*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2997694 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος arois

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια σας, θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Εργαζόμουν στα σδε ως φιλόλογος το 2008 τότε δεν υπήρχε η ΑΠΥ (Απόδειξη παροχής υπηρεσιών)! τί ακριβώς είναι αυτό; Μπορεί κάποιος να μ' ενημερώσει;
ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΤΟΥ ΙΝΕΔΙΒΙΜ ΓΙΑ ΤΑ ΣΔΕ

Η έκδοση ΑΠΥ μπορεί, με εξαίρεση τους ελεύθερους επαγγελματίες, να
υποκατασταθεί από Απόδειξη Πληρωμής Επαγγελματικής Δαπάνης
(ΑΕΔ) του φορέα (Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ.), αν το εισόδημα του λήπτη από
άσκηση επιτηδεύματος κατά την προηγούμενη φορολογική χρήση, που
προέρχεται αποκλειστικά από παροχή υπηρεσιών, από σύμβαση
μίσθωσης έργου (681 ΑΚ), δεν υπερβαίνει το ποσό των 5.000,00 €
(πέντε χιλιάδες ευρώ). Ο ανάδοχος για το σκοπό αυτό υποχρεούται να
προσκομίσει αντίγραφο του εκκαθαριστικού του σημειώματος. Σε
- 4 -
περίπτωση που δεν έχει εκδοθεί ακόμα εκκαθαριστικό σημείωμα για την
προηγούμενη φορολογική χρήση κατά το χρόνο της καταβολής του
εργολαβικού ανταλλάγματος, ο εκάστοτε ανάδοχος συντάσσει σχετική
υπεύθυνη δήλωση που βεβαιώνει ότι το εισόδημά του από παροχή
υπηρεσιών δεν υπερβαίνει το ποσό των 5.000,00 € (πέντε χιλιάδες
ευρώ) για την αμέσως προηγούμενη φορολογική χρήση.

Θα πληρώνεσαι με ΙΚΑ ή με ΑΕΔ εκτός και αν έχεις εισόδημα πάνω από 5000 από παροχή υπηρεσιών ( όχι από μισθωτές υπηρεσίες ). Το ΑΠΥ(Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών ) σημαίνει μπλοκάκι, εγγραφή και πληρωμη ασφαλίστρων στον ΟΑΕΕ , εφορία και άλλα ωραία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλημέρα! Να ρωτήσω και εσάς εδώ μηπως ξέρετε γιατί είμαι μες τα νεύρα πρωνικάτικα.
Έχω τελειώσει με το μεταπτυχιακό μου αλλά δεν έχω ορκιστεί (μεταπτυχιακό είναι, κάθε 2 χρόνια κάνει ορκωμοσίες, περιμένει να μαζευτούν άτομα).
Τους πήρα τηλ να ρωτήσω αν υπάρχει πρόβλημα να καταθέσω την βεβαίωση (η οποία τα αναφέρει όλα, βαθμό κτλ. μόνο ημερομηνία ορκωμοσίας δεν λέει). Το ερώτημα μου ήταν εντελώς ρητορικό , ειπά ας το ρωτήσω να μην το έχω στο μυαλό μου. Και μου λένε δεν γίνεται δεκτη!!! Μα πως είναι δυνατόν ρε παιδιά!Δεν είναι παράλογο;;!
Πείτε μου και σεις. Έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο; εχει συμβεί σε κάποιον από σας;τι να κάνω;
καλά σου τα είπαν! αφού πήγαινες γυρεύοντας... :D

αφού έχεις ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις του μεταπτυχιακού και έχεις συμπληρώσει το ελάχιστο χρονικό διάστημα φοίτησης η σχολή θα σου δίνει μία βεβαίωση να το πιστοποιεί και να αντικαθιστά το πτυχίο μεχρι την ορκωμοσία . Θεωρητικά η βεβαίωση αυτή σε καλύπτει (λέω τωρα εγω..).
Από την άλλη αυτοί που απαντούν τα τηλέφωνα μπορούν να σου λένε ό,τι θέλουν (δεν τους δεσμεύει και κανενας), το θέμα είναι το τι θα κάνει η επιτροπή που ελέγχει τις αιτήσεις.

Στείλε εσύ τα χαρτιά σου όπως νομίζεις ότι είναι σωστά (και στη χειρότερη περίπτωση υπάρχουν και οι ενστάσεις..)
χαχα thanks για την απάντηση, ελπίζω μόνο λόγω περικοπών να μην ταυτίζεται η ομάδα έργου με την επιτροπή  :P
Μόλις ξαναπήρα τηλ μίλησα με άλλο άτομο το οποίο μου είπε πως "και βεβαίως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν υπάρχει η βεβαίωση!". Τι να πεις...ό,τι να ναι...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2012, 03:45:30 μμ από grooog »

Αποσυνδεδεμένος SUPER!!!!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Γεια σας! Γνωρίζει κανείς πώς μετατρέπουμε τους μήνες προϋπηρεσίας μας σε ώρες; Είμαι κι εγώ αναπληρώτρια σε δημοτικά σχολεία και το χαρτί της προϋπηρεσίας αναφέρει μόνο μήνες και μέρες...


Αποσυνδεδεμένος helena86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Βρε παιδιά η ανεργία μετράει μόνο αν είχαμε βγάλει ήδη βεβαίωση από τον ΟΑΕΔ, μέσα σε διάστημα 5 ημερών από την ημερομηνία υποβολής αιτήσεων; Δηλαδή αν δεν έχουμε πάρει ήδη τη βεβαίωση, δεν μετράει η ανεργία μας;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Γεια σας! Γνωρίζει κανείς πώς μετατρέπουμε τους μήνες προϋπηρεσίας μας σε ώρες; Είμαι κι εγώ αναπληρώτρια σε δημοτικά σχολεία και το χαρτί της προϋπηρεσίας αναφέρει μόνο μήνες και μέρες...

Να σου πω τι θα κάνω εγώ, πολλαπλασιάζω το 24 με το 4 για να βγουν οι ώρες του κάθε μήνα και μετά θα το πολλαπλασιάσω με το σύνολο των μηνών που εργάστηκα. Δεν ξέρω όμως αν θα πρέπει να αφαιρέσω τις ημέρες των γιορτών..

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Κάθε μήνας στην πρωτοβάθμια αντιστοιχεί σε 100 ώρες. Αυτό βγαίνει από τον τύπο:

25 (μέρες/μήνα) x 24 (ώρες/εβδομάδα) / 6 (μέρες/εβδομάδα) = 100 ώρες/μήνα.

Τις μέρες πολλαπλασιάζεις επί 4, διότι κάθε μέρα στην πρωτοβάθμια αντιστοιχεί σε 4 ώρες.

Π.χ. Αν έχεις συνολική προϋπηρεσία 20 μήνες και 5 μέρες τότε:
       Οι 20 μήνες x 100 ώρες/μήνα = 2000 ώρες και οι 5 μέρες x 4 ώρες/μέρα = 20 ώρες.
       Σύνολο: 2000 ώρες + 20 ώρες = 2020 ώρες.

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σίγουρα είναι έτσι? Στο είχαν πει και από το ΙΔΕΚΕ ότι έτσι υπολογίζεται?

Αποσυνδεδεμένος arois

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν το έγγραφο δεν γράφει ακριβώς τον αριθμό των ωρών υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να μην μετρήσει η προυπηρεσία. Δεν νομίζω ότι θα ασχοληθούν στο ινεδιβιμ να υπολογίζουν τις ώρες πολλαπλασιάζοντας μέρες, μήνες, κτλ. Η προκήρυξη γράφει
"πρέπει να αποδεικνύεται με σαφήνεια ο χρόνος απασχόλησης σε ώρες".Είχα και εγώ έγγραφο με προυπηρεσία μόνο σε μήνες και μέρες από το 2008 και η β/θμια μου εξέδωσε καινούργιο με ακριβή αριθμό ωρών.
Πάρτε τηλέfωνο στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ για να ΄στε σίγουρες anyway.
 :)Θα σε άφηνα να χάσεις προυπηρεσία αλλά η winona είναι για μενα το απόλυτο sex symbol :)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2012, 11:55:38 μμ από arois »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Δε χρειάζεται να το πούνε από το ΙΔΕΚΕ. Αυτός είναι ο επίσημος τρόπος υπολογισμού που έχουν στα έγγραφά τους και οι διευθύνσεις εκπαίδευσης. Όλα τα άλλα είναι υπολογισμοί στο περίπου. Εδώ μιλάμε για ακρίβεια! ;)

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αν το έγγραφο δεν γράφει ακριβώς τον αριθμό των ωρών υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να μην μετρήσει η προυπηρεσία. Δεν νομίζω ότι θα ασχοληθούν στο ινεδιβιμ να υπολογίζουν τις ώρες πολλαπλασιάζοντας μέρες, μήνες, κτλ. Η προκήρυξη γράφει
"πρέπει να αποδεικνύεται με σαφήνεια ο χρόνος απασχόλησης σε ώρες".Είχα και εγώ έγγραφο με προυπηρεσία μόνο σε μήνες και μέρες από το 2008 και η β/θμια μου εξέδωσε καινούργιο με ακριβή αριθμό ωρών.
Πάρτε τηλέfωνο στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ για να ΄στε σίγουρες anyway.
 :)Θα σε άφηνα να χάσεις προυπηρεσία αλλά η winona είναι για μενα το απόλυτο sex symbol :)

Σ' ευχαριστω  ;D
Αν και ακόμα και να μην μου το μετρήσουν, θα κάνω μετά μια ωραιότατη ένσταση! Πάντως θα πάρω και ένα τηλ στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ για επιβεβαίωση..

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Καλημέρα

Συγνώμη αν επαναλαμβάνομαι,

Τυπική Εκπαίδευση είναι Αθμια-Βθμια σίγουρα.
Φροντιστήριο δεν μετράει είπαμε .

Επίσης ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ κάποιος μου είπε ότι μετράει γιατι τυπικά ανήκουν βθμια λεει. Αλλά ισχύει αυτό?
ΙΕΚ-ΚΕΚ μετράνε? Δεν νομίζω να μετράει αλλά θέλω να το επιβεβαιώσω. ξέρει κάποιος ?


Αποσυνδεδεμένος Minnie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Τα ΙΕΚ, ειδικά εκείνα του πρώην ΟΕΕΚ που τώρα είναι στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ μετράνε σίγουρα, εμένα μου τα μετράνε και τα βάζεις μάλιστα στη 'Διδακτική εμπειρία σε δομές Δια Βίου Εκπαίδευσης και κατάρτισης.

Τα ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ επίσης ξέρω ότι μετράνε στην τυπική εκπαίδευση-Δευτεροβάθμια. Και εκείνα προσμετράνε την προυπηρεσία στα ΣΔΕ.

Για τα ΚΕΚ δε ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος mariloumarilou2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την παιδεία
    • Προφίλ
Αν το έγγραφο δεν γράφει ακριβώς τον αριθμό των ωρών υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να μην μετρήσει η προυπηρεσία. Δεν νομίζω ότι θα ασχοληθούν στο ινεδιβιμ να υπολογίζουν τις ώρες πολλαπλασιάζοντας μέρες, μήνες, κτλ. Η προκήρυξη γράφει
"πρέπει να αποδεικνύεται με σαφήνεια ο χρόνος απασχόλησης σε ώρες".Είχα και εγώ έγγραφο με προυπηρεσία μόνο σε μήνες και μέρες από το 2008 και η β/θμια μου εξέδωσε καινούργιο με ακριβή αριθμό ωρών.
Πάρτε τηλέfωνο στο  ΙΝΕΔΙΒΙΜ  για να ΄στε σίγουρες anyway.
 :)Θα σε άφηνα να χάσεις προυπηρεσία αλλά η winona είναι για μενα το απόλυτο sex symbol :)
Την Παρασκευή που πήρα τηλ στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ και τους είπα οτι εχω προυπηρεσία σε μήνες μου είπαν να τις υπολογίσω σε ώρες για την ηλεκτρονική αίτηση και όταν ρώτησα για τις βεβαιώσεις προυπ. μου είπαν στείλε της όπως είναι. τι γίνεται; άλλα λένε σε άλλους;

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Καλημέρα,
Γνωρίζει κάποιος σχετικά με την Επιμόρφωση στα ΣΔΕ αυτά τα σεμινάρια από ότι έμαθα γινόταν παλιότερα και ήταν 25ώρα.
Μέχρι πόσα μπορούσε κάποιος να κάνει;
 Δηλαδή αν κάποιος έκανε 4 τέτοια σεμινάρια ήταν σαν να έπαιρνε μεταπτυχίακό στα μόρια...!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160659
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 928
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 826
Σύνολο: 841

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.