόσληψη έχει γίνει από τους γνωστούς πίνακες των αναπληρωτών.

Στην περίπτωση σας, θα αναγνωριστεί για την υπηρεσιακή και μισθολογική σας εξέλιξη όταν (και αν) μονιμοποιηθήτε

Υπάρχει όμως και ο νόμος της Δια Βίου μάθησης (που είναι μεταγενέστερος ) και αναφέρει ξεκάθαρα ότι :«Ο χρόνος απασχόλησης των εκπαιδευτικών στα Σ.Δ.Ε. προσμετράται στο σύνολό του στην εκπαιδευτική τους προϋπηρεσία ισότιμα με την προϋπηρεσία σε αντίστοιχα σχολεία της τυπικής εκπαίδευσης».

Καλησπέρα,

έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες και υπάρχει στο ΝΟΜΟ  3879/2010,  Ανάπτυξη της Δια Βίου Μάθησης και λοιπές διατάξεις.  Άρθρο 26, παράγραφο 5.

Οπότε αυτή η εγκύκλιος είναι όχι μόνο αυθαίρετη αλλά και αντιτίθεται στο νομικό πλαίσιο. Επιτέλους οι άσχετοι στο υπουργείο πρέπει να σταματήσουν να είναι απολυταρχικοί και να αρχίσουν να ενημερώνονται για να μην δημιουργούν τέτοια προβλήματα.

δεν είμαι νομικός (ευτυχώς θεέ μου!) αλλά το σχετικό άρθρο του νόμου 3879 αναφέρεται (πιστεύω) σε αυτό που έχω τονίσει με κόκκινα γράμματα
][/color]
[/color]

Καλησπέρα,

έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες και υπάρχει στο ΝΟΜΟ  3879/2010,  Ανάπτυξη της Δια Βίου Μάθησης και λοιπές διατάξεις.  Άρθρο 26, παράγραφο 5.

Οπότε αυτή η εγκύκλιος είναι όχι μόνο αυθαίρετη αλλά και αντιτίθεται στο νομικό πλαίσιο. Επιτέλους οι άσχετοι στο υπουργείο πρέπει να σταματήσουν να είναι απολυταρχικοί και να αρχίσουν να ενημερώνονται για να μην δημιουργούν τέτοια προβλήματα.

δεν είμαι νομικός (ευτυχώς θεέ μου!) αλλά το σχετικό άρθρο του νόμου 3879 αναφέρεται (πιστεύω) σε αυτό που έχω τονίσει με κόκκινα γράμματα
o νόμος της Διαμαντοπούλου είναι ξεκάθαρος.
Η προυπηρεσία μετρά αν η πρόσληψη έχει γίνει από τους γνωστούς πίνακες των αναπληρωτών.

Στην περίπτωση σας, θα αναγνωριστεί για την υπηρεσιακή και μισθολογική σας εξέλιξη όταν (και αν) μονιμοποιηθήτε

Υπάρχει όμως και ο νόμος της Δια Βίου μάθησης (που είναι μεταγενέστερος ) και αναφέρει ξεκάθαρα ότι :«Ο χρόνος απασχόλησης των εκπαιδευτικών στα Σ.Δ.Ε. προσμετράται στο σύνολό του στην εκπαιδευτική τους προϋπηρεσία ισότιμα με την προϋπηρεσία σε αντίστοιχα σχολεία της τυπικής εκπαίδευσης».

Καλησπέρα,

έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες και υπάρχει στο ΝΟΜΟ  3879/2010,  Ανάπτυξη της Δια Βίου Μάθησης και λοιπές διατάξεις.  Άρθρο 26, παράγραφο 5.

Οπότε αυτή η εγκύκλιος είναι όχι μόνο αυθαίρετη αλλά και αντιτίθεται στο νομικό πλαίσιο. Επιτέλους οι άσχετοι στο υπουργείο πρέπει να σταματήσουν να είναι απολυταρχικοί και να αρχίσουν να ενημερώνονται για να μην δημιουργούν τέτοια προβλήματα.

δεν είμαι νομικός (ευτυχώς θεέ μου!) αλλά το σχετικό άρθρο του νόμου 3879 αναφέρεται (πιστεύω) σε αυτό που έχω τονίσει με κόκκινα γράμματα
Εγώ πάλι που μίλησα με νομικό μου είπε το αντίθετο. Το άρθρο λειτουργεί συμπληρωματικά στον 3848/2010 νόμο και είναι ξεκάθαρος: η προυπηρεσία των ωρομίσθιων ΣΔΕ είναι ισότιμή με την αντίστοιχη της πρωινής εκπαιδεύσης. Είναι ξεκάθαρο.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
παιδια για ωρομισθιους εχει βγει η προκυρηξη?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pepita1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
παιδια για ωρομισθιους εχει βγει η προκυρηξη?

Όχι, δεν υπάρχει κάτι. Μόνο η μοριοδότηση για τις αποσπάσεις των μονιμων βγήκε.

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ

Εγώ πάλι που μίλησα με νομικό μου είπε το αντίθετο. Το άρθρο λειτουργεί συμπληρωματικά στον 3848/2010 νόμο και είναι ξεκάθαρος: η προυπηρεσία των ωρομίσθιων ΣΔΕ είναι ισότιμή με την αντίστοιχη της πρωινής εκπαιδεύσης. Είναι ξεκάθαρο.
[/quote]

Πέρυσι όταν βγήκε ο νόμος αυτός είχε ξανασυζητηθεί το ίδιο ζήτημα και συνάδελφος είχε και αυτή μεταφέρει άποψη νομικού ακριβώς αντίθετη (δηλαδή ότι η προυπηρεσία στα ΣΔΕ υπολογίζεται μόνο μετά το διορισμό). Συχνά υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις νομικών σχετικά με την ερμηνεία των νόμων. Αφού όμως το Υπουργείο με εγκύκλιο έχει υιοθετήσει μια απ' αυτές τις απόψεις, δηλαδή ότι η προυπηρεσία σε ΣΔΕ μετρά όχι για το διορισμό στη δευτεροβάθμια, αλλά μετά το διορισμό, τότε τα πράγματα είναι απλά: το Υπουργείο δεν θα υπολογίζει την προυπηρεσία σε ΣΔΕ για διορισμό και όποιος πιστεύει ότι  αδικείται προσφεύγει κατά της ερμηνείας αυτής διοικητικά ή δικαστικά. 

Αποσυνδεδεμένος pepita1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Εγώ πάλι που μίλησα με νομικό μου είπε το αντίθετο. Το άρθρο λειτουργεί συμπληρωματικά στον 3848/2010 νόμο και είναι ξεκάθαρος: η προυπηρεσία των ωρομίσθιων ΣΔΕ είναι ισότιμή με την αντίστοιχη της πρωινής εκπαιδεύσης. Είναι ξεκάθαρο.

Πέρυσι όταν βγήκε ο νόμος αυτός είχε ξανασυζητηθεί το ίδιο ζήτημα και συνάδελφος είχε και αυτή μεταφέρει άποψη νομικού ακριβώς αντίθετη (δηλαδή ότι η προυπηρεσία στα ΣΔΕ υπολογίζεται μόνο μετά το διορισμό). Συχνά υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις νομικών σχετικά με την ερμηνεία των νόμων. Αφού όμως το Υπουργείο με εγκύκλιο έχει υιοθετήσει μια απ' αυτές τις απόψεις, δηλαδή ότι η προυπηρεσία σε ΣΔΕ μετρά όχι για το διορισμό στη δευτεροβάθμια, αλλά μετά το διορισμό, τότε τα πράγματα είναι απλά: το Υπουργείο δεν θα υπολογίζει την προυπηρεσία σε ΣΔΕ για διορισμό και όποιος πιστεύει ότι  αδικείται προσφεύγει κατά της ερμηνείας αυτής διοικητικά ή δικαστικά.
[/quote]
Η δικαστική προσφυγή είναι το επόμενο στάδιο -  οι ωρομίσθιοι του δικού μας ΣΔΕ τουλάχιστον- που θα προσφύγουμε. Τώρα, το τι είπε ένας άλλος συνάδελφος, δε το γνωρίζω.  Μεταφέρω τη συζήτηση που έκανα  η ίδια με το νομικό και η απάντηση ήταν ξεκάθαρη. Όμως, συνάδελφοι που εργάζεστε σε ΣΔΕ, ζητήστε από τους διευθυντές να σας δείξουν το έγγραφο που ήρθε από το ΙΔΕΚΕ, γιατί σε μας δεν έχει έρθει τίποτα!!! Η διευθύντρια μου επικοινώνησε και χθες. Της είπαν ξανά ότι θα προσμετρηθεί η προυπηρεσία μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2011, 11:13:58 πμ από pepita1 »

Αποσυνδεδεμένος pamela

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
παιδια για ωρομισθιους εχει βγει η προκυρηξη?

Όχι, δεν υπάρχει κάτι. Μόνο η μοριοδότηση για τις αποσπάσεις των μονιμων βγήκε.


Δηλαδη δεν θα βγει προκυρηξη φετος για του χρονου

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
παιδια για ωρομισθιους εχει βγει η προκυρηξη?

Όχι, δεν υπάρχει κάτι. Μόνο η μοριοδότηση για τις αποσπάσεις των μονιμων βγήκε.


Δηλαδη δεν θα βγει προκυρηξη φετος για του χρονου

Αν η πρόταση σου είναι με ερωτηματικό  ;) σου θυμίζω πως πέρσι η αντίστοιχη προκήρυξη (για ωρομίσθιους) είχε ανακοινωθεί μετά τις 25 Ιουλίου ...
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Καλησπέρα και εμείς μέχρι Απρίλη έχουμε πληρωθεί. Του Μαίου η πληρωμή δε σας φαίνεται ότι έχει αργήσει λίγο;
Όσο για την αναγνώριση της προυπηρεσίας έχει κανείς τίποτα νεότερο;

Μια χαρά είστε... εμείς μέχρι Φεβρουάριο...!

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ

Εγώ πάλι που μίλησα με νομικό μου είπε το αντίθετο. Το άρθρο λειτουργεί συμπληρωματικά στον 3848/2010 νόμο και είναι ξεκάθαρος: η προυπηρεσία των ωρομίσθιων ΣΔΕ είναι ισότιμή με την αντίστοιχη της πρωινής εκπαιδεύσης. Είναι ξεκάθαρο.

Πέρυσι όταν βγήκε ο νόμος αυτός είχε ξανασυζητηθεί το ίδιο ζήτημα και συνάδελφος είχε και αυτή μεταφέρει άποψη νομικού ακριβώς αντίθετη (δηλαδή ότι η προυπηρεσία στα ΣΔΕ υπολογίζεται μόνο μετά το διορισμό). Συχνά υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις νομικών σχετικά με την ερμηνεία των νόμων. Αφού όμως το Υπουργείο με εγκύκλιο έχει υιοθετήσει μια απ' αυτές τις απόψεις, δηλαδή ότι η προυπηρεσία σε ΣΔΕ μετρά όχι για το διορισμό στη δευτεροβάθμια, αλλά μετά το διορισμό, τότε τα πράγματα είναι απλά: το Υπουργείο δεν θα υπολογίζει την προυπηρεσία σε ΣΔΕ για διορισμό και όποιος πιστεύει ότι  αδικείται προσφεύγει κατά της ερμηνείας αυτής διοικητικά ή δικαστικά.
Η δικαστική προσφυγή είναι το επόμενο στάδιο -  οι ωρομίσθιοι του δικού μας ΣΔΕ τουλάχιστον- που θα προσφύγουμε. Τώρα, το τι είπε ένας άλλος συνάδελφος, δε το γνωρίζω.  Μεταφέρω τη συζήτηση που έκανα  η ίδια με το νομικό και η απάντηση ήταν ξεκάθαρη. Όμως, συνάδελφοι που εργάζεστε σε ΣΔΕ, ζητήστε από τους διευθυντές να σας δείξουν το έγγραφο που ήρθε από το ΙΔΕΚΕ, γιατί σε μας δεν έχει έρθει τίποτα!!! Η διευθύντρια μου επικοινώνησε και χθες. Της είπαν ξανά ότι θα προσμετρηθεί η προυπηρεσία μας.
[/quote]εφοσον η προσληψη δεν γινετε μεσω των κανονικων πινακακων αλλα με μοριοδοτηση , δεν ειναι δυνατον να μετραει!!!!

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, επειδή αναμασάμε συνεχώς τα ίδια και τα ίδια με αποτέλεσμα να μας φθείρει αυτο.. ιδού η απόδειξη.. (Εγκύκλιος αναπληρωτών-ωρομισθίων 2010-2011)

15. α. Στις διατάξεις του άρθρου 6 παρ. 34 του ν. 3027/2002 (ΦΕΚ 152/28.06.2002 τ. Α΄), όπως α-ντικαταστάθηκε και συμπληρώθηκε με τις διατάξεις του άρθρου 2 του ν. 3687/2008 και του άρθρου 6 του ν. 3848/2010, ορίζεται η προϋπηρεσία που προσμετράται στους ενιαίους πίνακες αναπληρωτών και ωρο-μισθίων. Ειδικότερα ορίζεται ότι:«34. α. Όπου στις κείμενες διατάξεις αναφέρεται προϋπηρεσία προσωρινού αναπληρωτή ή ωρομίσθιου εκπαιδευτικού, νοείται αυτή που προσφέρθηκε: α) στα δημόσια σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, αρμοδιότητας του Υπουργείου Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, β) στα Μουσικά Σχολεία, γ) στα Τμήματα Αθλητικών Διευκολύνσεων, δ) στις Σχολικές Μονάδες Ειδικής Αγωγής, ε) στα Ναυτικά Λύκεια, στ) Μεταλυκειακά Προπαρασκευαστικά Κέντρα, ζ) στα Ολοήμερα Σχολεία Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, η) στα Εκκλησιαστικά Σχολεία, θ) στη Σιβιτανίδειο Δημόσια Σχολή Τεχνών και Επαγγελμάτων, ι) σε θέσεις μονίμων εκπαιδευτικών πριν από την αποχώρησή τους, εφόσον έχει προσφερθεί μέχρι 31.8.2005, ια) για την εφαρμογή του προγράμματος της Ολυμπιακής Εκπαίδευσης, ιβ) για την εφαρμογή των προγραμμάτων ενισχυτικής διδασκαλίας και πρόσθετης διδακτικής στήριξης, ιγ) στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας (Σ.Δ.Ε.) του άρθρου 5 του ν.2525/1997 (ΦΕΚ.188/Α΄), ιδ) στα δημόσια σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, που τελούν υπό τη διοικητική εποπτεία του αρμόδιου, σε κάθε κράτος, Υπουργείου των χωρών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, μετά την ημερομηνία ένταξης των χωρών αυτών στην Ευρωπαϊκή Ένωση, με την επιφύλαξη της διάταξης της παραγράφου 10 του άρθρου 8 του ν.2817/2000 (ΦΕΚ. 78/Α΄), ιε΄) στις σχολές τουριστικής εκπαίδευσης Τ.Ε.Ε. του Οργανισμού Τουριστικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (Ο.Τ.Ε.Κ.), ιστ΄) στις σχολικές μονάδες του Εθνικού Ιδρύματος Απροσάρμοστων Παίδων Κρήτης, μετά την υπαγωγή τους στο Υπουργείο Παιδείας , Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων με τις διατάξεις του άρθρου 30 του ν. 3699/2008 (ΦΕΚ. 199 Α¨), για την υλοποίηση προγραμμάτων για άτομα με ειδικές ανάγκες (Α.Μ.Ε.Α.).
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ο διευθυντής μου μας είπε ότι θα πληρωθούμε στις 21 Ιουνίου για τις ώρες του Μαϊου και δώρο Πάσχα!!!  :D

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, μου πιστώθηκαν χρήματα εχθές 20/6/2011 απο ΙΔΕΚΕ. Έχουν καταθέσει 2 ποσά, το ένα φαίνεται οτι είναι η μισθοδοσία Μαΐου και το δεύτερο δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς, διότι είναι σχετικά "μεγάλο" για δώρο Πάσχα, μετά απο τις απίστευτες περικοπές.. Αν κάποιος γνωρίζει..
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 937
Σύνολο: 941

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.