*

Αποστολέας Θέμα: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π  (Αναγνώστηκε 188039 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freire_fun

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #154 στις: Μάιος 25, 2021, 05:09:34 μμ »
Καλησπέρα
Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με την υπάλληλο του Υπουργείου που μας ζήτησε τις μισθολογικές καταστάσεις τον Μάρτιο, μου αναφέρθηκε ότι η αποστολή των σχετικών εγγράφων στο ΥΠ.ΕΣ. και στο Γενικό Λογιστήριο του Κράτους γίνεται από κοινού για Α/βάθμια και Β/βάθμια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος antant1701

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #155 στις: Μάιος 25, 2021, 05:32:12 μμ »
Καλησπέρα. Αν ισχύει αυτό τότε οι της Α/θμιας να πιέσουν για συνεδράση του ΚΥΣΠΕ, γιατί στο ΚΥΣΠΕ έχουν πάει τα δικαιολογητικά. Αν και αυτό με την από κοινού αποστολή Α/θμιας και Β/θμιας δεν το καταλαβαίνω. Γιατί πρέπει να γίνει έτσι. Πού προβλέπεται. Πρέπει να πιέσουμε προς κάθε κατεύθυνση. Προσπαθήστε να μιλήσετε με την κα Καμπισοπούλου (2103443328). Είναι σχεδόν κάθε μέρα εκεί (μόνο σήμερα μου είπαν ότι λείπει γιατί την πήρα). Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος Sofsof

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #156 στις: Μάιος 25, 2021, 05:51:50 μμ »
Καλησπέρα
Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με την υπάλληλο του Υπουργείου που μας ζήτησε τις μισθολογικές καταστάσεις τον Μάρτιο, μου αναφέρθηκε ότι η αποστολή των σχετικών εγγράφων στο ΥΠ.ΕΣ. και στο Γενικό Λογιστήριο του Κράτους γίνεται από κοινού για Α/βάθμια και Β/βάθμια.
Α καλά. Σωθήκαμε.

Αποσυνδεδεμένος xrysa81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #157 στις: Μάιος 26, 2021, 07:09:35 πμ »
Καλημέρα,
Έχω κάνει αίτηση εφέτος και με τρόμο διαβάζω τα παραπάνω. Ήθελα να ρωτήσω το εξής: Για ποιο λόγο συνάδελφοι θεωρείτε ότι πρέπει να ασκηθούν πιέσεις, να γίνουν ερωτήματα κ.λπ.; Εφόσον σας έχουν δεχτεί τα Τμήματα και έχουν γίνει οι αποδεσμεύσεις, δεν είναι μια διαδικασία η οποία θα τρέξει αργά ή γρήγορα; Είναι θέμα βιασύνης από τη δική σας πλευρά ή θεωρείτε ότι "επειδή είμαστε Ελλάδα" κάτι μπορεί να στραβώσει; Ρωτώ εντελώς φιλικά και για να ξέρω πώς θα κινηθώ και εγώ του χρόνου, αν πρέπει να είμαι χαλαρή ή σε επαγρύπνιση.
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Sofsof

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #158 στις: Μάιος 26, 2021, 09:47:56 πμ »
Εδώ και 1,5 χρόνο μας έχουν γίνει οι αιτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Sofsof

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #159 στις: Μάιος 26, 2021, 02:36:12 μμ »
Λοιπόν, it doesn't look good. Κατάφερα σημερα να μιλησω με το 3443328, που μας υπέδειξε ο συνάδελφος πιο πάνω. Μου επιβεβαίωσαν ότι πρέπει να γίνει η αποδέσμευση και από το κυσπε για να φύγουν όλες οι μεταταξεις μαζί για υπουργείο εσωτερικών. Επίσης, όταν ρώτησα αν το καλοκαίρι θα ολοκληρωθεί η διαδικασία και θα είμαστε Σεπτέμβρη στη θέση μας, μου είπαν ότι δεν μπορούν να το επιβεβαιώσουν γιατί παίρνει κάποιο χρόνο η διαδικασία στο υπουργείο εεωτερικων, οπότε δεν μπορεί να διαμορφωθεί συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα. Σε ερώτηση δεύτερη δική μου "δηλ. Μπορεί Σεπτέμβρη να μην είμαστε στη θέση μας, γιατί ήδη οι αιτήσεις έχουν γίνει εδώ και 1,5 χρόνο," μου απάντησε "δεν μπορώ να το ξέρω".

Αποσυνδεδεμένος daskalos2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #160 στις: Μάιος 26, 2021, 03:50:11 μμ »
Απάντηση στη Χρύσα. Ο κάθε ένας μπορεί να έχει διαφορετικούς λόγους για τους οποίους να ανησυχεί. Ένας βασικός και πιστεύω σχετικά κοινός είναι ότι όντως στην Ελλάδα πολλές φορές ο προγραμματισμός ανθρώπων που διαμορφώνεται χωρίς υπερβολή σε πλάνο δεκαετιών ανατρέπεται με αυθαίρετες και απρόβλεπτες αλλαγές σε μία νύχτα. Αυτή η αίσθηση ανασφάλειας και τυχαιότητας έχει τραγικές συνέπειες ακόμη και αν τελικά δεν ανατρέψει τα σχέδια. Το γεγονός ότι ζούμε σε μία χώρα στην οποία δεν ευνοείται αυτός που επενδύει και κάνει μακροπρόθεσμο προγραμματισμό αλλά κάποιος από σποραδικές συγκυρίες διαμορφώνει μία πολύ ζημιογώνα στάση αδιαφορίας και μοιρολατρείας. Τελικά δε γίνεται αποδοτική εκμετάλλευση των πόρων και υποφέρουμε άσκοπα. Ένας άλλος λόγος είναι ότι όσοι ενδιαφερόμαστε για αυτή τη μετάταξη το κάνουμε γιατί έχουμε πλάνα και σχέδια, προσωπικά και ακαδημαϊκά, τα οποία δεν είναι λογικό να καθυστερούν χρόνια. Για παράδειγμα, εγώ, έχω ακαδημαϊκά εκκρεμότητες και συνεργασίες με το εξωτερικό στις οποίες δεν μπορώ να είμαι συνεπής λόγω των υποχρεώσεων στο σχολείο. Καθυστερούν έρευνες και δημοσιεύσεις, επίσης τα τμήματα μένουν στο κενό, με αβεβαιότητα, χωρίς να μπορούν να καλύψουν εγκαίρως τις θέσεις τους. Δεν πρόκειται για ένα βόλεμα που θέλουν κάποιοι και που θα έρθει αργά ή γρήγορα - πρόκειται περί μίας δουλειάς που έχει υποχρεώσεις και απαιτήσεις και για την οποία υπάρχουν συγκεκριμένες ανάγκες. Είναι αδιανόητες αυτές οι καθυστερήσεις όταν υποτίθεται ότι προσπαθούμε να βελτιώσουμε την αποδοτικότητα της εκπαίδευσης και του προσωπικού. Υποτίθεται ότι κάνουμε αξιολογήσεις και αξιολογήσεις να βρούμε τι πάει στραβά - αυτά δεν τα βλέπουμε;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2021, 04:45:26 μμ από protonot »

Αποσυνδεδεμένος nik1968

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #161 στις: Μάιος 27, 2021, 02:26:57 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι την Δευτέρα συνεδριάζει το ΚΥΣΠΕ γαι τις αποδεσμεύσεις

Αποσυνδεδεμένος daskalos2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #162 στις: Μάιος 27, 2021, 03:22:30 μμ »
Πολύ καλό νέο!

Αποσυνδεδεμένος antant1701

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #163 στις: Μάιος 27, 2021, 07:20:24 μμ »
Καλησπέρα σας. Είναι πράγματι καλό νέο η συνεδρίαση του ΚΥΣΠΕ. Θα πρότεινα προς το τέλος της ερχόμενης εβδομάδας να τηλεφωνήσουμε για να δούμε πότε θα φύγουν τα δικαιολογητικά για Υπουργείο Εσωτερικών και Γενικό Λογιστήριο. Πάντως μέχρι στιγμής οι μετατάξεις δεν έχουν καθυστερήσει περισσότερο  από περίπου ενάμισυ χρόνο (αφετηρία 31 Μαρτίου του άλφα έτους, πέρας Σεπτέμβριος επόμενου έτους, τι επιτυχία αλήθεια !!!) και σύμφωνα με παλαιότερο συνάδελφο η μέγιστη καθυστέρηση στο Γενικό Λογιστήριο ήταν περίπου ενάμισυ μήνα. Αυτά κατάφερα να μάθω.

Αποσυνδεδεμένος daskalos2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #164 στις: Μάιος 28, 2021, 09:29:50 πμ »
Σε έγγραφο προηγούμενων μετατάξεων φαίνεται ότι αυτές υλοποιήθηκαν περίπου έναν χρόνο μετά τις αποφάσεις του ΚΥΣΔΕ. Αυτό είναι ανησυχητικό. ΔΙαβάζω σε άλλο ποστ ότι για τις μετατάξεις σε άλλους φορείς στο Υπ. Εσ. μιλάνε με τον Γ. Διευθυντή Ανθρώπινου Δυναμικού κ. Σπηλιωτόπουλο. Να το έχουμε υπόψη μας ώστε να πιέσουμε και εκεί.

Αποσυνδεδεμένος antant1701

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #165 στις: Μάιος 28, 2021, 04:51:37 μμ »
Ναι καλό είναι να έχουμε υπόψη μας αυτό το όνομα στο Υπουργείο Εσωτερικών.

Αποσυνδεδεμένος Sofsof

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #166 στις: Μάιος 31, 2021, 06:49:07 πμ »
Σε έγγραφο προηγούμενων μετατάξεων φαίνεται ότι αυτές υλοποιήθηκαν περίπου έναν χρόνο μετά τις αποφάσεις του ΚΥΣΔΕ. Αυτό είναι ανησυχητικό. ΔΙαβάζω σε άλλο ποστ ότι για τις μετατάξεις σε άλλους φορείς στο Υπ. Εσ. μιλάνε με τον Γ. Διευθυντή Ανθρώπινου Δυναμικού κ. Σπηλιωτόπουλο. Να το έχουμε υπόψη μας ώστε να πιέσουμε και εκεί.

Καλημέρα,
διαβάζοντας σε αυτό το thread για τις προηγούμενες μετατάξεις που αναφέρετε (αιτήσεις του 19), διαπιστώνω ότι η μεγαλύτερη καθυστέρηση ήταν στο υπουργείο παιδείας, μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας από το υπουργείο εσωτερικών και λογιστήριο του κράτους. Με άλλα λόγια, από τον Φεβρουάριο του 20 οι αιτήσεις περίμεναν απλά την υπογραφή της πολιτικής ηγεσίας του Υπουργείου Παιδείας. Τελικά υπεγράφησαν τον Ιούλιο του 20. Ίσως οι έκτακτες και πρωτόγνωρες για τότε συνθήκες της πανδημίας να αιτιολογούσαν τέτοια καθυστέρηση. Και μην ξεχνάμε ότι το καλοκαίρι του 19 είχαμε και εκλογές, κατά τη διάρκεια των οποίων αλλά και για κάποιο διάστημα μετά τέτοιες διαδικασίες παγώνουν ή καθυστερούν εκ των πραγμάτων. Ίσως φέτος να μην είναι έτσι...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2021, 07:13:07 πμ από Sofsof »

Αποσυνδεδεμένος daskalos2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #167 στις: Μάιος 31, 2021, 04:51:20 μμ »
Ενδιαφέρον. Μετά το ΚΥΣΔΕ υπήρξε η καθυστέρηση. Ελπίζουμε τώρα να είναι διαφορετικά. Είχα μία ενημέρωση ότι η γενική προσδοκία είναι να ολοκληρωθούν μέχρι Σεπτέμβριο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 455
Σύνολο: 459

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.