*

Αποστολέας Θέμα: Mόρια Aναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 112669 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cpap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Tεχνική εκπαίδευση ..."παιδί ενός κατώτερου θεού"
    • Προφίλ
    • Tεχνική και Επαγγελματική Εκπαίδευση
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 17, 2007, 12:16:42 πμ »
Με έχουν πάρει αναπληρώτρια...Στην περιοχή μου κάλεσαν 2 αναπληρωτές....Η άλλη η συνάδελφος δεν αποδέχτηκε το διορισμό ως αναπληρώτρια... ..Ο ένας θα πήγαινε στο σχολείο και ο άλλος όμως σε γραφείο...Αφού όμως έκανα ανάληψη μόνο εγώ πήρα τις 21 ώρες που πρέπει και 1 ώρα υπερωρία...Βέβαια και οι  άλλοι μόνιμοι συνάδελφοι πήραν και αυτοί κάποιες υπερωρίες για να καλυφθούν τα κενά πλήρως...
Στους σημερινούς διορισμούς παρατήρησα ότι καλύπτεται το κενό της συναδέλφου(που λογικά θα στείλουν στο γραφείο της διεύθυνσης). Το ερώτημα είναι αν μπορώ να κάνω κάτι ώστε να πάρει τις υπερωρίες ή έστω κάποιες από τις ώρες που έχω εγώ και οι συνάδελφοι, μιας που είτε έχω παραπάνω ώρες είτε λιγότερες, τα ίδια μόρια θα πάρω...Όσο για τα χρήματα από τις υπερωρίες, δεν τα υπολογίζω καν μιας που δε ξέρω πότε και αν θα τα πάρω...


Mήπως γινόμαστε υπερβολικοί?
Προφανώς δεν ειναι υποχρεωτικές οι υπερωρίες άλλα αν δεν βολευει στο προγραμμα , τι θα γίνει?
Για μένα ο μόνος ισχυρός λόγος ειναι πως με τις υπερωρίες ενδεχομένως να στερηθεί κάποιος άλλος συνάδελφος το μεροκάμματο, την προϋπηρεσία και την ασφάλιση...
Το να έρχεται για να κάνει 2-3 στο σχολείο νομίζω πως θα δημιουργούσε περισσότερα προβλήματα!

Επίσης, η άποψή μου ειναι πως θα δημιουργήσεις θέμα χωρίς να καταφέρεις πολλά αν ο συνάδελφος συμπληρώνει ωράριο σε γραμματειακή υποστήριξη!




ΠΕ17.03
Α.Σ.Ε.ΤΕ.Μ / Σ.Ε.Λ.Ε.Τ.Ε

www.techedu.gr
www.ete.gr

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:54:48 »

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 17, 2007, 12:24:12 πμ »
Για να γίνω πιο σαφής, δεν θα συμπληρώνει ωράριο σε γραφείο, αλλά όλες τις ώρες θα είναι σε γραφείο...Και δε μιλάμε για 1 τμήμα αλλά για 4 τμήματα δηλαδή 12 ώρες την εβδομάδα στο σχολείο...

Αποσυνδεδεμένος demiss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 17, 2007, 09:40:03 πμ »
Δεν έχεις κάποιο μονώρο μάθημα ή έστω 2ώρο που μπορεί να πάρει αυτή, έτσι ώστε να μην έχεις υπερωρίες αλλά και να μην έχεις και πολύ λιγότερες ώρες από το κανονικό. Γιατί άμα σου πάρει αυτή τις 12 ώρες τότε έσυ μένεις με 10 ώρες. Ε αυτό είναι λίγο κραυγαλαίο..Βέβαια θα μπορούσατε να πάρετε και οι δυο από μισές ώρες και να συμπληρώνεται και οι δυο στο γραφείο. Αυτό βέβαια όπως ξαναείπα εξαρτάται από τις ανάγκες που έχει το γραφείο σε άτομα..

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 17, 2007, 10:23:59 πμ »
12 ώρες την εβδομάδα στο σχολείο...

Γιατι δεν καλουν ωρομισθιο? Γι'αυτο υπαρχουν, για τετοιου ειδους ολιγοωρα κενα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:54:48 »

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #60 στις: Νοέμβριος 17, 2007, 09:57:14 μμ »
Δυστυχώς δεν υπάρχουν 1ωρα μαθήματα...Και τα 2ωρα δεν τα θέλει κανείς ως υπερωρίες...
Όταν λέω να πάρει 12 ώρες, δεν εννοώ τις δικές μου, αλλά το εξής: επειδή το μάθημα σε 4 τμήματα είναι εργαστηριακό και κανονικά πρέπει να είμαστε 2 καθηγητές, μιας που οι μαθητές είναι 20-25 σε κάθε τμήμα, αφού δε μας έστειλαν 2ο καθηγητή αν πάω στο εργαστήριο θα πρέπει να πάω με δική μου ευθύνη και μόνο!
Δηλαδή εγώ το εργαστηριακό μάθημα θα το κάνω σε αίθουσα χωρίς Η/Υ,τάδε έφη ΥΠΕΠΘ!!!
Οπότε, μπορεί να έρθει και το άλλο άτομο ή να κάνουμε μαζί μάθημα στο εργαστήριο, οπότε και εκείνη θα έχει 12 ώρες στο σχολείο αλλά και γω τις ώρες που είχα ή ας χωρίσουν κάθε τμήμα σε 2 επιμέρους...

Δε με ενοχλεί η 1 ώρα παραπάνω,ειλικρινά, αλλά το ότι δε γίνονται όπως πρέπει κάποια πράγματα...

Όσο για το ότι δεν καλούν ωρομίσθιο;;;;Η απάντηση είναι ότι ο συγκεκριμένος νομός είναι ενάντια στο θεσμό της ωρομισθίας και για να διαμαρτυρηθούν δεν καλούν ποτέ ωρομίσθιο!!!Έστω και λίγες ώρες να υπάρχουν, ζητούν αναπληρωτή...Αυτή είναι η απάντηση από επίσημα χείλη...

Αποσυνδεδεμένος demiss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 18, 2007, 03:36:50 μμ »
Σωστά δίκαιο έχεις kateri. Το λογικό είναι να της δώσουν τουλάχιστον 12 ώρες της καινούριας. Αν δε γίνει κάτι τέτοιο να απαιτήσεις από τον διευθυντή να φέρει 2ο άτομο για να γίνει το μάθημα εργαστηριακό όπως πρέπει. Σε περίπτωση που δεν γίνει κάτι τέτοιο πάρτους όλους μαζί στο εργαστήριο με δίκή σου ευθύνη για να μπορέσούν να ηρεμίσουν λίγο τα παιδιά. Πραγματικά είναι αδύνατο να διδάσκεις office σε τάξη και όχι σε εργαστήριο.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 19, 2007, 05:37:49 μμ »
kateri, δες τη σημερινή εγκύκλιο περί υπερωριακής απασχόλησης και θα καταλάβεις πως το κράτος φροντίζει πάντα τον εαυτό του:
http://www.ypepth.gr/docs/topothethsh_ekpaideytikwn_yperwriakws_2007_2008_071119.doc
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος aristea sag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 01, 2009, 05:38:40 μμ »

[/quote]
Ο οδηγός αυτός είναι πολύ χρήσιμος μεν αλλά άσχετος με το θέμα. Τα μόρια αυτά είναι για τους μόνιμους και μετράνε για τις μεταθέσεις. Είναι τελείως διαφορετικά από των αναπληρωτών. Ο αναπληρωτής όπου και είναι παίρνει 1 μόριο το μήνα, απλά όταν διοριστεί αυτά τα μόρια θα αλλάξουν ανάλογα με την περιοχή που υπηρέτησε.
[/quote]
 
Ματινα, αυτο με τα μορια ειναι σιγουρα ετσι?Γιατι πηγα στην πρωτοβαθμια της περοχης μου σημερα και μου ειπαν οτι σαν αναπληρωτρια παιρνω τα μορια που αντιστοιχουν σε καθε περιοχη, 6, 7, 8 κλπ.

Αποσυνδεδεμένος thanos84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 03, 2009, 03:13:11 πμ »
Και πόσα περίπου μόρια χρειάζεσαι για να διοριστείς?

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 03, 2009, 08:20:44 πμ »

Ο οδηγός αυτός είναι πολύ χρήσιμος μεν αλλά άσχετος με το θέμα. Τα μόρια αυτά είναι για τους μόνιμους και μετράνε για τις μεταθέσεις. Είναι τελείως διαφορετικά από των αναπληρωτών. Ο αναπληρωτής όπου και είναι παίρνει 1 μόριο το μήνα, απλά όταν διοριστεί αυτά τα μόρια θα αλλάξουν ανάλογα με την περιοχή που υπηρέτησε.
[/quote]
  
Ματινα, αυτο με τα μορια ειναι σιγουρα ετσι?Γιατι πηγα στην πρωτοβαθμια της περοχης μου σημερα και μου ειπαν οτι σαν αναπληρωτρια παιρνω τα μορια που αντιστοιχουν σε καθε περιοχη, 6, 7, 8 κλπ.
[/quote]

Ο αναπληρωτής παίρνει 1 μόριο για κάθε μήνα υπηρεσίας του.
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος legend

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 04, 2009, 05:06:05 μμ »
για να ελπίζεις διορισμό μόνιμο από τον πίνακα αναπληρωτών για ΠΕ02 πόσα μόρια πραγματικής προϋπηρεσίας πρέπει να έχεις συγκεντρώσει; δεν συνυπολογίζονται τα μόρια από ΑΣΕΠ ε;
"όσο γνωρίζεις πιο καλά τόσο αγαπάς πιο πλέρια"

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 04, 2009, 05:45:29 μμ »
Λογικά πάνω από 23 με τα τελευταία δεδομένα (τελευταίος ΑΣΕΠ) για να ενταχθείς στο 40%. Αλλιώς 24μηνο+ΑΣΕΠ

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 04, 2009, 05:59:49 μμ »
Το πρόβλημα είναι τι κάνουμε με το ΝΑΙ σε όλα. Με 30 μόρια περίπου, χωρίς να υπολογίζω τον τελευταίο ΑΣΕΠ, έχω σπάσει το κεφάλι μου αν πρέπει να το βάλω. Καμιά φιλική-συναδελφική συμβουλή;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Mόρια Aναπληρωτών
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 04, 2009, 06:06:46 μμ »
για να ελπίζεις διορισμό μόνιμο από τον πίνακα αναπληρωτών για ΠΕ02 πόσα μόρια πραγματικής προϋπηρεσίας πρέπει να έχεις συγκεντρώσει; δεν συνυπολογίζονται τα μόρια από ΑΣΕΠ ε;

Υπολογίζεται φέτος ότι η βάση του 40% θα είναι 23,770 μόρια.
Τα μόρια του Ασεπ δεν υπολογίζονται στον Ενιαίο.
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160101
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 564
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 364
Σύνολο: 365

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.