*

Αποστολέας Θέμα: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)  (Αναγνώστηκε 518457 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Συγνώμη zst αλλά...
ΠΕ60 είναι οι νηπιαγωγοί
ΠΕ70 είναι οι δάσκαλοι
Για τους διοριστέους από ΑΣΕΠ δες στην ιστοσελίδατου.Για τα υπόλοιπα που ρωτάς δε νομίζω ότι μπορεί κάποιος να σου απαντήσει με σιγουριά.Θα γνωρίζουμε το καλοκαίρι! Υπομονή...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος φρουφρού

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Mετά από πολύ καιρό κινήθηκε έστω και άσκοπα αυτό το θέμα. Ησυχία ακόμη... Τίποτα... Τίποτα? Μάλλον... ?
Και ούτε πρόκειται να γίνει τίποτα ως το τέλος του Ιουνίου, οπότε και αναμένονται οι όποιοι διορισμοί των μόνιμων της επόμενης σχολικής χρονιάς. Αμέσως μετά, αναμένουμε νέα και για τους αναπληρωτές...Ως τότε θα υπάρχει απόλυτη ησυχία.

Γιατί τέλη Ιουνίου; Στο νομοσχέδιο δεν έλεγε ότι μετά τις 15 Ιουλίου θα ανακοινώνονται οι προσλήψεις;

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τελικά καταλήξατε στο πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν φέτος; Διαβάζω το θέμα εδώ αλλά δεν βγάζω άκρη.

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Mετά από πολύ καιρό κινήθηκε έστω και άσκοπα αυτό το θέμα. Ησυχία ακόμη... Τίποτα... Τίποτα? Μάλλον... ?
Και ούτε πρόκειται να γίνει τίποτα ως το τέλος του Ιουνίου, οπότε και αναμένονται οι όποιοι διορισμοί των μόνιμων της επόμενης σχολικής χρονιάς. Αμέσως μετά, αναμένουμε νέα και για τους αναπληρωτές...Ως τότε θα υπάρχει απόλυτη ησυχία.

Γιατί τέλη Ιουνίου; Στο νομοσχέδιο δεν έλεγε ότι μετά τις 15 Ιουλίου θα ανακοινώνονται οι προσλήψεις;
Ως τις 15 Ιουλιου από τέλη Ιουνιου γίνονται συνήθως οι αιτήσεις των διοριστέων. Άρα, ο αριθμός και τα ονόματα τους ανακοινώνονται ως τα τέλη Ιουνίου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Mετά από πολύ καιρό κινήθηκε έστω και άσκοπα αυτό το θέμα. Ησυχία ακόμη... Τίποτα... Τίποτα? Μάλλον... ?
Και ούτε πρόκειται να γίνει τίποτα ως το τέλος του Ιουνίου, οπότε και αναμένονται οι όποιοι διορισμοί των μόνιμων της επόμενης σχολικής χρονιάς. Αμέσως μετά, αναμένουμε νέα και για τους αναπληρωτές...Ως τότε θα υπάρχει απόλυτη ησυχία.

Γιατί τέλη Ιουνίου; Στο νομοσχέδιο δεν έλεγε ότι μετά τις 15 Ιουλίου θα ανακοινώνονται οι προσλήψεις;
Ως τις 15 Ιουλιου από τέλη Ιουνιου γίνονται συνήθως οι αιτήσεις των διοριστέων. Άρα, ο αριθμός και τα ονόματα τους ανακοινώνονται ως τα τέλη Ιουνίου.

Η προσωπική μου εμπειρία πάντως μου λέει πως οι διορισμοί γίνονται τέλη Ιουλίου - αρχές Αυγούστου (στην καλυτέρα). Εκτιμώ πως φέτος με τον πανικό που γίνεται με τις επιστροφές των αποσπασθέντων, τις αναθέσεις υπερωριών, τις συγχωνεύσεις μονάδων και τις μαζικές αιτήσεις συνταξιοδότησης τα πάντα θα καθυστερήσουν εξαιρετικά. Όταν λέω τα πάντα εννοώ τόσο τις αιτήσεις για μόνιμο διορισμό όσο και τις αιτήσεις για πρόσληψη αναπληρωτών και ωρομισθίων. Πολλή υπομονή λοιπόν και εξοικονόμηση, όσο γίνεται, ψυχικής ενέργειας...θα μας χρειαστεί...

Αποσυνδεδεμένος zst

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
15 ιουλιου θα ανακοινωνουν απο το 2012 ποσοι συνταξιοδοτουνται για να αντικαθιστανται 1 προς 1
παντως απο την 2Π και την 3Π του 2008 περιμενουν λιγοτεροι απο 1500 διοριστεοι ΑΣΕπ αρα 1000 του 40%
+ πολυτεκνοι + 1/5 του 30μηνου= 3000 διορισμοι που υπαρχουν στο προγραμμα σταθεροποιησης και αναπτυξης ή οποιο αλλο γελοιο και παραπλανητικο ονομα εχει
γιατι δεσαμε κομπο οτι θα παρει τους μισους;
ισως αυτο σημαινει οτι θα παρει και 24μηνο
αν παρει ολους τους διοριστεους (+το 40% που αναλογει) αυτο της δινει το δικαιωμα να μην παρει αναπληρωτες αφου δε θα εχει διοριστεους αδιοριστους
παντως η εννοια αδιοριστοι διοριστεοι ειναι ανατριχιαστικη

Αποσυνδεδεμένος margarita23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Πάντως οι θέσεις που έχουν προκηρυχθεί για το επόμενο σχολικό έτος είναι περίπου 2500 από 60% και 1600 από 40%. Περισσότερες θέσεις από τις 3000 που αναφέρει το πρόγραμμα σταθερότητας.

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Πάντως οι θέσεις που έχουν προκηρυχθεί για το επόμενο σχολικό έτος είναι περίπου 2500 από 60% και 1600 από 40%. Περισσότερες θέσεις από τις 3000 που αναφέρει το πρόγραμμα σταθερότητας.
τί εννοείς " έχουν προκηρυχθεί" ?

Αποσυνδεδεμένος margarita23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Η προκήρυξη του 2008 αναφέρεται στον αριθμό πρόσληψης εκπαιδευτικών για 2 σχολικά έτη (60% - 40%). Επομένως, όσους εκπ/κούς διόρισε την α΄φουρνιά, τόσους θα πάρει και στη β΄φουρνιά.

Αποσυνδεδεμένος zst

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
 δυο προκηρυξεις
 η πρωτη 3500 αλλα 2500 οι επιτυχοντες δηλαδη λειπουν χιλιοι μαλλον πε70 (τι μαλλον σιγουρα)
η αλλη 1461 αλλα 1465 επιτυχοντες
απο την πρωτη διορισε τους μισους του 3500 δηλαδη 1750 αρα
750 απο την πρωτη και 730 απο τη δευτερη
συνολο 1500
αρα + 1000 40%
+ 500 πολυτεκνοι και 30μηνο
δηλαδη δε διοριζονται δασκαλοι
γιατι δεν υπαρχουν διοριστεοι δασκαλοι
ποιο ειναι το 40% του μηδεν;
το μηδεν βεβαια
δεν ειμαι βεβαιος
ειμαι ομως βεβαιος οτι οσοι εφτιαξαν το νεο νομο ειναι μεγαλα γατονια
μπορουν να παρουν ολους τους διοριστεους ασεπ + το αντιστοιχο 40%
αλλα θα το σπασουν σε δυο χρονιες

Αποσυνδεδεμένος mania dask

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Θέλεις να μου πεις οτι τις θεσεις 1060 που εχουν προκυρηχθεί από τον ασεπ για τους δασκαλους και αφορούν τη χρονιά 2010-2011 θα τις ακυρώσουν αυθαίρετα..Υπάρχει καμία τέτοια διάταξη μέσα στο νομοσχέδιο που ακυρώνει αυτές τις θέσεις???Γιατί νομίζω πως όποιος   προηγούμενος νόμος καταργείται τον αναφέρει ξεκάθαρα μέσα στο νομοσχέδιο.Εκτός και αν γνωρίζεις κάτι παραπάνω που δεν ξέρω εγώ.

Αποσυνδεδεμένος zst

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
ολα τα κανουν αυθαιρετα
στο νεο νομο προβλεπεται 60-40!
λεει πουθενα οτι αν δεν εχει διοριστεους θα διοριζει το συνολο των θεσεων απο το 40%;
θα αφησει διοριστεους αδιοριστους για να τους διορισει;
για επιβεβαιωση σκεφτειτε οτι ακουγεται οτι θα κανει ασεπ δασκαλων

Αποσυνδεδεμένος mania dask

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Ο μονος ασεπ που θα γινει φετος θα ειναι για δασκαλους και νηπιαγωγους ειδικης αγωγης.Πηραν στο υπουργειο και τους το ειπαν.Δεν αναφερει πουθενα οτι οι θεσεις θα συμπληρωθουν απο το 40% γιατι εννοειται απο τη στιγμη που ισχύει ο νομος ως εχει.Αλλωστε αυτη η ρύθμιση είναι αυτοματα ενσωματωμενη στο νομο του 40%.Αν ισχυσει η υποπεριπτωση ββ της παραγραφου 2 του αρθρου 6 του νομου του 2004 που αφορα τη ρύθμιση 40% τότε αυτοματως ισχύει και η συμπλήρωση θεσεων αν δεν υπαρχουν διοριστεοι καθως η προταση αυτη εμπεριεχεται μεσα στην παραπανω παραγραφο την οποια φυσικα και δεν καταργουν.Είναι ενας νομος που ηδη γνωριζουμε πως λειτουργει και αφου τον διατηρουν ως εχει γιατι θα επρεπε να τον αναλυσουν ξανα.Αν καταργουσαν καποια ρύθμιση απο το νομο αυτό θα έπρεπε καπου να αναφερεται η ακυρωση της όπως με τη ρύθμιση του 30μηνου.Εγω προσωπικα δεν εχω ακουσει απο κανεναν οτι θα κανει ασεπ για δασκαλους.

Αποσυνδεδεμένος katiafil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Aπορώ: αν πάρει όλους της β΄φουρνιάς και όλους τους 40%, ποιούς θα διορίσει του χρόνου;;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2010, 11:02:23 πμ από katiafil »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160804
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 412
Σύνολο: 433

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.