*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1750556 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

KANANGA

  • Επισκέπτης
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5250 στις: Δεκέμβριος 18, 2018, 12:00:11 πμ »
Σε ποιον αναφερεσαι ?
Φίλης


«Δεν είμαι αιώνιος φοιτητής» είπε ο υπουργός Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων Νίκος Φίλης 

«Ο κ. Μητσοτάκης αξιοποιώντας το γεγονός, το οποίο δεν είναι μυστικό, ότι δεν έχω πάρει πτυχίο στη Νομική παρότι μπήκα από τους πρώτους, με επιλογή μου,.....

«Δεν με μειώνει αυτό που κάνει παρότι το κάνει για να με προσβάλει» τόνισε ο υπουργός Παιδείας ...

«Κρινόμαστε από το έργο μας και από το ήθος μας. Δεν είμαι πριγκιπόπουλο, να με κρίνετε για αυτά που κάνω ως υπουργός Παιδείας και ως δημόσιο πρόσωπο» κατέληξε ο κ. Φίλης.


https://www.iefimerida.gr/news/291278/filis-se-mitsotaki-den-eho-parei-ptyhio-sti-nomiki-alla-den-eimai-aionios-foititis
____________________

Έτσι είπε ο κύριος πρωην Υπουργός και έτσι πρέπει να πούμε και εμείς: τι να τα κάνουμε τα πτυχία;
 κρινόμαστε από το έργο και το ήθος μας κύριοι...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2018, 12:44:22 πμ από KANANGA »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:45:44 »

KANANGA

  • Επισκέπτης
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5251 στις: Δεκέμβριος 18, 2018, 01:09:32 πμ »
Να δείτε που θα το ανακοινώσουν την Τετάρτη στις 19 το νέο σύστημα προσλήψεων-διορισμών γιατί θα έχουν δώσει την άδεια διευκόλυνσης την Τρίτη 18/12 και οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί θα ταξιδεύουν! Αιφνιδιασμός!

 ;) ;) Ποιος θα προλάβει να μπει σε φόρουμ, σε ιστοσελίδες να ενημερωθεί ;; ίσως και λίγο πιο  μετά η ανακοίνωση, ώστε να φτάσει ο κάθε αναπληρωτής στον τόπο του εγκαίρως, χωρίς να προλάβει να εμπλακεί σε επικινδυνες συζητήσεις...

KANANGA

  • Επισκέπτης
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5252 στις: Δεκέμβριος 18, 2018, 07:30:52 πμ »
" ...Το Συμβούλιο της Επικρατείας αποφάσισε ότι οι περικοπές δώρων Χριστουγέννων, Πάσχα και αδείας των εν ενεργεία δημοσίων υπαλλήλων είναι αντισυνταγματικές και παρέπεμψε το θέμα για τελική κρίση στην Ολομέλεια..." !!!

Αυτό είναι το ΣτΕ που έφηνε η ασεπούλα να εννοηθεί ότι θα είναι υποχείριο της Κυβέρνησης;; ;


https://www.newsbeast.gr/financial/arthro/4329530/i-anatropi-gia-ta-dora-sto-dimosio
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2018, 07:32:53 πμ από KANANGA »

Αποσυνδεδεμένος manolis2018

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5253 στις: Δεκέμβριος 18, 2018, 07:49:53 πμ »
Καλημέρα, αυτος ο κοσμος δεν ειναι αγγελικα φτιαγμενος αλλα ειναι ο κόσμος  μας, ας τον χαρουμε, ας τον αλλαξουμε...εγώ  θα τον γλεντησω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:45:44 »

KANANGA

  • Επισκέπτης
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5254 στις: Δεκέμβριος 18, 2018, 07:51:10 πμ »
Καλημέρα, αυτος ο κοσμος δεν ειναι αγγελικα φτιαγμενος αλλα ειναι ο κόσμος  μας, ας τον χαρουμε, ας τον αλλαξουμε...εγώ  θα τον γλεντησω


άσχετο

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5255 στις: Δεκέμβριος 18, 2018, 08:26:41 πμ »
Η "συζήτηση" έχει περάσει από έλεγχο και θα επιβληθούν (πολλές) ποινές σε μέλη που παραβίασαν τους όρους χρήσης του φόρουμ.

Αν απαντηθούν μηνύματα που είναι καταφανέστατα εκτός ορίων θα διαγραφούν.

Παρακαλούμε συνεχίστε τη συζήτηση, επί του θέματος, με ψυχραιμία, χωρίς εντάσεις και ακρότητες.

Ευχαριστούμε.

Αποσυνδεδεμένος liana.k

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5256 στις: Δεκέμβριος 18, 2018, 09:43:37 πμ »
Γιατί αντιδρούν όλες οι ΕΛΜΕ στο προσοντολόγιο και προτάσσουν την επετηρίδα αντί του γραπτού διαγωνισμού, του μόνου αξιοκρατικού και δίκαιου τρόπου διορισμού. Αναρωτιέμαι αν θα επικρατήσει τελικά το δίκαιο...

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5257 στις: Δεκέμβριος 18, 2018, 09:55:55 πμ »
Γιατί αντιδρούν όλες οι ΕΛΜΕ στο προσοντολόγιο και προτάσσουν την επετηρίδα αντί του γραπτού διαγωνισμού, του μόνου αξιοκρατικού και δίκαιου τρόπου διορισμού. Αναρωτιέμαι αν θα επικρατήσει τελικά το δίκαιο...
Η ερώτηση είναι ρητορική, να υποθέσω...
Το σύστημα έπρεπε να αλλάξει μετά από τοσα χρόνια εγκλωβισμού και απαξίωσης. Θεωρώ ότι ένα σύστημα μοριοδότησης προσόντων κινείται στο σωστό δρόμο και είναι μια νέα αρχή. Πάντως το διακύβευμα είναι οι διορισμοί. Εάν αυτοί δεν πάγωναν δε θα υπήρχε τώρα αυτή η φαγωμάρα και η υποτίμηση του ίδιου μας του εαυτού.

Αποσυνδεδεμένος liana.k

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5258 στις: Δεκέμβριος 18, 2018, 10:00:38 πμ »
Ναι αλλά αυτό το κυνήγι προσόντων προϋποθέτει χρήματα, σίγουρα όμως το μεγάλο διακύβευμα είναι οι διορισμοί που με το δημογραφικό πρόβλημα  σε λίγο καιρό θα φαντάζουν αδύνατοι

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5259 στις: Δεκέμβριος 18, 2018, 10:21:11 πμ »
Είμαι και εγω προσοντούχος αβέρτα. Το ερώτημα που θέτω είναι: όλοι εμείς με τα μεταπτυχιακά, τις ξένες γλώσσες που δεν εχουμε μεγάλη προυπηρεσία ούτε κοινωνικά κριτήρια...είμαστε διατεθειμένοι να ζήσουμε σε ένα μικρό νησί του αιγαίου για 5 χρόνια συνεχόμενα; Και να είμαστε μακριά από την πόλη μας για ακόμα περισσότερα χρόνια;;Εγώ δεν είμαι όπως και πολλοί από εσάς. Τουλάχιστον ας το παραδεχτούμε και ας μην γκρινιάζουμε στον αέρα!....

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5260 στις: Δεκέμβριος 18, 2018, 12:00:44 μμ »
Εγώ πιστεύω εν τέλει ότι κανείς δεν θα είναι ευχαριστημένος. Ταβάνι 84 άρα οι προϋπηρεσίακηδες γκρίνια. ΑΣΕΠ δεν μετράει μόρια άρα οι ασεπιτες γκρίνια. Τελικά δεν έχω καταλάβει διότι από αυτά που ξέρω είναι ότι και το ΣτΕ ερωτήθηκε και ο ΑΣΕΠ. Μήπως λέω μήπως όλο αυτό επιβεβλημένα γίνεται για να μπούνε στο παιχνίδι νέοι με μεταπτυχιακα και διδακτορικα? Μαθαίνω δε ότι το δεύτερο θα έχει αξία 60 μηνών σε μόρια.
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5261 στις: Δεκέμβριος 18, 2018, 12:13:28 μμ »
Εγώ πιστεύω εν τέλει ότι κανείς δεν θα είναι ευχαριστημένος. Ταβάνι 84 άρα οι προϋπηρεσίακηδες γκρίνια. ΑΣΕΠ δεν μετράει μόρια άρα οι ασεπιτες γκρίνια. Τελικά δεν έχω καταλάβει διότι από αυτά που ξέρω είναι ότι και το ΣτΕ ερωτήθηκε και ο ΑΣΕΠ. Μήπως λέω μήπως όλο αυτό επιβεβλημένα γίνεται για να μπούνε στο παιχνίδι νέοι με μεταπτυχιακα και διδακτορικα? Μαθαίνω δε ότι το δεύτερο θα έχει αξία 60 μηνών σε μόρια.
Η προϋπηρεσία θα μετράει για όλες τις θέσεις ή θα υπάρχουν θέσεις μόνο με ακαδημαϊκά;

Αποσυνδεδεμένος Ελεάνθη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5262 στις: Δεκέμβριος 18, 2018, 12:15:09 μμ »
Aυριο θα ανακοινωθουν τα ευχαριστα? :-[οι πληροφοριες που εχεις troktiko ειναι εγκυρες? η ο υπουργος αυριο ανακοινωσει αλλα?

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2947
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #5263 στις: Δεκέμβριος 18, 2018, 12:15:45 μμ »
Θα υπάρξει τελικά ποσοστό για υποψηφίους χωρίς εμπειρία;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160723
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 385
Σύνολο: 391

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.