*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2997839 φορές)

0 μέλη και 24 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πως να επιλέξει κανείς το ΣΔΕ που "βολεύει" καλύτερα μιας και η αίτηση ήταν μόνο για ένα νομό/ΣΔΕ και μάλιστα πολύ πριν γίνουν οι κλήσεις αναπληρωτών ώστε να συνυπολογιστεί!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εγώ υπέθεσα ότι την πήραν αναπληρώτρια στον ίδιο νομό που είχε δηλώσει και για ΣΔΕ και εννοούσα ότι ως πρώτη στην κατάταξη μπορούσε να διαλέξει εκείνη σε ποιο παράρτημα του νομού θα πήγαινε οπότε θα μπορούσε να επιλέξει το πιο κοντινό σε κείνη!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2013, 08:34:22 μμ από Winona »

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ωραία, εκείνη την πήραν στον ίδιο νομό...εμένα με πήραν 150 km από τον τόπο μόνιμης κατοικίας και δήλωσης ΣΔΕ, υπήρχε περίπτωση να μπορέσω να πάω;

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εμένα ρωτάς?!!  :P
Ο καθένας αποφασίζει ο ίδιος τι τον συμφέρει περισσότερο! Κάποιος άλλος ενδεχομένως να παρέβλεπε το ότι είναι ασύμφορο οικονομικά και υπερβολικά κουραστικό να μετακινείται τόση απόσταση τόσο συχνά και να έβαζε πάνω από όλα την επιθυμία του να εργαστεί στην εκπαίδευση ενηλίκων! Το τι επιλέγει λοιπόν ο καθένας είναι δικό του θέμα.

Και επαναλαμβάνω όσον αφορά την pde2000 ότι εγώ εννοούσα πως θα μπορούσε να διαλέξει ως πρώτη στην κατάταξη ένα κοντινό παράρτημα ΑΝ όντως την είχαν πάρει στον ίδιο νομό και αναπληρώτρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Ωραία, εκείνη την πήραν στον ίδιο νομό...εμένα με πήραν 150 km από τον τόπο μόνιμης κατοικίας και δήλωσης ΣΔΕ, υπήρχε περίπτωση να μπορέσω να πάω;
[/quote]
Ακριβώς το ίδιο συνάδελφε συνέβη και σε εμένα καθώς και η πρόσληψη μου ως αναπληρώτρια ήταν σε άλλο νομό!
Επομένως είναι και δίκαιο και σωστό νομίζω να λάβουν  υπόψη τους και αυτές τις περιπτώσεις στο ΙΝΕΔΕΒΙΜ !

Συνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος north

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Οικονομολόγος ΠΕ09
    • Προφίλ
όταν στο Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής αποσπώνται 89 (!!!) άτομα συνολικά και στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας μόλις 54 (1 σε κάθε ΣΔΕ) τότε για ποια εκπαιδευτική πολιτική μιλάμε;
Αυτό και μόνο διαψεύδει πανηγυρικά τον Γκιουλέκα και το υπουργείο όπως και το "success story" των μετατάξεων όπου για τις 4704 θέσεις προς μετάταξη καλύφθηκαν οι 3495. Μας δουλεύουν ψιλό γαζί κι εμείς αντί να τους πάρουμε με τις πέτρες ρίχνουμε νερό στο μύλο του διαίρει και βασίλευε.
"Εκπαίδευση είναι ό,τι επιβιώνει όταν όλα όσα έχουμε μάθει έχουν ξεχαστεί"  Skinner

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Θα ανανεωθούν οι συμβάσεις των ήδη υπαρχόντων ωρομισθίων, αλλά δεν σημαίνει ότι κάποιος θα έχει τις ίδιες ώρες. Μπορεί να έχει λιγότερες, μπορεί περισσότερες

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Και τι θα γίνει με τυχόν επιπλέον κενές θέσεις που θα προκύψουν φέτος, λόγω πχ απόσπασης λιγότερων μονίμων στα ΣΔΕ;

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ξέρει κανείς πότε θα αρχίσουν να καλούν ωρομίσθιους και ποιος είναι ο μέγιστος αριθμός ωρών που μπορεί να πάρει κάποιος ωρομίσθιος;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2013, 10:10:54 πμ από heyy »

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αν δεν γίνει ανανέωση των συμβάσεων θα αργήσουν πάρα πολύ (κοντά στο Φλεβάρη να υπολογίζεις) γιατί ούτε καν πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος δεν έχει βγει
αν γίνει ανανέωση, τότε (από ό,τι μου είπε ο διευθυντής) θα γίνει τέλη σεπτέμβρη με αρχές οκτώβρη
το μέγιστο είναι 15 ώρες (αν φυσικά δεν υπάρχει αποσπασμένος που να καλύπτει κάποιες)

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #5401 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 09:09:02 μμ »
όταν στο Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής αποσπώνται 89 (!!!) άτομα συνολικά και στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας μόλις 54 (1 σε κάθε ΣΔΕ) τότε για ποια εκπαιδευτική πολιτική μιλάμε;

Κι άλλη φορά (επί Διαμαντοπούλου) είχαν αποφασίσει αρχικά να αποσπάσουν μόνο ένα μόνιμο ανά ΣΔΕ, αλλά μετά από παρέμβαση της ΟΛΜΕ οι αποσπάσεις έγιναν κανονικά. Για να δούμε τι θα γίνει φέτος, με δεδομένη και τη γενικότερη κόντρα Υπουργείου- ΟΛΜΕ. Πάντως αν δεν γίνουν άλλες αποσπάσεις είναι προφανές ότι δεν αρκεί η ανανέωση των συμβάσεων των περυσινών ωρομισθίων. Η θα πρέπει να βγάλουν νέα προκήρυξη για τους επιπλέον ωρομίσθιους (και να τους προσλάβουν στα μέσα της χρονιάς το νωρίτερο με τους ρυθμούς του ΙΝΕΔΙΒΙΜ) ή να προσλάβουν κι άλλους με βάση τους περυσινούς πίνακες ωρομισθίων (λύση που δεν προβλέπονταν όμως στην περυσινή προκήρυξη). Συμπερασματικά, προβλέπεται άλλη μια δύσκολη χρονιά για τα ΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος mastermind

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #5402 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 09:33:30 μμ »
Η προκήρυξη πέρυσι έκανε λόγο για δικαίωμα ανανέωσης της σύμβασης γι'άλλον ένα χρόνο. Οπότε θα πάρουν από τους πίνακες τους ίδιους εκπαιδευτές (θα ανανεώσουν τους περσινούς και θα πάρουν κι άλλους αν χρειάζονται από τους ίδιους πίνακες).

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #5403 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 09:38:13 μμ »
Συγγνώμη συνάδελφε αλλά δεν γράφει αυτό η προκήρυξη.  Άλλο η ανανέωση των συμβάσεων και άλλο η χρήση των περυσινών πινάκων για πρόσληψη επιπλέον ωρομίσθιων. Αυτό απαιτεί νέα απόφαση. 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 942
Σύνολο: 951

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.