*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2997866 φορές)

0 μέλη και 29 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Ρε παιδιά βοηθήστε με λίγο να καταλάβω
Κάθε χρόνο βγάζουν ανακοινώσεις ότι υπάρχουν τρελλές ελλείψεις στα σχολεία, ότι η παιδεία νοσεί κλπ κλπ και προκειμένου να τις καλύψουν προσλαμβάνουν αναληρωτές.
Φέτος τι έγινε; Που βρέθηκαν όλοι αυτοί οι υπεράριθμοι στη δευτεροβάθμια;
στα μεγαλα αστικα κεντρα, σε νησι ειχαν την οργανικη τους και οι περισσοτεροι ηταν στις πολεις..........και για να πουμε και μερικες αληθειες, εγω πριν απο 2 χρονια ημουν σε τρια ολοημερα διαφορετικα σχολεια με συνολικα 20 μαθητες και τα τρια, μαλιστα σε ενα χωριο της δυτικης μακεδονιας ειχα τρια παιδια. Επισης σε πρωινο πριν απο τρια χρονια σε σχολειο με 35 μαθητες ηταν 7 οι δασκαλοι 1 αγγλικων στο πρωινο, 1 γερμανικων στο πρωινο και 1πληροφορικης και 1 αγγλικων στο απογευματινο ολοημερο και 1 φυσικης αγωγης..........βεβαια ολα αυτα σε χωρια μακρυα απο αστικα κεντρα............και στη διευθυνση και στα ιεκ της περιοχης μου βαζανε καρεκλες και ψαχνανε γραφεια για να δωδουν στους αποσπασμενους. Να καταθεσω και το εξης, εμεις οι ωρομισθιοι αναπληρωτες βγαζαμε το μαθημα και οι μονιμοι μαλλωναν για το ποια θα εχει 8-11 και ποια 11-2



Α μάλιστα. Τώρα κατάλαβα. Πρόκειται για τους γνωστούς κηφήνες. Που διορίζονται στο Καστελόριζο και παίρνουν κομματική απόσπαση στην πόλη. Κάθονται σε ένα γραφείο στη δευτεροβάθμια όλη μέρα, ενώ στο νησί καθηγητής ούτε για δείγμα.
Αυτοί είναι παράσιτα. Αλλά τώρα φταίει η Διαμάντω. Να τους στείλει στις οργανικές τους πρέπει. Να ιδρώσουν μια φορά για το ψωμί τους. Όχι να τους βάζει στα ΣΔΕ και να τρώνε το δικό μας ψωμί. Που στο κάτω - κάτω δεν επιβαρύνουμε και τον κρατικόπρουπολογισμό, αφού πρόκειται για χρήματα του ΕΣΠΑ...
Τι να πω; Πάντα μπανανία θα είμαστε....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Συμφωνώ, φυσικά, με τις εκτιμήσεις των συναδέλφων ότι η κατάσταση στην εκπαίδευση και ιδιαίτερα για τους ελαστικά απασχολούμενους εκπαιδευτικούς είναι πολύ άσχημη. Δεν συμμερίζομαι, όμως, τη στάση παραίτησης (ραγιαδισμού) και την αντίληψη ότι τα χειρότερα θα έλθουν γιατί έτσι έχει αποφασιστεί από κάποιους. Την Ιστορία, συνάδελφοι, δεν την υφιστάμεθα τη (συν)δημιουργούμε.  Αν και όταν το συνειδητοποιήσουμε  αυτό, υπάρχουν σημαντικές πιθανότητες να σταματήσει ο κατήφορος. Η Ιστορία είναι γεμάτη παραδείγματα μεγάλων ανατροπών που πραγματοποιήθηκαν ακριβώς επειδή συλλογικά υποκείμενα βγήκαν από μια παθητική στάση και αποφάσισαν να δράσουν.

Radius

  • Επισκέπτης
Συμφωνώ, φυσικά, με τις εκτιμήσεις των συναδέλφων ότι η κατάσταση στην εκπαίδευση και ιδιαίτερα για τους ελαστικά απασχολούμενους εκπαιδευτικούς είναι πολύ άσχημη. Δεν συμμερίζομαι, όμως, τη στάση παραίτησης (ραγιαδισμού) και την αντίληψη ότι τα χειρότερα θα έλθουν γιατί έτσι έχει αποφασιστεί από κάποιους. Την Ιστορία, συνάδελφοι, δεν την υφιστάμεθα τη (συν)δημιουργούμε.  Αν και όταν το συνειδητοποιήσουμε  αυτό, υπάρχουν σημαντικές πιθανότητες να σταματήσει ο κατήφορος. Η Ιστορία είναι γεμάτη παραδείγματα μεγάλων ανατροπών που πραγματοποιήθηκαν ακριβώς επειδή συλλογικά υποκείμενα βγήκαν από μια παθητική στάση και αποφάσισαν να δράσουν.
Εγώ πάντως δεν μπορώ να ανατρέψω την πολιτική που επιβάλλει η Γερμανία στην Ε.Ε., γιατί μην έχουμε καμία ψευδαίσθηση ότι ειδικά από εδώ και πέρα θα καθορίζει η ελληνική κυβέρνηση την πολιτική γραμή στη χώρα. Εξάλλου το είπαν ανοιχτά, θα υπάρχουν επιτροπές ελέγχου ξένων τεχνοκρατών σε όλα τα Υπουργεία.
Πάντως αν κρίνω από αυτά που είδα για την ελληνική δικαιοσύνη σε χθεσινοβραδυνή εκπομπή του MEGA, δεν μου φαίνεται καθόλου κακή ιδέα να υπάρχει εξωτερικός έλεγχος για τις αυθαιρεσίες που γίνονται επί χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Με τις ενστάσεις τελικά τι γίνεται; Λήγει σήμερα η προθεσμία ή θα πάρει παράταση μετά την απόσυρση των πινάκων; Μήπως κατόρθωσε να μιλήσει κάποιος μαζί τους;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
    • Προφίλ
Άποψη μου είναι σε γενικές γραμμές και με ελάχιστες εξαιρέσεις οι πιο χαραμοφάηδες είναι εκπαιδευτικοί στην Ελλάδα….
Από τη στιγμή που γίνονται μόνιμοι το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι τα ιδιαίτερα και τίποτα άλλο…
Είχε απόλυτο δίκιο ο Πάγκαλος….
Και αν μου πείτε για το μισθό… το ήξεραν πριν γίνουν μόνιμοι πόσα θα παίρνουν και αν δεν θελαν να μην πάνε… τρέχουν όλη μέρα για να προλάβουν τα ιδιαίτερα και πουθενά όρεξη μετά για μάθημα….

Σε όποιον δεν αρέσει η πόρτα της εξόδου είναι ανοιχτή…
Υπάρχουν τόσα παιδία που το βλέπουν ως λειτούργημα αυτό που κάνουν και έτσι πρέπει να είναι…

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
λετε να μαγειρεψουν τους πινακες????

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Τι εννοείς να μαγειρέψουν; Μη βλέπουμε παντού συνωμοσίες ρε παιδιά. Είναι απλά τα πράγματα, οι άνθρωποι απλώς είναι άχρηστοι και δε μπορούν να βγάλουν μετά από τόσο καιρό ένα σωστό πίνακα. Τους μισούς τους πέταξαν έξω ενώ είχαν στείλει κανονικά τα χαρτιά τους και στους άλλους μισούς δε μέτρησαν σωστά τα μόρια. Το λιγότερο που μπορούσαν να κάνουν ήταν να αποσύρουν τους πίνακες μπας και τους διορθώσουν λίγο. Αλλά τι μιλάμε για πίνακες, αφού σε λίγο δε θα υπάρχει ούτε μία θέση, μετά τις αποσπάσεις των μονίμων. Για να μη σχολιάσω και το θέμα των ΑΠΥ, που κάνει ούτως ή άλλως τα ΣΔΕ απαγορευτικά για πάρα πολλούς. Εδώ η χώρα καταρρέει, σε λίγο θα μας κυβερνά το 4ο ράιχ κι εμείς αλλού γι' αλλού.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μετά από όλα αυτά που έχω διαβάσει στο συγκεκριμένο topic, η πρόσληψη στα σδε,μου ακούγεται τουλάχιστον αστεία...
Οι μόνοι που έχουν συμφέρον να δουλέψουν στα σδε, είναι όσοι έχουν ήδη δεύτερη εργασία και με βάση αυτήν πληρώνουν εισφορές στο τεβε. Όλοι οι υπόλοιποι δεν πρέπει καν,κατά τη γνώμη μου,να επιθυμούν να πρόσληφτούν.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
δεν θα υπαρχουν θεσεις για ωρομισθιους σε σδε παρα μονο σε παραρτηματα και σε απομακρυσμενα μερη..............το πιστευετε . ακομα υπαρχουν πλεοναζοντες.................παιδια, η παιδεια ηταν ξεφραγο αμπελι και οι μισοι ηταν πλεοναζοντες και πιναν καφε.....................το κοματικο κρατος στο μεγαλειο του

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αν ήταν πλεονάζοντες να απολυθούν, όχι να τοποθετούνται σε θέσεις που απαιτούνται αυξημένα προσόντα (βλ. ΣΔΕ και ειδική αγωγή). Αν είσαι αδιόριστος σε καλούν με προκήρυξη (που κάνουν κι ένα ολόκληρο καλοκαίρι να την βγάλουν) με ένα σωρό κριτήρια και μοριοδότηση για σεμινάρια, μεταπτυχιακά κλπ κλπ. Αν είσαι διορισμένος κάνεις απλώς μία αίτηση απόσπασης χωρίς να ενδιαφέρεται κανένας για το τι περιλαμβάνει (ή καλύτερα τι δεν περιλαμβάνει) το βιογραφικό σου. Αυτά είναι αστεία πράγματα!

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Συμφωνώ απόλυτα
Άλλωστε το έγραψα και παραπάνω
Παράσιτα και κρατικοδίαιτοι. Στη δική μου δευτεροβάθμια κοντεύουν να κρεμμάσουν και γραφεία από το ταβάνι για να χωρέσουν τα γαιδούρια τους απεσπασμένους, που κάθονται εκεί, μετά από πολιτική-κομματική παρέμβαση ασφαλώς, και αρνούνται να παν στις οργανικές τους στα νησιά.
Και τώρα, αντι να τους στείλουν στα νησιά να δουλέψουν ως οφείλουν. τους βάζουν να τρων τη δική μας δουλειά στα ΣΔΕ.
ΑΙΣΧΟΣ

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
εχετε απολυτο δικιο, εχω γεμισει βεβαιωσεις απο παρακολουθησεις σεμιναριων, εχω κανει μεταπτυχιακο στην εκπαιδευση ενηλικων, πηρα ξενη γλωσσα και υπολογιστες.............................αλλα δεν ειμαι μονιμος :'( :'( :'( :'(

Radius

  • Επισκέπτης
Ας περιμένουμε τους γερμανούς επόπτες στα Υπουργεία, μπορεί όλα αυτά να αλλάξουν  ::) (πέρα από την πλάκα είναι σίγουρο ότι θα φρίξουν με αυτά που θα δουν εδώ)

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Λυπάμαι που το λέω,αλλά το ότι οι περισσότεροι αποκτήσαμε ένα σωρό προσόντα δεν λέει τίποτα.Ουτως ή άλλως αυτά τα προσόντα δεν αποτελού προϋπόθεση διορισμού.Οπως όλοι καταλαβαίνουμε οι αποσπάσεις στα σδε γίνονται για να καλύψουν ωράριο μόνιμοι συνάδελφοι που για κάποιους λόγους δεν καλύπτουν,και το κράτος δεν έχει χρήματα να πληρώσει για επιπλέον εκπαιδευτικούς.Αρα με αυτούς που πρέπει να τα βάζουμε είναι όσοι τόσα χρόνια ασκούσαν αυτή την "πολιτική".

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 920
Σύνολο: 925

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.