*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2997928 φορές)

0 μέλη και 28 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Chryssathess

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΤΕ 16.00 ΜΟΥΣΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Συνάδελφε καλημέρα! Το μόνο που μου είπανε στα διεκ για τις  ώρες που θα χαθούν λόγω των  εκλογών ειναι οτι θα γίνουν αναπλήρωση!!! Ελπιζω να σε κάλυψα!! Τωρα για τα αλλα που αναφέρεις ...    Απάντηση επίσημη ΚΑΜΙΑ!!!!
Πολυ καλή σου μέρα!!!
Que sera, sera!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφε καλημέρα! Το μόνο που μου είπανε στα διεκ για τις  ώρες που θα χαθούν λόγω των  εκλογών ειναι οτι θα γίνουν αναπλήρωση!!! Ελπιζω να σε κάλυψα!! Τωρα για τα αλλα που αναφέρεις ...    Απάντηση επίσημη ΚΑΜΙΑ!!!!
Πολυ καλή σου μέρα!!!
Στα ιεκ είναι συγκεκριμένες οι ώρες που βγαίνουν!Στα ΣΔΕ είναι το θέμα

Αποσυνδεδεμένος Chryssathess

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΤΕ 16.00 ΜΟΥΣΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Στα ιεκ είναι συγκεκριμένες οι ώρες που βγαίνουν!Στα ΣΔΕ είναι το θέμα
????????
Σε προηγούμενες εκλογές που δούλευα σε ΣΔΕ δεν μας τις είχαν δώσει!!! Αλλα τότε ηταν μια παρασκευη και μια Δευτέρα !! Αλλο αυτο και αλλο 2 παρασκευές και 2 δεύτερες!! Εχω συναδέλφους που δουλεύουν μόνο αυτές τις μερες!!! Καλο ειναι να πιέσουμε τους διευθυντές ώστε να ερμηνεύσουν το " γράμμα του νομού" οπως μας παραθέτει ο συνάδελφος ( ευχαριστούμε ) πώ ως μας βολεύει!!! Βέβαια να πούμε εδώ οτι υπάρχουν διευθυντές που βοηθούν τους ωρομίσθιους και οι ΑΛΛΟΙ.....!!!!!
Que sera, sera!!!!

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ


Συνάδελφε που θέτεις την ερώτηση για τα δημόσια Ι.Ε.Κ. (Δ.Ι.Ε.Κ.), στο Δ.Ι.Ε.Κ. που εργάζομαι ήρθε απογραφικό δελτίο με επτά επιλογές ασφάλισης ανάλογα με το ασφαλιστικό καθεστώς καθενός εκπαιδευτή. Δεν υπάρχει η δυνατότητα να μην ασφαλιστείς και δε νομίζω ότι μακροπρόθεσμα είναι και προς το συμφέρον σου παρά την οικονομική επίπτωση που θα έχει αυτό βεβαίως βεβαίως.


Δηλαδή ένας άνεργος ή πρέπει να πάει στο ΙΚΑ ή να ανοίξει ΤΕΒΕ;Εμάς δεν μας ενημέρωσε κανείς στο ΙΕΚ!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Προσωρινοί πίνακες ωρομίσθιων εκπαιδευτών ΣΔΕ των Περιφερειών Αττικής και Κρήτης της υπ' αρ. πρ. 660/2/3463/30-01-2014 πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος

http://www.inedivim.gr/index.php/anakoinoseis/510-2015-05-15-sde

Ακολουθώντας το παραπάνω λινκ μπορώ να δω τα αποτελέσματα. Πηγαίνοντας όμως στις ανακοινώσεις του ινεδιβιμ δεν μου εμφανίζεται η ανάρτηση! Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει;

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Να τί ακούγεται:
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26510&subid=2&pubid=113109278
Μάλιστα..Για να ανοίξεις ΤΕΒΕ πως πας;Με σύμβαση;

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μόλις μίλησα τηλεφωνικά με την Ομάδα έργου ΣΔΕ.
Συγκεκριμένα, μου είπαν: "είναι εντολή υφυπουργού να μην λειτουργήσει κανένα ΣΔΕ τις συγκεκριμένες ημερομηνίες, άρα αυτομάτως δεν θα πληρωθείτε"
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ναι ρε παιδιά αδικία!4 μέρες χάσιμο!Οι μόνιμοι μια χαρά θα κάτσουν σπιτάκια τους και θα πληρωθούν!Και μετά κατηγορούν τους ωρομίσθιους ότι κάθονται και αυτοί και καλά δουλεύουν!

Αποσυνδεδεμένος pyramida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Αν θες να κάνεις ένσταση γιατί δε σου μέτρησαν κάποια μόρια, κάνεις ένα έγγραφο ένστασης και τους ζητάς να σου προσμετρήσουν τα μόρια αυτά, επισυνάπτοντας τα αντίστοιχα έγγραφα.
Αν θες να κάνεις ένσταση για τα μόρια κάποιου άλλου, κάνεις έγγραφο ένστασης κατά του (... τάδε....) και εξηγείς τους λόγους .
Καλή επιτυχία!!!

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Πήρα και τηλ.. Η φωτοτυπία εγγράφου που αποδεικνύει τα μόρια που "δε μπήκαν" είναι προαιρετική, γιατί στην ουσία επανεξετάζεται ο φάκελος. Έγγραφο που δεν είναι στον αρχικό φάκελο δε λαμβάνεται υποψη. (Το προσκομίζεις για να καταλάβει η επιτροπή ενστάσεων σε τί αναφέρεσαι.)

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Δηλαδή δεν θα πληρωθούμε;
Ωραιότατα! Εγώ Παρασκευές και Δευτέρες εργάζομαι μόνο :( Μας υποχρέωσαν....
Για να είμαι ειλικρινής πιστεύω αυτά είναι ανοησίες της Ομάδας Έργου των ΣΔΕ. Ο υφυπουργός δεν τους είπε να μην μας πληρώσει...είπε ότι θα είναι κλειστά τα ΣΔΕ (όπως όλα τα Γυμνάσια της χώρας). Αυτοί δώσαν τη δική τους ερμηνεία, με τον ίδιο απίστευτο τρόπο που ερμήνευσαν και την εγκύκλιο που ορίζει την αύξηση του ωρομισθίου μας (που πεισματικά αρνούνται να μας δώσουν...)
Είναι γαιδούρια, με όλο το σεβασμό προς τα χαριτωμένα τετράποδα!

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Με τη σειρά μου να ρωτήσω αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει αν υπάρχει απόφαση για τη λειτουργία ή μη των Δ.Ι.Ε.Κ. τις Παρασκευές και τις Δευτέρες πριν και μετά τις εκλογές και αν 1. σε περίπτωση αργίας θα πληρωθούμε κανόνικά, 2. σε περίπτωση που κάποιο Δ.Ι.Ε.Κ. λειτουργήσει πάραυτα θα πληρωθούμε τις ώρες ή θα πάνε υπέρ πίστεος και πατρίδας.

Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να βοήθησα.

Με κίνδυνο να βγούμε εκτός θέματος, μια και το topic αφορά τα ΣΔΕ και όχι τα ΔΙΕΚ, πολύ σύντομα, από ό,τι έχω καταλάβει όσα ΔΙΕΚ είναι εκλογικά κέντρα, μια και συστεγάζονται με σχολεία, θα παραμείνουν κλειστά Παρασκευή και Δευτέρα, τα υπόλοιπα θα λειτουργήσουν κανονικά. Έτσι κι αλλιώς δεν τίθεται θέμα πληρωμής ή μη, καθώς ως γνωστόν οι ώρες στα ΙΕΚ είναι συγκεκριμένες και κάθε ώρα που χάνεται, για οποιονδήποτε λόγο, αναπληρώνεται.

Αποσυνδεδεμένος belbatit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τα όσα αναφέρεις περί ασφάλισης, ορίων για έκδοση Α.Ε.Δ. κ.λ.π. είναι γνωστά και νομίζω ότι κανείς δε διαφωνεί μαζί σου. Δυστυχώς όμως είναι καθορισμένα με σαφήνεια με νόμους τους οποίους και ψάξαμε με τη βοήθεια συναδέλφων δικηγόρων πριν προχωρήσουμε στην ένσταση. Π.χ. όλες οι δομές Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. υποχρεούνται πλέον σε ασφάλιση των ωρομισθίων ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΣΗ τα Σ.Δ.Ε. (Εγκύκλιος Ι.Κ.Α. αρ. 6/24.1.2014).

Θα πρέπει να διεκδικήσουμε και την ασφάλιση στο ΙΚΑ των ωρομίσθιων στα ΣΔΕ. Να στείλουμε ερώτηση στο ΙΚΑ ή όπου αλλού πρέπει για να μας αιτιολογήσουν γιατί έχουν το δικαίωμα να ασφαλίζονται οι ωρομίσθιοι των ΙΕΚ και των ΚΔΒΜ και όχι των ΣΔΕ. Ποια η διαφορά;
Οι συνάδελφοι των ΙΕΚ είναι μισθωτοί και εμείς ελεύθεροι επαγγελματίες; Γιατί;
Πολλοί ωρομίσθιοι των ΣΔΕ κάνουν μόνο αυτή την δουλειά, με αποτέλεσμα να είναι ανασφάλιστοι ή να ανοίξουν μπλοκάκι που αυτό σημαίνει ότι δεν θα μείνει τίποτα στην τσέπη τους. Μπορεί κάποιοι τώρα να μην βλέπουν το πρόβλημα αλλά του χρόνου θα το βρουν μπροστά τους.

Αποσυνδεδεμένος anax

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
    • Προφίλ
Όσον αφορά την ασφάλιση στο ΙΚΑ θέλω να πιστεύω ότι εκ παραδρομής ή άγνοιας δεν συμπεριλήφθηκαν τα ΣΔΕ. Επίσης ποτέ δεν κατάλαβα γιατί οι εκπαιδευτές πρέπει να έχουν μπλοκάκι, το αναφέρει ρητά στο τεχνικό δελτίο ή έτσι αυθαίρετα το επέβαλλαν από την ομάδα έργου; Έχουμε δει ή διαβάσει το τεχνικό δελτίο; Μάλλον πιστεύω πρέπει να ενημερωθούμε καλύτερα και να μην δεχόμαστε έτσι άκριτα ότι επιβάλει η ομάδα έργου.

 Όσον αφορά την ανακοίνωση από την ομάδα έργου για μη πληρωμή μας στις ημέρες των εκλογών έχω να πω ότι αυτή είναι αυθαίρετη, παράνομη και δηλώνει παντελή και επικίνδυνη άγνοια. Το λέω αυτό γιατί έχω διαβάσει την απόφαση του υφυπουργού και δεν αναφέρει κάτι για μη πληρωμή, αυτό ήταν συμπέρασμα κατά το δοκούν από την ομάδα έργου χωρίς μάλιστα να γνωρίζουν την κείμενη νομοθεσία. 

Αποσυνδεδεμένος yellaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Tελικά δεν γνωρίζει κανεις πως προσλαμβάνουν στα ΣΔΕ...ειχα κανει μια ερωτηση αν είσαι 8ος και είναι 8 τα ΣΔΕ σημαίνει οτι θα σε πάρουν ή δεν ισχύει?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 901
Σύνολο: 908

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.