*

Αποστολέας Θέμα: Δεδομένα στη Γενική μετά το 'οχι' της Ειδ. Επιτροπής ΣτΕ. Τι μέλλει γενέσθαι;  (Αναγνώστηκε 182228 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος teacher80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
Ο φόρτος εργασίας ή η διάθεση του ΑΣΕΠ δε καθορίζουν απαραίτητα την έκδοση μιας προκήρυξης. Η πολιτική βούληση έχει σαφώς τη καταλυτική σημασία της...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος teacher80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
Ας τα ξαναπούμε λοιπόν.....θα βγει κανονικά προκήρυξη για αναπληρωτές γενικής...θα είναι ίδια με την περσινή....θα βγει τέλος Ιούλη αρχές Αυγούστου....αφού θα είναι ίδια με την περσινή τα μόνα που θα δηλωθούν θα είναι φετινή προϋπηρεσία..νέα πτυχία.... παιδαγωγικές επαρκειες κτλ....όπως έγινε και πέρυσι.....ούτε σεμινάρια.. ούτε μεταπτυχιακά....θα είναι ακριβώς όπως πέρυσι και όπως και τα προηγούμενα χρόνια.... δείτε την περσινή προκήρυξη..θα είναι ακριβώς η ίδια.... ούτε περσινοί κλειδωμένοι πίνακες ούτε τίποτα άλλο.... αυτά για τη γενική 2019-2020....για το 2020-2021 ...έχει ο Θεός.... αυτό λένε οι πληροφορίες... αυτό λέει η κοινη λογική...αυτό είναι που θα προκαλέσει τις λιγότερες αντιδράσεις από οτιδήποτε άλλο...

Αλήθεια πώς νομιμοποιείται να εκδοθεί προκήρυξη γενικής που δε στηρίζεται στο ισχύον σύστημα διορισμών - προσλήψεων αλλά σε προηγούμενο καθεστώς;;; Η πρόβλεψη για χρήση περσινών πινάκων ενεργοποιείται εφόσον δεν βγήκαν οριστικά αποτελέσματα προκήρυξης που εκδόθηκε ή έπρεπε να είχε εκδοθεί. Στη γενική προκήρυξη δε βγήκε ποτέ! Άρα εφόσον βγει θα πρέπει να ακολουθήσει το νόμο Γαβρόγλου κι εφόσον δε προλαβαίνουν αυταποδεικτα για νέους πίνακες να κάνει χρήση της πρόβλεψης για περσινους...

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ας τα ξαναπούμε λοιπόν.....θα βγει κανονικά προκήρυξη για αναπληρωτές γενικής...θα είναι ίδια με την περσινή....θα βγει τέλος Ιούλη αρχές Αυγούστου....αφού θα είναι ίδια με την περσινή τα μόνα που θα δηλωθούν θα είναι φετινή προϋπηρεσία..νέα πτυχία.... παιδαγωγικές επαρκειες κτλ....όπως έγινε και πέρυσι.....ούτε σεμινάρια.. ούτε μεταπτυχιακά....θα είναι ακριβώς όπως πέρυσι και όπως και τα προηγούμενα χρόνια.... δείτε την περσινή προκήρυξη..θα είναι ακριβώς η ίδια.... ούτε περσινοί κλειδωμένοι πίνακες ούτε τίποτα άλλο.... αυτά για τη γενική 2019-2020....για το 2020-2021 ...έχει ο Θεός.... αυτό λένε οι πληροφορίες... αυτό λέει η κοινη λογική...αυτό είναι που θα προκαλέσει τις λιγότερες αντιδράσεις από οτιδήποτε άλλο...
Για ειδικη αν δεν προλαβουν να βγαλουν πινακες πρεπει να γινει το ιδιο τοτε.Αλλα δεν υπαρχει χρονος πιστευω

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Αλήθεια πώς νομιμοποιείται να εκδοθεί προκήρυξη γενικής που δε στηρίζεται στο ισχύον σύστημα διορισμών - προσλήψεων αλλά σε προηγούμενο καθεστώς;;; Η πρόβλεψη για χρήση περσινών πινάκων ενεργοποιείται εφόσον δεν βγήκαν οριστικά αποτελέσματα προκήρυξης που εκδόθηκε ή έπρεπε να είχε εκδοθεί. Στη γενική προκήρυξη δε βγήκε ποτέ! Άρα εφόσον βγει θα πρέπει να ακολουθήσει το νόμο Γαβρόγλου κι εφόσον δε προλαβαίνουν αυταποδεικτα για νέους πίνακες να κάνει χρήση της πρόβλεψης για περσινους...
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι ζόρι τραβάτε κάποιοι....λέτε οκ να ισχύσουν οι περσινοί πίνακες αλλά τραβάτε ζόρι να μετρήσει η φετινή προϋπηρεσία..εξηγηστε μου παρακαλώ ποιο είναι το ζόρι σας...κατά τ αλλά γιατί αγχώνεστε για το νομικό του ζητήματος...σας έχω ξαναπεί ότι το υπουργείο και η Βουλή θα βρουν τον τρόπο. Τι αγχώνεστε εσείς; Θεματοφύλακες του νόμου είστε; Αρνηθηκατε να πάτε να δουλέψετε πέρυσι και δεν έχετε περσινή προϋπηρεσία να μετρήσει; Ποιο το ζόρι παρακαλώ;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2019, 04:16:07 μμ από konstantinos1 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος giannis1881

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Ας τα ξαναπούμε λοιπόν.....θα βγει κανονικά προκήρυξη για αναπληρωτές γενικής...θα είναι ίδια με την περσινή....θα βγει τέλος Ιούλη αρχές Αυγούστου....αφού θα είναι ίδια με την περσινή τα μόνα που θα δηλωθούν θα είναι φετινή προϋπηρεσία..νέα πτυχία.... παιδαγωγικές επαρκειες κτλ....όπως έγινε και πέρυσι.....ούτε σεμινάρια.. ούτε μεταπτυχιακά....θα είναι ακριβώς όπως πέρυσι και όπως και τα προηγούμενα χρόνια.... δείτε την περσινή προκήρυξη..θα είναι ακριβώς η ίδια.... ούτε περσινοί κλειδωμένοι πίνακες ούτε τίποτα άλλο.... αυτά για τη γενική 2019-2020....για το 2020-2021 ...έχει ο Θεός.... αυτό λένε οι πληροφορίες... αυτό λέει η κοινη λογική...αυτό είναι που θα προκαλέσει τις λιγότερες αντιδράσεις από οτιδήποτε άλλο...
  Όταν  λες  "... αυτό λένε οι πληροφορίες..." από  που  προέρχονται αυτές οι πληροφορίες;  Πάντως σε γενικές  γραμμές συμφωνώ μαζί σου.

Συνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι ζόρι τραβάτε κάποιοι....λέτε οκ να ισχύσουν οι περσινοί πίνακες αλλά τραβάτε ζόρι να μετρήσει η φετινή προϋπηρεσία..εξηγηστε μου παρακαλώ ποιο είναι το ζόρι σας...κατά τ αλλά γιατί αγχώνεστε για το νομικό του ζητήματος...σας έχω ξαναπεί ότι το υπουργείο και η Βουλή θα βρουν τον τρόπο. Τι αγχώνεστε εσείς; Θεματοφύλακες του νομού είστε; Αρνηθηκατε να πάτε να δουλέψετε πέρυσι και δεν έχετε περσινή προϋπηρεσία να μετρήσει; Ποιο το ζόρι παρακαλώ;;;

Και εγώ αυτό προσπαθώ να καταλάβω. Τι ζόρι τραβάνε; Τι τους πειράζει να μετρήσει η φετινή προϋπηρεσία;

Εμένα κάποια στιγμή μου απάντησαν σε στυλ "το καταλαβαίνω ότι είναι άδικο, άλλα ας ήταν η μόνη αδικία..".

Εφόσον δεν ενδιαφέρεστε εσείς για αυτή την αδικία, δεν με νοιάζει και εμένα ο γρπατός ΑΣΕΠ σας και οτιδήποτε σας είχε αδικήσει παλιότερα.

Θα λέτε εσείς "Ήταν άδικο που κάποτε κάποιοι βρήκαν παραθυράκια και με προσπέρασαν εμένα που είχα δώσει ΑΣΕΠ". Και εγώ θα απαντάω "Ας ήταν ηταν η μόνη αδικία...".

Όταν η αξιοπρέπεια σας έχει πιάσει πάτο και τραβάτε ζόρια με το αν θα μετρήσει ή όχι η φετινή προϋπηρεσία, κανείς δεν θα νοιάστει που κάποτε αδικηθήκατε ή στο μέλλον θα αδικήθείτε. Και δεν σας αξίζει να νοιαστεί.


Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Ο νόμος αλλάζει μόνο με νέο νόμο. Αρα σήμερα ισχύει ο νόμος Γαβρόγλου και για την ειδική και για την γενική. Τόσο απλά.

Αποσυνδεδεμένος fasvil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τους υπουργούς της
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος fasvil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τους υπουργούς της
    • Προφίλ
konstantinos1, αν πιαστεί η φετινή προϋπηρεσία, με τα δυσπρόσιτα τι θα γίνει; Πώς θα υπολογιστούν;

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ας τα ξαναπούμε λοιπόν.....θα βγει κανονικά προκήρυξη για αναπληρωτές γενικής...θα είναι ίδια με την περσινή....θα βγει τέλος Ιούλη αρχές Αυγούστου....αφού θα είναι ίδια με την περσινή τα μόνα που θα δηλωθούν θα είναι φετινή προϋπηρεσία..νέα πτυχία.... παιδαγωγικές επαρκειες κτλ....όπως έγινε και πέρυσι.....ούτε σεμινάρια.. ούτε μεταπτυχιακά....θα είναι ακριβώς όπως πέρυσι και όπως και τα προηγούμενα χρόνια.... δείτε την περσινή προκήρυξη..θα είναι ακριβώς η ίδια.... ούτε περσινοί κλειδωμένοι πίνακες ούτε τίποτα άλλο.... αυτά για τη γενική 2019-2020....για το 2020-2021 ...έχει ο Θεός.... αυτό λένε οι πληροφορίες... αυτό λέει η κοινη λογική...αυτό είναι που θα προκαλέσει τις λιγότερες αντιδράσεις από οτιδήποτε άλλο...
Επιτέλους, να σκεφτεί και κάποιος λογικά. Και είναι σίγουρο ότι και η προηγούμενη και η νέα κυβέρνηση διαθέτουν στο υπουργείο πλήθος νομικών συμβούλων για να λυθούν αυτά τα θέματα.

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
  Όταν  λες  "... αυτό λένε οι πληροφορίες..." από  που  προέρχονται αυτές οι πληροφορίες;  Πάντως σε γενικές  γραμμές συμφωνώ μαζί σου.
Πληροφορίες σαν αυτές που είχα ότι ο νόμος γαβρογλου θα εξαφανίσει μόρια προηγούμενων ΑΣΕΠ.... ή ότι θα μετρησουν δύο ξένες γλώσσες και όχι μία και θα μειωθουν τα μόρια δεύτερου πτυχιου (στο αρχικό σχέδιο γαβρογλου μετρούσε μια γλώσσα και το δεύτερο πτυχίο είχε 20 μόρια). Δεν εχω μαντικές ικανότητες ούτε επηρεάζω κανέναν στο υπουργείο..ούτε φίλους έχω εκεί.....συνάδελφοι...συνδικαλιστές....ίντερνετ.και πάνω απ' όλα κοινή λογική..αυτες είναι οι πληροφορίες....και δεν βάζω βέβαια το χέρι μου στη φωτιά ότι θα ισχύσουν αυτά που γράφω...λέω ότι το πιο πιθανό είναι αυτό που περιέγραψα...ούτε στοιχήματα βαζω ;)

Αποσυνδεδεμένος 🐐Ελευθερία Α.🐐

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ας τα ξαναπούμε λοιπόν.....θα βγει κανονικά προκήρυξη για αναπληρωτές γενικής...θα είναι ίδια με την περσινή....θα βγει τέλος Ιούλη αρχές Αυγούστου....αφού θα είναι ίδια με την περσινή τα μόνα που θα δηλωθούν θα είναι φετινή προϋπηρεσία..νέα πτυχία.... παιδαγωγικές επαρκειες κτλ....όπως έγινε και πέρυσι.....ούτε σεμινάρια.. ούτε μεταπτυχιακά....θα είναι ακριβώς όπως πέρυσι και όπως και τα προηγούμενα χρόνια.... δείτε την περσινή προκήρυξη..θα είναι ακριβώς η ίδια.... ούτε περσινοί κλειδωμένοι πίνακες ούτε τίποτα άλλο.... αυτά για τη γενική 2019-2020....για το 2020-2021 ...έχει ο Θεός.... αυτό λένε οι πληροφορίες... αυτό λέει η κοινη λογική...αυτό είναι που θα προκαλέσει τις λιγότερες αντιδράσεις από οτιδήποτε άλλο...

Θα βγει προκηρυξη γενικής που θα ακολουθεί το περσινό σύστημα; Και η ειδική θα τρέξει με το νέο; Και ολα αυτά Αύγουστο μήνα, ενώ έχουν έτοιμο το νόμο που προβλέπει χρήση των περσινών πινάκων.

Όνειρα... Πουλιά μου ταξιδιάρικα...

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Θα βγει προκηρυξη γενικής που θα ακολουθεί το περσινό σύστημα; Και η ειδική θα τρέξει με το νέο; Και ολα αυτά Αύγουστο μήνα, ενώ έχουν έτοιμο το νόμο που προβλέπει χρήση των περσινών πινάκων.

Όνειρα... Πουλιά μου ταξιδιάρικα...
Θα βγει προκηρυξη γενικής που θα ακολουθεί το περσινό σύστημα; Και η ειδική θα τρέξει με το νέο; Και ολα αυτά Αύγουστο μήνα, ενώ έχουν έτοιμο το νόμο που προβλέπει χρήση των περσινών πινάκων.

Όνειρα... Πουλιά μου ταξιδιάρικα...
Ωραία τα έγραψες....θα δούμε τι θα γίνει.....εσύ όμως τι θα ήθελες να γίνει...για πες...!
Επίσης...για την ειδική δεν με ενδιαφέρει τι θα γίνει..οπότε δεν κουράζω το μυαλό μου για αυτή....επίσης για τα δυσπρόσιτα δεν έχω ιδέα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2019, 04:45:30 μμ από konstantinos1 »

Αποσυνδεδεμένος 🐐Ελευθερία Α.🐐

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ωραία τα έγραψες....θα δούμε τι θα γίνει.....εσύ όμως τι θα ήθελες να γίνει...για πες...!

Φέτος δούλεψα. Τι λες να με συμφέρει. Μακάρι να γίνει αυτό που λες εσύ. Αλλά δεν... Ο καθένας έχει τη δική του "λογική". Πάντως οι συνδικαλιστές του κλάδου μου μιλάνε για περσινους κλειστούς πινακες. Τώρα τι πληροφορίες έχεις εσύ και από που τις αντλεις, δεν γνωρίζω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160130
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 601
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 428
Σύνολο: 444

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.