*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2997762 φορές)

0 μέλη και 30 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
ναι , το γνωρίζω αυτό. Αλλά όταν μιλάνε για σύμβαση μίσθωσης έργου,  δεν υπάρχει υποχρέωση ασφάλισης του αναδόχου σε φορέα κύριας ή επικουρικής ασφάλισης.
Παλιότερα, ( ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος-δεν ξέρω αν θυμάμαι καλά ) υπογράφαμε συμβάσεις εργασίας ορισμένου χρόνου με ασφάλιση στο ΙΚΑ.
Αναρωτιέμαι μήπως η σύμβαση μίσθωσης έργου συνοδεύεται πάλι με το όριο των 5000 χιλιάδων και τα μπλοκάκια...
Παυλινα, δεν εχει σημασια η συμβαση. θα ειναι συμβαση εργου με ικα. οπως ηταν παλαιοτερα. παλια μπαιναμε και ταμειο ανεργιας. ασε που σου εδιναν και απολυση, αλλα αυτο μετα κοπηκε απο τον ΟΑΕΔ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2015, 02:09:11 μμ από mariliane »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Δεν είναι δυνατόν από τη μία να μιλάμε για κατάρτιση, επιμορφώσεις, μεταπτυχιακά, διδακτορικά και από την άλλη 20 μόρια ανεργία!! Μας ενδιαφέρει η εξειδίκευση τελικά ή η μείωση των ποσοστών ανεργίας;;; Kαι εν πάσει περιπτώσει αν το ζητούμενο είναι η κάλυψη θέσεων από ανέργους να ανακοινωθεί ευθαρσώς και για πόσα χρόνια θα υπάρχει αυτό το σύστημα για να χαλαρώσουμε όσοι τρέχουμε πανικόβλητοι τόσα χρόνια οπουδήποτε για προσόντα και προϋπηρεσία ξοδεύοντας χρήμα, χρόνο, ενέργεια και ό.τι αυτά συνεπάγονται. Το οικονομικό όφελος άλλωστε όλων όσων ασχολούμαστε με τη δια βιου και πληρώνουμε οαεε είναι γνωστό. Ανασφάλιστη εργασία κι όποτε κάτσει κανένα ΙΚΑ κ άγιος ο Θεος!
Καμία σταθερότητα, καμία εμπιστοσύνη, καμία πρόβλεψη, κανένας σχεδιασμός σε αυτό το κράτος! Αλλαγή των δεδομένων ανά πάσα στιγμή και εξάρτηση από τον κάθε τυχάρπαστο... και περιμένουμε ανάπτυξη;;;

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Παυλινα, δεν εχει σημασια η συμβαση. θα ειναι συμβαση εργου με ικα. οπως ηταν παλαιοτερα. παλια μπαιναμε και ταμειο ανεργιας. ασε που στην εδιναν και απολυση, αλλα αυτο μετα κοπηκε απο τον ΟΑΕΔ.

ευχαριστώ :)

Ακόμα και έτσι,  ισχύει το παρακάτω.


Με κριτήρια που αλλαζουν διαρκώς δύσκολο να επενδύσει κανείς σε προσόντα... κι όσοι προσπάθησαν για αυτά σίγουρα δεν μπορούν παρά να νιώθουν ματαίωση...

Πόσο συμφωνώ σε αυτό που γράφετε bania ! 
Δεν είναι δυνατόν από τη μία να μιλάμε για κατάρτιση, επιμορφώσεις, μεταπτυχιακά, διδακτορικά και από την άλλη 20 μόρια ανεργία!! Μας ενδιαφέρει η εξειδίκευση τελικά ή η μείωση των ποσοστών ανεργίας;;; Kαι εν πάσει περιπτώσει αν το ζητούμενο είναι η κάλυψη θέσεων από ανέργους να ανακοινωθεί ευθαρσώς και για πόσα χρόνια θα υπάρχει αυτό το σύστημα για να χαλαρώσουμε όσοι τρέχουμε πανικόβλητοι τόσα χρόνια οπουδήποτε για προσόντα και προϋπηρεσία ξοδεύοντας χρήμα, χρόνο, ενέργεια και ό.τι αυτά συνεπάγονται. Το οικονομικό όφελος άλλωστε όλων όσων ασχολούμαστε με τη δια βιου και πληρώνουμε οαεε είναι γνωστό. Ανασφάλιστη εργασία κι όποτε κάτσει κανένα ΙΚΑ κ άγιος ο Θεος!
Καμία σταθερότητα, καμία εμπιστοσύνη, καμία πρόβλεψη, κανένας σχεδιασμός σε αυτό το κράτος! Αλλαγή των δεδομένων ανά πάσα στιγμή και εξάρτηση από τον κάθε τυχάρπαστο... και περιμένουμε ανάπτυξη;;;

Αποσυνδεδεμένος demi1982

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Είμαστε .............
    • Προφίλ
1. αναγνωρίζεται
2. κυρίως μέσο - και γίνεται χαμός σπό υποψηφίους- και θέλει και συνέντευξη

Είναι καλό όταν δεν γνωρίζουμε να μη μιλάμε διότι συνήθως λέμε ανοησίες. Ούτε συνέντευξη θέλει, ούτε μέσο, υπάρχει μοριοδότηση η οποία και περιγράφεται στις κατά καιρύς ΥΑ.
Πρόσοχή λοιπόν γιατί θέλεις να γίνεις και εκπαιδευτικός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
dimitra1970, όταν δημοσιεύτηκε το μήνυμα στο οποίο απαντάς (το 2007 δηλαδή), υπήρχε συνέντευξη.

Αποσυνδεδεμένος demi1982

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Είμαστε .............
    • Προφίλ
dimitra1970, όταν δημοσιεύτηκε το μήνυμα στο οποίο απαντάς (το 2007 δηλαδή), υπήρχε συνέντευξη.
Σωστά ζητώ συγνώμη. Αλλά με όλα αυτά που έχω διαβάσει τελευταία έχω παλαβώσει.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Συνάδελφοι εξάλλου με μέσο και συνέντευξη προσληφθήκατε και όχι με διδακτορικά δεύτερα και τρίτα πτυχία (Εδώ γελάνε !!!). Τι φωναζετε, όπως λέει και ο χρήστης anneta σήμερα στις 09:55:15 πμ.
Το δίκαιο είναι να δουλέψουν μόνο άνεργοι που με τόσο κόπο και ιδρώτα μάζεψαν αυτά τα μόρια.
Αλλά είναι πιο εύκολο να μαζεύεις μόρια καθόμενη παρά εργαζόμενη με 3 ευρώ την ώρα οπούδηποτε.
Αλλά στην Ελλάδα που ζούμε δε θα πάμε ποτέ μπροστά γιατί κυριαρχεί η απόψη γιατί να δουλέψω για 360 ευρώ το μήνα αφου η ανεργία μου δίνει μόρια και 360 το μήνα.
Και όχι η άποψη θα δουλέψω με 360 και μετά θα ανέβω σιγά σιγά και θα εξελιχτώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2015, 05:06:32 μμ από rainbowman »

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
μεχρι δευτερα οι προκηρυξεις, σδε, ιεκ, σεκ

Αποσυνδεδεμένος κοροιδοκαθηγητη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Κακομοίρη εκπαιδευτικέ
    • Προφίλ
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάνετε τόση φασαρία για την ανεργία..
Οι άνθρωποι είναι λογικοί (!!!) Σου λέει θα πάρω τον άνεργο που έχει μάθει να μην παίρνει μισθό και άρα δε θα γκρινιάξει για τις πληρωμές που γίνονται του ... αγίου ποτέ!!!!!!!
Η πιστοποίηση τώρα είναι λογική για σας???
Δηλαδή έγινε εξομοίωση του κομμωτή με τον φιλόλογο και τον φυσικό!! Για αυτό δεν έχει σχόλια..
Πώς λέγεται αυτός που συνεχίζει να μιλάει ακόμα κι όταν κανείς δεν ενδιαφέρεται???
Απ. Καθηγητής!!

Αποσυνδεδεμένος Sextos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πραγματικά το χειρότερο απ' όλα είναι το δήθεν προσόν της πιστοποίησης στην εκπαίδευση ενηλίκων. Τσουβάλιασμα ειδικοτήτων άνευ προηγουμένου και παράβολο 120 ευρώ από την αριστερή κυβέρνηση (οι προηγούμενοι το καθιέρωσαν, αλλά αυτοί μια χαρά το διατήρησαν).

Εμπόριο ελπίδας προς όλους, ανέργους, ανάπηρους, πολύτεκνους και όλίγον από την παλιά φουρνιά!
Κοροϊδία και αηδία.


Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
μεχρι δευτερα οι προκηρυξεις, σδε, ιεκ, σεκ

τι λες???????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΠΟΤΕ τελικα??????
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2015, 10:14:15 μμ από dimitraj »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτό που παρατηρώ γενικά είναι ότι όλοι φωνάζουμε για τα δικαιώματα μας , ο καθένας έχει την δική του οπτική γωνία ανάλογη στα προσωπικά του συμφέροντα ενώ κανείς δεν σκέφτεται την μεγάλη εικόνα.
Σε μια λογική κοινωνία, ο άνεργος , ο τρίτεκνος και δεν ξέρω ποιοι άλλοι αδικημένοι από την μοίρα η από δεν ξέρω τι άλλο ( για να μην παρεξηγηθώ και εγώ μέσα σε αυτούς είμαι), θα έπρεπε να πάρουν άλλου είδους βοήθεια.

Στην διεκδίκηση μίας οποιασδήποτε θέσης εργασίας θα έπρεπε να είμαστε όλοι ίσοι, να  μετρηθούν δηλαδή   αποκλειστικά τα προσόντα που θα οδηγήσουν  στην επιλογή του ατόμου που θα κάνει την πιο σωστή δουλειά.
Κατά την γνώμη μου, μόνο έτσι θα πάει μια κοινωνία μπροστά.

ΥΓ. Λυπάμαι εμάς τους άνεργους, αλλά λυπάμαι και αυτούς που απέκτησαν ένα διδακτορικό με τόσο κόπο. Επίσης λυπάμαι τους μαθητές πάνω στους οποίους, κάθε χρόνο, πειραματίζονται εκπαιδευτικοί που δεν έχουν ιδέα από ΣΔΕ. Δεν είδα να οργανώνεται κανένα σεμινάριο στην αρχή του σχολικού έτους,  εδώ και πολλά χρόνια  για τους αρχάριους εκπαιδευτικούς.

Παυλίνα νομίζω είσαι από τους λίγους εδώ που δεν ταυτίζουν το προσωπικό τους συμφέρον με την αίσθηση δικαίου.
Αλλά νομίζω ότι αδικείς το εαυτό σου, ως άνεργη.

Πολύ καλά κάνει, κατά τη γνώμη μου, ο άνεργος και παίρνει μόρια. Το πόσα θα είναι αυτά, μπορεί να είναι αντικείμενο συζήτησης, αλλά κάποια μόρια πρέπει να πάρει.

Λες ότι λυπάσαι αυτόν που έκανε διδακτορικό με τόσο κόπο.
Πιστεύεις ότι αν ένας έχει μεταπτυχιακό ή διδακτορικό γίνεται καλύτερος καθηγητής?
Το μεταπτυχιακό/διδακτορικό πρέπει να είναι must για τριτοβάθμια εκπαίδευση, αλλά στη δευτεροβάθμια, ΙΕΚ, ΣΔΕ κτλ δεν προσφέρει απολύτως τίποτα. Και σου το λέω εγώ που έχω 2 μεταπτυχιακά και διδακτορικό.
Με εξαίρεση ίσως  κάποιον που έχει π.χ. διδακτορικό στην εκπαίδευση ενηλίκων ή κάτι αντίστοιχο.
Τότε, αν είναι έτσι, να μην πάρει μόρια ούτε αυτός με μεταπτυχιακό/διδακτορικό στο αντικείμενό του.
Γιατί απλά είναι άχρηστο και δεν προσφέρει κάτι σε αυτό το επίπεδο εκπαίδευσης.
Και δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που έκανε διδακτορικό με στόχο τα μόρια που θα παίρνει. Αν το έκανε, είναι μ...ας.

Ας πάρει μόρια ο μεταπτυχιακός και ο διδακτορας, αλλά ας πάρει και ο άνεργος.
Γιατί υπάρχουν και αρκετοί που έχουν άλλη δουλειά και στα σδε πάνε τα απογεύματα μόνο για τα λεφτά και για να λουφάρουν, χωρίς να προσφέρουν απολύτως τίποτα.

Και δεν λέω να δουλεύουν κατ' αποκλειστικότητα οι άνεργοι, αλλά καλά είναι κάποια μόρια να τα παίρνουν. Και κατά την άποψή μου να μην είναι και λίγα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2015, 08:11:43 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πραγματικά το χειρότερο απ' όλα είναι το δήθεν προσόν της πιστοποίησης στην εκπαίδευση ενηλίκων. Τσουβάλιασμα ειδικοτήτων άνευ προηγουμένου και παράβολο 120 ευρώ από την αριστερή κυβέρνηση (οι προηγούμενοι το καθιέρωσαν, αλλά αυτοί μια χαρά το διατήρησαν).

Εμπόριο ελπίδας προς όλους, ανέργους, ανάπηρους, πολύτεκνους και όλίγον από την παλιά φουρνιά!
Κοροϊδία και αηδία.

Νομίζω ότι υπάρχουν και άλλα δήθεν προσόντα που κοστίζουν και περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος Empire

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αναφορικά με την ανεργία και με ορισμένους "βολεμένους" που "κλαίγονται"....όχι παιδιά ΑΣΕΠ έχει να γίνει 7 χρόνια-κλειστοί πίνακες και όλα αυτά τα χρόνια οι (βολεμένοι) έχοντες "προυπηρεσία" "έχτιζαν" παράλληλα το "εκπαιδευτικό" τους προφιλ αυξάνοντας προσόντα και προυπηρεσία κυριολεκτικά σχεδόν σε όλες τις δομές της εκπαίδευσης.....και αν είναι δυνατόν ο πτυχιούχος του '08 και έπειτα να "τολμάει" να προσληφθεί σε μια δομή της εκπαίδευσης ( ;;; )....ούτε μια ευκαιρία να μην έχει και ας είναι άνεργη/ος για πολύ καιρό, να μην συμπληρώσω και την "ευτυχία" που επικρατεί στην χώρα μας τα τελευταία 7-8 χρόνια.....ειλικρινά τέτοια (κουτο)πονηριά που επιδεικνύουν ορισμένοι είναι αξιοσημείωτη......για λύπηση πραγματικά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160664
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 959
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 951
Σύνολο: 962

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.