*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2997873 φορές)

0 μέλη και 26 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aura

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
παιδιά μια ερώτηση..με κάλεσαν και εμένα στο σδε της περιοχής μου, ήμουν πέρυσι πρώτη στον πίνακα και η ανανέωση προβλέπει 9 ώρες για φέτος. Περισσεύουν όμως άλλες 6 από συνάδελφο που δούλευε πέρυσι και αρνήθηκε τη θέση φέτος. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση, ξέρει κανείς; Μπορώ να πάρω τις υπόλοιπες 6 και να συμπληρώσω ωράριο στις 15 ώρες ή παίρνουν άλλο άτομο (στη δικιά μου περίπτωση θα πρέπει να πάρουν ίσως άτομο από τον πίνακα που δεν δούλεψε πέρυσι, άρα δε μιλάμε για ανανέωση σύμβασης..);

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτό θέλω να ρωτήσω κι εγώ..Η σύμβαση η περσινή δεν έλεγε καν ώρες..Εμένα δε μου έχουν πει πόσες ώρες μου ανανεώνουν φέτος

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πάντως στον πρώτο που καλούν δίνουν κανονικά 15 ώρες και άμα εξαντληθεί το 15ωρο και έχουν ώρες τότε πάνε στο δέυτερο

Αποσυνδεδεμένος aura

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Στη βάση της "ανανέωσης" της σύμβασης είναι πιο λογικό να συμπληρώσει ο πρώτος ωράριο και μετά να πάνε παρακάτω, σε άτομα που δεν δούλεψαν πέρυσι. Απλά δεν έχουν ακόμα σαφή απάντηση για το τι θα ισχύσει..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Εγώ έστειλα χθες υπογεγραμμένη την Υπεύθυνη Δήλωση. Το θέμα είναι πόσες ώρες θα δώσουν δεν ξέρω καν. Υπάρχει κάποιο περιθώριο για το πότε πρέπει να φτάσει η Υπεύθυνη δήλωση;

Eπίσης σε εμένα πέρυσι απασχολούμασταν 2 ωρομίσθιοι σε αυτο το μάθημα. Ο πρώτος ήταν πάνω από εμένα στην λίστα. Επομένως λογικά θα δώσουν πρώτα σε αυτόν ώρες και μετά σε εμένα;

Eπίσης έχω μια τελευταία απορία. Σύμφωνα με ενημερωση που έχω φέτος δεν θα υπάρχει όριο αποδοχών όπως πέρυσι για να βγάλει ΤΕΒΕ. Εγώ πέρυσι ήμουν με ΑΕΔ, λογικά και φέτος θα είμαι με ΑΕΔ. Το θέμα είναι ποτέ δεν μου έδωσαν πέρα από την βεβαίωση προυπηρεσίας, κάποια απόδειξη ότι έχω πληρωθεί.

Θέλω να πω, όλη αυτη η προυπηρεσία, δεν φαίνεται καν με ένσημα; Μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει την προυπηρεσία στα ΣΔΕ γι ανα βγει ταμείο ανεργίας; Mα το θεωρώ τελείως παράλογο και παράνομο να απασχολούνται άτομα χωρίς ασφάλιση και μάλιστα από το κράτος, είναι τελείως κουφό

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όχι δε βάζουν ένσημα..Είσαι με μια απόδειξη δαπάνης και δεν μπαίνεις ταμείο ανεργίας!Εγώ σήμερα που την πήγα έμαθα πως δε δεσμεύεται το ΣΔΕ ως προς την πρόσληψή μας  σε καμία περίπτωση!

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όχι δε βάζουν ένσημα..Είσαι με μια απόδειξη δαπάνης και δεν μπαίνεις ταμείο ανεργίας!Εγώ σήμερα που την πήγα έμαθα πως δε δεσμεύεται το ΣΔΕ ως προς την πρόσληψή μας  σε καμία περίπτωση!
Δεν μπορείς να πάρεις επίδομα γιατί δεν σου δίνουν απόλυση, μπορείς όμως να γραφτείς σαν απλός άνεργος ξανά. Και ναι είναι χωρίς ένσημα αλλά μπορείς να ζητήσεις βεβαίωση προϋπηρεσίας από τα κεντρικά ωστε να την χρησιμοποιήσεις σε κάποια μελλοντική προκήρυξη.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Ρε παιδιά εγω γιατί ακόμα δεν μου έστειλε κανένας απόδειξη ΑΕΔ;; Eσείς τις πήρατε όλοι; Eμένα μια βεβαίωση προυπηρεσίας μου έστειλαν.

Εγώ θεωρώ ότι νομικά αυτό να μην είσαι ασφαλισμένος πουθενά, να μην φαίνεται πουθενά τίποτα είναι πλήρως αντισυνταγματικό και είμαι σίγουρος ότι δεν το έχει ψάξει κανείς. Μου φαίνεται τελειως κουφό να μην φαίνεσαι πουθενά ότι δουλεύεις επίσημα, διότι ένας με ΑΕΔ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ !!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Φέτος στα σδε θα υπάρχουν μονιμοι συνάδερφοι?

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ναι θα υπάρχουν
κάποιοι πήραν ήδη απόσπαση ενώ είναι και άτομα με διάθεση από την δευτεροβάθμια

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
ναι θα υπάρχουν
κάποιοι πήραν ήδη απόσπαση ενώ είναι και άτομα με διάθεση από την δευτεροβάθμια

Υπάρχουν αυτές οι αποσπάσεις καπου στο διαδικτυο για να δω;

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Οι αποσπάσεις θα γίνουν από εβδομάδα από το Υπουργείο

Αποσυνδεδεμένος Chryssathess

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΤΕ 16.00 ΜΟΥΣΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Ρε παιδιά εγω γιατί ακόμα δεν μου έστειλε κανένας απόδειξη ΑΕΔ;; Eσείς τις πήρατε όλοι; Eμένα μια βεβαίωση προυπηρεσίας μου έστειλαν.

Εγώ θεωρώ ότι νομικά αυτό να μην είσαι ασφαλισμένος πουθενά, να μην φαίνεται πουθενά τίποτα είναι πλήρως αντισυνταγματικό και είμαι σίγουρος ότι δεν το έχει ψάξει κανείς. Μου φαίνεται τελειως κουφό να μην φαίνεσαι πουθενά ότι δουλεύεις επίσημα, διότι ένας με ΑΕΔ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ !!!!!!!!!!
Την ΑΕΔ θα την πάρεις τη εποχή που θα πρέπει να κανεις την φορολογική σου δήλωση! Εκεί θα φαίνονται το μεικτό πόσο ,οι κρατήσεις , και φυσικα το καθαρό ποσό που πρέπει να είναι ίδιο με τα χρήματα που πήρες !!
Η απόδειξη δαπάνης που εκδίδεται απο την επιχειρηση( ινεδιβιμ εν προκειμενω) δεν έχει ασφάλιση και γι αυτο δίνεται για μικρά ποσά! Αν θυμάσαι ηταν μέχρι 1500€! Σε άλλη περίπτωση έπρεπε να κάψεις απόδειξη παροχής υπηρεσιών ! Τότε θα είχες ασφάλιση αλλά πίστεψε με οικονομικά δεν συνέφερε επ ουδενι!! Πρόπερσι ηταν υποχρεωτικό το απυ και ουσιαστικά με όλα αυτά που πληρώσαμε δεν μας έμεινε ευρώ!!! Γι αυτο περισυ έδωσαν αυτήν την λύση!!
Τέλος φαίνεσαι ότι δουλεύεις καθώς έχεις υπογράψει την σύμβαση!!
Τωρα ότι κανονικά έπρεπε να έχουμε ένσημα είναι ένα αλλο ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ!! Που πονάει!!!
Que sera, sera!!!!

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Chryssathess η πληρωμή με ΑΕΔ μπορεί να γίνει σε περιπτώσεις που τα έσοδα με τον συγκεκριμένο τρόπο δεν υπερβαίνουν τις 5000 ευρώ ( όχι 1500 )ετησίως. Το σημειώνω αυτό γιατί υπάρχουν εκπαιδευτές που απασχολούνται περισσότερες ώρες ( πχ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 175 ώρες) και η αμοιβή τους μππορεί να βγει πάνω από 1500 ευρώ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 917
Σύνολο: 922

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.