*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2997729 φορές)

0 μέλη και 25 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mastermind

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ναι συμφωνώ με τον προλαλήσαντα. Πάντως είναι νόμιμο να συμπληρώσει ωράριο ο πρώτος, μετά ο δεύτερος κοκ έτσι έγινε και σε εμάς αν δεις στην προηγούμενη σελίδα αυτά που γράφω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mastermind

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μέχρι στιγμής αυτό που έχει ανακοινωθεί επίσημα είναι ότι σε κάθε ΣΔΕ έχει αποσπαστεί μόνο ένας  μόνιμος εκπαιδευτικός απ' τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση (εκτός του διευθυντή εννοείται). Γνωρίζει κανείς σας περιπτώσεις ΣΔΕ στα οποία απασχολούνται ήδη περισσότεροι μόνιμοι, είτε με απόσπαση είτε με διάθεση;

Στο δικό μου δεν ξέρω τί ώρες θα πάρω γιατί περιμένουν εξελίξεις αυτή τη βδομάδα μου είπαν.

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και σε μας το ίδιο είπαν!Από βδομάδα εξελίξεις..Άντε να δούμε.

Αποσυνδεδεμένος mastermind

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έχετε ακούσει γι' άλλες αποσπάσεις; Κάτι τέτοιο άφησε να εννοηθεί ο διευθυντής. Νομίζω Τρίτη συνεδριάζουν γι'αποσπάσεις αλλά δεν ξέρω αν μας αφορά.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2013, 01:55:32 μμ από mastermind »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
αποσπασεις οπως ειπαμε δεν προκειται να γινουν. σε μας θα ελθει ενας κοινωνιολογος απο διαθεση και αυτο ειναι ολο. μας ειπαν οτι δε διατιθενται αλλοι μονιμοι. απο δευτερα ξεκιναμε δειλα δειλα με 3ωρα. καλη αρχη!

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
και συμπληρωνω, για τα κενα, αργοτερα θα προκυψει προκηρυξη. βεβαιως θα αφορα τις λοιπες ωρες και φυσικα, ισως οχι για 15ωρα.

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ

Αγαπητέ, κατανοώ την αγωνία σου αλλά από τη στιγμή που είσαι τρίτος, νομίζω όμως ότι είναι στη διακριτική ευχέρεια του Διευθυντής πώς θα μοιράσει τις ώρες, σε συννενόηση με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Πάντως,έγραψα παραπάνω κάτι περί ανανέωσης...Δεν ξέρω αν σε βοήθησα. Πάντως, γνώμη μου είναι να δεις το θέμα πιο "σφαιρικά", από το αν θα πάρεις στην καλύτερη των περιπτώσεων 7 ώρες, αν τις ισοκατανέμει (που δεν νομίζω να το κάνει).
Θέλω τη γνώμη σας. Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το ΣΔΕ ΄και είμαι ο τρίτος ωρομίσθιος από αυτούς που ανανεώθηκαν οι συμβάσεις στην σειρά μου είπαν ότι δεν έχουν ώρες να μου δώσουν !!!!!!! Μόνιμος δεν υπάρχει στο ΣΔΕ, το μάθημα αυτό θα το κάνουν ωρομίσθιοι. Συνολικά θα δώσουν 15 ώρες στον πρώτο ωρομίσθιο, 6 ώρες στον δεύτερο και δεν υπάρχουν ώρες. Πως γίνεται και με ποια λογική να δίνουν στον πρώτο 15 ώρες; Kανονικά δεν έπρεπε να μοιραστούν οι ώρες σε όλους; Με λίγα λόγια η ανανέωση στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ δεν ίσχυει. Θα πρέπει να γίνουν καταγγελίες για εμένα επίσημα στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Είναι απαράδεκτα πράγματα αυτά. Ισχύει αυτή η μοιρασιά ωρών που έκανε το ΣΔΕ, με ποιο σκεπτικό ο διευθυντής μοιράζει έτσι τις ώρες;

Αποσυνδεδεμένος mastermind

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
http://www.gsae.edu.gr/attachments/article/975/%CE%92%CE%9B%CE%9B%CE%A69-630-signed.pdf

Παιδιά ο Φοίβος είχε δίκιο. Αφορά και τα ΣΔΕ η προκήρυξη χωρίς να έχει ανακοινωθεί!

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Αυτό το έγγραφο είναι ολόκληρο ένα λάθος. Λέει: "Με την αίτησή τους οι υποψήφιοι θα δηλώσουν τη σειρά προτίμησης τους στις Διευθύνσεις Δια Βίου Μάθησης που επιλέγουν. " Εμεις δηλώσαμε μια διεύθυνση. Μοριοδοτεί την εμπειρία για π.χ. 0-3 χρόνια από 0-3 μόρια, ενώ δεν δηλώσαμε συγκεκριμένα χρόνια εμπειρίας. Γενικά ότι νάναι.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Αν διαβάσετε αυτά που γράφω εγώ και οι άλλοι στο Thread "δημόσια ΙΕΚ", θα καταλάβετε ότι τα άτομα έχουν βγάλει μια τελείως παράνομη πορκήρυξη.

Το καλύτερο που θα ήταν να γίνει είναι να παραιτηθεί αύριο ο Υπουργός, αλλά δεν βλέπω να το έχει πάρει χαμπάρι κανείς. Πλεον πραγματικά έχουν καταπατήσει κάθε έννοια αξιοκρατίας και θεωρώ τον Αρβανιτόπουλο επικίνδυνο για το πολίτευμα της χώρας μου

Αποσυνδεδεμένος mastermind

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν ειδατε λέει για 20 ώρες ότι μπορεί να πάρει κάποιος στις δομές δια βίου μάθησης. Αυτό ισχύει για τους καινουριους μόνο η και μας τους περσινους; Άνω κάτω όλα. Φοίβο τα λεγες εσύ....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2013, 01:49:29 πμ από mastermind »

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Αν ειδατε λέει για 20 ώρες ότι μπορεί να πάρει κάποιος στις δομές δια βίου μάθησης. Αυτό ισχύει για τους καινουριους μόνο η και μας τους περσινους; Άνω κάτω όλα. Φοίβο τα λεγες εσύ....
μοιραζουν ωρες για να μειωθει η ανεργια, πλασματικα :'( :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγω εχω κάποιες απορίες σχετικά με την πρόσληψη των εκπαιδευτών ενηλίκων. Αν και ίσως να εχουν αναφερθεί παλιοτερα ,μου ειναια αδύνατο να διαβάσω 409 σελίδες οπότε μπαίνω στο "ψητό" :

1) Είδα ότι ο πίνακας κριτηρίων που αναφέρει τα μόρια λέει πχ πτυχιούχοι μεχρι 47 μόρια , κλπ. Ενώ στον τελικό πίνακα που έχουν βγάλει με τα ονόματα οι υποψήφιοι έχουν κάτι χιλιάδες μόρια ο καθένας. Αυτός ο υπολογισμός των μορίων πως ακριβώς γίνεται? Πολλαπλασιάζουμε με κάτι τα μόρια?

2) Όταν κάποιος έχει 2 ξένες γλώσσες μοριοδοτείται και για τις 2?

3) Όταν λέει τρίτεκνος ή πολύτεκνος εννοεί να έχει ο ίδιος 3 ή περισσότερα παιδιά? Ή να είνια μέλος τρίτεκνης οικογένειας? ( είμαι μέλος μονογονεικης οικογένειας 3 παιδιών , με αδέρφια ηλικίας 28, 30 )

4) Πόσο δύσκολο είναι κάποιος χωρίς εμπειρία να μπορέσει να μπει σε μια τέτοια θέση και πόσεσ ώρες του δίνουν συνήθως για αρχή?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!!!

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Ξερει καποιος κάποιο τηλέφωνο του ΙΝΕΔΙΒΙΜ για τα ΣΔΕ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160662
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 966
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 973
Σύνολο: 983

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.