*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση  (Αναγνώστηκε 327647 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος baboulino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #1862 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 12:50:53 πμ »
Με συγχωρείς baboullino τι πάει να πεί μη διαλέξεις σχολείο στο συνοικισμό?Εγώ που είμαι της περιοχής αν μου τύχει να πάω εκεί θα πώ "χίλια συγγνώμη, επειδή είστε οι περισσότεροι ξένοι δεν θα έρθω στο σχολείο σας...  είναι και ερείπιο?"Η περιοχή είναι γκετοποιημένη αλλά είναι κι εκείνα παιδιά κι έχουν δικαίωμα στη μόρφωση!

πριν μου την πεις...διάβασε πρώτα τη ρώτησε η κοπέλα! αν τα διαβάσεις θα δεις ότι ρώτησε...τα σχολεία είναι πολύπολιτισμικά??της είπε μια άλλη κοπέλα για ινδούς και πακιστανούς και απάντησε ότι είναι χήρα με ένα παιδί που θα το κουβαλάει μαζί της και αγχώνεται για αυτό...άρα είναι λάθος να της πω ότι τα σχολεία του συνοικισμού και γενικά ο συνοικισμός είναι ολίγον γκέτο??μπορεί η κοπέλα να μην θέλει να πάει εκεί...και να μην γνωρίζει και την περιοχή.και σε πληροφορώ εγώ που ήμουν σε ένα από τα καλύτερα της θήβας πέρσι...διάλεξα την τάξη που είχε παραπάνω από μισά ξένα παιδάκια. απλά εγώ δεν θα έμενα στο συνοικισμό με τίποτα γιατί θα φοβόμουν μετά τα τελευταία περιστατικά του καλοκαιριού

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:33:15 »

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #1863 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 09:35:00 πμ »
Άλλο να μη μείνει σ'εκείνη τη γειτονιά,που είναι και απόλυτα σωστό και άλλο να μην  διαλέξει το σχολείο.Από το ύφος της απάντησής σου άλλο συμπεραίνει κάποιος.Επίσης έχω κι εγώ παιδί το οποίο θα παίρνω μαζί μου στο νηπιαγωγείο...αν μου τύχει το συγκεκριμένο σχολείο στο συνοικισμό δεν θα έχω κανένα πρόβλημα.Αυτά.
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος jella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #1864 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 09:45:51 πμ »
επειδή είχα πάρει και γω μέρος σε αυτή τη συζήτηση ας μην το πάρουμε το θέμα τόσο αρνητικά. αναφέραμε και ίσως ο τρόπος μας ήταν λάθος που το θέσαμε ότι στην Θήβα υπάρχουν πολλοί ξένοι και κυρίως στον συνοικισμό. τα παιδιά είναι παιδιά και δεν μας φταίνε και σε τίποτα αν είναι δυνατόν, είμαστε εκπαιδευτικοί.και από προσωπική πείρα τις χρονιές που δούλεψα σε νηπιαγωγεία με έλληνες και ξένους, είχα πολλή καλύτερη αντιμετώπιση και συννενόηση με τους ξένους παρά με τους Έλληνες γονείς.

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #1865 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 10:14:04 πμ »
επειδή είχα πάρει και γω μέρος σε αυτή τη συζήτηση ας μην το πάρουμε το θέμα τόσο αρνητικά. αναφέραμε και ίσως ο τρόπος μας ήταν λάθος που το θέσαμε ότι στην Θήβα υπάρχουν πολλοί ξένοι και κυρίως στον συνοικισμό. τα παιδιά είναι παιδιά και δεν μας φταίνε και σε τίποτα αν είναι δυνατόν, είμαστε εκπαιδευτικοί.και από προσωπική πείρα τις χρονιές που δούλεψα σε νηπιαγωγεία με έλληνες και ξένους, είχα πολλή καλύτερη αντιμετώπιση και συννενόηση με τους ξένους παρά με τους Έλληνες γονείς.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:33:15 »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #1866 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 06:48:14 μμ »
Θα μιλήσω και γω γιατί αλλιώς θα σκάσω! Ναι, η περιοχή είναι υποβαθμισμένη, αλλά τα παιδάκια που έχουν περάσει από αυτό το σχολείο, εκτός του ότι είναι πολύ καλά παιδάκια (και οι γονείς αντίστοιχα), το επίπεδό τους είναι επίσης ικανοποιητικότατο και το εννοώ!
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος baboulino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #1867 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 10:40:00 μμ »
ρε κορίτσια το έχετε κάνει κυπριακό!δεν μιλάγαμε για τα παιδάκια!!τονίσαμε άλλωστε πως και εμείς είχαμε αλλοδαπα παιδάκια και ήταν πάρα πολύ καλά.απλά και εγώ και η άλλη κοπέλα από ότι κατάλαβα από τα λόγια της ίσως με λάθος τρόπο εννοούσαμε την περιοχή και το σχολείο σε γενικά πλαίσια και σε σχέση με τα άλλα σχολεία. από πότε δεν μπορούμε να πούμε για κάτι τη γνώμη μας εδώ μέσα?αν θέλατε διευκρινήσεις ας το λέγατε...όχι να ασχολείστε 3 μέρες με αυτό! και στο κάτω κάτω της γραφής η fafa ρ'ωτησε κάποια πράγματα...να μην πει ο καθένας την άποψη του?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159949
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 366
Σύνολο: 375

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.