*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις 2011  (Αναγνώστηκε 227311 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #504 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 08:41:57 μμ »
δεν πρόκειται για προσωπική διατύπωση όμως αλλά για τη νομική διατύπωση του πδ50/96. :Σε περίπτωση που οι εκπαιδευτικοί αυτοί είναι περισσότεροι από τις οργανικές θέσεις, παραμένουν ως υπεράριθμοι στη διάθεση των περιφερειακών υπηρεσιακών συμβουλίων

ο νόμος είναι σαφής. Και απο τη στιγμή που δεν έχει αντικατασταθεί με κάτι ισχυρότερο νομικά ( γιατί η εγκύκλιος , ή η εσωτερική απόφαση τοποθέτησης ενός πυσδε  ΔΕΝ είναι ανώτερη απο ένα Π.Δ.)  τότε ο καθένας δικαιούται και υποχρεούται να υποβάλλει ένσταση κατά της διαδικασίας.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:35:57 »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #505 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 08:50:24 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 11:09:26 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #506 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 09:35:11 μμ »
μα αναφέρεται στη λειτουργική υπεραριθμία όχι στην οργανική. Μιλάει για ΄οσους δεν κατέστη δυνατό να τοποθετηθούν οργανικά όχι για όσους έχουν ήδη οργανική η οποία χάνεται ( οργανική υπεραριθμια )....

οι αιρετοί κάνουν τη δουλειά τους - να ψαρεύουν ψήφους και να μοιράζουν υποσχέσεις. Στο χέρι του καθενός είναι να πάψουν αυτό το παιχνιδάκι... Εδώ ήδη οι εκπ/κοί οργανώνονται να μην ψηφίσουν στις εκλογές, να μην πληρώσουν τη συνδρομή στην ολμε και να πάνε κανονικά στο μάθημά τους - έτσι - για να δώσουν ένα μήνυμα! Μακάρι να το κάνουν .....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #507 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 09:56:24 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 11:09:22 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:35:57 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #508 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 10:03:52 μμ »
νομικά ναι, θα πρέπει να το δώσω στον ελεύθερο.
αλλά σου αντιστρέφω το ερώτημα:
έστω ένα λειτουργικό κενό στο νησί το οποίο το ζητούν δύο  - και οι δύο με απόσπαση από άλλο πυσδε. Πώς κρίνεις ποιός το έχει μεγαλύτερη ανάγκη;.

και ένα ακόμα:
έστω ένα λειτουργικό κενό στο νησί το οποίο ζητούν δύο - ένας απο απόσπαση απο άλλο πυσδε και ένας στη διάθεση και με εντοπιοτητα. Γιατί ο δεύτερος να ξεσπιτωθεί;

είναι λεπτές οι ισορροπίες  και πάντα υπάρχουν αδικημένοι και ευνοημένοι - όποιο θεσμικο πλαίσιο και να βάλεις. Το ζήτημα είναι αφού το θεσεις το πλαίσιο να το ακολουθείς απαρέγκλιτα...διαφορετικά οι αδικίες θα πολλαπλασιάζονται...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #509 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 10:13:42 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 11:09:17 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #510 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 10:16:23 μμ »
.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #511 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 10:23:32 μμ »
ναι, δεν το πήρα προσωπικά! προς Θεού!! :) :)

αυτό που κάνει η Χίος είναι εκτός απο εξώφθαλμα παράνομο ( το πδ50 αναφέρει ρητά πως οι τοποθετήσεις των σε διάθεση γίνεται βάσει των μορίων μετάθεσης και όχι απόσπασης ) και άδικο.
Ναι, τα νησιά έχουν μια ιδιαιτερότητα αλλά ο αποσπασμένος ούτως ή άλλως βολεύεται με την απόσπαση - δεν είναι ανάγκη να είναι και δίπλα στο σπίτι του, είναι απλά "πιο" κοντά.... απ΄την άλλη, αν κάποιος απο άλλο πυσδε έρθει πχ στη Ρόδο λόγω μορίων, γιατί ο Ροδίτης θα πρέπει να μετακομίσει στην Τήλο γιατί υπολείπεται των μορίων;

αν θέλουν αν είναι πραγματικα δίκαιοι, είτε να κάνουν τις αποσπάσεις απο πυσδε σε πυσδε για συγκεκριμένες περιοχές του πυσδε ( πχ Α Κυκλάδων ) και όχι για  όλο το πυσδε είτε προκειμενου για νησιωτικές περιοχές, η αποσπαση να είναι για συγκεκριμένα νησιά και όχι για όλη την περιοχή μετάθεσης, είτε τέλος, να τις καταργήσουν εντελώς και ο καθένας να βρίσκεται εκεί που δήλωσε όταν έβαζε "τικ" στο κουτάκι με τις περιοχές διορισμού.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #512 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 10:28:09 μμ »
Καλησπέρα σε όλους: Ερωτησούλα προς όλους, αλλά κυρίως προς τους συναδέλφους ειδικοτήτων της πρωτοβάθμιας: Εμένα με τοποθετήσανε σήμερα (ως αποσπασμένη από άλλο ΠΥΣΠΕ), αλλά σε 6 θέσιο δημοτικό, κάτι που σημαίνει πως για να συμπληρώνω ωράριο θα πρέπει να πηγαίνω και σε άλλο σχολείο. Το ζήτημα που με καίει είναι το εξής: στο σχολείο που με τοποθέτησαν υπάρχουν 12 ώρες αγγλικών, που οκ θα τις κάνω, μου ζήτησαν να πάρω και το ολοήμερο, που για την ειδικότητά μου είναι 6 ώρες. Εγώ δεν το θέλω καθόλου το ολοήμερο (γιατί δεν θέλω να σχολάω στις 4) και ούτως ή άλλως ακόμα και αν δεχτώ το ολοήμερο μένουν άλλες 6 ώρες για να συμπληρώσω ωράριο οπότε θα πάω ΚΑΙ σε άλλο σχολείο. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
-Είμαι υποχρεωμένη να δεχτώ να πάω και στο ολοήμερο?
- Ποιος αποφασίζει σε ποιο σχολείο θα συμπληρώσω ωράριο? Υπάρχει κάποια διαδικασία σύμφωνα με την οποία κάνουμε πάλι αίτηση για να δηλώσουμε πού θέλουμε να συμπληρώσουμε ωράριο?
- Ένας αιρετός μου είπε ότι ακόμα και το να πάω στο ολοήμερο το αποφασίζει το ΠΥΣΠΕ. Ισχύει αυτό?

Γενικώς, όπως καταλάβετε, δεν το "έχω" το θέμα....

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #513 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 10:30:54 μμ »
ναι Alice το πυσπε αποφασίζει για όλα αυτά. Δεν δηλώνεις σχολειο συμπλήρωσης. Εκείνο κρίνει πού θα σε βάλει ανάλογα με τις ανάγκες των σχολείων.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος any

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #514 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 10:38:10 μμ »
ναι Alice το πυσπε αποφασίζει για όλα αυτά. Δεν δηλώνεις σχολειο συμπλήρωσης. Εκείνο κρίνει πού θα σε βάλει ανάλογα με τις ανάγκες των σχολείων.

ειναι δυνατον το πυσπε γ αθηνας να μην εχει τοποθετησει ακομα αυτους που ειναι απο αποσπαση απο αλλο πυσπε?ξερει κανεις ποτε μπορει να γινει!μπορει να παρει καιρο ?

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #515 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 10:42:13 μμ »
είμαι σίγουρη ότι δεν είναι μόνο το πυσπε γ αθήνας που δεν έχει προβεί σε τοποθετήσεις.... επομένως, καλή αναμονή!! Αν προλάβουν πριν τον αγιασμό, πάλι καλά να λέμε...αλλιώς απο βδομαδα και αν...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #516 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 10:46:21 μμ »
είμαι σίγουρη ότι δεν είναι μόνο το πυσπε γ αθήνας που δεν έχει προβεί σε τοποθετήσεις.... επομένως, καλή αναμονή!! Αν προλάβουν πριν τον αγιασμό, πάλι καλά να λέμε...αλλιώς απο βδομαδα και αν...
Και στην Αιτωλ/νια το ίδιο ισχύει και στην Άρτα και απ'ότι ακούγεται από βδομάδα κάτι θα κάνουν και βλέπουμε....

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #517 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 11:09:32 μμ »
Έχω την εντύπωση ότι κάποιες φορές γίνονται "καραμπόλες" στις τοποθετήσεις των υπό διάθεση και αιτούντων απόσπαση εντός πυσδε, οι οποίες εξυπηρετούν και τους δύο. Π.χ.: κάποιος που είναι στη διάθεση δηλώνει τα σχολεία Α και Β (πρώτο το Α). Λειτουργικό κενό υπάρχει στο Β. Αυτός που έχει οργανική στο Α ζητάει απόσπαση για το Β. Θα ισχύσει η λογική για να βολευτούν και οι δύο ή δεν είναι νομότυπο;

Σε άλλη περίπτωση μπορεί να υπάρξει πρόβλημα. Κάποιος που είναι στη διάθεση πρέπει να αποσπαστεί για τις ανάγκες της υπηρεσίας σε άλλη περιοχή του ΠΥΣΔΕ, στο Χ σχολείο. Όμως το συγκεκριμένο λειτουργικό κενό το ζητάει κάποιος που θέλει να πάει με απόσπαση. Τι θα γίνει; (Υποθέτω ότι αν αυτός που ζητάει απόσπαση βρίσκεται στην περιοχή του πρώτου, τότε θα την πάρει και δε θα αναγκαστεί να φύγει ο πρώτος. Αν όμως ο αιτών απόσπαση βρίσκεται σε άλλη περιοχή; Μήπως αυτός που είναι στη διάθεση θεωρείται υπεράριθμος, οπότε προηγείται;)

Σας ζάλισα, ε;  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2011, 11:12:45 μμ από λιθοσφαιριστής »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160137
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 658
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 582
Σύνολο: 592

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.