*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη για νέους πίνακες διορισμών/προσλήψεων Ειδικής Αγωγής 2019  (Αναγνώστηκε 663402 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κιρκη..εχεις απολυτο δικαιο.Δυστυχως δεν θελω να το πω<βαση αυτων που διαβαζω>αλλα θα το πω.Γνωμη μου ειναι οτι το θεμα αυτο πρεπει να κλεισει και να ανοιξει ενα αλλο θεμα που να λεει θελουμε πραγματικα να γινουν μονιμοι διορισμοι στην ειδικη αγωγη η"οχι ;;;;

Μόνιμους διορισμούς θέλουν με το σύστημα που θα γράφει μόνο το όνομά τους.

Αν δεν γράφει το όνομά τους δεν θέλουν μόνιμους διορισμούς.

Οι απόψεις αυτών που διαφωνούν με κάθε σύστημα διορισμού (και κυρίως με το προηγούμενο σύστημα) που δεν τους βάζει μέσα είναι:

"Θέλω ΑΣΕΠ και όποιος έγραψε-έγραψε": Δεν τους νοιάζει ούτε η υποβάθμιση των πτυχίων, ούτε που η εξέταση δεν κρίνει τίποτα ουσιαστικό. Νοσταλγούν τις πανελλήνιες εξετάσεις φαίνεται.

"Έδωσα 3 φορές ΑΣΕΠ, να μην διοριστεί κανείς αν όχι εγώ.": Αυτοί έχουν αδικηθεί. Θα έπρεπε όμως να μην θέλουν να πνιγούν όλοι οι άλλοι που δεν πρόλαβαν ή θεωρούν ότι δεν είναι νορμάλ να δώσουν ΑΣΕΠ. Εκεί κρίνεται ο άνθρωπος. Θα έπρεπε να διεκδικούν το δίκιο τους παράλληλα με ότι είναι επιστημονικά ορθό δίπλα σε όλους τους άλλους. Αλλά σου λέει "εγώ αδικήθηκα κύριε, μην ζητάς από εμένα λογική, έχω τρελαθεί από την αδικία". Πάντως δεν θέλουν κανενός άλλου διορισμό.

"Τα μεταπτυχιακά είναι άχρηστα....τα έχουν όλοι....γλώσσα Σουαχίλι": Εδώ για το εμπόριο έχουν δίκιο αλλά αυτό είναι θέμα καπιταλισμού και θέμα της αναγνώρισης και μόνο. Δεν νομίζω να είναι όλοι αυτοί αντικαπιταλιστές. Άλλα θα ήταν τα αποτελέσματα των εκλογών.

"Θα έκανα μεταπτυχιακό-διδακτορικό αν πήγαινα στην τριτοβάθμια": Σοβαρά τώρα;; Τι να απαντήσω σε αυτό...

Δεν είναι τυχαίο που περισσότεροι από αυτούς λένε:

"Έχω πληροφορίες ότι όλα θα παγώσουν. Θα χρειαστεί τουλάχιστον 2 χρόνια για να κάνει διαβούλευση. Και άλλα δυο χρόνια για αποτελέσματα γραπτού ΑΣΕΠ...."

και είναι οι ίδιοι που λέγανε "να πέσει το σύστημα Γαβρόγλου"

οι ίδιοι που λένε τώρα "τελικά ο γαβρόγλου δεν διόρισε...τα λέγαμε εμείς"

Όντως το θέμα αυτό πρέπει να κλείσει γιατί έχουν αποκαλυφθεί ορισμένοι αν θέλουν ή αν δεν θέλουν διορισμούς.






Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μα κι εσύ που προφανώς θέλεις διορισμούς όπως κι εγώ θα πεις:πτυχίο(αφού υποβαθμίζεται κατά την άποψή σου) και προϋπηρεσία.Έτσι δεν είναι;Επίσης το οτι εγώ έχω αδικηθεί και διεκδικώ στα δικαστήρια το δίκαιο μου όντας υψηλόβαθμος επιτυχών στους γραπτούς δεν αμβλύνει την οπτική μου περί του τρόπου διορισμού,περί της θεσμοθέτησης σωστής αξιολόγησης(προς όφελος του εκπαιδευτικού έργου και των υπολοίπων.)Αλλά <<εθιμικώ τρόπω>> διορισμό επειδή κάποιοι/κάποιες,κάποτε το κατόρθωσαν με 6 μήνες π.χ.διδασκαλίας σε κάποιο κλάδο  ή και με ουρλιαχτά στα...κάγκελα ενώ <<εγώ όργωσα την χώρα στις εσχατιές της κρατώντας (sic) όρθια τα σχολεία>> απαιτούν πολλοί.Ας μην γελιόμαστε ε;

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μα κι εσύ που προφανώς θέλεις διορισμούς όπως κι εγώ θα πεις:πτυχίο(αφού υποβαθμίζεται κατά την άποψή σου) και προϋπηρεσία.Έτσι δεν είναι;Επίσης το οτι εγώ έχω αδικηθεί και διεκδικώ στα δικαστήρια το δίκαιο μου όντας υψηλόβαθμος επιτυχών στους γραπτούς δεν αμβλύνει την οπτική μου περί του τρόπου διορισμού,περί της θεσμοθέτησης σωστής αξιολόγησης(προς όφελος του εκπαιδευτικού έργου και των υπολοίπων.)Αλλά <<εθιμικώ τρόπω>> διορισμό επειδή κάποιοι/κάποιες,κάποτε το κατόρθωσαν με 6 μήνες π.χ.διδασκαλίας σε κάποιο κλάδο  ή και με ουρλιαχτά στα...κάγκελα ενώ <<εγώ όργωσα την χώρα στις εσχατιές της κρατώντας (sic) όρθια τα σχολεία>> απαιτούν πολλοί.Ας μην γελιόμαστε ε;

Προφανώς θέλω διορισμούς και δεν κοιτάω καθόλου αν θα διορίσει εμένα. Θεωρώ ότι πρέπει να γίνουν. Τέλος.

Θεώρησα πολύ νορμάλ την μοριοδότηση του συστήματος που πάρα πολλοί (από όλες τις μπάντες) πάλεψαν να μην περάσει.

Χωρίς να το θέλουν ή βάζοντας και το χεράκι τους στην κάλπη, ουσιαστικά τα κατάφεραν να μην δούμε ποτέ αν είχε σκοπό ο Γαβρόγλου να προχωρήσει.


Το αν ήθελε ή όχι ο Γαβρόγλου διορισμούς, δεν το έχω ξέρω. Ίσως να μην έχει σημασία πια.

Θεωρώ όμως ότι είναι υπεύθυνος για όλο το μπάχαλο που συμβαίνει τώρα.

Ένα πράγμα έχω καταλάβει με την μικρή μου εμπειρία

Στους προϋπηρεσάκιδες, τους ΑΣΕΠιτες, τους νεότερους, τους προσοντούχους, τους Γαβρόγλου και Κεραμέως, έχω χάσει κάθε εμπιστοσύνη.

Μόνη ελπίδα η τάξη γενικώς και ειδικώς!

Μέχρι τότε καλό καλοκαίρι!!!   

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν θεωρείται σοβαρός πολίτης όποιος πήγε στην κάλπη με μόνο κριτήριο το καθαρά συντεχνιακό/ατομικό.Αυτό θα πρέπει να σε ανησυχεί πιο πολύ,η νοοτροπία αυτή & όχι τόσο ο κατακερματισμός των εκπαιδευτικών ανάλογα του τι διαθέτουν.Εξ άλλου Καθείς εφ ω ετάχθη.Πολύ δύσκολο στην καθημερινότητά μας να συναντήσουμε τέτοιους ανθρώπους πόσω μάλλον στην εκπαίδευση όπου κυριαρχεί λόγω αδιοριστίας μακροχρόνιας ο άκρατος ατομικισμός.Καλό καλοκαίρι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κιρκη..εχεις απολυτο δικαιο.Δυστυχως δεν θελω να το πω<βαση αυτων που διαβαζω>αλλα θα το πω.Γνωμη μου ειναι οτι το θεμα αυτο πρεπει να κλεισει και να ανοιξει ενα αλλο θεμα που να λεει θελουμε πραγματικα να γινουν μονιμοι διορισμοι στην ειδικη αγωγη η"οχι ;;;;
Θελεις διορισμους?Τοτε παμε με νεο συστημα και αναπληρωση και οχι παλιους.

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1567
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θελεις διορισμους?Τοτε παμε με νεο συστημα και αναπληρωση και οχι παλιους.
Επειδη εγω ειμαι απο χωριο...δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το νεο συστημα και ποιο ειναι το παλιο;;;;

Αποσυνδεδεμένος lemonaki87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Νεο συστημα Γαβρογλου...με τις νεες αιτησεις....που καναμε χαρτια...αλλα αν δεν ειναι με οριστικους και ειναι με προσωρινους θα γινει μπαχαλο..... οι οριστικοι αναμενονται Οκτωβρη Νοεμβρη αρα τοτε και διορισμοι αναγκαστικα...παλιοι οι περσινοι οριστικοι κυρωμενοι...μονοι εγκυροι....μακαρι να εβγαιναν στην ωρα τους οριστικοι και να γινονταν αρχικα διορισμοι κ στη συνεχεια αναπληρωτες απ κει....αλλα δεν...

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επειδη εγω ειμαι απο χωριο...δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το νεο συστημα και ποιο ειναι το παλιο;;;;
ε καλα τωρα δουλευομαστε.Θες διορισμο;Τοτε αναπληρωτες σεπτεμβρη με συστημα Γαβρογλου.Τωρα;

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1567
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ε καλα τωρα δουλευομαστε.Θες διορισμο;Τοτε αναπληρωτες σεπτεμβρη με συστημα Γαβρογλου.Τωρα;
Αυτο περιμενα να ακουσω απο σενα...καθαρες κουβεντες...κι εγω μαζι σου.

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μηπως ομως κρυβεις απο τους αλλους οτι ο νομος αυτος φτιαχτηκε απλα για διορισμους;Μηπως θες μονο διορισμο και στα τετοια σου αν παει με παλιους αναπληρωτες;
Απλες ερωτησεις κανω,και μην πεις οτι θα ειναι ετοιμοι οι πινακες μεχρι 23.Ξερεις πολυ καλα πως θα παμε με παλιους αναπληρωτεςΠρος θεου δεν τα βαζω με σενα.Αλλα να λετε οτι θα ειναι ετοιμοι  οι πινακες οταν και σεις οι ιδιοι ξερετε οτι παμε με παλιους ε ειναι λιγο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2019, 11:31:36 μμ από math22 »

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1567
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μηπως ομως κρυβεις απο τους αλλους οτι ο νομος αυτος φτιαχτηκε απλα για διορισμους;Μηπως θες μονο διορισμο και στα τετοια σου αν παει με παλιους αναπληρωτες;
Απλες ερωτησεις κανω,και μην πεις οτι θα ειναι ετοιμοι οι πινακες μεχρι 23.Ξερεις πολυ καλα πως θα παμε με παλιους αναπληρωτεςΠρος θεου δεν τα βαζω με σενα.Αλλα να λετε οτι θα ειναι ετοιμοι  οι πινακες οταν και σεις οι ιδιοι ξερετε οτι παμε με παλιους ε ειναι λιγο
Θελω να ειμαι ξεκαθαρος..εξ αρχης ειχα πει οτι οι θεσεις μου υπερ του νομου γαβρογλου...οπως επισης οτι ειμαι αντιθετος με διορισμο απο τον νεο και αναπληρωση με τον παλιο...Παντως πιστευω οτι υπαρχει δυνατοτητα να εχουμε στις 23 ετοιμους πινακες...

Αποσυνδεδεμένος lemonaki87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στις 23 ετοιμους οριστικους;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Κιρκη

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 650
    • Προφίλ
Καλημέρα . Το υπουργείο ΔΕΝ είπε ποτέ ότι στην ειδική αγωγή θα πάμε με τους παλιούς πίνακες . αντίθετα το είπε για την γενική αγωγή . Ξέρω ότι θα βγουν σε λίγο οι προσωρινοί πίνακες . Από κει και πέρα είναι θέμα πολιτικής βούλησης . Πάντως είναι απαράδεκτο να γίνουν οι προσλήψεις από άλλους πίνακες και οι διορισμοί από άλλους . Θα υπάρχει στρέβλωση της σειράς του καθενός μας .

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Καλημέρα . Το υπουργείο ΔΕΝ είπε ποτέ ότι στην ειδική αγωγή θα πάμε με τους παλιούς πίνακες . αντίθετα το είπε για την γενική αγωγή . Ξέρω ότι θα βγουν σε λίγο οι προσωρινοί πίνακες . Από κει και πέρα είναι θέμα πολιτικής βούλησης . Πάντως είναι απαράδεκτο να γίνουν οι προσλήψεις από άλλους πίνακες και οι διορισμοί από άλλους . Θα υπάρχει στρέβλωση της σειράς του καθενός μας .

To θέμα είναι όμως ποτέ θα βγουν οι οριστικοι. Προσλήψεις από προσωρινους για αναπληρωτες το θεωρώ απίθανο να κάνει, για το φόβο να μη δημιουργηθεί χάος αργότερα. Οπότε η ασφαλής λύση είναι αναπληρωτες από τους περσινούς, διορισμοι από τους καινούργιους και μετά αναπληρωτες πάλι από τους καινουργιους. Με άλλα λόγια εφαρμογή των καινούργιων όταν θα βγουν οι οριστικοι και μετά, πράγμα που εχει τη λογική του.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2019, 09:29:35 πμ από mtsag »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160135
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 658
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 584
Σύνολο: 605

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.